Kada smo mi bili deca

Fantina

Zainteresovan član
Poruka
228
Pa da, i mi smo bili deca (svojih roditelja).
Kako je to izgledalo? Koliko vaša deca zaista liče na vas (koliko se sećate).
Eto, ja sam bila prva, tu su bili mama i tata, baba i deda, stric, a jedno vreme i tetka. I bilo mi je super. Mnogo sam vremena bila napolju sa decom (takva je bila ulica, slepa, bez saobraćaja), baba mi je bila totem (nikada nisam išla u obdanište), mama mi je bila ono što je devojčicama danas Barbika, tata je bio izvor apsolutnih znanja, a deda bezuslovne ljubavi, mladjahni stric nešto kao stariji brat.
A da li su i moje roditelje mučile iste razne dileme kao i mene sada, ne znam, nisu to pokazivali, sve je bilo sasvim prirodno, pitko i lepo.
U početku sam bila bolešljiva, kao i većina dece, ni sami stambeni uslovi nisu bili sjajni, više su to bili neuslovi, ali ipak je sve bilo tako veliko i tako važno i tako bezbedno, uprkos neuslovima sam sa četiri naučila da čitam i pišem i ćirilicu i latinicu, sa sedam sam dobila brata, pošla u školu i startovala sjajno, počela da sviram violinu, da širim krug drugova, školsk eobaveze završavala bez ičije, pomoći u doslovnom smislu...
dakle, psihološko i socijalno polje je bilo bitnije kao stimulans od fizičkog polja u kojem sam rasla.
I čini mi se da zaista moji nisu pravili dramu oko hiljadu stvari oko kojih je pravim sada (doduše, jesu i vremena drugačija).
Moje dete živi u sasvim drugačijem okruženju, samo sa mnom, ide u obdanište, nema na vidiku mogućnosti da se reši stambeno pitanje... ali je isto radoznao, veseo, druželjubiv, aktivan.
 
Ah ljudi što bih ja ponovo da malo igram lastiš.
Ja uopšte ne vidim da danas devojčice imaju lastiš, a meni se čini da je to bilo baš super.
E, a kad malo bolje razmislim i klikeri su bili vrlo zanimljivi, jao tapke................
 
d-mol:
Ah ljudi što bih ja ponovo da malo igram lastiš.
Ja uopšte ne vidim da danas devojčice imaju lastiš, a meni se čini da je to bilo baš super.
E, a kad malo bolje razmislim i klikeri su bili vrlo zanimljivi, jao tapke................

pre neki dan muz i ja gledamo plocice u kuhinji, na podu... i uzmem stipaljku (kao onaj kamencic za bacanje), on pomeri sto i igrali smo skolice. pikacu to ne ume :lol:
 
a tek igre sa pesmicama ili brojalicama...
A je l' se vi igrate tih nekih igara sa svojom decom? Moj klinac je naučio prvu pesmicu i to baš "Laste prolaste" iz igre koju smo često igrali na ulici :)
A prva igrica koju je naučio, posle "Ringe ringe raja" je "Ide maca oko tebe". Pa da, uživamo igrajući se, naaaravno!
 
ja sve zaboravila
strasno
sad se setih lastisa
otvaranja imaginarnih vrata recju odkljuc-odkljuc
izgovaranja "ruznih reci" slovo po slovo
naizmenicno sa drugaricom, da podelimo strah i slast
pa stvarno Sandokan i Marijana

i te "laste prolaste"
Prolaze, prolaze...
:cry:
 
SimpleMe:
i "puža", i "narandži i limunova" i "i okolo salata i okolo salata..." (al da me ubiješ ne sećam se kako se igra ovo poslednje) :D
Seća li se neko Eustahija Brzića? :wink:

e, potpuno zaboravila "i okolo salata..."!
Uvek me je cudila ta salata i ono negramaticki "poklanjam se na tebe, poklanjam se na tebe" i onda, na kraju "tebe uzimam!"
A ucesnici se poredjaju u krug, pa "glavni" pocupkujuci prolazi izmedju njih, bira jednog .... ali da li je taj sledeci "glavni" ili tek naredni clan "vozica" koji prolazi izmedju ostalih ucesnika - ne secam se.
Je l' neko zna?
 
ja se ponekad zabezeknem - kako je moguce da sam prvo bila mladja od nekih tetaka iz okoline a sada smo vrsnjakinje, tj. imamo iste zivote, teme i probleme... Od nekih veselih penzionerki sam cak i starija :cry:
 
alo bre žene koji vam je moj...šta je ovo?? šta sad oćemo sad početi i jao što me štreca ovde...ah ne znaš ti mila moja mene ova reuma ubija...
ajd glavu gore!!! :)
bili deca... i još smo! kaki bre matore???!!!
 
gigule:
alo bre žene koji vam je moj...šta je ovo?? šta sad oćemo sad početi i jao što me štreca ovde...ah ne znaš ti mila moja mene ova reuma ubija...
ajd glavu gore!!! :)
bili deca... i još smo! kaki bre matore???!!!

gigule,srce si.
dodji na jedan lastis
ili izmedju dve vatre,
kad se vreme prolepsa...
 
zorab:
gigule:
alo bre žene koji vam je moj...šta je ovo?? šta sad oćemo sad početi i jao što me štreca ovde...ah ne znaš ti mila moja mene ova reuma ubija...
ajd glavu gore!!! :)
bili deca... i još smo! kaki bre matore???!!!

gigule,srce si.
dodji na jedan lastis
ili izmedju dve vatre,
kad se vreme prolepsa...
eh mila moja može i masne fote ako navatamo neke dečake...


e ovo "navatavanje dečaka" me podseti na nešto,ja sam u prvi razred išla na selu,kod bake, i u razredu smo imali drugara, Deju, koji je želeo da bude pop.Svaki školski odmor smo jurili jednog Bojana koji je bio mršav i uplakan, da bude mladoženja a devojčica se već našla koja...a Deja je bio pop koji venčava "srećne" mladence...E svadba je bila pored zidića koji je razdvajao crkvu od škole...tako nam je Deja rekao da mora!
 
zasto li me "navatavanje decaka" podseti na "ledenog ciku"? :roll:

A igra koju cu sad da pomenem je i u moje vreme, u proslom veku, bila zaboravljena. Dakle, je l' igrao neko "care, care, gospodare, koliko je sati?"

Tri lavlja napred i jedan pacji nazad!
 
a arjackinje barjackinje?

i ko je uopste smisljao one pesmice uz lastis, tipa "ema, esesa..." ?

pa izmedju dve vatre?

i kako ono bese, "ja sam cika mika, ukrali mi bika, sa sva il' tri roga, sumnjam na .... ovoga?"

pa skolice... :lol:

moj muz ima drustvo iz osnovne skole, druze se vec evo 2. vek :), i povremeno polude i igraju se "zuce" pa se naplave samo tako!

ma super je biti dete!!! :lol:
i zelim da se nasa deca, kad porastu, secaju nekih smislenih i radosnih igara a ne teletabisa i pikacua!
 
Дааа..''ема-есеса'', па ''одузимања земље'', па ''чепалице'', па ''ко воли, ко воли'',па ''леденог чиче'', ''лопова и жандара''...јао, кад се сетим... :)
 

Back
Top