Vuk Draskovic i parlament: Cetnicima penzije kao partizanima

Koz@k

Početnik
Poruka
1
Umesto komentara na ovu, u svetu jedinstvenu po svojoj nakaznosti, odluku, u znak secanja na hiljade i hiljade civilnih zrtava koje su poubijali i zaklali četnici sirom Jugoslavije, evo skracenog svedocenja, zemljoradnika iz Vranica, sela u kome su na danasnji dan, tacnije u noćiizmeđu 20. i 21. decembra 1943., Dražini četnici zaklali 80 osoba. Govori Milijan Pantic, zemljoradnik iz Vranica, otac cetvoro dece: "Meni je onda zaklano 10 clanova moje porodice...U toj kuci bilo je 10 clanova moje porodice, a u drugoj kuci bilo nas je sestoro... Bilo je nocu, tako oko 8 do 9 sati... Ja nisam bio u toj kuci, ali sam opazio kad su dosli Dražini četnici i opkolili kucu. U kucu su usli koljaci, koji su klali, a drugi su ostali oko kuce da cuvaju strazu...Komandant im je bio Sveta Trifunovic, a klanje je izvrsio Spasoje Drenjanin zvani "Zeka", iz Male Mostanice...Ja sam se sakrio na tavan... Kad sam otisao oko četiri sata da vidim šta je bilo, vrata su od kuce bila otvorena. Kad sam usao, odmah sam nagazio na les... Bio je to les moje cerke. Imala je 16 godina, po imenu Vidosava. Onda sam se nagnuo i pipnuo i vidim da se les ukrutio. Ja sam onda pratio ženu da donese sibicu iz kuce i lampu. Tada sam video sedam leseva na patosu u kujni... Tu je bio moj deda Joksim Pantic, star 93 godine. On je na svome krevetu ubijen kamom, na pet do sest mesta uboden. Tu mi je bio otac Stevan, star 62 godine, i on je lezao, onda mi je bio brat Dragomir od 22 godine, Vidosava, cerka od 16 godina i dva sinovcica..Svetomir od 10 godina i Branislav od 8 godina. I oni su poklani. I jedna snaja od brata, koji je bio u ropstvu, ime joj je Milena. Ona je imala 30 godina. Mati mi je bila u drugoj sobi i ubijena je preko kreveta, noge su joj visile, zvala se Mileva, stara 60 godina. Druga snaja Milojka bila je u drugoj sobi, imala je dete od godinu i po dana. Dete je bilo u kolevci, i ono je zaklano, a snaja Milojka pored kolevke u svojoj sobi, stara 22 godine..."
(G. Milivojevic, 21. decembar 2004 19:31)

Sramota me, sramota me sta zivim u ovo vreme. :oops:
 
Kozak:cela moja familija (muskarci) po ocevoj liniji je bila u cetnicima a moj rodjeni deda (ocev otac)je proveo 5 god u logoru ali evo i danas je ziv (kao i njegov rodjeni brat) tako da bih te zamolio da ovakve i slicne price zadrzis za sebe jer ,jednostavno,nisu istinite.Nakon vise od 50 god komunisticke propagande ljudi mogu svasta da pricaju i nikom nista a te iste "zasluzne" komunjare su nakon rata dobile poslove,stanove kasnije i dobre penzije i oni sad nama pricaju neke bajke a sta su napravili od Srbije? :evil:
 
Postovani cages i Kozak, i meni su dede: po ocu bio u cetnicima, mobilisan, ali kao pozadinac, deda po majci u partizanima i ratovao po Bosni protiv handzar divizija i ustasa tako da u neku ruku ovaj zakon kao nacionalno pomirenje gledam sa simpatijom.

O porodici koju Kozak pominje u Maloj Mostanici je poznata i nije rekao neistinito. Licno poznajem te ljude (ali ne i toga koga pominje Kozak) koji su bas divni ljudi (sta je krivo potomstvo?) i svi mestani znaju sve o njima i bas stvari o kojima Kozak prica. Mala Mostanica je poznato cetnicko mesto.
 
I partizani i chetnici imali su svoj sljam i sada bi trebalo stvarno neko konachno da procheslja sve njihove biografije i te zlochince da lishi bilo kakvih prava. I ne samo to.
I dokle vise ta demagogija da je svako ko se borio protiv Nemaca i Ustasha bio iskljuchivo partizan.
Dosta je vise bilo podela. Meni nije svetinja ni nechija partija, ni ideologija, nego ova Srbija sto me lebom hrani i sve njene lepote.
 
A koliko su partizani civila pobili, u ratu, a i posle rata?
Pa za Boga miloga, oni su i posle rata držali KONCENTRACIONI LOGOR na Golom otoku. Koliko je tamo civila pobijeno? Ne treba opravdati ni jedan zločin, ali ne treba o zločinima krivo i nepotpuno svedočiti. I neki partizani i neki četnici činili su zločine. I partizani, uglavnom, i četnici, uglavnom, borili su se za srpski narod i državu. Ako su tada bili prilično izjednačeni u činjenju dobra i zla, onda treba da budu i sad.
 
Ako je ovaj narod mogao da odvaja 50 god. od usta za penzije partizanima, medju kojima su se svercovali i oni koji to nisu zasluzili, onda moze i za drugu stranu, mada mu to nije za utehu i samo ga jos vise opterecuje.
Da je sreca da smo bogato drustvo, ovako....
Ja bi svu ovu bivsu crvenu burzoaziju, skinuo do gole koze, pa neka sad malo oni placaju drugima, a ne samo da izigravaju male bogove u koje ne sme da se dira.
 
Kasno jeste a i odluka Skupstine Srbije o izjednacavanju statusa boraca Ravnogorskog pokreta sa borcima narodnooslobodilackog rata, izazvala je mnoge reakcije. I jedni i drugi se protive ili opravdavaju jednu takvu odluku (medju kojima sam donekle i ja). Po herojima Narodno oslobodilackog rata to je „atak na istorijsku istinu” i moze prouzrokovati nestabilnost u Srbiji. Po drugima to je priznanje Ravnogorskog pokreta i doprinos oslobodilackom ratu 41-45. Ravnogorski pokret je oslobodilacki pokret i nema nista zajednickog sa cetnistvom. Istorija neka sudi ko je sta bio?

Nas lezilebovic, Aleksandar Karadjordjevic konstantuje: "Ovim je stavljena tacka na veliku i dugotrajnu nepravdu ucinjenu prema borcima Kraljevske vojske u otadzbini i pripadnicima Ravnogorskog pokreta. To je i prilika da se jedan znacajan motiv za ideoloske podele i omraze konacno ukloni s nacionalne i istorijske scene".
Pitanje je kako ce odluka Skupstine o izjednacavanju ucesnika NOR i Ravnogorskog pokreta biti prihvacena od naroda i da li ce zaista biti kraj dosadasnjim ideoloskim podelama i kraj nepravdi, ili ce ih jos vise produbiti.

Da li je to zaista kraj nepravdi ili ozvanicene nepravde od najviseg organa Skupstine Srbije. Sud istoricara je da rasvetli ulogu Cetnika i Partizana u Drugom svetskom ratu, da jednom za svagda presudi ko je s kim i protiv koga ratovao. Doneseni zakon u skupstini moze se smatrati politickom odlukom s namerom da se dodje do nacionalnog pomirenja, koje je preko potrebno srpskom narodu.

Bivsa republika Hrvatska, koja je secesijom iz SRJ postala nezavisna drzava, politickom odlukom, nacionalno pomirenje Ustasa i Partizana sprovela je mnogo ranije. To je ucinila i Slovenija nakon secesije iz SRJ.

Kako ce novi zakon Skupstine Srbije delovati u dijaspori, je posebno pitanje. Koreni razdora u dijaspori su mnogo dublji. Jos uvek su podele na pobednike i ratne gubitase, Partizane i Cetnike, Ljoticevce i Nedicevce.Izmedju Cetnika Ljoticevaca i Nedicevaca je postojalo razumevanje i neka vrsta saveznistva protiv Partizana ili kasnije imigracije koja je najcesce kvalifikovana kao Titovi spijuni, agenti, crveni i pasosari. Saveznistvo Cetnika, Ljoticevaca i Nedicevaca navodi na to da potice iz doba rata. Mnogi izvori govore o tome da su svi oni bili u sukobu sa Partizanima, kolaboranti nemackih okupacionih snaga.

Politickom odlukom Skupstine Srbije rehabilitovani su Cetnici. Novim zakonom i Ljoticevci i Nedicevci nisu obuhvaceni. Kako ce reagovati Ljoticevci i Nedicevci na tu odluku i nije li ta odluka korak novog razdora u odnosima Cetnika, Ljoticevaca i Nedicevaca, tek treba da se vidi. Da li ce u bliskoj buducnosti Ljoticevci i Nedicevci zahtevati izjednacenje sa Partizanima i Cetnicima, pitanje je buducnosti. Cuveni govor kralja Petra drugog odrzan u Londonu da se Cetnici pridruze Partizanima ipak govori o medjusobnim sukobima u toku rata. Medjusobne borbe Partizana s jedne, Cetnika Ljoticevaca i Nedicevaca s druge strane, dovolno govore o saveznistvu sa Nemcima.

O govoru kralja Petra drugog, Cetnici nerado govore. Taj govor u redovima Cetnika se pominje kao izdaja. Pozeljno je bilo da se Princ Aleksandar osvrnuo i na taj detalj svoga oca, ako je vec zakljucio da izglasani zakon u Skupstini stavlja tacku na srpski
razdor. I suvise je alav i gramziv te je vise preokupiran osporavanjem prava ostalim Karadjordjevicima na vlasnistvo Belog dvora, i da nema vremena za ucenje istorije svoga naroda i jezika. Svojevremeno prilikom posete Kanadi u intervju za etnicki TV program, izjavio je da ce po ugledu na svog dedu, postati kralj svih slovenskih naroda (je li ovaj normalan ili je ovo izjavio pijan?). Nije rekao kada i kako? Poznato je da su zelje jedno a stvarnost sasvim nesto drugo. Kako stvari stoje mozda ce postati i Mongolski kralj, ko zna?

Pitanje je da li ce ta politicka odluka Skupstine uroditi plodom, ili ce ti politicki razdori, jos dugo ziveti na nasim prostorima ukljucujuci i dijasporu. Poznato je da je bivsi ambasador u Kanadi Perisic, svojevoljno rehabilitovao politicku imigraciju u dijaspori, prvenstveno Cetnike, i da je taj stav Perisica osudjen.

A kakvu ce sudbinu doziveti novi zakon Skupstine Srbije o izjednacavanju Partizana i Cetnika, spomenicama prvoboraca NOR i Ravnogoraca, srpskom jedinstvu ili daljem razdoru, pokazace buducnost.
 
Sonatica:
Коначно је исправљена вишедеценијска неправда. Драго ми је што је овај Закон о изједначавању права партизана и четника усвојен.

Да...правда је задовољена. А ти Козак, ако почнемо сад да бацамо злочине комуњара према равногорцима и њиховим породицама крајем (поготово после) WW2 и њихов лоповлук (читај национализацију), плашим се да ће сав простор Крстарице бити мали.
Зато боље немој да провоцираш и покушај да схватиш ово као покушај помирења између самих Срба. Једино тако сложни можемо да решимо национално питање и остала срања у земљи.
 
Ne zanimaju me mnogo cetnici & partizani, ali odluku pozdravljam iz 4 razloga:
1. Da su pobedili cetnici, u Srbiji bi bio KAPITALIZAM, a i nacionalno pitanje bi bilo reseno, pa ne bismo imali nacional-boljsevicke mutante.
2. Ako se ne varam, za ovo je glasala Demokratska stranka, cisto malo da peckam reformske talibane i ostale preterano liberalne elemente.
3. Sada imaju reformski talibani cime da se zabavljaju, ovo im odvlaci paznju, a mi mozemo da delujemo na drugim frontovima. A mogu i da sire medju sobom defetizam...
4. Danas kazu na Pescaniku ovo je antimoderno, ali niko nam nece zbog ovoga uvesti sankcije. Bas zgodno za razvijanje narodnog duha i ocuvanje identiteta.
 
Napravio bih jednu istorijsku paralelu, jer ova tema nije samo o cetnicima i partizanima, Prletu i Tihom vec posle izvesnog vremena dodje svako na JES' (sto bi rekao moj deda)!

Onda kada je oteran okupator, onda se svi busaju u grudi da su oni svojim snagama oslobodili ovu zemlju, zanemarujuci NOP (narodnooslobodilacki pokret - pod ovim ne podrazumevam samo partizanski pokret, vec pokret koji su svi, svaki pojedinac, dao/li od sebe da se okupator istera iz nase zemlje, znaci pokret koji je tinjao u svakom pojedincu, koji se borio protiv neprijatelja, ma koje opcije u pitanju i ma na kakav nacin). Tada se govorilo gde ces protiv sile, Nemacka je nepobediva "ako ne ih ne mozes pobediti, ti im se pridruzi" (poruka iz crtaca), time sebe vec podredjuju vecoj sili i stavljaju se u ropskom polozaju, srpski receno: poturaju svoju guzicu. Kada je zemlja oslobodjena, onda su svi junaci.

Danas, imamo isti slucaj, samo je druga sila u pitanju i drugaciji tip ljudi, ali ponovo poltrone koji isto poturaju svoju guzicu... Zasto to oni rade? U pitanju je ljudska lenjost i nemanje smisla, prvenstveno sa samim sobom a kamoli kada je u pitanju veca zrtva i visi ciljevi. Ovu recenicu moram objasniti, zbog debila, koji ce odmah postaviti pitanje pojma zrtve, misleci na smrt, junastvo u boju. Zrtva je i davanje sve od sebe, gradeci ovu zemlju po slici onih boljih, jacih, stabilnijih, prosperitetnijih, bogatijih... To ovakvim tipovima ne pada na pamet, vec im je ceo posao izaci na izbore i ocekuju da drugi za njih nesto uradi i da im neka druga zemlja nesto pruzi, da im da. Kao da je ta druga/e duzna/e da radi/e za nas. U drugom slucaju malo aktivniji, pobegnu iz ove zemlje i svoj zivot, mladost, snagu nude za jos vece izgradjivanje i snazenje tudje zemlje zapostavljajuci svoju vlastitu. Uvek dajem uproscene primere: zapostavljaju svoju kucu i domacinstvo, radeci i pomazuci drugome, koji vec ima. Ovakvi debili, ocekuju da se nesto desi samo od sebe, da se jednostavno samo desi, ne dajuci svoj doprinos.

Kada zavrse glasanje postaju politicki debili, slepci kod ociju. Njihova jedina kritika o nekome je necija analiza situacije, znaci nemaju ni svoje misljenje o situaciji. Takvi slepci, ne vide neku ociglednu pljacku, ne osecaju glad! Jer zive od neke utopije.

Posle ovakve analize koju sam napravio ovog/ih tipa/ova ljudi zakljucuje se zasto i danas imamo slugeranje. Bilo ih je i '41-e a i sada je isto. Da ne imenujem pojedinacno, mislim da svako moze svoj karakter da preispita. Dakle, svi mi pojedinci smo nezavisni od vlasti, ali sebe stavljamo u podredjeni polozaj neke politicke opcije (mislim, konkretno, na sve politicke opcije - vlast je jedno, narod je drugo). Ne dozvolimo sebi poltronski duh vezujuci se samo za neku politicku partiju: svi smo prolazni Srbija je vecna - ucinimo je takvom.

Sve politicke partije, stranke, pokreti, udruzenja, na neki nacin doprinose boljitku ove zemlje, imaju programe, ali ljudska slabost nasa politicka glupost, nasa naivnost..., cini vlast gramzivim i pohlepnim. Srbi se moraju ujediniti i bitijedno bice, TADA CE VLAST BITI POSLUSNA A NE DESPOTSKA!

Jos jedan prostakluk, koji je danas toliko cest (ali oduvek je prisutan kod Srba): to je tipicno ogovaranje i omalovazavanje svog naroda i svoje zemlje. Recenica: ocistimo prvo gowna oko svoje kuce; ja kazem: ocistimo prvo gowna iz svoje glave ne s@rimo o nasem narodu mnogo, mi smo deo tog naroda i mi ga cinimo. Je li neko cuo nesto slicno od drugih naroda? Ako ne zna o cemu mislim, pa procitajte Abdurahmanove komentare kako brani svoj narod (i kada mu se konkretno ukaze i dokaze bilo koju cinjenicu, on je opovrgava, njegov narod je zlatan). Tako se ljudi brani Srbija!

Ne dozvolimo da drugi koristi nasu neslogu i da sada, kada smo najslabiji, taj drugi stvara jos vece nezadovoljstvo medju nama.

Imamo vec primer nesloge jos od kosovskog boja, drugog svetskog rata... a evo i sada. Celim tekstom sam mislio na celokupnu situaciju u zemlji.
 
penzije?
i to retrkoaktivno, pa plus odsteta za shikaniranje, zlostavljanje svih ovih 50 godina mase potomaka ravnogorca od kojih su mnogi danas u emigraciji.

srbija bi ostala i bez svojih usranih gaca u tom slucaju.

prvo pravda pa onda ostalo, nema pomirenja bez pravde.

aha, pogotovo penzije ce dobit... ima u srbiji i normalni koji im ih neće dati
 

Back
Top