"Saveti" koje ste dobile u trudnoci, a i posle nje

majke mi, meni tako rekla babica posle porodjaja, posto sam ja ko mutava navalila na pomorandze i mandarine :lol:... sto ti kazes, sta drugo da jedes u januaru... rekla mi da od agruma ja mogu da dobijem opstipaciju :rumenko: a beba grceve... naravno, uzdrzala sam se dok nisam izasla iz porodilista, a onda nastavila :mrgreen: sad koliko je to stvarno uticalo, ne znam, ali mi je beba imala strasne grceve
 
Nem pojma, kad je to bilo... Žene bre dokle ćete pričati o trudnoći bog vas vaš? :lol:
Aj da ne spam, jedino čega se sećam je to oko hrane u toku dojenja, jedna babica rekla da ne jedem citruse, niti bilo šta što je alergeno, kao najbolje po malo uvoditi u ishranu, druga kao sve može al po malo.Ja sam ovu prvu poslušala, iako mi je bilo jako jako teško suzdržavati se al mi nekako logičnije bilo ako je sklon nekim alergijama da je ovo sigurnija varijanta neg posle da razmišljam šta sam jela, kad, koliko... A i zbog stomaka takodje. Ko moja drugarica, beba neće da sisa pa neće a ona pije po 3,4 kafe dnevno :eek: Kao šta fali. Volim te ''šta fali''...

To je to. Saveta u trudn.se stvarno ne sećam.
 
Najjači "savet" koji sam dobila u trudnoći, tačnije par dana pred porodjaj, od strane jedne starije komšinice, bio je da neposredno pred porodjaj malčice rasparam spavaćicu, jer to se "valja" kako bih se lakše porodila. :lol:

A najbolji "saveti" koje sam dobila po rodjenju deteta su recimo - nemoj da ostavljaš bebin veš da se suši napolju po noći, to ne valja i privlači nekakvo zlo :roll: ... valja se da beba plače i treba je pustiti jer tako razvija pluća... :confused:

Ima još takvih bisera, ali ne mogu svih ni da se setim, treba to sve popamtiti ;)
 
Wow. Sta sve procitah ovde :zcepanje: koliko zlih sila se moze uplesti u trudnocu, porodjaj...prestrasena sam. Samozacementiracu se u neki podrum kad budme bila trudna, sto je sigurno sigurno.
Citala sam nedavno neku knjigu o crnogorskim starim obicajima i verovanjima, gde pise da kada zena ima tezak porodjaj treba muzu da se provuce izmedju nogu [ a da on prethodno skine pantalone i gace]. Ima jos nekih detalja ali mi necete verovati da stvarno tako pise...
 
Najjači "savet" koji sam dobila u trudnoći, tačnije par dana pred porodjaj, od strane jedne starije komšinice, bio je da neposredno pred porodjaj malčice rasparam spavaćicu, jer to se "valja" kako bih se lakše porodila. :lol:
savet - ako preneses seksaj se da ti beba krene :lol:
A najbolji "saveti" koje sam dobila po rodjenju deteta su recimo - nemoj da ostavljaš bebin veš da se suši napolju po noći, to ne valja i privlači nekakvo zlo :roll: ... valja se da beba plače i treba je pustiti jer tako razvija pluća... :confused:
da, da, da...
 
Wow. Sta sve procitah ovde :zcepanje: koliko zlih sila se moze uplesti u trudnocu, porodjaj...prestrasena sam. Samozacementiracu se u neki podrum kad budme bila trudna, sto je sigurno sigurno.
Citala sam nedavno neku knjigu o crnogorskim starim obicajima i verovanjima, gde pise da kada zena ima tezak porodjaj treba muzu da se provuce izmedju nogu [ a da on prethodno skine pantalone i gace]. Ima jos nekih detalja ali mi necete verovati da stvarno tako pise...
daj detalje :lol:
 
A najbolji "saveti" koje sam dobila po rodjenju deteta su recimo - nemoj da ostavljaš bebin veš da se suši napolju po noći, to ne valja i privlači nekakvo zlo :roll: ...

Ovaj savet sam i ja od vise ljudi cula. Vecina tih verovanja ima i "naucnu" pozadinu. Ne valja siriti ves napolju, jer u zoru pada rosa i pokupi sam smog i sl. iz atmosfere, pa se sve to skupi po vesu. Ne znam koliko logike ima u svemu, nisam probala ostavljati preko noci pa uporedjivati sa ovim sto se susilo u sobi, jer sam imala neka preca posla. Ja inace sve susim u sobi, pa tako i bebin ves.

Pricali su mi i par bas nebuloznih saveta, samo nikako da ih se setim :roll:
 
Dakle, kao sto rekoh
sve ono sto ste cule u trudnoci, pre trudnoce, posle trudnoce...a zvucalo vam je...pa recimo, neverovatno :roll:

...kao sto su meni rekli da ne smem da jedem vise od pola pomorandze nedeljno, i jedne mandarine nedeljno-zbog secera "jer je to voce strasno opasno"...

ili ono sto je jos bolje.."imas jutarnju kijavicu jer si alergicna na bebu"...:roll:

dolazi u obzir i ono "nemoj da jedes ribu u trudnoci, detetu ce da se peruta koža"
kao i ono "muci me gorusica-to detetu raste kosa";)

pa mame, buduce mame, raspalite :D:D

Мени нису дали да једем поховани мозак (њами), јер ће ми дете бити слинаво???!!!!

Не смем ништа да узмем док ми се не понуди ( у туђој кући), јер ће дете имати белег налик на оно што сам узела непонуђена :eek:

Сетићу се сигурно још нечега, било је тога доста.
 

Zenu treba da porodi neki slucajni prolaznik ako se zatekne kraj kuce, ona ne sme da pisne dok se poradja, ne valja nikako, i naravno sto dalje od kuce da bude, obicno se poradjala u stali. U nekim plemenima je bila sramota ako porodilja sledeceg jutra ne nastavi sa radom u njivi - i ona koja ne bi to ispostovala prozvali bi je "mrtvica".
Pa vi vidite sta cete! :D
 
Zenu treba da porodi neki slucajni prolaznik ako se zatekne kraj kuce, ona ne sme da pisne dok se poradja, ne valja nikako, i naravno sto dalje od kuce da bude, obicno se poradjala u stali. U nekim plemenima je bila sramota ako porodilja sledeceg jutra ne nastavi sa radom u njivi - i ona koja ne bi to ispostovala prozvali bi je "mrtvica".
Pa vi vidite sta cete! :D

da.....moja baba je od 11 dece samo 1 rodila u bolnici. a nije crnogorka no bosanka :lol:
 
Сетила сам се.

Када се изводи беба из породилишта, треба да буде присутно и једно дете које ће целим путем до куће ћутати.

Е, сад, да ме убијете не могу се сетити зашто, али чини ми се да је било нешто као да беба не буде алапача или да не плаче много.
 

Back
Top