Ko je bio Skenderbeg ili Đorđe Kastriot?

To je ime albanske familije, teško ćeš postaviti pitanje kao što je 'otkud'. Ono što je moguće jeste da je grčkog porijekla.

Gotovo je nesumnjivo da je grkovlaškog porekla isto kao i Kastratovići. Postojao je u vreme srpske uprave Albanijom , Kastriot koji je bio glavar Kanina, u sledećem citatu se navode imena ( a nema albanskih) velikaša sa tla Albanije iz vremena carstva

А ево ти и неколико "великаша" са територије Албаније нешто после Цара Душана:

Ово је писмо Дубровчанима од Јована Александра ( бугарског краља) из Валоне

books


Продан Војвода
Миклеуш
Кефалија Валонски Бранило
Кефалија Канински Кастриот
Рајче двордржица и у њега ставилац
Стамат
Обрад судија
Изгур Дукаишеревић
Смоква и Костадин Шурбовић
Бориш ,Грубоје, Драгоман, Радивоје, Богоје

books


А овози писаније писа логотет господина Александра, Ђурица по речи господина Александра и СВЕ ВЛАСТЕЛЕ.


Једино име које овде има "албанског" али под наводницима , наследника је Кастриот, мада је његово презиме несумњиво грко-влашко. За ове Шурбовиће могу ти из проверених извора рећи да су Цинцари ( норманског порекла) и да их има данас и у Београду . Нешто ми је сумњив Изгур Дукаишиновић али , пошто је ДУКА цинцарско презиме, могу да се определим за њихово порекло.
 
Pitanje forumasima...... Odakle ime Kastriot?

To znači kastrirani ili obrezani ili najbolje uškopljeni.
.

To je vjerovatno od latinske riječi castrire- rezati, škopiti, obrezivati...
U Španskom je castrar- rezani, škopljeni,kastrirani, obrezani...

Ja mislim, da su Turci tamo nekoga pokušali uškopiti (kastrirati), pa to izveli nestručno i tome se ta organ digao tj. proradio i tako nastali Kastrioti ili uškopljenici.
 
Skender-Beg je iskljucivo albanski epski junak kojeg Albanci slave kao coveka koji se odupirao osmanskoj dominaciji nad Albanijom. Njegova majka je Vlahnja rodom iz Makedonije,iz mesta dje nije ni bilo Srba.
Prvo je Skender-Beg ratovao u osmanskoj vojsci i dobio visoka odlikovanja od turskih staresina i pri tome primio Islam.
Kasnije se odmetnuo od osmanlija i zapoceo rat protiv njih a ponekim izvorima se ponovo vratio u katolike,drugi izvori smatraju da je i dalje ostao musliman bez obzira sto se borio protiv Turaka.
Jedno je sigurno,Skender-begov rodjak (mislim da je brat od amidze u pitanju) ostao je privrzen osmanlijama i zvao se Hamza Kastriot.
 
Jel to ta tvoj Hamzo?
http://webcache.googleusercontent.c...a+kastriot&cd=1&hl=sl&ct=clnk&gl=si&inlang=pl
http://webcache.googleusercontent.c...a+kastriot&cd=4&hl=sl&ct=clnk&gl=si&inlang=pl

Taj Hamza je izgleda stvarno postojao i bio je odan Turcima i borio se čak protiv svoga rođaka Skenderbega. On je bio zaboravljena ličnost sve do 1992 godine, kad je albanski predsjednik Beriša to sve izvukao iz naftalina kad je Albaniju učlanio u zemlje islamske zajednice.
Sa tim Hamzom je htio reći, da je bilo i takvih koji su ostali vjerni islamu i ne kao Đerđ Kastrioti Skenderbeg, koji je prešao u hrišćanstvo i bio protiv Turaka.

Kad je izmišljen Hamzo 1992g, sve bosanske novine su pisale o tome.
 
Jel to ta tvoj Hamzo?
http://webcache.googleusercontent.c...a+kastriot&cd=1&hl=sl&ct=clnk&gl=si&inlang=pl
http://webcache.googleusercontent.c...a+kastriot&cd=4&hl=sl&ct=clnk&gl=si&inlang=pl

Taj Hamza je izgleda stvarno postojao i bio je odan Turcima i borio se čak protiv svoga rođaka Skenderbega. On je bio zaboravljena ličnost sve do 1992 godine, kad je albanski predsjednik Beriša to sve izvukao iz naftalina kad je Albaniju učlanio u zemlje islamske zajednice.
Sa tim Hamzom je htio reći, da je bilo i takvih koji su ostali vjerni islamu i ne kao Đerđ Kastrioti Skenderbeg, koji je prešao u hrišćanstvo i bio protiv Turaka.

Kad je izmišljen Hamzo 1992g, sve bosanske novine su pisale o tome.

de ne beri Moracanine djeticu, ko da ti citas neprestano novine od 1992 godine,pa dosad bi ocorio od tolikog udubljivanja.
Poceli ste o Skenderu-begu,ko je on i sta je bio,red je da se spomenu neki njegovi rodjaci poput brata od amidze (strica) Hamze Kastriota.
trazili ste,slusajte onako natenane :kafa:
P.S nije 'Hamzo' nego Hamza.. i da te ispravljam jos moram.
 
de ne beri Moracanine djeticu, ko da ti citas neprestano novine od 1992 godine,pa dosad bi ocorio od tolikog udubljivanja.
Poceli ste o Skenderu-begu,ko je on i sta je bio,red je da se spomenu neki njegovi rodjaci poput brata od amidze (strica) Hamze Kastriota.
trazili ste,slusajte onako natenane :kafa:
P.S nije 'Hamzo' nego Hamza.. i da te ispravljam jos moram.


Jesuli možda toga Hamzu Turci nestručno kastrirali, pa mu je onaj organ proradio tj. digao se i nastali su Kastrioti?

Inače su Kastrioti bili vrlo ugledna porodica u Albaniji i poznati borci protiv Turaka.
Ja ne vjerujem, da je tamo bio neki Hamza kao crna ovca. Ubili bi ga 100% drugi Kastrioti i Skenderbeg.
 
Poslednja izmena:
de ne beri Moracanine djeticu, ko da ti citas neprestano novine od 1992 godine,pa dosad bi ocorio od tolikog udubljivanja.
Poceli ste o Skenderu-begu,ko je on i sta je bio,red je da se spomenu neki njegovi rodjaci poput brata od amidze (strica) Hamze Kastriota.
trazili ste,slusajte onako natenane :kafa:
P.S nije 'Hamzo' nego Hamza.. i da te ispravljam jos moram.

Pa ispravi me ti slobodno ako sam šta pobrkao.

Pronađosmo tamo kod Skenderbega i Maru, Vojislavu, Pavla, Konstantina, Ivana i Irinu a ti i Beriša ulećeste sa tim Hamzom!
 
Pa ispravi me ti slobodno ako sam šta pobrkao.

Pronađosmo tamo kod Skenderbega i Maru, Vojislavu, Pavla, Konstantina, Ivana i Irinu a ti i Beriša ulećeste sa tim Hamzom!

Hamza je bio unuk Skenderbega :)
Skenderbeg je bio prevaren od njega jer bio se prilkljucio Osmanskom vojsci, nakon poraza Osmanske vojske on je uhvacen ziv , i Skenderbeg postedio mu zivot , kazneo ga samo dozivotno , nakon toga je bio puscen na slobodi koji isti se vratio u Tursku , tamo je bio precekan kao izdajica .
Hamza:
http://kosova.albemigrant.com/wp-content/uploads/2008/12/kastrioti_hamza.jpg

ova Skenderbegova zhena :
http://www.shkoder.net/images/shkodra/donika_kastrioti.jpg
 
Hamza je bio unuk Skenderbega :)
Skenderbeg je bio prevaren od njega jer bio se prilkljucio Osmanskom vojsci, nakon poraza Osmanske vojske on je uhvacen ziv , i Skenderbeg postedio mu zivot , kazneo ga samo dozivotno , nakon toga je bio puscen na slobodi koji isti se vratio u Tursku , tamo je bio precekan kao izdajica .
Hamza:
http://kosova.albemigrant.com/wp-content/uploads/2008/12/kastrioti_hamza.jpg

ova Skenderbegova zhena :
http://www.shkoder.net/images/shkodra/donika_kastrioti.jpg

To da je Hamza bio unuk Skenderbega ja ne vjerujem.
Jedino se može reći, da je Drekale njegov unuk.
Skenderbeg je imao samo jednoga sina Ivana (i pobjegao u Italiju odma posle smrti Skenderbega a njegova trudna žena Irina (Jerina) je pobjegla u rod u CG i tamo se udala za Nikezu Marina, kome je bila umrla žena a imao je još 3 sina. Tako je Irina=Jerina rodila dijete i dali su mu ime Drekalo (albanski Ndrekal što bi se nekako prevelo na Andrija).
Taj Drekalo je postao kasnije prvi vojvoda u plemenu Kuči i od njega je vrlo veliko bratstvo u CG Drekalovići i mnogi drugi.

Čitao sam i to, da se taj Ivan u Italiji ponovo oženio i da i danas tamo u Italiji žive Kastrioti koji kažu da vode porijeklo od Skenderbega.
http://www.livevideo.com/video/B3093889737C4F38842225EF84E6CC65/interview-with-dr-george-mari.aspx
 
To znači kastrirani ili obrezani ili najbolje uškopljeni.
.

To je vjerovatno od latinske riječi castrire- rezati, škopiti, obrezivati...
U Španskom je castrar- rezani, škopljeni,kastrirani, obrezani...

Ja mislim, da su Turci tamo nekoga pokušali uškopiti (kastrirati), pa to izveli nestručno i tome se ta organ digao tj. proradio i tako nastali Kastrioti ili uškopljenici.

Ipak ja mislim nesto drugo!

Ovde u tekstu se spominje da mu je praded oceve strane zvao Branilo i da je bio kod Valone(alb. Flora).

9jhh-1d.jpg


Takodje znamo da su Srbi vladali od Kastorije u Grcku do Valone u Albaniju!

9jhh-1f.png


E sada ja ipak mislim da je ime Kastrioti postao od ime Grada Kastorije. Mislim da tada bilo normalno nekome dati ime po nekom gradu koji je mozda herojski branijo.To bi i Lesanderov post pomalo potvrdijo

Gotovo je nesumnjivo da je grkovlaškog porekla isto kao i Kastratovići. Postojao je u vreme srpske uprave Albanijom , Kastriot koji je bio glavar Kanina, u sledećem citatu se navode imena ( a nema albanskih) velikaša sa tla Albanije iz vremena carstva
 
Kako moze da bude albanac neko ciji otac i majka kao srpski vlastelini sahranjeni u Hilandaru ,svi njegovi preci su bili pravoslavci svi su imali srpska imena ,niko iz njegovih nije imao veze sa albancima.A i sam je sahranjen u crkvi sv Nikole pravoslavnoj crkvi,jel kao buntovnik nije mogao da ode do hilandara koji je tada vec bio duboko u osmanliskom carstvu.
Kako moze neko ciji se preci prilikom potpisibvanja vaznijih dokumkenata potpisuju sa cirilicom i kunu u Bogorodicu i Nemanjice da bude albanac. Svi njegovi papiri su na cirilici osim nekih na grckom.Nema ni jedan jedini na albanskom.
Gde ti vidis albanska imena Branilo,Pavle,Ivan .Majka mu je iz polu srpske polu bugarske porodice Voislava,njena sestra je zena Stefana crnojevica ,sin mu se zvao Jovan i ozenjen je iz Brankovica.
Ja verujem da pojedinci to nemogu da zamisle ali je tako ,ipak kad govoris o slovenima na prostorima albanije misli se na Srbe.Enver Hodza je pokusao da preimenuje ali i danas podosta planina reka i mesta nose slovenska imena.
Djuradjev povratak opisuje despot Musaki jel u Arbaniju bio usao Skender-beg ,covek valjan i od prirode srbin.
A ti mi kazes da su pojedini istoricari pisali da je albanac a mene zivo interesuje na osnovu cega .On jeste vladao albanijom ali nije je tako zvao, vec je svoju oblast nazivao Epir stranci su je nazivali albanijom.U svojoj vojsci koja se borila protiv turaka je imao jednak broj i slovena i albanaca .Da samo dodam broj albanaca tad nije bio ovoliki u albaniji cak ni mnogo kasnije po popisu broj slovena znatan, iako je popis radjen tek po padu te oblasti u turske ruke i tek posle strasnog pogroma hriscanskog stanovnistva.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Kako moze da bude albanac neko ciji otac i majka kao srpski vlastelini sahranjeni u Hilandaru ,svi njegovi preci su bili pravoslavci svi su imali srpska imena ,niko iz njegovih nije imao veze sa albancima.A i sam je sahranjen u crkvi sv Nikole pravoslavnoj crkvi,jel kao buntovnik nije mogao da ode do hilandara koji je tada vec bio duboko u osmanliskom carstvu.
Kako moze neko ciji se preci prilikom potpisibvanja vaznijih dokumkenata potpisuju sa cirilicom i kunu u Bogorodicu i Nemanjice da bude albanac. Svi njegovi papiri su na cirilici osim nekih na grckom.Nema ni jedan jedini na albanskom.
Gde ti vidis albanska imena Branilo,Pavle,Ivan .Majka mu je iz polu srpske polu bugarske porodice Voislava,njena sestra je zena Stefana crnojevica ,sin mu se zvao Jovan i ozenjen je iz Brankovica.
Ja verujem da pojedinci to nemogu da zamisle ali je tako ,ipak kad govoris o slovenima na prostorima albanije misli se na Srbe.Enver Hodza je pokusao da preimenuje ali i danas podosta planina reka i mesta nose slovenska imena.
Djuradjev povratak opisuje despot Musaki jel u Arbaniju bio usao Skender-beg ,covek valjan i od prirode srbin.
A ti mi kazes da su pojedini istoricari pisali da je albanac a mene zivo interesuje na osnovu cega .On jeste vladao albanijom ali nije je tako zvao, vec je svoju oblast nazivao Epir stranci su je nazivali albanijom.U svojoj vojsci koja se borila protiv turaka je imao jednak broj i slovena i albanaca .Da samo dodam broj albanaca tad nije bio ovoliki u albaniji cak ni mnogo kasnije po popisu broj slovena znatan, iako je popis radjen tek po padu te oblasti u turske ruke i tek posle strasnog pogroma hriscanskog stanovnistva.

Sve to što pišeš je o.k. i ima logike ali to može i da te prevari:

1. Albanci su tada bili hrišćani i imali su hrišćanska imena isto kao i Sloveni iako su imali drugačiji jezik.
2. Često se jedno isto ime različito piše ili izgovara (Gjergj-albanski; Georgij-makedonski, Đurađ=Đorđe=Đorđije crnogorski ili srpski, Jurij-slovenački isto kao što i za Jovana=Ivana=Djon.).
3. Možda ima i nekih Slovenskih korjenova ali Skenderbeg se rodio tamo u Albaniji, branio je jedan dio toga prostora od Turaka i zato mislim da je najpravilnije, da se on ubraja u albanske nacionalne junake.

Isto važi i za Karađorđa. On je rođen u Srbiji, tamo se borio za interese Srbije i najpoštenije je, da se ubraja u srpske nacionalne junake iako je njegovo porijeklo još uvijek nejasno isto kao i Skenderbegovo. Jasno je đe se rodio, za koga se borio i đe je živio.
 
Poslednja izmena:
Sve to što pišeš je o.k. i ima logike ali to može i da te prevari:

1. Albanci su tada bili hrišćani i imali su hrišćanska imena isto kao i Sloveni iako su imali drugačiji jezik.
2. Često se jedno isto ime različito piše ili izgovara (Gjergj-albanski; Georgij-makedonski, Đurađ=Đorđe=Đorđije crnogorski ili srpski, Jurij-slovenački isto kao što i za Jovana=Ivana=Djon.).
3. Možda ima i nekih Slovenskih korjenova ali Skenderbeg se rodio tamo u Albaniji, branio je jedan dio toga prostora od Turaka i zato mislim da je najpravilnije, da se on ubraja u albanske nacionalne junake.

Isto važi i za Karađorđa. On je rođen u Srbiji, tamo se borio za interese Srbije i najpoštenije je, da se ubraja u srpske nacionalne junake iako je njegovo porijeklo još uvijek nejasno isto kao i Skenderbegovo. Jasno je đe se rodio, za koga se borio i đe je živio.

1.Jesu bili hriscani ali nisu imali slovenska imena .Hriscanski arbanasi su bili u vise nego dobrim odnosima sa srpskom vlastelom.Ali ipak kad se pominju pominju se kao drugi narod a ne kao sloveni .
A ono sto je bitno da tada zauzimaju jako malu teritoriju i to vecinom oko grada Rabana pa su ih srbi i nazvali Arbanasi.
2.Razlicito se pise na cirilici a drugacije na albanskom ali njegovi dokumenti su vecinom na cirilici .
3.Kako mozda pa svi koreni su mu slovenski .Mogu i ja da odem u tursku da branim kurde a to ne znaci da sam tamo kurdistanac vec srbin.
Albanija nije postojala tad, a ni mnogo kasnije .Te oblasti kako kazes "branio je albanske oblasti" su bile deo srbije sve do pada pod tursku .
Pravno gledano turci su tad pokorili srbiju ,nema albanije ne postoji , postoje stanovnici albanci ali oni zive u srbiji .Tad je to srbija .
Skenderbegov iliti Duradjev deda Branilo se rodio i ziveo u tada srpskom gradu Valoni radio je u sluzbi srpskog kneza Aleksandra Djorica (tad je bila to Srbija ).
I njegova sva deca su bili srpski upravitelji gradova Kaine ,Ploga i tako dalje .
I da predpostavimo da su to arbanaski gradovi a da su srbi tada samo okupatori (sto je malo verovatno)Opet bi na vazne funkcije stavili srbe .

Da se razumemo nezelim ja da umanjim njegove zasluge u borbi protiv Osmanlija samo iznosim cinjenice .Ako im je vec mrsko sve sto je iz srbije i zele da sve sto ima veze sa srbijom izbrisu iz secanja ,mi bar to nemoramo da radimo i da se odricemo proslosti i takvih velikana kao sto je bio Djuradj .
 
Ima knjige od srednjeg veka , ili dok on ziv bio :

ova, npr :
author , Marlin Barleti
o5dyqe.jpg

Ima vise od 100 takih primera koji sve te knjige potvrdjuju da je Albanac , ima i njegovo pismo koji samog sebe naziva Albanese .

Evo nesto is te iste knjige od Marlin Barleti-ja

.Posle izdaje srpкsog despota, koji nije dozvolio Skenderbegu da udje u teritoriju Srbiju i da se ujedini sa huniadom vojskom protiv Sultana, Skenderbeg je masakrirao i plackao cele srpske krajine u srbiju, uzas vladao u srpske sele. On je stvorio mnogo srpske teritorije u paljene zemlje. Srpski despot nikad nije oprostio to Skenderbegu..

MARLIN BARLETI 1460-1510 " Zivot Gjergja Kastriota - Skenderbega"

A Brankovic je bio u koaliciju sa Turcima u to vreme :

lthough it is commonly believed that Skanderbeg took part in the Second Battle of Kosovo in 1448, where the Christian armies of Poland and Hungary were leading the battle against the Turks, he did never arrive because the Albanian troops en route to reinforce John Hunyadi, were intercepted and denied passage by the forces of Dan II of Wallachia and Brankovic of Serbia, where the latter had married his daughter to the Turkish Sultan Murad II that was at the time fighting against the Christian coalition .
 
Ima knjige od srednjeg veka , ili dok on ziv bio :

ova, npr :
author , Marlin Barleti
o5dyqe.jpg

Ima vise od 100 takih primera koji sve te knjige potvrdjuju da je Albanac , ima i njegovo pismo koji samog sebe naziva Albanese .

Evo nesto is te iste knjige od Marlin Barleti-ja



A Brankovic je bio u koaliciju sa Turcima u to vreme :

lthough it is commonly believed that Skanderbeg took part in the Second Battle of Kosovo in 1448, where the Christian armies of Poland and Hungary were leading the battle against the Turks, he did never arrive because the Albanian troops en route to reinforce John Hunyadi, were intercepted and denied passage by the forces of Dan II of Wallachia and Brankovic of Serbia, where the latter had married his daughter to the Turkish Sultan Murad II that was at the time fighting against the Christian coalition .


Da si stavio celu sliku video bi da pise gospodar Epira .Mnogi tvrde da se za pravoslavne srbe u albaniji koristi naziv Kastriote .Uglavnom izvor ti je albanski istoricar normalno da ce da pise da je albanskog porekla.
Kaze se da je pljackao srpska sela to je totalna izmisljotina zasto zato sto su on i despot Djuradj Brankovic bili odlicni prijatelji cak su zajedno 1445 opsedali Skadar tad mletacki grad.Pa mi je nelogicno da pljacka sela svog saveznika.Tad mu ovaj salje 12 000 vojnika kao pomoc.Jos nesto sad sam pronasao 1448 je bilo pregovora da se kralj Napulja Alfons pridruzi savezu Djuradja i Brankovica to se kasnije i desilo ali 1448 se govori u mletackoj o tom savezu .
Neznam sta je cilj tog takvog pisanja ali bas su englezi u “Enciklopediji Britanika” eksplicitno zapisali: “Đurađ Kastriot ili Skender-beg je srbskog etničkog porekla!”
Voleo bi to pismo da vidim gde to pise i kako pise kad je svako njegovo pismo na cirilici.
 
Poslednja izmena:

Back
Top