zdravstveni radnici u Engleskoj?!

Za zdravstvene radnike znam samo da mnogo zaradjuju... u proseku 100+k godisnje, sto je za UK uslove pravo malo bogatstvo.
Ljudi su okej... ja sam npr. uspeo da razbijem predrasudu da su Englezi hladni, negostoprimljivi... naprotiv, vrlo su ljubazni i spremni da pomognu. Okruzenje je multikulturalno... mnogo Indusa, Pakistanaca, raznoraznih kultura... procena je npr. da se u Londonu govori oko 130 jezika... tako da je malo cudno kad se vozis prevozom, a oko tebe par belaca, par crnaca, par azijata... i svi neshto mrmljaju na svojim jezicima... al' za to je, kao i za sve ostalo, potreban period adaptacije...
Zivot je skup...
Sve je skupo... pogotovo iznajmljivanje stana/kuce... o kupovini da ti ne pricam... za kintu koju dash na prosecnu kucicu na 2 sprata (imaju jako uske kuce), u Beogradu mozes da kupis luksuzan stan od 100+ kvadrata....
Al' ako imas pristojna primanja, nakupi se..

Ne znam sta te jos interesuje...
 
Za zdravstvene radnike znam samo da mnogo zaradjuju... u proseku 100+k godisnje, sto je za UK uslove pravo malo bogatstvo.
Ljudi su okej... ja sam npr. uspeo da razbijem predrasudu da su Englezi hladni, negostoprimljivi... naprotiv, vrlo su ljubazni i spremni da pomognu. Okruzenje je multikulturalno... mnogo Indusa, Pakistanaca, raznoraznih kultura... procena je npr. da se u Londonu govori oko 130 jezika... tako da je malo cudno kad se vozis prevozom, a oko tebe par belaca, par crnaca, par azijata... i svi neshto mrmljaju na svojim jezicima... al' za to je, kao i za sve ostalo, potreban period adaptacije...
Zivot je skup...
Sve je skupo... pogotovo iznajmljivanje stana/kuce... o kupovini da ti ne pricam... za kintu koju dash na prosecnu kucicu na 2 sprata (imaju jako uske kuce), u Beogradu mozes da kupis luksuzan stan od 100+ kvadrata....
Al' ako imas pristojna primanja, nakupi se..

Ne znam sta te jos interesuje...
a kakvim ti se cini jezik,nekako mi oni smijesno govore za razliku od amera ;)
 
Ne znam na koje konkretno zdravstvene radnike mislis?
Doktori specijalisti sigurno zaradjuju 100k +, ali je pocetna plata za junior doctor oko 25.
A i od tih 100 ti imas ustvari 65 neto, jer su velike takse na tu zaradu.
Slazem se da su nekretnine jako skupe, za prosecnu kucicu mozes da kupis 2 ili 3 stana u Bg, ali to se odnosi samo na London. Ostatak UK nije ni pribilzno skup kao London.
Meni licno bas lepo pricaju, za razliku od Amera;)
 
mislio sam na bolnicare i medicinske sestre,imas li kakvu informaciju za njih sto se posla tice ;)
cuo sam da je lova dobra ali sto vrijedi kad ih moras potrosit,da jedino ako nisi u glavnom gradu i okolo,e sad kako naletis
meni je engleski smijesan,nekako mi ustogljeno govore i ne mogu a da se ne nasmijem kad cujem pravog engleza i to mi stvara problem kad bi otisao tamo hehe
 
mislio sam na bolnicare i medicinske sestre,imas li kakvu informaciju za njih sto se posla tice ;)
cuo sam da je lova dobra ali sto vrijedi kad ih moras potrosit,da jedino ako nisi u glavnom gradu i okolo,e sad kako naletis
meni je engleski smijesan,nekako mi ustogljeno govore i ne mogu a da se ne nasmijem kad cujem pravog engleza i to mi stvara problem kad bi otisao tamo hehe

Ako želiš da radiš kao med. sestra u Engleskoj moraš proći nostrifikaciju, nema alternative. Ako imaš višu medicinsku onda se to obavlja vrlo jednostavno čak ako si non-EU ali ako pričamo o srednjoj medicinskoj onda je to komplikovanije i postoje uslovi koliko dana u protekle 3 godine moraš da radiš kao med. sestra da bi nostrifikacija mogla proći, ako to nije slučaj onda se polažu dodatni testovi tj. uzimaju se časovi na njihovim koledžima.

Pričali smo već o tome u SAD thread-u ali ni za UK nije puno drugačije sa time što postoje neke prednosti jer se priznaju srednje med. škole ali pod uslovima a ne možeš dobiti naziv Registered Nurse jer je to rezervisano za diplomirane med. sestre. Izvinjavam se na površnim informacijama, imam sve informacije u vezi toga ali mi ostalo na kućnom kompu. Pročešljaj sajtove:

http://www.rcn.org.uk/nursing
http://www.nhs.uk/

Sećam se da se treba registrovati pa onda dobijaš poštom kovertu sa formularima koje treba ispuniti i poslati. Tako treba poslati overenu kopiju diplome i liste predmeta koje si imao u školi, sve to prevedeno na engleski da mogu oni to porediti sa njihovim zbirom predmeta i ako je razlika minimalna prolaziš ali ako je velika onda moraš na dodatne testove. Ja sam iz EU pa je moguće da postoje razlike za zemlje koje nisu članice. Neznam tačno, pronađi PDF fajl sa uputstvima, tamo ti je sve lepo objašnjeno.

Plate su od 20k dalje zavisi šta i gde radiš i koliko imaš radnog iskustva). To su neto plate, godišnje. I to važi za RGN ili ti dipl. med. sestre. Zaboravio sam kakav naziv dobijaš srednjom ali su plate manje. Zajebi kule i gradove, ne postoji. Imaš mogućnosti da radiš kao live-in (vrlo popularno za strance) care giver/carer/personal assistant to ti je nešto kao bolničar ali ne treba ti škola. Pošalju te 5 dana na šnel kurs i onda živiš sa odabranim čovekom i brineš se o njemu. Hrana i stanovanje ti je besplatno a plaća se i do 500funti sedmično sa tim da se obično radi 3weeks on/1week off ili 2/2 a možeš čak konstantno da budeš tamo. Tu ti onda obično nude besplatne kurseve da se dalje kvalifikuješ za NVQ nivoe kod njih ako želiš. To je vrlo popularan posao za strance jer ti ne treba nikakvo obrazovanje i ne trošiš ništa na hranu i stan, nego sve pravo u džep.
 
Kvalifikovani radnici i stručnjaci dobiju posao u EU bez obzira odakle dolaze a oni koji su jedni od 100k, njima neće ni 100 članstava pomoći jer EU države imaju pun K (da se izrazin vulgarno ali to još i najbolje predstavlja situaciju) imigranata i jedva čekaju još hrvate, srbe i bosance da im prave havariju kao rumuni, bugari i poljaci koje niko ne može da smisli. Znam za Hrvate sa srednjom medicinskom koji rade u Graz-u u staračkim domovima i voze se svaki dan na posao i nazad u Zagreb tako da (ne)članstvo nije prepreka. Ako postoji volja i ako znaš jezik nemaš šta da čekaš jer nisi ti jedini koji bi hteo tamo da ode i potraži posao. Uvek imaj u vidu da pored tebe ima još 100-300 ljudi koji žele to radno mesto pa moraš sa njima da se takmičiš. Ne znam što bi hteo u Englesku sa tim zanimanjem, da sam na tvom mestu (što sam i bio) radije bih otišao u Austriju ili Nemačku. Tamo su plate za med. sestre veće i procedura je jednostavnija nego za Englesku.
 

Back
Top