Vojvodjanski pulin

rubiroza78:
Da li neko u drzi ovu vrstu psa u stanu i kakva su mu iskustva?

Pozdrav



Nadam se da si se šalio što se tiče držanja ovog psa u stanu.

PULIN

Vojvođanski pastirski pas pulin je sličan severnim rasama visine u grebenu 52 cm, telo je najviše za deset odsto duže od visine grebena, leđa su kratka, čvrsta kao i slabine, sapi koje se nadovezuju na slabine mišičave su, dovoljno široke, blago ukošene.
Rep je visoko usadjen, u mirovanju sabljasto nošen, a u afektu je prstenasto zavijen, u stalnom kontaktu sa sapima, slabinama ili butinom. Prednji front je malo izražen, a grudi su srazmerno duge i široke. Noge – prednje i zadnje su prirodno uglovane. Šape su male «poluzečje». Boja dlake – najčešće crna, najmanje 80 odsto površine, a oznake mogu biti bele, sive ili žute. Psi još nisu priznati i radi se na standardizaciji.
 
Ljudi sebi svašta dopuštaju. Sam si rekao da takvom psu treba prostor. PA :?: Zašto onda i dalje razmišljaš na tu temu. Uzmi psa koji je podesan za život u stanu. Imaš prilicno veliki izbor.Vucjaci,Dobermani, Rotvajleri,Pulini i slicno nisu za stanove. Ne treba muciti nedužne životinje.

P.S. Nemoj posle da bude kao sa onim Kavkaskim ovcarom.
 
o bože,zašto tako?
imaš mnogo divnih rasa koje su pogodnije za držanje u stanu...

ja isto obožavam neke od ovčarskih rasa- bobtejla ili komondora ili briarda to su prelepi psi ali opet nisu za stan...pa labradori...pa irski vučji hrt, prelepo stvorenje ali nemam...imam mešanca...predoborog, divnog drugara itd.

zato, razmisli još jednom
 
rubiroza78:
Nisam upoznat sa dogadjajem o Kavkaskom ovcaru. Ja ako budem uzimao psa uzecu Puluna, ali posto svi kazu da nemoze da se drzi u stanu onda necu uzimati psa uopste.

Pozdrav

Ja sam isto tako imala dilemu oko africkog slona.Pa kada sam shvatila da ne može, odlucila sam da ih ne uzimam uopšte.

Zašto si tako iskljuciv.Ako zaista voliš pse onda ceš uzeti nekog kome ceš moci pružiti adekvatne uslove za suživot sa tobom.

A što se tice kavkaskog ovcara, pa covek ga uzeo a sada ne zna šta ce sa njim.Bojim se da bi tako bilo i sa tim jadnim i nedužnim Pulinom.

Pozdrav i sve najbolje
 
Ja sam imala pulina 7 godina i to je stvarno divan i jako pametan pas. Obozavala sam je i kada bih ponovo nasla negde takvo stene uzela bih ga bez razmisljanja, ali ja imam dvoriste. :P
Uginula je pre 17 meseci, a ja i dalje tugujem, placem kad vidim nekog psa koji me podseti na nju. :cry: Ona je nezamenljiva kao prijatelj, pa i cuvar... :cry:
 
Vojvođanski Pulin




O njima se ili zna ili ne zna, ali uglavnom komentar je jedan, oni su jako pametni,odani vredni i bez njih je život u ravnici nezamisliv.Da li neko uopšte može opisati tu ljubav, vernost koju taj pas oseća prema svom gospodaru. Mislim da ovo gospodar ni ne priliči , jer to je neizrecivo uzajamo prijateljstvo koje se razvija među njima,čovek i pas,u ovoj priči jedno.Svaku želju svog prijatelja će izvršiti, iako se mora priznati da oni ipak imaju i svoje ja. Teško će prihvatiti da ih neko kinji i muči,uglavnom i oni očekuju poštovanje,kažu ljudi da su jako tvrdoglavi,a nije retko da su spremni i svom gazdi da pokažu zube ako ovaj pokuša da ih fizički zlostavlja,braniće se u svakoj situaciji kada se osete ugroženim,ali zato na istinsku ljubav će uzvratiti višestruko. Oni možda više nego neki drugi psi vode onaj pravi pasiji život. Često su čupavi , puni čičaka,možda i gladni ,pokisli izloženi mnogim nedaćama,ali zapovesti izvršavaju odmah i bez razmisljanja.Treba im prostor i širina ravnice da po njoj jure poput vihora. Šta je njima uloviti zeca,pretrčati polje, pojuriti ptice-sitnica.Koga interesuje njihova biografija, nisu ni veliki lovci,niti imaju plemićko poreklo sa pedigreom,već su obični psi i njihova je sudbina prosečna,retko ko piše o njima i oni su kao sve što je istinski vredno - pomalo zaboravljeni.

On je vaš prijatelj,vaš partner, vaš branitelj, vaš pas. Vi ste njegov život, njegova ljubav, njegov vođa. On će biti vaš, veran i odan,do poslednjeg otkucaja srca. Budite dostojni takve odanosti.

Više slika možete naći na www.bpretraga.net/nera.html
www.bpretraga.net/nbebe.html


DSC00665.JPG

DSC00660.JPG

DSC02053.JPG

DSC02159.JPG

DSC02161.JPG

DSC02165.JPG
 

Prilozi

  • DSC00660.JPG
    DSC00660.JPG
    28,4 KB · Pregleda: 157
  • DSC00618.JPG
    DSC00618.JPG
    18,1 KB · Pregleda: 148
  • DSC00659.JPG
    DSC00659.JPG
    40,6 KB · Pregleda: 142
  • DSC00649a.JPG
    DSC00649a.JPG
    88,8 KB · Pregleda: 147
  • DSC00615.JPG
    DSC00615.JPG
    32,9 KB · Pregleda: 132
NEMA IH NA IZLOZBAMA


Iako je sacuvao sve odlike divljeg psa,
Pulin je umiljat, poslusan, vredan, izdrzljiv...


Pulin je na Balkan stigao jos sa starim Slovenima, kao cuvar stada. Uporedjujuci ga sa sojenickim psom, strucnjaci su uocili da izmedju njih nema razlike, da je pulin njegov direktni potomak.
U danasnje vreme, kada drustveni status vlasnika odredjuje sto neobicnija i novija rasa, pulin je pao u zaborav.
Sasvim neopravdano,jer on to ne zasluzuje.Trebalo bi ga sacuvati i izboriti se da bude priznat kao rasa. Upravo to pokusava Jovan Plackic iz Temerina, vlasnik troipogodisnje kuje Briksi.

-Vojvodjanski pulin najcesce je crn, a moze biti beo, siv i, redje, mrke boje. Tolerise se i dvobojnost. Srednje je velicine,ima spicaste, uspravne usi, dugacku njusku i lepezast rep. Sacuvao je odlike divljih pasa u pogledu ishrane, lova, parenja i podizanja stenaca, a istovremeno je veoma pitom i umiljat. Dobar je cuvar, izdrzljiv i inteligentan.

Od coveka samo trazi ljubav i dovoljno prostora za kretanje - opisuje Plackic ovog psa.

Danas je potisnuta uloga pulina u cuvanju stada, kojih je sve manje. Otuda je manje i pulina na nasim pasnjacima. Na zalost, nema ih ni na izlozbama i nisu na ceni.
-Pulin voli da radi, da je u pokretu i neprestano u kontaktu s vlasnikom. Gleda ga u oci, cekajuci komandu. Razume dosta reci i iskonski nosi u sebi ljubav prema stoci, ne plaseci se ni jedne domace zivotinje. Zna da se nametne, da "upravlja" stadom, cak i da razdvoji ratoborna grla - dodaje nas sagovornik.


Coveka dozivljava kao "vodju copora", pa zato poslusno izvrsava njegove komande dok cuva stado. Ako pastir zastane, zastace i pulin, ako mu naredi da okupi zivotinje, sve ce ih brzo doterati.
Njegove radne sposobnosti rezultat su dobre gradje i karaktera. Telo mu je kompaktno, gotovo savrsene gradje. Okretan je i brz, a zahvaljujuci izuzetnoj skocnosti, dobar je za dresuru i sportske aktivnosti.

- Da bi se navedene osobine sacuvale, treba ga pariti u cistoj rasi. Ranije je selekcija bila primitivna,jer su pastiri sparivali pse koji dobro rade. A to su upravo bili psi "upravljaci" stada. Srecom, pulin je genetski jak, pa je prilikom parenja prenosio svoje osobine na potomstvo i zato je i sacuvana cistoca krvi - istice Jovan Plackic, uveren da ce kinolozi ubuduce imati vise sluha za ovog neopravdano zaboravljenog psa.

Ljiljana N.Boscanin
 
Nove rase: VOJVOĐANSKI PULIN

Zahvaljujući kinologu entuzijasti, Jovici Plačkiću, do skora žitelju Žablja, ali i razumevanju Kinološkog saveza Vojvodine i Upravnog odbora KS SCG, još jedna od iskonskih, vekovima poznatih pastirskih rasa sa naših, panonskih prostora, krenula je na put zvaničnog priznanja.

Odluka o prihvatanju Prijedloga standarda za vojvođanskog pastirskog psa doneta je na poslednjem sastanku UO KS SCG krajem 2003. u Beogradu.

Idealna građa

Za pulina, Jovica Plačkić, inače predsjednik Komisije za vojvođanske rase pasa pri KSV, kao autor prijedloga standarda i komentara te Pravila o brzom vraćanju ovaca, kaže:
_Stvoren je jkod nas, na vojvođanskim livadama, kao skladno delo pastira i prirode – navodi Plačkić. Odličan je čuvar jer istovremeno koristi čulo sluha, vida i mirisa koja su mu odlično razvijena. Nepogrešivo javlja o pojavi uljeza na svoju teritoriju. Izuzetno je pametan, ima neiscrpnu volju dok radi. Vlasnika gleda u oči dok očekuje komandu, a u akciji se nedvosmisleno primećuje da uživa u kretanju i radu. Ostvaruje uspeđan i blizak kontakt s poverenim mu domačim životinjama.
Plačkić, prenoseći svedočenje pastira, naglašava urođenu volju da radi, kao i prilagodljivost svim, pa inajsurovijim uslovima za život, tako da može da se razmnožava i bez pomoći čoveka.
_To je idealno funkcionalno građen pastirski pas – kaže na osnovu dugogodišnjih istraživanja Jovica Plačkić. Čuva sve što mu se poveri, što ukazuje na značajno mesto ove rase i u XXI veku. Lako se gaji, izvanredan je porodični pas za dvorište, voli decu, al priznaje samo jednog gazdu. Malo traži a mnogo pruža jer lako i brzo uči, živahan je i uporan u izvršenju zadataka.

Tipičan lupoid

Vojvođanski pastirski pas pulin je tipičan lupoid, sličan severnim rasama (autor verovatno, sasvim opravdano, misli na severnoevropske špiceve, primedbe M.J.) visine u grebenu 52 cm i više za mužjake, a 47 cm i više za ženke, telo je najviše za deset odsto duže od visine grebena, leđa su kratka, čvrsta kao i slabine, sapi koje se nadovezuju na slabine mišičave su, dovoljno široke, blago ukošene.
Rep je visoko usadjen, u mirovanju sabljasto nošen, a u afektu je prstenasto zavijen, u stalnom kontaktu sa sapima, slabinama ili butinom (pljoštimice). Prednji front je malo izražen, a grudi su srazmjerno duge i široke, duboke – poželjno do lakta. Noge – prednje i zadnje su prirodno uglovane. Šape su male «poluzečje». Boja dlake – najčešće i najpoželjnija je – crna, najmanje 80 odsto površine, a oznake mogu biti bele, sive ili žute. Kao osnovne boje pominju se u predlogu standarda i bela, žuta, siva i braon, kao i dvobojnost (kombinacije pomenutih boja).
_ Jedna boja mora uvek da bude dominantna – kaže Plačkić – ali sve boje učestvuju zajedno kod ocenjivanja i izbora prvaka rase.
O odlikama i daljem radu na standardizaciji vojvođanskog pulina, kao i proverama na takmičenjima u radu, opširnije u narednim brojevima. I ova rasa moći će da se ocenjuje na svim izložbama kod nas, da se dodeljuje CAC i da konkuriše za prvaka prve FCI grupe.


M.J.
Fotosi: Z.P.
 
Mojoj prijateljici ga je dala ćerka njene poznanice, koja ga je našla, kao štene, ali samo privremeno dok ga ne udomi, a sad se prave blesavi, ni ne javljaju se. Ona je u dvorištu, oni su svakako samo za dvorište, nisu za stan. I sad joj ja pomažem da je udomi, sada ima šest meseci.
 
ovo je gizmo.moj uja ga je dobio pre nekoliko dana.rekao mi je da to pulin ali ja ne znam da li je vojvodjanski ili madjarski(ili mozda neki treći) pulin pošto ne poznajem tu rasu...ali meni je preeeesladak.kad budem imala više slika postaviću
 

Prilozi

  • Gizmo.jpg
    Gizmo.jpg
    66 KB · Pregleda: 156

Back
Top