Kako se pravi burito?

pancho:
I cime se filuje?

Upravo prelistavam stare postove u kulinarstvu i naidjoh na ovo pitanje od pre godinu dana...

Sta je burito? Burito je tortilja savijena poput palacinke, ali gde je donji deo zavrnut prem gore da ne ispadne sadrzaj. Sadrzaj burita je (uglavnom) gusti nadev od pasulja i sira...

Sta je tortilja... Postupak pravljenja originalne meksicke tortilje slican je postupku razvlacenja testa za pite (samo naoko). Kada se izmesaju sastojci i dobije testo, od njega se prave male loptice. I onda se te loptice oklagijom razvlace, dok ne postaju skoro providne... Ovakve tortilje se peku, dok se ne stegnu... Gotove tortilje se slazu na tanjir i pokriju (ili stave u plasticnu kesu) i drze u frizideru do upotrebe (2-3 dana)... Tortilje se obicno pre upotrebe zapeku dok ne porumene...

Kod nas postoji nesto slicno originalnim tortiljama... Proizvodi ih jedna firma iz Novog Sada. Velika razlika je u tome sto su prave tortilje savitljive i ne raspadaju se tako lako kao ove novosadske...

Kod nas mogu da se kupe kuvari meksicke kuhinje...

Drugi recepti od tortilja:
Nachos
Burritos
Enchilladas
Tacos

Ima i drugih, ali ovo su najpopularniji...

Uz ova jela obicno ide i sos od svezih crvenih feferona, luka i paradajza, poznat jednostavno kao salsa...
 
Ja sam nasla ovaj:

OSNOVNI RECEPT ZA TORTILJE

MATERIJAL:3 solje brasna, ili (za kukuruzne tortilje koristite kukuruzno brasno), 2 kasicice praska za pecivo, 2 kasicice soli, 3/4 solje masnoce (margarin, mast) i 3/4 solje vruce vode.
PRIPREMA: Pomesajte brasno, prasak za pecivo i so. Naseckajte margarin i umesajte sa brasnom da dobijete testo koje se mrvi. Dodajte 3/4 solje vruce vode ili koliko je potrebno da napravite glatko testo. Radite testo dok ne pocne da se odvaja od ivica suda. Ako se testo lepi za ivice suda, dodajte jos malo brasna. Gotovo testo ostavite da se odmara oko 1 sat. Podelite testo na 10 do 12 loptica. Nabrasnite radnu povrsinu i oklagijom razvucite svaku lopticu na oko 4 mm debljine. Stavite svaku tortilju u gvozdeni tiganj (kalup) i pecite sa obe strane 1-2 minuta.
 
dadap:
Ja sam nasla ovaj:

E, sad bas 4 mm. :lol: Ne moze to bas sa lenjirom... :lol: Imam dve knjige sa receptima... Probao sam i nisam uspeo da dobijem ono sto bi trebalo. Probao sam jedan recept, drugi cu verovatno pokusati uskoro...

Ali, imao sam prilike da vidim i uzivo (tradicionalni meksicki nacin) kako se rade tortilje... I ja blesavac nisam zapisao...

A, otkud znam? Ziveo sam u juznoj Kaliforniji, u jednoj meksickoj familiji 10 meseci (Foreign Exchange Student fazon).... Tako da znam kako bi to trebalo da izgleda i kakav ukus bi trebalo da ima...
 
iluzionista:
dadap:
Ja sam nasla ovaj:

E, sad bas 4 mm. :lol: Ne moze to bas sa lenjirom... :lol: Imam dve knjige sa receptima... Probao sam i nisam uspeo da dobijem ono sto bi trebalo. Probao sam jedan recept, drugi cu verovatno pokusati uskoro...

Ali, imao sam prilike da vidim i uzivo (tradicionalni meksicki nacin) kako se rade tortilje... I ja blesavac nisam zapisao...

A, otkud znam? Ziveo sam u juznoj Kaliforniji, u jednoj meksickoj familiji 10 meseci (Foreign Exchange Student fazon).... Tako da znam kako bi to trebalo da izgleda i kakav ukus bi trebalo da ima...
Pa ti ih rastanji malo vise. Mislim napravi tanje...
 
Ali, uporan sam ja... Jednom cu uspeti... Bas kao sa palacinkama... Svaki put sam nesto pogresno dodavao (previse brasna, premalo jaja, itd...)... Imao nekoliko razlicitih recepata... I tek kad sam se opustio i iskombinovao recepte, dobio sam prave palacinke...
 
iluzionista:
Ali, uporan sam ja... Jednom cu uspeti... Bas kao sa palacinkama... Svaki put sam nesto pogresno dodavao (previse brasna, premalo jaja, itd...)... Imao nekoliko razlicitih recepata... I tek kad sam se opustio i iskombinovao recepte, dobio sam prave palacinke...
Naravno. U tome i jeste lepota i umetnost kuvanja.
 
dadap:
Ja sam nasla ovaj:

OSNOVNI RECEPT ZA TORTILJE

MATERIJAL:3 solje brasna, ili (za kukuruzne tortilje koristite kukuruzno brasno), 2 kasicice praska za pecivo, 2 kasicice soli, 3/4 solje masnoce (margarin, mast) i 3/4 solje vruce vode.
PRIPREMA: Pomesajte brasno, prasak za pecivo i so. Naseckajte margarin i umesajte sa brasnom da dobijete testo koje se mrvi. Dodajte 3/4 solje vruce vode ili koliko je potrebno da napravite glatko testo. Radite testo dok ne pocne da se odvaja od ivica suda. Ako se testo lepi za ivice suda, dodajte jos malo brasna. Gotovo testo ostavite da se odmara oko 1 sat. Podelite testo na 10 do 12 loptica. Nabrasnite radnu povrsinu i oklagijom razvucite svaku lopticu na oko 4 mm debljine. Stavite svaku tortilju u gvozdeni tiganj (kalup) i pecite sa obe strane 1-2 minuta.
Poznato je kroz istoriju kako su siroti meksički seljaci plivali u margarinu, praškovima za pecivo i sličnim komponentama. Uozbiljite se ljudi i dobacujte prave recepte koji ne prave konfuziju. Drugo je ako ćemo da se zavaravamo smrznutim tortiljama i receptima koji nemaju veze sa autohtonom kuhinjom.
 
Burito (burito pita)
Vreme spremanja: Preko 60 minuta



Sastojci
 1 kg mlevene junetine
 1 luk, seckan
 2 kašičice zdrobljenog belog luka
 60 g crnih maslinki, seckanih
 100 g seckanih zelenih papričica
 300 g paradajza
 2,5 šolja crvenog tako sosa
 450 g obarenog pasulja
 12 pšeničnih tortilja
 250 g rendanog žutog sira
Priprema
Zagrejte rernu na 175° C. U većem tiganju, na srednjoj temperaturi, izdinstajte luk i junetinu oko 5 minuta. Dodajte beli luk i nastavite sa dinstanjem još 5 minuta. Ocedite višak masnoće. Dodajte maslinke, papričice, paradajz, tako sos i pasulj. Dobro promešajte, smanjite temperaturu i ostavite da se krčka 15 do 20 minuta. U vatrostalni su ređajte tanak sloj mesa, red tortilja, opet meso, pa sir. Zatim tortilje, pa meso, pa ponovo sir i tako dok se sva masa ne utroši. Pecite na 175° C oko 20 do 30 minuta, ili dok sir ne postane rumen i sa mehurićima.

Ili svaku tortilju mozete filovati samu za sebe pa ih servirati ili peci odvojeno.

Varijacije na temu uvek postoje :D :D :D :D


Prijatno,
Stonehenge
 
Tortilja (Tortilla)

Jedna tortilja: 100g brašna, 10g šećera, 5g soli, 2g kvasca, malo ulja i malo vode. Zamesiti testo, ostaviti ga stoji najmanje četiri sata, razvući ga i peći u tiganju na malo ulja da porumeni.
 
dadap:
Tortilja (Tortilla)

Jedna tortilja: 100g brašna, 10g šećera, 5g soli, 2g kvasca, malo ulja i malo vode. Zamesiti testo, ostaviti ga stoji najmanje četiri sata, razvući ga i peći u tiganju na malo ulja da porumeni.

Kao što je već rečeno, navedene namirnice su ulazile u neophodan sadržaj špaiza siromašnih meksičkih seljaka...
No, napredak je evidentan. Ovo se bar ne zove "originalna meksička tortilja" :lol:
 
smeh:
dadap:
Tortilja (Tortilla)

Jedna tortilja: 100g brašna, 10g šećera, 5g soli, 2g kvasca, malo ulja i malo vode. Zamesiti testo, ostaviti ga stoji najmanje četiri sata, razvući ga i peći u tiganju na malo ulja da porumeni.

Kao što je već rečeno, navedene namirnice su ulazile u neophodan sadržaj špaiza siromašnih meksičkih seljaka...
No, napredak je evidentan. Ovo se bar ne zove "originalna meksička tortilja" :lol:
Vala baš, poznato je da su se meksički seljaci prosto davili u komponentama kao što su kvasac, šećer, ulje, margarin, prašak za pecivo...
 
Espanol:
smeh:
dadap:
Tortilja (Tortilla)

Jedna tortilja: 100g brašna, 10g šećera, 5g soli, 2g kvasca, malo ulja i malo vode. Zamesiti testo, ostaviti ga stoji najmanje četiri sata, razvući ga i peći u tiganju na malo ulja da porumeni.

Kao što je već rečeno, navedene namirnice su ulazile u neophodan sadržaj špaiza siromašnih meksičkih seljaka...
No, napredak je evidentan. Ovo se bar ne zove "originalna meksička tortilja" :lol:
Vala baš, poznato je da su se meksički seljaci prosto davili u komponentama kao što su kvasac, šećer, ulje, margarin, prašak za pecivo...
Ocekujem Originalan recept od vas...
Ja sam se bar potrudila... :shock:
 
dadap:
Espanol:
smeh:
dadap:
Tortilja (Tortilla)

Jedna tortilja: 100g brašna, 10g šećera, 5g soli, 2g kvasca, malo ulja i malo vode. Zamesiti testo, ostaviti ga stoji najmanje četiri sata, razvući ga i peći u tiganju na malo ulja da porumeni.

Kao što je već rečeno, navedene namirnice su ulazile u neophodan sadržaj špaiza siromašnih meksičkih seljaka...
No, napredak je evidentan. Ovo se bar ne zove "originalna meksička tortilja" :lol:
Vala baš, poznato je da su se meksički seljaci prosto davili u komponentama kao što su kvasac, šećer, ulje, margarin, prašak za pecivo...
Ocekujem Originalan recept od vas...
Ja sam se bar potrudila... :shock:
Sve pohvale za trud! Ali ovakve stvari je bolje da guramo pod "eksperimenti" i slično. Meksička tortilja je sirotinjsko jelo bez svih ovih savremenih dodataka koji se provlače kroz razne recepte. Trudim se samo da zadržimo autentičnost recepata, a sve modifikacije da guramo u neki drugi (ne manje važan ) post. Saglasna? :roll:
 
Espanol:
dadap:
Espanol:
smeh:
dadap:
Tortilja (Tortilla)

Jedna tortilja: 100g brašna, 10g šećera, 5g soli, 2g kvasca, malo ulja i malo vode. Zamesiti testo, ostaviti ga stoji najmanje četiri sata, razvući ga i peći u tiganju na malo ulja da porumeni.

Kao što je već rečeno, navedene namirnice su ulazile u neophodan sadržaj špaiza siromašnih meksičkih seljaka...
No, napredak je evidentan. Ovo se bar ne zove "originalna meksička tortilja" :lol:
Vala baš, poznato je da su se meksički seljaci prosto davili u komponentama kao što su kvasac, šećer, ulje, margarin, prašak za pecivo...
Ocekujem Originalan recept od vas...
Ja sam se bar potrudila... :shock:
Sve pohvale za trud! Ali ovakve stvari je bolje da guramo pod "eksperimenti" i slično. Meksička tortilja je sirotinjsko jelo bez svih ovih savremenih dodataka koji se provlače kroz razne recepte. Trudim se samo da zadržimo autentičnost recepata, a sve modifikacije da guramo u neki drugi (ne manje važan ) post. Saglasna? :roll:
Saglasna...
Ali i dalje ocekujem recept... :roll:
 
Specijalno za vrednu dadap! :lol:
Tortilje vuku korene još od meksičkih Indijanaca koji nisu poznavali ni brašno, a kamoli prašak za pecivo i razne dodatke koji su pominjani. Zato sam i reagovao onako. I da ne bude da se bunim blanko, evo recepta za PRAVE TORTILJE:
Prave se od mase koju Meksikanci zovi "nikstamal" (Nixtamal)i koja se dobija tako što se klipovi kukuruza (suvog) kuvaju dobro oprani zajedno sa lišćem u vodi u koju lokalci dodaju dosta malog aromatičnog limuna koji zovu LIMES. Sasvim dobra zamena je i ovaj koji može da se nađe kod nas (kad nema babe, dobro i devojče!). Kada se kukuruz dobro prokuva, ostavi se da se ocedi i malo ohladi, zatim se pažljivo skine lišće i ponovo dobro opere hladnom vodom. Već se stvorila mekana masa nikstamal, koja se izgnječi ili samelje. Doda se malo vode kako bi bila elastičnija i soli prema ukusu. Zatim se odvoji u hlepčiće koji se dlanovima formiraju u diskove ne deblje od 3- 4 mm. Nekad su se pekle na zemljanim pločama, danas je sasvim dobra zamena deblji tiganj od gusa. Peku se sa obe strane bez ikakve masnoće, vruće se slažu najbolje u neku korpicu i pokriju krpom da malo omekšaju ali ostanu tople. To su PRAVE TORTILJE. Sve ostalo su savremene improvizacije, koje (daleko bilo) nisu neukusne, ali rekosmo da se ovde bavimo ozbiljnim kulinarstvom. Zadovoljna? :wink: Stiže i fotka! (a i neke malo "bogatije" varijante tortilja koje se zovu ENSHILADE)


Tortilje.jpg
 
Bozo:
Mmmm, sta li nam to sad Espanol sprema, mirise mi na Enshilade :)
Kako me provali? :lol: Evo, kako sam obećao stižu Enshilade. To je bogatija varijanta tortilja koje ste (ako ste ) spremili. Meksikanci najviše vole dve vrste koje jednostavno zovu "crvene" i "zelene".

ZELENE ENSHILADE
Za 6 osoba dovoljno je 12 tortilja spremljenih po gornjem receptu. Ispeći 12 papričica (ljutine prema ukusu), oljuštiti, staviti nekoliko minuta u vrelu vodu i samleti. U 1 dl mleka umutiti 2 jaja i so po želji, umakati sa obe strane tortilje (kao naše prženice) i pržiti na masti ( još ukusnije na malo masnijoj slanini). Ocediti na salveti, staviti na sredinu svake tortilje papriku i sve prekriti sitno seckanim lukom i struganim sirom.
CRVENE ENSHILADE
Isti broj tortilja, samo u slatku pavlaku umutiti 2 jaja i sve pržiti na isti način. Popariti 200 gr. paradajza, oljuštiti i vrlo sitno naseckati. Dodati 6 papričica spremljenih na gornji način, 150 gr. mlevene i prodinstane svinjetine i oko 100gr. mekog sira (odličan oni koji zovemo švapski ili sremski). Na svaku tortilju namazati nadev, a meksikanci vole da je jedu urolanu kao palačinku. Prijatno AMIGOSI klopatori! :lol:


ENSHILADE.jpg
 
Espanol:
Bozo:
Mmmm, sta li nam to sad Espanol sprema, mirise mi na Enshilade :)
Kako me provali? :lol: Evo, kako sam obećao stižu Enshilade. To je bogatija varijanta tortilja koje ste (ako ste ) spremili. Meksikanci najviše vole dve vrste koje jednostavno zovu "crvene" i "zelene".

ZELENE ENSHILADE
Za 6 osoba dovoljno je 12 tortilja spremljenih po gornjem receptu. Ispeći 12 papričica (ljutine prema ukusu), oljuštiti, staviti nekoliko minuta u vrelu vodu i samleti. U 1 dl mleka umutiti 2 jaja i so po želji, umakati sa obe strane tortilje (kao naše prženice) i pržiti na masti ( još ukusnije na malo masnijoj slanini). Ocediti na salveti, staviti na sredinu svake tortilje papriku i sve prekriti sitno seckanim lukom i struganim sirom.
CRVENE ENSHILADE
Isti broj tortilja, samo u slatku pavlaku umutiti 2 jaja i sve pržiti na isti način. Popariti 200 gr. paradajza, oljuštiti i vrlo sitno naseckati. Dodati 6 papričica spremljenih na gornji način, 150 gr. mlevene i prodinstane svinjetine i oko 100gr. mekog sira (odličan oni koji zovemo švapski ili sremski). Na svaku tortilju namazati nadev, a meksikanci vole da je jedu urolanu kao palačinku. Prijatno AMIGOSI klopatori! :lol:


ENSHILADE.jpg
Ovo su, pretpostavljam, zelene... A gde je slika za crvene? :wink: :lol:
 

Back
Top