Samo HEMIJSKA REAKCIJA i ništa više....

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Maya2170

Obećava
Poruka
83
....Da, kao što naslov teme nameće - osećanja su samo i isključivo hemijske reakcije proizvedene najčešće od strane nešeg mozga i/ili žlezda, organa itd. Mi smo praktično ovisnici o dopamin (hemikalija poznata kao neurotransmiter esencijalna za normalno funkcionisanje nervnog sistema), element koji stimuliše ljudsko ponašanje. S toga, prosto rečeno, uzrok je testosteron (hormon koji izaziva seksualnu želju) a posledica ili svršavanje je juriš dopamina (koji nas nagrađuje, za produžavanje loze naših gena, prijatnim osećanjem). Vrlo romantično, zar ne?

....Mi smo za nijansu sofisticiranije vrste životinja ali za razliku od ostalog (pristojnog)živog sveta mi smo robovi zadovoljavanja svojih želja. A zadovoljiti želje, naravno, znači drogirati se dopaminom. Jer, većini nas nije dovoljno malo, nama treba još, i zbog toga što je tako lep i prijatan taj neurotransmiter mi smo proizveli nešto što ga ne samo može zameniti već i biti deset puta bolji - droga. Ali, to je već neka druga priča.

Prijatno.
 
gledala edukativnu emisiju na b 92,i sad je kao skapirala shta je dopamin....ma daj...to je samo josh jedna od funkcija organizma...daj da prichamo o nechemu jachem..nije valjda to sve shto znash...znash shta bes moze da uradi choveku?????...a tek strah za zivot...buahahahhhaha...ma psiha je chudo...
 
Maya:
....Da, kao što naslov teme nameće - osećanja su samo i isključivo hemijske reakcije proizvedene najčešće od strane nešeg mozga i/ili žlezda, organa itd. Mi smo praktično ovisnici o dopamin (hemikalija poznata kao neurotransmiter esencijalna za normalno funkcionisanje nervnog sistema), element koji stimuliše ljudsko ponašanje. S toga, prosto rečeno, uzrok je testosteron (hormon koji izaziva seksualnu želju) a posledica ili svršavanje je juriš dopamina (koji nas nagrađuje, za produžavanje loze naših gena, prijatnim osećanjem). Vrlo romantično, zar ne?

....Mi smo za nijansu sofisticiranije vrste životinja ali za razliku od ostalog (pristojnog)živog sveta mi smo robovi zadovoljavanja svojih želja. A zadovoljiti želje, naravno, znači drogirati se dopaminom. Jer, većini nas nije dovoljno malo, nama treba još, i zbog toga što je tako lep i prijatan taj neurotransmiter mi smo proizveli nešto što ga ne samo može zameniti već i biti deset puta bolji - droga. Ali, to je već neka druga priča.

Prijatno.

OK, lepo, vrlo lepo! A sta sad mi treba da ti kazemo? Ne vidim pitanje!
 
Vau, da i ja mislim da je to ingeniozno.
Dobro, ...ime mi je Maya (menja se po padežima :wink: ) i s obzirom da je u ženskom rodu najčešće je žensko ime. Isključivo informacije radi. Ne, nisam nikakav genije niti se bavim medicinom; čak šta više, svesna sam da znam nedovoljno ali to ovde nije od važnosti. Da ja vas pitam: treba li da bude poente? Dobro, ali vam se neće svideti. Htela sam da vidim reakciju, i dobila sam je. Zašto me baš intrigira reakcija na nešto za šta vi smatrate da nema poentu je moja lična stvar. Ali, možda priča i ima poentu. S obzirom kako ste počeli mršavi su vam izledi da je nađete. Nadmeno ste nastupili. Ako sam postupila snishodljivo, moje izvinjenje... nije mi bila namera. :)

Edekutivne emisije su samo bile inicijative. Pronađite pitanje, momci i devojke. :wink:
 
Iskreno receno,kada bi verovala da je sve hemija,mislim da za mene ovaj zivot nebi imao preterano smisla,a do sad sam kroz zivot utvrdila na milion primera da nije tako...
Poredim, to mi je kao kad neko kaze tezu, da ljubav nije nikakvo cudo nego da svaki partner ima interese u toj vezi i da oni funkcionisu tako sto jedno drugom ispunjavaju iste...
Sve u zivotu moze da se gleda iz razlicitih uglova i nekad ima vise istina.... :wink:
 
devojka_bgd:
Iskreno receno,kada bi verovala da je sve hemija,mislim da za mene ovaj zivot nebi imao preterano smisla,a do sad sam kroz zivot utvrdila na milion primera da nije tako...
Poredim, to mi je kao kad neko kaze tezu, da ljubav nije nikakvo cudo nego da svaki partner ima interese u toj vezi i da oni funkcionisu tako sto jedno drugom ispunjavaju iste...
Sve u zivotu moze da se gleda iz razlicitih uglova i nekad ima vise istina.... :wink:

Odlično, vrlo lepo! Delimo mišljenje da je zapravo dosta deprimirajuće ukalupljivati osećanja u neku nauku, bilo hemija ili fizika ili psihologija. Jeste, sve JE hemija, vrlo sofisticirana i delikatno balansirana, drugačije deluje na svakog od nas; ali na sreću (ponekad da ponekad ne) to brzo zaboravljamo. Dajemo životu mnogo lepšu dimenziju, romantičniju, prijemčljiviju. Ljubav je čudo onda kada se desi istovremeno i podjednako intenzivno i duboko jednom paru. Čudo je kada taj par može da ostane zajedno da kraj njihovih života. Čudo je kada mogu da dele sav spektar emocija, i negativna i pozitivna, a da opet ostanu zajedno prebrodivši sve teškoće.
 
Maya:
devojka_bgd:
Iskreno receno,kada bi verovala da je sve hemija,mislim da za mene ovaj zivot nebi imao preterano smisla,a do sad sam kroz zivot utvrdila na milion primera da nije tako...
Poredim, to mi je kao kad neko kaze tezu, da ljubav nije nikakvo cudo nego da svaki partner ima interese u toj vezi i da oni funkcionisu tako sto jedno drugom ispunjavaju iste...
Sve u zivotu moze da se gleda iz razlicitih uglova i nekad ima vise istina.... :wink:

Odlično, vrlo lepo! Delimo mišljenje da je zapravo dosta deprimirajuće ukalupljivati osećanja u neku nauku, bilo hemija ili fizika ili psihologija. Jeste, sve JE hemija, vrlo sofisticirana i delikatno balansirana, drugačije deluje na svakog od nas; ali na sreću (ponekad da ponekad ne) to brzo zaboravljamo. Dajemo životu mnogo lepšu dimenziju, romantičniju, prijemčljiviju. Ljubav je čudo onda kada se desi istovremeno i podjednako intenzivno i duboko jednom paru. Čudo je kada taj par može da ostane zajedno da kraj njihovih života. Čudo je kada mogu da dele sav spektar emocija, i negativna i pozitivna, a da opet ostanu zajedno prebrodivši sve teškoće.




AUUUUU sta uradi Barbara Sidni.. :lol:
 
Šteta što je dobar deo vas toliko nezainteresovan i podrugljiv. :( Znam da niste glupi, mrzi vas... Očito patite od nekakvih bolova prilikom jače upotrebe vašeg najkompleksnijeg organa (mada, "kompleksan organ" je za svakoga nešto drugo, zavisi od toga šta najviše razvijate).

Htela sam samo naglasiti (ali koga će to mnogo zainteresovati...) da i serotonin utiče, izmedju ostalog, na raspoloženje. Mada sam ja akcenat stavila na dopamin iz odredjenih razloga. Mogu dodati još i da je oksitocin zaslužan za osećaj privrženosti. Dok adrenalin, s druge strane, se javlja kod emocionalnog stresa... nema baš mnogo veze sa prijatnim osećanjima; osim ako neko ne uživa u nasilnom ponašanju. Uzgred, nije televizor gospodar sveta, ponekad nastupi i enciklopedija pa čak (i sve više) - internet! :)
 
Maya:
Šteta što je dobar deo vas toliko nezainteresovan i podrugljiv. :( Znam da niste glupi, mrzi vas... Očito patite od nekakvih bolova prilikom jače upotrebe vašeg najkompleksnijeg organa (mada, "kompleksan organ" je za svakoga nešto drugo, zavisi od toga šta najviše razvijate).

Htela sam samo naglasiti (ali koga će to mnogo zainteresovati...) da i serotonin utiče, izmedju ostalog, na raspoloženje. Mada sam ja akcenat stavila na dopamin iz odredjenih razloga. Mogu dodati još i da je oksitocin zaslužan za osećaj privrženosti. Dok adrenalin, s druge strane, se javlja kod emocionalnog stresa... nema baš mnogo veze sa prijatnim osećanjima; osim ako neko ne uživa u nasilnom ponašanju. Uzgred, nije televizor gospodar sveta, ponekad nastupi i enciklopedija pa čak (i sve više) - internet! :)
]
Cija si ti mala kad si tako pametna ?
 
Adrenalin ima veliki udeo u dobrom osecanju, ponajvise za one koji vole kada im kuca srce, pritisak raste, sumi u usima. Najcesce u ekstremnim sportovima ali npr. nedozvoljenim radnjama - znamo da je nezakonito opljackati banku ali je uzbudjenje suvise slatko... dobro, to su ekstremi. Navodno, adrenalin nas tera da zivnemo. Razlikujemo se po tome da li taj adrenalin nekom prija (doprinosi mu) ili mu ne prija (koci ga ili izaziva ljutito ili bahato, besno ponasanje).
 
Na zalost Mayo, u pravu si... Ali za mene koja se bavim hemijom, porazavajuce je to sto iako bih verovatno umela da sintetisem dopamin, kao i feniletilamin (koji pokrece niz reakcija koje izazivaju osecaj zaljubljenosti), vise nisam u stanju da se zaljubim...

A kad smo kod droga, obe supstance imaju hemijsku strukturu vrlo slicnu amfetaminu...
Pa vi vidite....
 
Anonymous:
Na zalost Mayo, u pravu si... Ali za mene koja se bavim hemijom, porazavajuce je to sto iako bih verovatno umela da sintetisem dopamin, kao i feniletilamin (koji pokrece niz reakcija koje izazivaju osecaj zaljubljenosti), vise nisam u stanju da se zaljubim...

A kad smo kod droga, obe supstance imaju hemijsku strukturu vrlo slicnu amfetaminu...
Pa vi vidite....

Zahvaljujem gošći koja je značajno doprinela temi.

Mislim da sada, mada izrazito polako, ulazimo u suštinu. Svi putevi vode ka saznjanju da je LJUBAV DROGA. Ništa bolja od stanje alkoholisanosti. Ja ovde mislim na zaljubljenost i tzv. SEKSUALNU LJUBAV za koju se tvrdi da je bolest. Seks, sa druge strane, nije ništa drugo do produžavanja vrste. Svakako sve ove hemijske poplave (dopamin, testosteron, amfetamin, oksitocin, norepinefrin, feniletilamin i sigurno još njih) kojima smo dali tako suptilna i nežna imena deprimiraju okorele romantike, filozofe, ovisnike ljubavi, seksa. Strast (jedna reč kojom se može opisati obuzetost, euforija, slepilo i ludilo za telesnim zadovoljstvom) traje koliko i šibica u plamenu. Potoci ljubavi presušuju jer se osetljivost prema hemikalijama smanjuje, prag tolerancije se diže. Najduža ljubav je ona koja nastaje rađanjem deteta. Priroda nalaže brigu o detetu do momenta kada ono može samo o sebi da se brine. Kod ljudi odgajanje traje dosta dugo; ponekad (sve češće!) dete nikada ne stiče samostalnost, iako sasvim mentalno zdravo. Na kraju nam ostaju poštovanje, privrženost, tolerancija i razumevanje - vrsta ljubavi među prijateljima. Takvi brakovi i zajednice najbolje opstaju. Naravno uvek postoje izuzeci.

Ja sam romantik, nekad bila mnogo više nego sada. Priču koju sam ispričala je surova i za meni ali ona je veoma istinita. Da li takva spoznaja može da utiče na život pojedinca? Da li može potpuno da skrši ljudsku kreativnost i svede je na materiju? Da li nas može učiniti bezdušnim? Da li postoji ono čudo koje sam opisala u prethodnim porukama? Većina nas ne zna ništa o svom mozgu a kamoli o njegovim hemijskim procesima. Opet, većina će ovo pročitati i zaboraviti. Možda je to dobro a možda i ne?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top