NISAM JA NIKAKVA FEMINISTKINJA

Nakon čitanja ove nenormalno dugačke teme


  • Ukupno glasova
    26
  • Anketa je zatvorena .
Groucho_Marx:
I treba da bude jaka kao žena, da bi ostvarila svoju žensku ulogu, )

O tome ja i govorim :wink:. Izgleda samo da je mnooogo relativan taj pojam 'ženske uloge'. A, pogotovo pojam 'jake žene'.
Ja bih ponovo zamolila Hellen da izvadi svoje bojice i nacrta mi - šta je JAKA ŽENA, i šta je ŽENSKA ULOGA :? .
OK je sve što si rekla (u svom profesionalnom deformitetu) za pojedine slučajeve žena koje ne mogu same da se izbore za svoju ravnopravnost. A, misliš da ti ili ja možemo to da uradimo za njih? Znam i ja slučaj jedne žene koja je rekla : ''Mislim da me muž više ne voli, jer me više ne tuče!'' Bila je tužna zbog toga! Ali, ona je tako naučila da živi, ona tako jedino zna i može da živi! Treba li ja joj objašnjavam kako to nije normalno? Treba li mi svi ostali da se borimo za nju? Da se izborimo za nešto, čime ona čak ni neće biti zadovoljna!
@Green... Divno je kako ste vas dvoje organizovali vaš brak. Stvarno za primer. A, baš to i želim da kažem - tvoju ravnopravnost tebi nije niko poklonio, niti ti je neko USKRATIO! Isto tako i svaka druga žena ima iste takve mogućnosti da sebi izabere muža koji i kakav joj odgovara. Ja sam samo protiv žena koje misle da svi treba da žive tako kako one žive, da je sve drugo pogrešno; da nameću neko svoje 'učenje' nekome kome to apsolutno ne odgovara.
Po čemu bi žena koja (recimo) želi da bude domaćica, trebalo da bude 'nazadna, glupa, nerazvijena', pa čak i NERAVNOPRAVNA.
Ravnopravnost je pravo na lični izbor! A, mi ga sve imamo!
Još samo nešto mi bode oči - statistika, odnosno naše tumačenje statistike:
To što je mali procenat žena na rukovodećim mestima, a pogotovo u politici. Ne mislite li da je to zato što žene u glavnom ne žele da se bave time? Kao da kažete - od svih frizera ili kozmetičara u Srbiji, muškarci čine 5%! Zatim, kakve veze ima broj abortusa sa ravnopravnošću? Šta mislite koliko žena je uradilo abortus bez znanja ili saglasnosti oca tog deteta? A, da - žena ima pravo da odluči da li će dete roditi, ili ne. Ipak je to njeno telo! A, njegovo dete?
 
Ух, мислим да ме већ превише има на овом форуму и да сам мало претрала са својим просветарским схватањем стварности. Не мислим да ми треба да говоримо другим женама како да реше своје проблеме у браку или како да постану јаке и самосталне! Ако би и рекла тако нешто тој жени коју спомињеш она би те сигурно замрзела! За њу је касно! То је очигледно њен избор јер она не зна за другачије!

Ја само говорим зашто је МЕНИ стало да у својим ученицима пробудим свест о њиховим сопственим правима и могућностима. То јесте мој посао, али и моје животно опредељење. Можда ће они позаборављати глаголске облике или романтизам у књижевности, али неке приче о ЖИВОТУ ће им , надам се , остати.

Абортуси - зашто сам изнела тај податак? Наравно да свака жена треба да одлучује о свом телу, мада мислим да и мушкарац има право када је у питању његово дете. Тај податак сам изнела само да бих ислустовала драстичан степен необавештености код наших жена када је контрацепција у питању! Самосвесна и способна жена треба да буде способна и да се заштити и да брине о свом здрављу, зар не?

А јака жена? Могу да ти дам СВОЈЕ ВИЂЕЊЕ, ал не бих више да давим људе.

Женска улога? Па зависи како је ко схвата. Различита је времена до времена, од културе до културе и од појединца до појединца.

Е, да , и жене у политици! Нећемо ући у Европску унију док не испунимо њихове стандарде: а то је бар 30% жена у парламенту!
 
Neko je jednom rekao da je biti muški feminista super, jer je to najbolji način da dodješ do dobrih riba :) Doduše, lik koji je to rekao je živeo u Americi šezdesetih godina, u vreme dok one još nisu puštale brkove i dlake na nogama :) tako da je to tad valjda imalo neko opravdanje…

Kad sam imao 18, imao sam dobru prijateljicu koja je svesno odlučila da ne ode na fakultet i objasnila mi je da sebe vidi kao domaćicu, u kuhinji i da je to njen savršeni radni prostor. Meni je to tad bilo nezamislivo i totalno degradirajuće. Trebalo mi je vremena da ukapiram da je to savršen primer svesnog prihvatanja sebe i svoje uloge, koji se dešava onda kad neko shvati i prihvati ono što on jeste, bez iluzija i projekcija i da onda očekuje da zbog toga doživi ispunjenje.

E sad, jasno je meni da u svakom janu ima jang, i obrnuto, i da nisu sve žene i muškarci to što bi trebalo da budu. Kao što ima muškobanjastih žena, tako ima i feminiziranih muškaraca. Ali (ukoliko je to naglašeno) to je poremećaj. I suština je u tome. To je nešto što se menja. I što treba da se menja, jer nema sreće i ispunjenja bez toga. Bežanjem od sebe, od svoje suštine, samo ispunjavamo površne tripove i misli, a ne osećanja sa kojima smo izgubili kontakt. U svakoj ženi postoji uspavana princeza kojoj smeta ta fizička žena u kojoj se nalazi i zbog koje je primorana da u ruci nosi mač, na koji nije navikla i koji je pretežak za njenu nežnu ruku. I u svakom muškarcu postoji taj vitez koji hoće da se bori i kome ta borba treba, ali ne može jer se nalazi u telu nekoga ko ga je uspavao. Kako se bude to dvoje? Svako bi trebalo da nadje odgovor za sebe. Poenta je u tome da se radi na tome da se odgovor traži i nadje, a to se neće desiti ukoliko se osoba zavarava time da je ‘savremena’ žena ili muškarac i da je baš super što su tako liberalni.

I imam jedno pitanje za takve liberalne i savremene devojke – koliko često i da li uopšte doživljavate orgazam? Koliko uspevate da u svoj toj zameni uloga, uveče ubedite sebe da pristanete da budete žensko, da zaboravite svoju savremenost i da dozvolite vašem muškarcu da bude to što jeste i da pristanete da vam zbog svega toga pomogne da vidite sjaj svemira? Ili i tad razmišljate o tome kako treba da upravljate svojim kolektivom na poslu, da li vam je neka radnica podnela izveštaj ili da li vam je muž te večeri dobro oprao sudove? Možda nekome deluje kao prozaično pitanje, ali ja mislim da je suštinsko.

I još jedno – koliko često se dnevno požalite na to da danas nema pravih muškaraca oko vas i koliko često drugaricama pričate kako su svi mlakonje? Zapitajte se, možda nisu svi mlakonje, možda ste samo vi previše qrčevite.

Stvarno sam mislio da ignorišem tu priču o ženama u politici, ali izgleda da neću moći. Ne bih ja ovde o Evropskoj uniji a još manje o njihovim standardima… Samo sam mislio da kažem da je svaka žena u politici ozbiljan i konkretan pokazatelj da nešto u njenoj porodici ne funkcioniše kako treba. Hteo sam ovde da napišem da prihvatam da je moguće da postoje izuzetci, ali kad razmislim… Ne postoje :) Prosto je tako. Politika je čisto muška stvar i totalno prljav posao. Žena koja ostavi decu dadilji a muža ljubavnici, da bi mogla da ode na neki sastanak ima ozbiljan problem sa razmenom hormona u organizmu. Naravno, i muž je tu kriv, možda čak i više od nje. Ko ne veruje u ovo, neka samo porazmisli o primerima ženskih političara i onome što zna o njihovim ličnim životima.

I nebitno za temu, ali pošto sam već počeo tu priču… Mislim da su žene savršene za diplomatiju, u stvari, iz nje bih potpuno izbacio muškarce. Profesija je kao pravljena za žene.
 
Najpre da te pitam da li misliš da je ta tvoja drugarica OTKRILA SEBE ili SVOJU MAMU koja joj je "objasnila" kako treba da živi život?
Jer, koliko god da si joj dobar drug, neke svoje razloge ni ONA SAMA NE ZNA, a kamoli da ih pravilno prenese tebi.
I cela mi se tvoja priča manje-više dopala dok nisi počeo da kenjaš o politici i "frigidnim" i "jalovim" ženama u njoj.
Znaš, nije ni bitno, ali to su izrazi koje dobar deo moje rodbine koristi i PRILIČNO MI SE ZGADIO TAKAV STAV. I zbog takvih priča dođe mi da zamrzim sve "muškarčine".
VI NAS TERATE NA TO. Non-stop pričate o nekoj toleranciji i o tome ŠTA MI TREBA DA RADIMO (jer vi znate najbolje :roll: ), a nikada niste nama ponudili malo strpljenja i tolerancije.
I ODAKLE TI ZNAŠ KAKVI SU PRIVATNI ŽIVOTI POLITIČARKI? Iz "Sveta" i ostale žute štampe?
Možda nije problem u našoj odluci da se bavimo politikom već u vašem PRIHVATANJU naše odluke.
Dakle, društveni problem. Koji se pod hitno treba rešavati.
 
Ajde od početka, ali lepo :)
PRE SVEGA, NE DERI SE, NI JA NISAM VIKAO NA TEBE :)
Prvo sam ja pitao nešto a nisi mi odgovorila, odnosno, da li da tvoj početak tretiram kao obećanje da ćeš odgovoriti onda kad ja odgovorim? :?

Mojoj drugarici je njena mama pomogla da otkrije sebe. Prema tome otkrila je i sebe i svoju mamu u sebi, onako kako i treba da bude. Kao što muškarci otkrivaju sebe uz pomoć oca. A o razlozima nije ni pričala, niti je ulazila u njih. Instinktivno je otkrila za šta je verovala da će joj doneti ispunjen život.

Nisam spominjao ni frigidnost ni jalovost žena u politici. Naprotiv, one mogu da imaju i puno dece a mogu da budu i nimfomanke, potpuno je nebitno za mišljenje koje sam izneo. A mišljenje je tvrdnja iza koje i dalje stojim – žena u politici je dokaz da u njenoj porodici nešto ne funkcioniše kako treba. Možda i ne u njenoj glavi (napisao sam da je za to veći krivac muškarac), ali svakako u njenoj kući.

Da ne poveruješ, ali do tog mišljenja nisam došao prelistavanjem Sveta ni posmatranjem Margaret Tačer ili Milke Planinc, ni izučavanjem privatnog života Hilari Klinton (da ne spominjem domaće primere, malo mi je bljutavo...), nego posmatranjem žena iz moje okoline, za koje znam da se bave politikom. Prvo sam to otkrio kod jedne, pa sam onda počeo da razmišljam i o drugima, pa mi je onda palo na pamet da je to verovatno slično i u visokoj politici, o kojoj možda nešto ima i u Svetu :roll:

I nisam ja 'muškarčina' :) Da jesam, verovatno ne bih 'kenjao o politici' na forumu, nego bih sad negde k@rao neku političarku :P
 
mislim da je problem upravo u stereotipima i opšte prihvaćenim pravilima ponašanja na balkanu koja su ponekad ( nažalost ) jača od zakona ...
inače se ,, divim ,, ljudima koji su svuda oko nas pa i na forumu , i koji imaju hrabrosti da sebi daju pravo da inkvizitorski sude drugima ...
 
Groucho_Marx:
Samo sam mislio da kažem da je svaka žena u politici ozbiljan i konkretan pokazatelj da nešto u njenoj porodici ne funkcioniše kako treba. Žena koja ostavi decu dadilji a muža ljubavnici, da bi mogla da ode na neki sastanak ima ozbiljan problem sa razmenom hormona u organizmu.
:shock:
A muz politicar (ili jako zaposlen muskarac) koji ostavi decu dadilji, a zenu ljubavniku?
A sta je onda sa porodicom?
Iz svega ovog sledi:
Porodica=zena :arrow: Zena = sama sebi dovoljna (ima decu, sta ce joj muz) :arrow: i stigosmo da je ovo pravo feministicko razmisljanje :?
A nisi tako hteo, zar ne? 8)
 
Petka:
Groucho_Marx:
Samo sam mislio da kažem da je svaka žena u politici ozbiljan i konkretan pokazatelj da nešto u njenoj porodici ne funkcioniše kako treba. Žena koja ostavi decu dadilji a muža ljubavnici, da bi mogla da ode na neki sastanak ima ozbiljan problem sa razmenom hormona u organizmu.
:shock:
A muz politicar (ili jako zaposlen muskarac) koji ostavi decu dadilji, a zenu ljubavniku?
A sta je onda sa porodicom?
Iz svega ovog sledi:
Porodica=zena :arrow: Zena = sama sebi dovoljna (ima decu, sta ce joj muz) :arrow: i stigosmo da je ovo pravo feministicko razmisljanje :?A nisi tako hteo, zar ne? 8)

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Muškarac ne ostavlja decu dadilji, nego njihovoj majci! U, stvari, muškarac - samo zbog toga što je zaposlen, NE OSTAVLJA DECU! Naravno, i žena ako je 'samo' zaposlena - ne ostavlja decu, ali ako to 'zaposlenje' pređe u opsesiju, u najvažniju stvar u njenom životu, tu je problem. Veliki. (što je u većini slučajeva stvar kod, recimo, političarki)
-Muškarac je porodici potrebniji na poslu, nego u kući!
Niti je žena sama sebi dovoljna, niti su joj dovoljna samo deca, niti su to samo njena deca, niti je porodica=žena (to Groucho uopšte nije rekao, nego ti!);žena je 'samo' stub porodice! I, da bi ta porodica bila čvrsta i stabilna, ona ne sme da se izmiče sa svog položaja (pogotovo pod raznorazniom opravdanjima, kao što je npr. - karijera?.

Porodici (deci i zajedništvu) su potrebne dve različite uloge - muška i ženska. Obe jednako važne. Uloga majke, supruge i eventualno i domaćice NIJE manje važna uloga. Mnogo je važnija nego kopiranje muške uloge. Nije nam dosta? Ne osećamo se dovoljno korisno? Ako zaboravimo našu ulogu, koliko god se uživele u suprotnu, bićemo beskorisne!
Ej, bre ljudi (žene)! Rođeni smo različiti, da se dopunjujemo - da bi nastao svršen spoj!

Opet se vraćam na pitanje - šta je 'jaka žena'?
Ja mislim ona koja se suoči, prihvati i zavoli svoju tešku, zahtevnu, ali i divnu žensku ulogu - da bude ŽENA, MAJKA I SUPRUGA.
Muška uloga - da bude otac, suprug i muškarac!
Otac i majka nisu isto. Suprug i supruga nisu isto.

Raspisala sam se, ali moram još nešto da dodam. Žena koja je zaokupljena karijerom samo beži od onog teškog zadatka zbog kog je dospela na ovaj svet. Žena koja se iza poslovnog sveta sakriva od emocija, ranjivosti, ljubavi, majčinstva... Nije nikako jaka. Baš suprotno. Izuzetno slaba.
Muškarac, koji bi odbio da se bori u surovom poslovnom svetu, da bi bio samo i isključivo pored svoje porodice je takođe slab.
 
Ovaj svet je čudo, različiti smo stvoreni a uz to savremeno doba pruža svima šansu da se izraze na najbolji način, bez sputavanja ajde recimo bar deklarativno, kako za mukarce tako i za žene...A obaveze u kući i oko porodice se DELE između članova porodice,ne sve žena a tata će da donese pare pa ti ženo vidi...ne, ne, svi zajedno jer smo porodica.
 
mackica ns:
Raspisala sam se, ali moram još nešto da dodam. Žena koja je zaokupljena karijerom samo beži od onog teškog zadatka zbog kog je dospela na ovaj svet. Žena koja se iza poslovnog sveta sakriva od emocija, ranjivosti, ljubavi, majčinstva... Nije nikako jaka. Baš suprotno. Izuzetno slaba.
Muškarac, koji bi odbio da se bori u surovom poslovnom svetu, da bi bio samo i isključivo pored svoje porodice je takođe slab.

Tvoje poimanje pojma biti zena je dobro za par vekova unazad, kad je zena bila samo majka, domacica i supruga. Nekako je to kontradiktorno sa muskarcima koje srecem i koji se uvek pre izjasnjavaju za devojku/zenu koja ima karijeru, i veoma je uspesna poslovna zena ali naravno koja se isto tako ne brani majcinstva i svega sto uz to ide. Ali to ne znaci da mora da se odrekne svog polozaja, posla ili bilo cega da bi bila uspesna i u jednom i u drugom. Ako tako gledas, pa sve mi radimo, sta to znaci, da kad dobijemo decu da automatski ostavimo posao i posvetimo se porodici? Ja ne znam nijednog muskarca (bar ovde) ko bi bio za to da mu zena ostane bez posla zbog porodice. Svi kukaju kako jedva cekaju da im se supruge vrate na posao, zbog ciste egzistencije, kako one koje rade neki sasvim normalan posao tako i one koje su na vodecim polozajima. Zasto? Obicno je odgovor 'zato sto su dupla primanja bolja nego jedno, zato sto smo dok je bila na poslu ziveli odlicno...itd' I da, nazalost svi nakon zavrsetka porodjajnog imaju tzv. dadilje koje su obicno bake, ili (sto je vrlo retko) bas zene koje placaju da budu sa njihovom decom.
I ne razumem toliko raspravljanje oko pojma feministkinje. Ne bih rekla da te zene uopste vise i postoje. Bar ja ne poznajem nijednu. Sve je sada samo borba za egzistenciju a borba za neka prava je odavno okoncana i zena je vec odavno slobodna da donosi sama odluke o svom zivotu.
 
mackica ns:
I, da bi ta porodica bila čvrsta i stabilna, ona ne sme da se izmiče sa svog položaja (pogotovo pod raznorazniom opravdanjima, kao što je npr. - karijera?.

Pa nije ovo rat pa da zauzimamo polozaje. A i u ratu se po potrebu polozaji menjaju


mackica ns:
Porodici (deci i zajedništvu) su potrebne dve različite uloge - muška i ženska. Obe jednako važne. Uloga majke, supruge i eventualno i domaćice NIJE manje važna uloga. Mnogo je važnija nego kopiranje muške uloge. Nije nam dosta? Ne osećamo se dovoljno korisno?

Sta cemo ako nam nije dovoljna, ako mogu vise od domacice i ako ne volim ulogu domacice, kao sto ne volim ni mnoga zanimanaja (profesije). Ako sam zavrsila skolu i imam dobru platu i placam nekoga da bude domacica dok ja sa svojim detetom i muzem posle posla idem kod prijatelja ili u park ili u igraonicu. Sta ako sve to ne bi mogli bez moje plate?

mackica ns:
Opet se vraćam na pitanje - šta je 'jaka žena'?
Ja mislim ona koja se suoči, prihvati i zavoli svoju tešku, zahtevnu, ali i divnu žensku ulogu - da bude ŽENA, MAJKA I SUPRUGA.
Muška uloga - da bude otac, suprug i muškarac!

I zasto nisam i majka i zena kada radim? I stvarno ne znam sta su jake zene. Znam samo sta prija meni i mojoj porodici.

mackica ns:
Žena koja je zaokupljena karijerom samo beži od onog teškog zadatka zbog kog je dospela na ovaj svet. Žena koja se iza poslovnog sveta sakriva od emocija, ranjivosti, ljubavi, majčinstva... Nije nikako jaka. Baš suprotno. Izuzetno slaba.
Muškarac, koji bi odbio da se bori u surovom poslovnom svetu, da bi bio samo i isključivo pored svoje porodice je takođe slab.

Oko te jacine se uopste ne snalazim. A zasto sam na ovom svetu je citava nova tema i svakako nisam samo zato da bih bila majka, jer sta onda reci zenama koje na zalost ne mogu da imaju dete. Da su beskorisni stanovnici ove planete. Ja ne mislim tako.
I ne mislim da je moj drug koji je ostao da cuva dete kada je majka pocela da radi, a on uzeo neplaceno (zato sto mama ima vecu platu) slabic. I sve to se desavalo u Srbiji.
Pozdrav
 
Groucho_Marx:
Samo sam mislio da kažem da je svaka žena u politici ozbiljan i konkretan pokazatelj da nešto u njenoj porodici ne funkcioniše kako treba. Žena koja ostavi decu dadilji a muža ljubavnici, da bi mogla da ode na neki sastanak ima ozbiljan problem sa razmenom hormona u organizmu.
mackica ns:
Muškarac ne ostavlja decu dadilji, nego njihovoj majci! U, stvari, muškarac - samo zbog toga što je zaposlen, NE OSTAVLJA DECU! Naravno, i žena ako je 'samo' zaposlena - ne ostavlja decu, ali ako to 'zaposlenje' pređe u opsesiju, u najvažniju stvar u njenom životu, tu je problem. Veliki. (što je u većini slučajeva stvar kod, recimo, političarki)
-Muškarac je porodici potrebniji na poslu, nego u kući!
Niti je žena sama sebi dovoljna, niti su joj dovoljna samo deca, niti su to samo njena deca, niti je porodica=žena (to Groucho uopšte nije rekao, nego ti!);žena je 'samo' stub porodice! I, da bi ta porodica bila čvrsta i stabilna, ona ne sme da se izmiče sa svog položaja (pogotovo pod raznorazniom opravdanjima, kao što je npr. - karijera?.

Porodici (deci i zajedništvu) su potrebne dve različite uloge - muška i ženska. Obe jednako važne. Uloga majke, supruge i eventualno i domaćice NIJE manje važna uloga. Mnogo je važnija nego kopiranje muške uloge. Nije nam dosta? Ne osećamo se dovoljno korisno? Ako zaboravimo našu ulogu, koliko god se uživele u suprotnu, bićemo beskorisne!
Ej, bre ljudi (žene)! Rođeni smo različiti, da se dopunjujemo - da bi nastao svršen spoj!

Opet se vraćam na pitanje - šta je 'jaka žena'?
Ja mislim ona koja se suoči, prihvati i zavoli svoju tešku, zahtevnu, ali i divnu žensku ulogu - da bude ŽENA, MAJKA I SUPRUGA.
Muška uloga - da bude otac, suprug i muškarac!
Otac i majka nisu isto. Suprug i supruga nisu isto.

Raspisala sam se, ali moram još nešto da dodam. Žena koja je zaokupljena karijerom samo beži od onog teškog zadatka zbog kog je dospela na ovaj svet. Žena koja se iza poslovnog sveta sakriva od emocija, ranjivosti, ljubavi, majčinstva... Nije nikako jaka. Baš suprotno. Izuzetno slaba.
Muškarac, koji bi odbio da se bori u surovom poslovnom svetu, da bi bio samo i isključivo pored svoje porodice je takođe slab.

Apsolutno se slažem sa vama. Ali, na žalost, to je uglavnom nemoguće u praksi, bar kad je u pitanju ovo vreme i ovi prostori. Najviše na svetu bih volela da imam muža koji može da priušti neke optimalne uslove za život, a ja da se bavim kućom i decom (naravno i nekim ličnim interesovanjima) više nego svojom karijerom :arrow: u mom slučaju egzistencijom!

Radim u državnoj firmi i bavim se privatnim poslom, i hiljadu puta sam se osetila nenormalno slabom kad se završi radni dan! Plače mi se, tugaljiva sam, pod stresom, ne snalazim se, sve bih digla u vazduh, dal' sam dobro postupila itd. I obavezno se pred veće odluke konsultujem sa bratom, dečkom, tatom, sa bilo kim samo da je MUŠKO!!!
I tad mi je "bensedin" kuvanje, brisanje prašine, usisavanje i sl. :!: Ma, bre, SKROZ STE U PRAVU!!!
 
Radim u državnoj firmi i bavim se privatnim poslom, i hiljadu puta sam se osetila nenormalno slabom kad se završi radni dan! Plače mi se, tugaljiva sam, pod stresom, ne snalazim se, sve bih digla u vazduh, dal' sam dobro postupila itd. I obavezno se pred veće odluke konsultujem sa bratom, dečkom, tatom, sa bilo kim samo da je MUŠKO!!!
I tad mi je "bensedin" kuvanje, brisanje prašine, usisavanje i sl.

Слажем се, али зар не мислиш да се мушкарци понекад тако осећају? Зар је осећање слабости, стреса, туге, несналажења...карактеристика само женског пола? Хајде да питамо мушкарце да ли им годи то што морају да се уздржавају од осећања ''јер прави мушкарци никада не плачу'', то што морају по сваку цену да буду ''снага и ослонац нама, беспомоћним, нежним бићима''? С ким они да се консултују да им буде лакше?
Зар не мислите да смо сви ми ЉУДИ и да имамо мање-више исте потребе и осећања? Зашто по сваку цену инсистирамо на тој традиционалној подели улога...кад она понекад једнако тешко пада и нама и мушкарцима?
 
Hellen:
Слажем се, али зар не мислиш да се мушкарци понекад тако осећају? Зар је осећање слабости, стреса, туге, несналажења...карактеристика само женског пола? Хајде да питамо мушкарце да ли им годи то што морају да се уздржавају од осећања ''јер прави мушкарци никада не плачу'', то што морају по сваку цену да буду ''снага и ослонац нама, беспомоћним, нежним бићима''? С ким они да се консултују да им буде лакше?
Зар не мислите да смо сви ми ЉУДИ и да имамо мање-више исте потребе и осећања? Зашто по сваку цену инсистирамо на тој традиционалној подели улога...кад она понекад једнако тешко пада и нама и мушкарцима?
DA, naravno da smo ljudi..
Kljuc srece i uspesnog zajednickog zivota nije u podeli uloga, vec u medjusobnom postovanju i podrsci...
 
Draga Hellen,
Ako ćemo o suzama... Kad vidim devojku kako plače i kad provalim da su suze iskrene, i meni se plače (kao što je to neko rekao u 'udici'), ali stvarno je tako... I baš osećam kako mi se srce cepa. Ali to nije ono što ja treba da radim. Ako sam sam, onda mogu da dozvolim da budem i muško i žensko i da zaplačem ako mi se plače... Ali ako neko pored mene plače, nije moje da je pratim u tome, nego da pokušam i uradim sve da otklonim uzroke tog plača. Ako bismo oboje plakali, gde bi nas to dovelo? Uloga devojke i jeste da plače, da bih ja znao šta da popravim.

I ajmo malo o tim muškim suzama i osećanju slabosti, stresa i tuge. Da malo demistifikujem – svi muškarci su barem jedanput zaplakali. Ovo je činjenica koju nisam lupio, nego nešto što sa sigurnošću znam. Ma koliko vam neko delovao tvrd i jak, i njemu dodje taj trenutak. Ali mislim da ne treba da plače pred devojkom koja je pored njega. Prosto ne mislim da postoji bilo kakva korist od toga. Meni se jednom davno desilo da sam zaplakao pored devojke. Nisam stigao ni da obrišem suze iz oka kad mi je u njega već upala prašina koju su njene patike podigle dok je panično bežala. I bila je u pravu. Šta je ona mogla da uradi sa mojim osećanjem samosažaljenja?

Ili, možemo i ovako – pošto si prosvetni radnik, sigurno si polagala (barem) razvojnu psihologiju pa poznaješ Jungovsku terminologiju. Dakle, svaki muškarac u sebi ima svoju animu i svaka žena ima svog animusa. I naravno da svako treba tom svom delu u sebi da povremeno da oduška, da mu dozvoli da se ispolji... To je prirodno i čak jako poželjno. Ali povremeno, a ne da se igra sa njim, ne da mu dozvoli da ojača, ne da mu dozvoli da preuzme glavnu ulogu. Ako se to desi, onda nastaju feminizirani muškarci i muškobanjaste devojke, a u extremnim situacijama verovatno homoljubi. Neko je negde napisao, ako zavodiš tu ženu u sebi, nećeš uspeti da zavedeš realnu ženu. Isto važi i u obrnutoj situaciji. Prema tome, poznavati i prihvatiti tu ženu/muškarca u sebi i baš zbog tog poznavanja i prihvatanja znati kad reći 'dosta'.
 
mackica ns:
Petka:
Groucho_Marx:
Samo sam mislio da kažem da je svaka žena u politici ozbiljan i konkretan pokazatelj da nešto u njenoj porodici ne funkcioniše kako treba. Žena koja ostavi decu dadilji a muža ljubavnici, da bi mogla da ode na neki sastanak ima ozbiljan problem sa razmenom hormona u organizmu.
:shock:
A muz politicar (ili jako zaposlen muskarac) koji ostavi decu dadilji, a zenu ljubavniku?
A sta je onda sa porodicom?
Iz svega ovog sledi:
Porodica=zena :arrow: Zena = sama sebi dovoljna (ima decu, sta ce joj muz) :arrow: i stigosmo da je ovo pravo feministicko razmisljanje :?A nisi tako hteo, zar ne? 8)

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Muškarac ne ostavlja decu dadilji, nego njihovoj majci! U, stvari, muškarac - samo zbog toga što je zaposlen, NE OSTAVLJA DECU! Naravno, i žena ako je 'samo' zaposlena - ne ostavlja decu, ali ako to 'zaposlenje' pređe u opsesiju, u najvažniju stvar u njenom životu, tu je problem. Veliki. (što je u većini slučajeva stvar kod, recimo, političarki)
-Muškarac je porodici potrebniji na poslu, nego u kući!
Niti je žena sama sebi dovoljna, niti su joj dovoljna samo deca, niti su to samo njena deca, niti je porodica=žena (to Groucho uopšte nije rekao, nego ti!);žena je 'samo' stub porodice! I, da bi ta porodica bila čvrsta i stabilna, ona ne sme da se izmiče sa svog položaja (pogotovo pod raznorazniom opravdanjima, kao što je npr. - karijera?.

Porodici (deci i zajedništvu) su potrebne dve različite uloge - muška i ženska. Obe jednako važne. Uloga majke, supruge i eventualno i domaćice NIJE manje važna uloga. Mnogo je važnija nego kopiranje muške uloge. Nije nam dosta? Ne osećamo se dovoljno korisno? Ako zaboravimo našu ulogu, koliko god se uživele u suprotnu, bićemo beskorisne!
Ej, bre ljudi (žene)! Rođeni smo različiti, da se dopunjujemo - da bi nastao svršen spoj!

Opet se vraćam na pitanje - šta je 'jaka žena'?
Ja mislim ona koja se suoči, prihvati i zavoli svoju tešku, zahtevnu, ali i divnu žensku ulogu - da bude ŽENA, MAJKA I SUPRUGA.
Muška uloga - da bude otac, suprug i muškarac!
Otac i majka nisu isto. Suprug i supruga nisu isto.

Raspisala sam se, ali moram još nešto da dodam. Žena koja je zaokupljena karijerom samo beži od onog teškog zadatka zbog kog je dospela na ovaj svet. Žena koja se iza poslovnog sveta sakriva od emocija, ranjivosti, ljubavi, majčinstva... Nije nikako jaka. Baš suprotno. Izuzetno slaba.
Muškarac, koji bi odbio da se bori u surovom poslovnom svetu, da bi bio samo i isključivo pored svoje porodice je takođe slab.

Predivno receno.
Dok je ovakvih zena kao Mackica NS, kvalitetni odnosi izmedju muskarca i zene, jos uvek imaju sanse.
 

Back
Top