Matematika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu) - Strana 2
Strana 2 od 96 PrvaPrva 1234561252 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 26 do 50 od 2390

Tema: Matematika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Aktivan član GreyLord (avatar)
    Učlanjen
    23.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    31

Podrazumevano Re: Matematika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom po

Citat Original postavio Kugelschreiber Pogledaj poruku
    NE, nikako. Kad kvadriraš treći koren dobiješ samo kvadrat trećeg korena a to nije kvadratni ili "drugi" koren.
    Uvek kad se tako dvoumiš uzmi primer neki broj.
    treci koren iz 8 je 2
    treci koren iz osam pa na kvadrat je 4 a to nije kvadratni koren iz 8.
    Hvala!
    Citat Original postavio NemanjaNS90 Pogledaj poruku
    Na prvo pitanje ti je odgovoreno, a sto se drugog tice, odgovor je sledeci: Polinom treceg stepena ima 3 nule, a na cinioce se moze razloziti jedino tako sto ce za svaku od nula postojati cinilac koji je jednak nuli za tu vrednost. Kako zelis 3 cinioca a on ima 3 nule, to se moze uciniti na tacno jedan nacin, pa ne mozes da se ogranicavas na ta pravila o kojima govoris.
    Nisam mi jasno baš to sa nulama, jel možeš da mi uradiš zadatak a ja ću iz toga i tvog prethodnog objašnjenja, nadajmo se, da shvatim.
    When you play the game of thrones, you win or you die.

Primećen član
    Učlanjen
    17.09.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    25

Podrazumevano Re: Matematika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom po

Polinom n-tog stepena ima n kompleksnih nula. To znaci da postoji n kompleksnih brojeva c1, c2,..., cn takvih da polinom ima vrednost nula za x=ci za bilo koje i iz {1,2,...,n}. Tada se taj polinom moze zapisati kao a(x-c1)(x-c2)...(x-cn). Posto je ovde u pitanju polinom treceg stepena, on ima 3 nule, pa se moze napisati kao a(x-x1)(x-x2)(x-x3) na jedinstven nacin jer ima tacno 3 nule.

Potrebno je naci vrednosti x-a za koje je -2x3+3x2-x=0. Ono sto se lako vidi jeste da za x=0 vazi -2x3+3x2-x=0 pa je -2x3+3x2-x=x(-2x2+3x-1). Ostane ti jos da rastavis na cinioce -2x2+3x-1 sto dobijas tako sto nalazis resenja kvadratne jednacine -2x2+3x-1=0 x1 i x2 a zatim -2x2+3x-1 zapises kao -2(x-x1)(x-x2).

Zainteresovan član Kugelschreiber (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    19

Iz tačke A(2,-3) postaviti tangente na parabolu y=x2/2

Evo kako sam pokušao da uradim:
    y=2px2
    2p=0.5
    p=0.25
    -3=2k+n
    n= -3-2k
    p=2kn
    Iz ovoga sam dobio da je k= (-3+(-)2*sqrt(2)) / 4
    i onda je lako naći jednačine tangenti. Ali u rešenjima piše da je k=2+(-) sqrt(10).

Gde grešim? Ili oni greše?
    She is a femme fatale...

Buduća legenda
    Učlanjen
    05.11.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    186

Odakle ti da je p = 2 k n? Za k treba da dobijes 2 a cela tangenta ce da ima jednacinu y - (-3) = 2 (x - 2) => y = 2 x - 1. . .

Ističe se stella93 (avatar)
    Učlanjen
    02.05.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    83

p=2kn je uslov dodira za tangentu, ja mislim da ti je dobro (hocu reci- ja bi isto tako uradila)
    Vreme nije uzalud potroseno ako uzivas dok ga uzalud trosis :)

-'Bem ti i skolu i drzavu u kojoj se Sretenje nadoknadjuje :roll:

Zainteresovan član Kugelschreiber (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    19

Ma onda je verovatno greška u rešenjima. Ipak, ako nekoi uoči grešku neka javi.
    She is a femme fatale...

Učlanjen
    23.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    31

Ako je f(x)=(-1/2) x2 +2x - 3, g(x)= 3x+3, i h(x)= (f(g(x)))(x/3 - 1), koliko je h(4)?
    Pokusao sam 5-6 puta da uradim, a uvek mi ispadne razlicit rezultat, a nijednom kao sto je medju ponudjenim odgovorima. Mozete li da mi date postupak? Znam da izracunam f(g(x)) ali ne znam da li da x/3-1 posmatram kao drugu funkciju ili kao deo algeobarskog izraza (probao sam svakako... ).. Bio bih zahvalan i kad biste mi napisali resenje, da dokucim kako se do njega stiglo.. ^_^

Aktivan član UltimaN (avatar)
    Učlanjen
    23.07.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    41

A da ti napišeš koji su ponuđeni odgovori i koje si ti vrednosti dobijao?

Učlanjen
    23.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    31

Citat Original postavio UltimaN Pogledaj poruku
    A da ti napišeš koji su ponuđeni odgovori i koje si ti vrednosti dobijao?
    Ma nevazno, pitacu profu..

Aktivan član UltimaN (avatar)
    Učlanjen
    23.07.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    41

Pa nije ti fazon, sad i mene zanima

Pazi, zadatak mi deluje kao da je namešten da ovo (x/3-1) bude argument te nove funkcije, i u tom slučaju sam dobio -1/2. Ukoliko je to deo algebarskog izraza, onda se dobije -57/2 što mi ne deluje kao neki posebno zanimljiv rezultat

Učlanjen
    23.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    31

Citat Original postavio UltimaN Pogledaj poruku
    Pa nije ti fazon, sad i mene zanima

Pazi, zadatak mi deluje kao da je namešten da ovo (x/3-1) bude argument te nove funkcije, i u tom slučaju sam dobio -1/2. Ukoliko je to deo algebarskog izraza, onda se dobije -57/2 što mi ne deluje kao neki posebno zanimljiv rezultat
    Ne, rezultati su celi brojevi.. Steta sto necu imati net sutra, kad budem pitao profu, postujem ovde..

Aktivan član Morena_007 (avatar)
    Učlanjen
    19.08.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    39

Da li neko ima ideju kako rešiti ovaj zadatak, a on glasi:

Izračunati izraz:

... pokušavala sam, ali mi nešto ne uspeva da ga rešim i razumem
    Život nam vraća samo ono što mi drugima dajemo. (Ivo Andrić)
    Vidovdan k'o večni plamen u našim srcima,
    Kosovskog boja ostaje istina

Zaslužan član Paganko (avatar)
    Učlanjen
    14.03.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1695

Citat Original postavio Morena_007 Pogledaj poruku
    Da li neko ima ideju kako rešiti ovaj zadatak, a on glasi:

Izračunati izraz:

... pokušavala sam, ali mi nešto ne uspeva da ga rešim i razumem
    Pa nije ti to teško. Iskoristi dentitet:

https://www.youtube.com/watch?v=VC02wGj5gPw&hd=1

Aktivan član Morena_007 (avatar)
    Učlanjen
    19.08.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    39

Citat Original postavio Paganko Pogledaj poruku
    Pa nije ti to teško. Iskoristi dentitet:

Ja pomoću ove tvoje sugestije nisam uspela da rešim zadatak. nije mi jasno kako zamišljaš da upotrebiš taj identitet
    no zadatak je vrlo lak, al kad mi se desi da zabagujem - zabagovala sam
    iskoristila sam ovo

hvala ti što si spreman da pomogneš!
    Život nam vraća samo ono što mi drugima dajemo. (Ivo Andrić)
    Vidovdan k'o večni plamen u našim srcima,
    Kosovskog boja ostaje istina

Ističe se stella93 (avatar)
    Učlanjen
    02.05.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    83

Sta ja asimptota, sta je direktrisa i sta znaci konfokalno?
    Vreme nije uzalud potroseno ako uzivas dok ga uzalud trosis :)

-'Bem ti i skolu i drzavu u kojoj se Sretenje nadoknadjuje :roll:

Nov član .mama. (avatar)
    Učlanjen
    13.03.2011.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Može li neko da mi pomogne oko rešavanja nejednačina kad je nepoznata delioc?
    Imam zadatak koji ne mogu da rešim jer ne znam postupak
    12-3x+1)<-6
    Hvala vam

Zaslužan član
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    190

Citat Original postavio .mama. Pogledaj poruku
    Može li neko da mi pomogne oko rešavanja nejednačina kad je nepoznata delioc?
    Imam zadatak koji ne mogu da rešim jer ne znam postupak
    12-3x+1)<-6
    Hvala vam
    nepoznati delilac se izracunava tako sto podelis deljenik i kolicnik ali sa obrnutim znakom
    Dakle -3x+1>12/(-6)
    -3x+1>-2

Sada je nepoznat sabirak

-3x>-2-1
    -3x>-3

Sada je nepoznat cinilac

x>1

Početnik
    Učlanjen
    28.02.2011.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Stiven Pogledaj poruku
    nepoznati delilac se izracunava tako sto podelis deljenik i kolicnik ali sa obrnutim znakom
    Dakle -3x+1>12/(-6)
    -3x+1>-2

Sada je nepoznat sabirak

-3x>-2-1
    -3x>-3

Sada je nepoznat cinilac

x>1
    Ne ne ne... Nikako tako...

12/(-3x+1)<-6

Uvek prvo sve prebaciš na drugu stranu:

12/(-3x+1)+(-18x+6)/(-3x+1)<0

Kada to središ dobiješ:

(-18x+18)/(-3x+1)<0

Onda pišeš uslov da je imenilac različit od nule:

-3x+1<>0
    x<>1/3

A onda razmatraš u kojim situacijama je jednačina negativna (manja od nule):

1:
    -18x+18<0 i -3x+1>0

2:
    -18x+18>0 i -3x+1<0

Kada to rešiš pod 1 dobiješ x>1 i x<1/3 što je nemoguća situacija pa ta rešenja označavaš kao netačna.
    A pod 2 dobijaš x<1 i x>1/3 što je moguća situacija i rešenje zadatka.

Nadam se da sam bila jasna. Stiv isprobaj rešenje x=2 videćeš da ne ide.
    Poslednji put ažurirao/la AtinAnitA : 14.03.2011. u 19:58

Početnik
    Učlanjen
    28.02.2011.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Ps. U ovom zadatku uslov nije bio bitan jer ne pripada rešenju... Ako se ipak desi da se broj, koji ne dozvoljava uslov da je imenilac manji od nule, nađe u rešenju mora se izuzeti.

Zaslužan član
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    190

Khm khm . Da odgovorim ...

Po nacinu na koji je korisnica postavila pitanje razumeo sam sledece, da je korisnica ili ucenica nekog nizeg razreda u sta sumnjam (2-3) ili roditelj koji zeli da objasni detetu matematiku (sto ce pre biti gledajuci korisnicko ime) . Znajuci sta se uci u 2-3 razredu osnovne i nacin na koji se ovo resava ja sam upravu . Ekvivalentne jednacine i nejednacine se rade tek u osmom razredu osnovne skole (i naravno da i sam radim tako zadatke samo sam da bih izbegao komplikacije radio onako) . Tek da ne bude zabune , nemoj misliti da ja u 4. gimnazije matematicke gimnazije radim onako nejednacine, samo sam hteo da korisnici bude jasnije jer tako i uciteljice objasnajvaju ovo decici .

E sad da ne bude da sam perfektan, pogresio sam u obrtanju znaka . Naime , sve stoji do koraka

-3x>-3

Ali ovde posto mnozimo negativnim brojem dobijamo

x<1 a ne x>1 .

P.S Matematicki ispravnije je postupak primenom ekvivalencije (gde se pazi da imenilac ne bude nula, kao i jos neke druge finese) ali radi lakseg objasnjavanja malisanima se primenjuju neke osnovne "teoremice" kao sto je, kako se izracunava nepoznati sabirak, kako nepoznati umanjeik, umanjilac, delilac ....

Pozdrav

Zaslužan član
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    190

E da, ukoliko sam pogresio sa procenom da je u pitanju osnovna skola(2-3 razred) naravno savetujem Anitin postupak koji je posve tacan

Početnik
    Učlanjen
    28.02.2011.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Pa teško da je drugi ili treći osnovne jer oni tek uče tablicu množenja, možda šesti...
    Svejedno, ako je po sredi osnovna škola slažem se, mada mislim da niko ne bi dao detetu u osnovnoj takav zadatak...

Zaslužan član
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    190

Citat Original postavio AtinAnitA Pogledaj poruku
    Pa teško da je drugi ili treći osnovne jer oni tek uče tablicu množenja, možda šesti...
    Svejedno, ako je po sredi osnovna škola slažem se, mada mislim da niko ne bi dao detetu u osnovnoj takav zadatak...
    Pokusao sam da objasnim , na tebi je da li ces da mi verujes .

Učlanjen
    23.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    31

Pitanje:
    Šta znači sgn a (signum od a, znak od a)?
    Zadatak:
    Dve sveće različitih dužina i debljina zapaljene su istovremeno. Pošto su gorele 3 sata, dužine su im se izjednačile. Znamo da bi duža sveća sasvim izgorela za 4,5 sati a kraća za 6 sati. Za koliko je duža sveća na početku bila duža od kraće sveće?
    Pokušao sam da uradim zadatak, ali ne znam odakle da počnem.

Primećen član
    Učlanjen
    17.09.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    25

Duza bi izgorela za 4,5 sati a kraca za 6. Posto su obe gorele 3 sata, izgorelo je 2/3 duze i 1/2 krace svece, tj. ostalo je 1/3 duze i 1/2 krace svece. Posto su svece sada jednake, znaci da je 1/3 duze svece jednaka 1/2 krace tj. da je duza sveca jednaka 3/2 krace.

Slične teme

1. Odgovora: 6854
    Poslednja poruka: јuče, 00:17
  2. Odgovora: 876
    Poslednja poruka: 23.07.2014., 11:54
  3. Odgovora: 772
    Poslednja poruka: 27.06.2014., 15:54
  4. Odgovora: 7232
    Poslednja poruka: 23.06.2014., 04:29

Oznake

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu