Da li ste izmanipulisani?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Glas Sauronov

Primećen član
Poruka
674
Pitanje za one koji su krsteni kao malo deca: Da li ste time izmanipulisani?
Evo sta prica nama poznati incognito (mozda je i neko drugi, ali po stavovima ne bih rekao) na omiljenom nam forumu:
(Za Administratora: Ja sa njim nemam razmirica sa drugih foruma, ovde smo samo jednom popricali. Ovo prenosim zato sto je ovakav ekstremni ateizam veoma ces i nasilan u nasem drustvu).
Tek, ipak mi bode oci kvazi-zabrinutost oko manipulacije decom, jer tu vajni SPC obozavatelji dokazuju cuvenu recenicu: Kada cujem pravoslavlje, pomislim na licemerstvo'. Elem, zar ima nekog ko vrsi vecu manipulaciju od SPC-a?

Sta mogu deca od 10 godina da znaju o religiji? Jedno veliko nista! Mogu samo da znaju neke bajke, mitove, legende, kratke mantre i sl. i nista od toga da ne razumeju i ne osecaju. I ko onda vrsi manipulaciju njima kad ih 'natera' na veronaniju? Kad ih tera da se krste, mantraju i sta vec na slavama? Kad ih krste sa 2 godine starosti (moj slucaj)? Ko onda manipulise decom? Recicete roditelji... Pa ko je rekao to roditeljima? Mislis da 99% roditelja to radi zbog licnih religijskih ubedjenja i misljenja da tako cine dobro svom detetu? Ne, vecina radi zato sto to drugi rade, zato sto je to sada 'in', zato sto se Srbin izjednacuje sa pravoslavljem, zato sto misle da ce na njihovo dete drugi ljudi gledati kao antihrista... Zato sto je SPC stvorila takvu atmosferu u narodu.

E sad je problem kad Baptisticka crkva pokusa nesto slicno. Cak stavise, imamo otvorenu laz gore da je bilo planirano pustanje religijskog filma - upravo sam pricao sa covekom koji radi kao tehnicar u tom bioskopu, i covek mi je rekao da je trebao da se pusti neki bozicni crtani film koji nema mnogo veze sa ikakvom religioznoscu, a da nikakav propoved nije bio najavljen jer sama manifestacija je trebala da traji jedno pola sata duze nego crtani film - taman vreme da se podele paketici... No ajde da se drzimo netacne vesti - sta je problem da Baptisticka crkva uradi isto sto SPC radi svakog dana? Je l' se to SPC oseca kao Telekom, pa misli da ima prava na monopol nad 'ljudskim dusama'? Je l' to? Da je ovaj 'event' bio u organizaciji, izmedju ostalih, i baptisticke crkve, znalo se nedeljama unapred. Da su roditelji to znali - znali su. Cak i da je bila planirana neka propoved i sta vec, roditelji bi svesno odveli svoju decu. Ja bih odveo svoje ako ne bih imao para da mu kupim paketic - dva sata zabavnog programa + prigodni paketic, sta ima lose u tome? Mislis da ce to konvertovati decu u baptiste? LOL ... Ali problem je sto to radi Baptisticka crkva, a ne SPC... Vazno je deci oduzeti i to malo radosti zarad pravoslavlja, pravoverstva i sta vec... Vazno je biti zabrinut za manipulaciju decom, ako neko drugi sprovodi tu manipulaciju umesto SPC-a ... Ovo mu odprilike dodje isto kao da sutra krenu Baptisti po skolama i da sprecavaju veronaniju - isto su roditelji svesno dali decu na tako nesto, isto se zna da je i to manipulacija, dakle? Kakva je sad to razlika izmedju Baptista i Pravoslavaca?
 
da i???
vid ovako, u mojoj sredini baptisti jačaju,istina je, i iskreno, ne dopada mi se to ali...
pazi ovo, znam jer u rodu imam izbeglice (Dalmacija, Grčki Islam) sa malom decom...Ti su baptisti evo do sada deci poklanjali paketiće ne samo za Novu godinu, i ne samo deci nego i matorima odeću pa namirnice...mislim ,ne možemo bežati od toga da su nekim našim ljudima pomogli ...evo ti rođaci ne misle da menjaju veru, niti je to neko tražio od njih...nego slave svoju slavu i nisu se preobratili u baptiste.


e sad znam da to nije tema ali čisto da se zna.
 
Sta da?
Mislis da si izmanipulisna sto su te roditelji krstili u crkvi?
Samo mi odgovori, nije mi zelja da polemisem dok se ne skupi vise odgovora.
Sto se mene tice - ja sam krsten i to u ruskoj crkvi (ruski pop bio prijatelj moga caleta) i to rado isticem. I jos nesto, a to sam zaboravio da kazem na novogodisnjem topicu - ne verujem u sve dogme hriscanstva. Recimo ona o bezgresnom zacecu mi se nesto i ne svidja. Cak mislim da ima logicnijih religija - recimo religija veda, mozda cak Wicca. Pa ipak postujem Srpsku pravoslavnu crkvu kao NACIONALNU instituciju.

Ne mislim da su baptisti apriori demoni koji zele da nam uniste duse. Ali oni imaju svoje motive.
Drugo, oni su prosto sekta - marginalna verska zajednica. Ni hriscanima nije bilo lako kada su se pojavili u Rimskom carstvu :)
Moraju da se izbore za svoje mesto pod suncem. A ja im u tome necu pomagati. :arrow:
 
naravno,rekoh ne dopada mi se što jačaju ali to nije do mene.

Ja nisam krštena kao mala...da sam umrla kao dete lutala bi ovim svetom kao nav po srp. narod. religiji...
Inače nemam ništa protiv, pa roditelji neka krste svoju decu...a ja kao odrasla mogu i ne moram da sledim put mojih roditelja,tako?


Mislim,isključivost me žešće nervira...opušteno ljudi....
 
OK, pitanje je upuceno onima koje su roditelji krstili bez njihovog odobrenja, ah kako diktatorski... :P
Nego, ako je to onaj isti incognito koji ovde nesto moderira, bas bih voleo da malo brejnstormigujemo:
incognito:
Tek, ipak mi bode oci kvazi-zabrinutost oko manipulacije decom, jer tu vajni SPC obozavatelji dokazuju cuvenu recenicu: Kada cujem pravoslavlje, pomislim na licemerstvo'. Elem, zar ima nekog ko vrsi vecu manipulaciju od SPC-a?

Sta mogu deca od 10 godina da znaju o religiji? Jedno veliko nista! Mogu samo da znaju neke bajke, mitove, legende, kratke mantre i sl. i nista od toga da ne razumeju i ne osecaju. I ko onda vrsi manipulaciju njima kad ih 'natera' na veronaniju? Kad ih tera da se krste, mantraju i sta vec na slavama? Kad ih krste sa 2 godine starosti (moj slucaj)? Ko onda manipulise decom? Recicete roditelji... Pa ko je rekao to roditeljima? Mislis da 99% roditelja to radi zbog licnih religijskih ubedjenja i misljenja da tako cine dobro svom detetu? Ne, vecina radi zato sto to drugi rade, zato sto je to sada 'in', zato sto se Srbin izjednacuje sa pravoslavljem, zato sto misle da ce na njihovo dete drugi ljudi gledati kao antihrista... Zato sto je SPC stvorila takvu atmosferu u narodu.

E sad je problem kad Baptisticka crkva pokusa nesto slicno. Cak stavise, imamo otvorenu laz gore da je bilo planirano pustanje religijskog filma - upravo sam pricao sa covekom koji radi kao tehnicar u tom bioskopu, i covek mi je rekao da je trebao da se pusti neki bozicni crtani film koji nema mnogo veze sa ikakvom religioznoscu, a da nikakav propoved nije bio najavljen jer sama manifestacija je trebala da traji jedno pola sata duze nego crtani film - taman vreme da se podele paketici... No ajde da se drzimo netacne vesti - sta je problem da Baptisticka crkva uradi isto sto SPC radi svakog dana? Je l' se to SPC oseca kao Telekom, pa misli da ima prava na monopol nad 'ljudskim dusama'? Je l' to? Da je ovaj 'event' bio u organizaciji, izmedju ostalih, i baptisticke crkve, znalo se nedeljama unapred. Da su roditelji to znali - znali su. Cak i da je bila planirana neka propoved i sta vec, roditelji bi svesno odveli svoju decu. Ja bih odveo svoje ako ne bih imao para da mu kupim paketic - dva sata zabavnog programa + prigodni paketic, sta ima lose u tome? Mislis da ce to konvertovati decu u baptiste? LOL ... Ali problem je sto to radi Baptisticka crkva, a ne SPC... Vazno je deci oduzeti i to malo radosti zarad pravoslavlja, pravoverstva i sta vec... Vazno je biti zabrinut za manipulaciju decom, ako neko drugi sprovodi tu manipulaciju umesto SPC-a ... Ovo mu odprilike dodje isto kao da sutra krenu Baptisti po skolama i da sprecavaju veronaniju - isto su roditelji svesno dali decu na tako nesto, isto se zna da je i to manipulacija, dakle? Kakva je sad to razlika izmedju Baptista i Pravoslavaca?
1. A ja kad cujem "ljudska prava" pomislim na licemerstvo.
Posebno kad je neko profesionalni borac za ista.
2. Da li si ti za to da se zabrani krstavanje pre 18-e. Bilo je i takvih misljenja na forumu Religija kod Sorosa.
3. "veronanija" - da li takve izraze koristi covek kome je ovde dato pravo da moderira?!?
4. "krste, mantraju i sta vec na slavama" - da li si ti bio na nekoj slavi?!
5. Da pravoslavlje je sada "in". A krajem 2000-te je bilo "in" da mislimo kako je Sloba kriv za sve. Sada znamo da nije tako.
6. "zato sto se Srbin izjednacuje sa pravoslavljem" teoretski ne bi trebalo da je tako, ali u praksi to je siroka tema:
Prvo, mogao bih biti malo bezobrazan, pa reci kako je Benjamin Kalaj, austrijski guverner BiH rekao: "U Bosni zive Srbi pravoslavne, katolicke i muslimanske veroispovesti"
Drugo, a ovo zasluzuje posebnu temu, za odnarodajvanje inoveraca veliki deo krivice snosi SPC. I sada se tako ponasa.
Ali tome postoji lek. A to je da se srpska istorija uci ne od hristijanizacije Srba, nego ukljucujuci antiku.
Lepenski Vir, Vincansko pismo, to je takodje deo nase istorije. Srbi postoje 7000 godina, znaci da bar 5000 nisu bili hriscani.
Kako ti se to svidja Incognito?
Trece, mislim da ti se ne bi svidelo zato sto vi koji "mozete biti Srbi, a da niste pravoslavci"
... pa ne bih da generalizujem, ali dobar deo vas kao jedini dobar period u istoriji Srba priznaje onaj od kraja 2000 do kraja 2003
Otprilike do pada Zivkoviceve vlade. Neki bi rekli do 12.03.2003., ali ti cesto sami sebe demantuju jer posle je bila Sablja u kojoj su se osecali najbezbednije, najopustenije, ma sve naj-naj...
7. "Zato sto je SPC stvorila takvu atmosferu u narodu." ah da cuvena atmosfera
Pa nek nego kaze da ne postoji volksgeist. E znas sta - BAS MI SE SVIDJA ATMOSFERA U NARODU!!!
8. "bozicni crtani film koji nema mnogo veze sa ikakvom religioznoscu" u organizaciji "baptista"
Citras li ti ono sto sam pises?
9. "sta je problem da Baptisticka crkva uradi isto sto SPC radi svakog dana?"
Problem je taj sto su 85% gradjana Srbije pravoslavci i ovako nesto ih vredja.
10. "Cak i da je bila planirana neka propoved i sta vec, roditelji bi svesno odveli svoju decu."
Pa naravno... Sto je dzabe i bogu je drago. A kako bi reagovao kada bi Legijina zena delila besplatne paketice?!?
11. "Vazno je deci oduzeti i to malo radosti zarad pravoslavlja, pravoverstva i sta vec"
Ma da u Srbiji je mracni srednji vek samo sto vecina Srba to ne zna...
12. "Ovo mu odprilike dodje isto kao da sutra krenu Baptisti po skolama i da sprecavaju veronaniju - isto su roditelji svesno dali decu na tako nesto, isto se zna da je i to manipulacija, dakle? Kakva je sad to razlika izmedju Baptista i Pravoslavaca?"
Sto prilici Jupiteru, ne prilici volu - tako pricaju mnoge apologete Amerike kada pomenemo malo ljudska prava i kradju izbora u Americi.
E pa gospodo, ovde SPC ima vecu silu.
 
Krsten sam sa 1-2 godine i to mi ne smeta niti sam izmanipulisan, naravno.
Sada sam ateista, ne verujem u Hrista kao bilo kakvo natprirodno biće (premda ga cenim kao naprednog filozofa svog vremena) a što se crkve tiče, imala je značajnu ulogu u početnom periodu, posle sve više i više štetnu... Sada mi cela stvar sa crkvom liči kao sigurno umiranje, zadnja agonija. I to ne samo naša pravoslavna, ona je zbog svoje "slobode" još možda u najboljoj situaciji.
Jednostavno, to nekog može da boli ili ne, vreme crkvi i hrišćanstvu je isteklo i ovo čemu mi prisustvujemo je odumiranje, pre svega hrišćanstva pa onda i organizovanih religija. Postojeće religije, pre svega islam i hrišćanstvo postaju prevazićene i opstaju zahvaljujui ljudskom neznanju i neobrazovanju a pre svega ljudskoj slabosti da pogleda samog sebe i odgovara sam za sebe.
Pitanje je šta će se desiti sa društvom kad organizovane religije izgube presudni značaj na duhovni život čoveka koji imaju sada. Ljudi moraju naći novu "religiju" u koju će verovati. Sumnjam da će to biti neka organizovana religija poput gore navedenih, pre bi bilo za očekivati da to bude neka filozofija života koja stavlja čoveka, njegovu sreću i duševni mir ispred svega. Novi sveštenici bi mogli da budu psihijatri.
Što se moje dece tiče, koju se nadam da ću imati, mogu biti kršteni i u pravoslavnoj i u katoličkoj crkvi istovremeno i povrh svega da ih "krste" u džamiji ako to bude želela njihova majka (premda sumnjam da bih takvu oženio). Konačna odluka je na njima, i šta će verovati ili neće. Što se mene tiče mogu se prikloniti bilo kojoj religiji koja najviše odgovara njihovoj ličnosti i temperamentu ili verovati u nešto što ne prezentuju organizovane religije.
Najbitnija stvar je da postanu zreli i odgovorni ljudi, ličnosti - "dobri ljudi", koji su naravno zadovoljni sobom i svojim životom.
 
Posten odgovor, nema sta...
Ajde da vidimo jos odgovora na temu, a svidja mi se i sto smo skrenuli na smisao religije u generalnom smislu.
strani placenik:
Pitanje je šta će se desiti sa društvom kad organizovane religije izgube presudni značaj na duhovni život čoveka koji imaju sada. Ljudi moraju naći novu "religiju" u koju će verovati. Sumnjam da će to biti neka organizovana religija poput gore navedenih, pre bi bilo za očekivati da to bude neka filozofija života koja stavlja čoveka, njegovu sreću i duševni mir ispred svega. Novi sveštenici bi mogli da budu psihijatri.

Ja sam u principu za noviji vid duhovnosti koji nece biti zasnovan na ukorenjenim dogmama. Licno verujem u neku vrstu panteizma.
U principu se slazem sa iznetim, osim ovoga za psihijatre. Mislim, to jeste veoma moguce, ali ne vidim da je nesto dobro... Staviti u centar "Coveka" moze da znaci i svasta i nista... no da ne sirimo temu.
Ove teme su mi inace zanimljive i kada sam dosao na forum B92 ocekivao sam da cu naci sagovornike u vezi pitanja "nove duhovnosti", jer to je i u svetu popularno. Medjutim tamo sam naleteo samo na militantne ateiste. Kasnije je taj forum ukinut. Cuo sam da je i ovde ukinut forum Religija i zanimalo bi me zasto.
Kod nas, vidim ulogu SPC kao brane trivijalnom materijalizmu i destruktivnim sektama. Takodje, Crkva kao institucija ima zapazenu ulogu u formiranju javnog mnjenja.
Izneo bih jos jedno zapazanje. Zanimljivo da je u periodu komunizma zvanicna ideologija bila "dijalekticki materijalizam". Medjutim, ako pogledama shvatanja ljudi, videcemo da su mnogi danasnji veliki vernici mnogo veci materijalisti nego sto su onda bili komunisti.
Uopste, moral je kod Srba nisko pao. Jedina stvar koja mi se sada vise svidja u poredjenju sa ranim 80-im (recimo) je veci znacaj porodicnih vrednosti. A tu Crkva opet ima znacajan uticaj preko obreda kao sto su krstenje, slava i tome slicno.
p.s. Je li vidjen incognito ili samo diskutuje tamo gde se drugacije misljenje banuje :roll:
 
Роберт Овен, тзв. отац социјализма, написао је:

"У свету новог морала, ирационална имена мужа, жене, родитеља, детета неће се више чути. Све везе биће резултат љубави, дете ће, несумњиво, бити власништво целе заједнице."

Видимо да cоцијалисти желе да одвоје децу од родитеља. Исту намеру имају и xуманисти:

"...Родитељи не смеју да деци једноставно намећу своје верске погледе или моралне вредности или да их индоктринирају."

Можда би ови предлози и били прихватљиви када њихови творци не би били толики лицемери. Наиме, они сматрају да се деци ни на који начин не смеју наметати религиозни погледи, али истовремено су они ти који им нон-стоп намећу једну нову религију (зове се хуманизам, и своди се на обожавање човека и његовог разума) преко својих школа, медија итд.

Лицемерје, име ти је ХУМАНИЗАМ!
 
Pobunjenik:
Роберт Овен, тзв. отац социјализма, написао је:

"У свету новог морала, ирационална имена мужа, жене, родитеља, детета неће се више чути. Све везе биће резултат љубави, дете ће, несумњиво, бити власништво целе заједнице."

Видимо да cоцијалисти желе да одвоје децу од родитеља. Исту намеру имају и xуманисти:

"...Родитељи не смеју да деци једноставно намећу своје верске погледе или моралне вредности или да их индоктринирају."

Можда би ови предлози и били прихватљиви када њихови творци не би били толики лицемери. Наиме, они сматрају да се деци ни на који начин не смеју наметати религиозни погледи, али истовремено су они ти који им нон-стоп намећу једну нову религију (зове се хуманизам, и своди се на обожавање човека и његовог разума) преко својих школа, медија итд.

Лицемерје, име ти је ХУМАНИЗАМ!

POTPISUJEM!!!
 
Krsten sam jos kao bepce i ne smatram da sam izmanipulisan. Krstenje vidim kao obicaj koji se u ovom narodu prenosi kroz SPC. Da zivimo u nekom africkom plemenu ratnika mozda bi nam neko u mladosti klao koze prilikom davanja imena ili bi cekali da podrastemo i stupimo u obred inicijacije. u Srbiji te poliju vodom, malo ti masu tamjanom pod nosem, ti proplaces i to je to. Meni sve to deluje kao jedan divan mali obicaj. Sada sto neki (Inca) veruju da je to zloupotreba, ja mu savetujem da u skladu sa demokratskim tekovinama amerikanizovane srbije (ovo je sada namerno sa malim s) za koju se on zalaze, tuzi svoje roditelje i trazi im odstetu. Zelite li da budete milioner? Tuzite ih i vi.
 
DisMisaL:
Krsten sam jos kao bepce i ne smatram da sam izmanipulisan. Krstenje vidim kao obicaj koji se u ovom narodu prenosi kroz SPC. Da zivimo u nekom africkom plemenu ratnika mozda bi nam neko u mladosti klao koze prilikom davanja imena ili bi cekali da podrastemo i stupimo u obred inicijacije. u Srbiji te poliju vodom, malo ti masu tamjanom pod nosem, ti proplaces i to je to. Meni sve to deluje kao jedan divan mali obicaj. Sada sto neki (Inca) veruju da je to zloupotreba, ja mu savetujem da u skladu sa demokratskim tekovinama amerikanizovane srbije (ovo je sada namerno sa malim s) za koju se on zalaze, tuzi svoje roditelje i trazi im odstetu. Zelite li da budete milioner? Tuzite ih i vi.
:wink:
Mada u praksi i nije smesno... Nisam cuo za slucajeve da su deca tuzakala roditelje zbog verskih rituala, cak ni u "liberalnim drustvima", ali ni to me ne bi iznenadilo.
Cuo sam medjutim za sledeci dogadjaj:
Nedje u Nemacku je neki Turcin pustio svoju 12-godisnju cerku na izlazak do 9. Ona je dosla u ponoc (verovatno ne javljajuci se). Onda joj je on zavalio samarcinu.
Ona je otisla u svoju sobu i, kako su bili u prizemlju, spakovala ranac iskocila i pobegla. Dosla je posle dva dana i onda je nas Turcin ljudski isprebija. Ona ga tuzi i on dobije godinu dana robije.
Sta smo iz ovoga zakljucili? Ne podrzavam batine kao vaspitni metod, posebno zato sto razlog za batine ne mora biti samo vaspitanje. Medjutim, nekad su neophodne. Na ovakav nacin se drzava mesa u ingerencije porodice, a te ingerencije ona NE MOZE da zameni. Posle, kad deca pocnu da smrcu hors i kokain, socijalni radnici ce reci - pa sto ih niste vaspitali.
Pa dajte mi da vaspitavam svoje dete!
 
strani placenik:
Postojeće religije, pre svega islam i hrišćanstvo postaju prevazićene i opstaju zahvaljujui ljudskom neznanju i neobrazovanju a pre svega ljudskoj slabosti da pogleda samog sebe i odgovara sam za sebe.

Ako se dalje prica o "novoj duhovnosti", zasto onda ne naci nesto prihvatljivo u onome sto je bilo jos pre. Evo par recenica sa jedne diskusije o egipatskim bogovima, na podforumu Naucna fantastika:
Mudrost Drevnog Egipta odslikava poznavanje kosmichkih zakona sa jedne strane i poznavanje prirode ljudskog bica sa druge strane. Granica koja deli ove dve strane je veoma suptilna jer sve sto je predstavljalo staroegipatsku civilizaciju u materijalnom i duhovnom pojmu ujedinjeno je u onome shto se zove covek. Covek je nosilac svesti i kao takvo zemaljsko bice poseduje moc spoznaje i ravnoteze. Svest nam omogucava da putem njenog shirenja izvrshimo proboj u stvarnost koja je nedokuchiva ukoliko ne dodje do razvoja te iste sveti na neki nachim. Shta sam ovim hteo da kazem nije jednostavno objasniti jer moderni ljudski nacin komunikacije stvara misao/pojam kombinatorikom rechi. Udrevnim vremenima, slike ili simboli su znachili daleko vishe od samog jezika,tj,rechi. To je sluchaj ne samo sa staroegipatskom, vec i sa svim ostalim drevnim civilizacijama.


Malo skretanje sa teme, ali nadam se poucno :D
 
Glas Sauronov:
Pa ipak postujem Srpsku pravoslavnu crkvu kao NACIONALNU instituciju.
Nesto sam propustio? Od kada je to crkva nacionalna institucija? Gde se u zavetima pominje nacija? Jel njih Isus poslao da brane svoju naciju ili se bore za ostvarenje deset bozjih zapovesti? Zar samog Isusa nisu ubili nacionalisti? Ko tebe kamenom ti njega hlebom? Filaret, Pahomije, BIA, Arkan...? Nesto mi se tu ne slaze? Sta li Bog gore kaze kada pogleda ponasnje SPC?
 
Jakobinac:
Glas Sauronov:
Pa ipak postujem Srpsku pravoslavnu crkvu kao NACIONALNU instituciju.
Nesto sam propustio? Od kada je to crkva nacionalna institucija? Gde se u zavetima pominje nacija? Jel njih Isus poslao da brane svoju naciju ili se bore za ostvarenje deset bozjih zapovesti? Zar samog Isusa nisu ubili nacionalisti? Ko tebe kamenom ti njega hlebom? Filaret, Pahomije, BIA, Arkan...? Nesto mi se tu ne slaze? Sta li Bog gore kaze kada pogleda ponasnje SPC?

1. Da propustio si mnogo toga, pocevsi od casova u skoli :lol:
2. Crkva je nacionalna institucija zato sto Srba danas ne bi bilo da nije bilo SPC u vreme Turaka. To je bilo do pre samo 200 godina (u zivotu ozbiljnog naroda i njegovih institucija to je trenutak).
3. U zavetima pise mnogo toga... Nego jesi li ti pravoslavac ili se onako fenomenoloski interesujes?
4. Isusa su zvali Kralj Jevreja.
5. Isusa su ubili Rimljani (tadasnji NSP, odnosno Amerika) po nalogu Jevreja fariseja koji su odvise tvrdokorno shvatali svoja uverenja, u ovom slucaju religijska. Odgledaj film Mela Gibsona pa ce ti biti jasnije.
Preneseno na danasnjicu:
Jevreji fariseji = Srbi reformski talibani
6. Oko za oko, zub za zub!
7. Sta sa navedenima?!?!
8. Pa znam ja da se tebi ne slaze. Oce to kad ti je Soros merilo REALNOSTI
9. Ne znam, pitaj Boga :wink:
 
Posto ocigledno nisi razumeo ono sto sam napisao, hajde da nacrtam:
Da li je odbrana nacije posao politicara, vojske, drzavnih institucija ili crkve?
Da li Bog zeli da njegova crkva agituje za svoju naciju ili zeli da agituju za dobrotu, mir, nenasilje, toleranciju, jednakost svih ljudi..? Da li je Isus kada su ga zarobili okacio Kalasnjikov kao Filaret ili je rekao "Oprosti im Boze, ne znaju sta cine"?
Ja sam krsten, slavio porodicnu slavu, pricescivao se... sve dok jednog dana nisam sazreo i shvatio potpunu izopacenost svih organizovanih religija. Zato sto sam ja vaspitan na osnovu onoga sto pise u Bibliji, a ne na osnovu ponasanja crkve. Znaci, moj stav se ne odnosi samo na SPC vec na sve organizovane religije. Ja verujem, bas zato sam ubedjen da su Crkve zloupotrebile i izdale Hrista, samo da bi imale sto veci uticaj na drustvena desavanja. A SPC od 90ih vise ima veze sa ekstremnim politicarenjem nego sa bozjim ucenjem. E sad, sto se vecina ljudi slaze sa mnom ali je strah od boga jaci od volje da se ovako nesto kaze otvoreno, to je drugo pitanje...
 
Jakobinac:
Ja sam krsten, slavio porodicnu slavu, pricescivao se... sve dok jednog dana nisam sazreo i shvatio potpunu izopacenost svih organizovanih religija.
Da li zelis da kazes da si postovao ucenja iz verskih knjiga i ponasao se u skladu sa njima iz nekog osecanja duznosti prema SPC, a onda si "progledao" i sada to vise ne cinis? Ovo nije podforum o religiji, ali bih istakao svoje misljenje da covek ne treba da gubi svoju veru zato sto mu se cini da su drugi obescastili "njegovu" crkvu. U ime svake reci, predstavljala ona osecanje, zajednicu ili nesto trece, od postanka ljudkog roda su cinjena mnoga zla, ali takodje postoje i divne stvari vodjene tim istim imenima. Prihvatajuci obe strane medalje, donosimo svoje odluke kojoj cemo se vise prikloniti. Ne dozvoli da tudji izbori uticu na tvoj.
 
e samo za krshtenje..mislim da ljudi treba da se krste kao svesni, znaci da oni biraju (da tako neshto stoji u sv. pismu..) znaci ovo krstavanje beba onda i nije bash legalno!
tako nesto...ali proverite
 
Krstenje je Sveta tajna kojom covek postaje hrishcanin i clan crkve.....i tu nema nikakve manipulacije,ako se izuzmu likovi izmanipulisani sa B92... :lol: ...Mislim,zasto bi se smatralo manipulacijom....ako roditelji misle dobro svojoj deci....a,misle...
Crkva i ljudi u njoj,jesu cesto za kritiku....ali,i oni su samo ljudi.....skloni svim manama....kao svi ostali...
A sta kazu ateisti na to....da je DNA analizom utvrdjeno da mi ne vodimo poreklo od nedraentalca..?..tacnije, Darvin je delimicno pao u vodu.... :lol: ...sto opet opravdava pokusaj da se njegova teorija izbaci iz nastavnog programa....Cisto da se nebi deca lagala.... :lol:
 
ma koliko smisla ima crkva danas kada se u crkvu ide kad je frka..mislim jedna od pouka crkve itd..je da je sex iskljucivo u braku..a ko se jos toga pridrzava
mislim, ne moze da uzmes sta ti je ok.ili jesi ili nisi??? a vecina je valjda na pola
ne znam, ja nisam...zeznuto je to
 
?:
ma koliko smisla ima crkva danas kada se u crkvu ide kad je frka..mislim jedna od pouka crkve itd..je da je sex iskljucivo u braku..

E upravo zbog toga, i jos nekih stvari, ja kazem da sam pravoslavan 50%*
U te druge stvari spada ono "Ko tebe kamenom, ti njega hlebom", "Okretanje obraza" itd... to onda treba da bude predtekst ljudima koji inace sebe ne dozivljavaju kao vernike SPC da osuju paljbu po popovima.
Neki "analiticari" idu cak dotle da tvrde kako je nasa Crkva u sustini paganska, a paganski je i narod, etc. Onda im neki popovi uzvracaju napadima kako su oni prodane duse zapada... A mnogo bi jednostavnije bilo da kazu so what?! Pagani smo, pa sta. I tako mislim da bi Crkva trebalo da preuzme neke arhetipske stvari koje postoje od nastanka rase direktno u svoje ucenje.
Mozda jesam previse radikalan, ali uzmimo ovu izjavu pravoslavnog vladike Njegosa
Zlo ciniti, od zla se braneci, tu zlocinstva nema nikakvoga

A sad, kako idu praznici, pa je vreme za malo neobaveznije teme, evo jednog mog predloga: Da se uvede nova slava - Sveti Aljende:
http://forum.dsomladina.org.yu/viewtopic.php?t=2301&sid=1405a351ac0f194870cb3787ee98d369


*sad, ako ima inkvizicije neka me napada, ali, kako rekoh, necu da ulazim u teolosku raspravu.
 
Kao prvo, Bog ne postoji! Izmišljena stvar da bi se manipulisalo naivnim, glupavim i uplašenim narodnim masama. A Isus,... Čovek je bio izuzetno napredan političar i manipulator. Ok, možda mu je namera bila dobra, ali se to sve izjalovilo.
Mislim – vaskrsnuo??!??!! Da vam još nešto pojasnim! Kada neko umre, ne može da oživi i vrati se da još neko vreme priča svoju pričicu ili iznosi ideje, bilo pozitivne ili ne. Ima li neko ko može da dokaže drugačije? Ja moju tvrdnju mogu dokazati bar 10 puta dnevno.
Znači nije vaskrsnuo! Ako je uopšte bio i mrtav i ako se išta slično desilo. S kolena na koleno se prenosila jedna priča, i dok je stigla do civilizovanog pisanog dokumenta šte se desilo pre oko 2000 godina, ostalo je ono što sada ''znamo''.
Mislim da je bilo ovako: čovek promovisao svoju ideju (ili shvatanje) vlasti se naravno nisu složile (a kada se vlast složi ili bar sasluša nešto što im nije u interesu?) i odlučili da ga okače pred svima za primer (tada je to bolo cool). On, međutim, malo bistriji od bolida na vlasti, a praćen sledbenicima (koji su naravno bili naivni, uplašeni ili glupavi, kao oni s početka priče), shvati da nema šale i smisli fenomenalan plan. Nađe VEOMA LAKO dobrovoljca koji liči na njega, ispriča mu priču tipa ''bićeš poznat, imaćeš svoju ulicu i Trg, možda za koju godinu i spomenik na istom'', ubedi ga da se predstavlja par dana kao on i da fasuje umesto njega. ''A možda se i izvučeš, sredićemo mi to, ne brini''. Tada su svi onako neuhranjeni i neobrijani ličili kao jaje jajetu. Možda mu je i nekako zbrinuo snajku i decu. Ovaj, sav srećan, prihvati. I naravno fasuje. Isus ode u ilegalu neko vreme, i pojavi se na nekom brdašcetu iza zapaljenog žbunića. Dalju priču manje-više znamo od lokalnog sveštenika ili baba i deda. I UĐE ČOVEK U LEGENDU!!!!!
Koa što rekoh, izuzetno pametan i dalekovid čovek.
Sve u svemu, simpatična bajkica.
Indijanci, slična priča. Vrač plemanski, malo bistriji od drugih, shvati da kad vetar duva sa recimo neke planine ili vidi oblake crne sa reke, biće kiše. Čovek prati te stvari neko vreme i vidi da je to tako. Priroda. I pomisli: daj da ja to iskoristim. Sledeći put kad dune vetrić, on počne da skače i peva dva sata (trudi se), i, eto kiše tog dana! A naivni,....... uuuuuuuu, al' ovaj zna posao! Mislim, stvarno??? Ili ono: zapali neku travku, duva u bolesnika i ako ovaj ozdravi, eto bod u gostima. A ako ''lupi krilima'', bude ono – nije mu bilo spasa. Naravno pre toga se već proslavio sa kišom.
Slažem se da bi možda trebalo verovati u nešto, ali u jednog čoveka, koji je povremeno kao svi mi bio bolestan, imao prolive i zubobolje, spavao sa snajkama svađao se, psovao itd., pa malo je naivno.
Ljudi verujte u bilo šta, ne namećite drugima. Molite se stolici, flaši, ormanu, drvetu,... Svejedno. Ako morate da verujete da vas je nešto spasilo nečega, zašto mislite da je to neko živo biće od pre ko zna koliko godina? Priroda, sticaj okolnosti, medicina, neka nepoznata još sila (ali ne onakva kao prethodne). Sve se objašnjava logočno i naukom. A ako nešto ima nepoznato, zasigurno nije čudo, već jednostavno još niko nije provalio.
Neko ne shvata kako to da avion poleti i leti, kako brod od ko zna koliko hiljada tona ne potone uprkos vazduhu u njemu. A sve ima tako jednostavno i logično objašnjenje. ili Bermudski trougao. 100% prosto i jednostavno objašnjenje, ali pošto ga niko još ne zna (ili možda zna), odma je čudo.
Toliko. Sad mišljenja, ali MOLIM VAS, potkrepite logikom i smislom to što napišete!
Nisam mislio da vređam, unapred izvinjenje, samo sam realan. Pokušavam.
 
Наравно, беспредметно је расправљати на тему да ли Бог постоји или не, јер бисмо се непрестано вртели у круг. Међутим, невоља је у томе што атеисти хришћане називају «изманипулисаним, наивним и глупавим народним масама.» Мени ово звучи смешно, јер су су управо атеисти ти који су изманипулисани и лаковерни. Ови верују у еволуцију. Обратите пажњу, они ВЕРУЈУ! Дакле, оно што је карактеристично за свако људско биће јесте да има ВЕРУ. Неки верују у Бога, неки у човека, неки у природу, али СВИ верују у нешто. Зато је и питање о васкрсу бесмислено. Хришћани ВЕРУЈУ да је Исус васкрсао, и за то им нису потребни никакви материјални докази.

А та прича како је Исус потурио неког који личи на њега да буде распет - нема везе с реалношћу. Нигде у Јеванђељима нема ни назнаке да се тако нешто десило. Та прича је преузета од мухамеданаца. Они су ти који верују да Исус није био разапет, али му, ипак, придају много већи значај него што то раде атеисти.

Ако ико овде намеће своје религиозне погледе, онда су то атеисти! Они су 1945. ПРОТЕРАЛИ веронауку из јавних школа, да би је заменили еволуцијом. Обратите пажњу, и еволуција и креационизам су само ТЕОРИЈЕ! Зашто се онда не би равноправно изучавале у школама? Не, овде је дозвољен само атеистички приступ, а они који имају другачије гледиште се оптужују да «другима намећу своја веровања.» То је врхунац лицемерја!
 
vrhunac licemerja je da ubijaš druge ljude (ili opravdavaš ubijanje) zbog vere i u ime nekog boga/naroda/ideje a onda misliš da si glavni dasa-spasitelj ili očekuješ da te neko za to nagradi ili bar de će ti taj bog oprostiti...
vrhunac licemerja je da ubice,lopovi i sl. odu u crkvu ispovede se (i pravoslavci se ispovedaju za grehe)i bude im oprošteno!!!




e sad svi ljudi veruju u nešto ako ne u boga a ono u nešto...narod, državu,ideologiju, neku harizmatičnu ličnost...sve je to isto samo je predmet obožavanja drugačiji,kao i naša težnja da dokažemo da ono u šta mi verujemo je ono pravo i jedino a ostali su u zabludi...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top