preponska kila

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Škorpija 83:
Jedno pitanje za doktora: Kako izgleda kada se dobije preponska kila, koji su simptomi? Molim Vas da mi odgovorite!

Kila nastaje zbog slabosti misica trbusnog zida koji ne mogu da izdrze napor pa deo trbusne maramice i trbusnih organa prodire kroz taj otvor i zove se kilom ili hernijom. Kila u principu moze da se stvori na tz. 'slabim tackama': tamo gde se misicne tetive spajaju sa drugim anatomskim strukturama, ili tamo gde je postojala pupcana vrpca (pupak), ili na mestu kuda se spustaju testisi kod decaka (prepona i ingvinalni kanal) itd.
Preponska ili ingvinalna kila moze biti urodjena ili stecena, predpostavljam da Vas zanima stecena tokom zivota preponska kila zbog slabosti misicnog zida na slaboj tachci u ingvinalnom predelu. Kila se izbocuje u vidu nateknuca ispod koze prema korenu penisa, pacijent u lezecem polozaju obicno moze (ako kila nije ireponibilna - nepovratljiva) da gurne sadrzaj kile nazad u trbusnu duplju. Ponekad sadrzaj kile (obicno crevo, ili besika...) sraste za kilnu kesu pa je nemoguce vratiti guranjem prstima sadrzaj u trbusnu duplju. Postoji i ukljestena kila, koje je akutno hirusko stanje, jer iz punog zdravlja i mira, deo creva prodre u kilnu kesu i zaglavi se tu pri cemu ne moze da se vrati u trbusnu duplju a dodje da zastoja krvi i jakog bola sa opasnoscu od peritonitisa.

Simptomi stecene direktne kile su: eventualne tegobe pri mokrenju i defekaciji, povecavanje izbocenja pri kaslju, kijanju, naprezanju, moze biti otezan hod, voznja biciklom i trcanje, moze postojati bol ili osecaj tezine u predelu kile, kao i napetost trbuha i usporenje peristaltike (rada creva).

Metod izbora u terapiji je operativni zahvat, pri kome se zatvara misicni zid na kome postoje ulazna vrata za kilni sadrzaj; takodje se moze vrsiti i repozicija kile (koju moze uraditi sam pacijent potiskivanjem kilnog sadrzaja u trbusnu duplju, ili lekar) ali se repozicija niposto ne sme vrsiti pri ukljestenju kile.

Ako mislite da imate preponsku kilu, ili niste sigurni da li imate preponsku kilu, a imate bilo kakve promene u preponskom predelu, najbolje je da odete kod lekara opste prakse koji ce kilu prepoznati i uputiti Vas adekvatnom specijalisti, tj. hirurgu.
 
Juce sam saznao da imam preponsku kilu,kako kaze doktor kilicu.
Planiram operaciju da odlozim za septembar. Nista neznam o operaciji,kakva je anestezija,dali totalna ili spinalna. Ako moze vise informacija o operaciji. Hvala
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top