spalmotil

Hvala svima na odgovorima. Nadam se da ce i kod nas doci vreme da se primenjuje antibiotik kada nema alternative. A to bi trebalo da pocne od lekara...
Mislim da smo mi generalno narod koji previse i olako konzumira lekove.
 
gane011:
dr:
Gane, decu ne pregledaju lekari opste prakse vec pedijatri a to su specijalisti za deciji uzrast koji vrlo cesto imaju i subspecijalizaciju iz razlicitih grana medicine ukljucujuci i deciju pulmologiju.

Ako izuzmemo formalnosti oko naziva (potpuno ste u pravu, ne sporim), slozicete se da je apsurdna stvar da pedijatar (koji je to specijalizirao) ima jos 5 nekih subspecijalnosti i pritom ih sve poznaje dovoljno dobro (NE povrsno).
To je toliko smesno i ne vidim da postoji analogija tome kod "doktora za odrasle".
Jer koliko je meni poznato, a moze biti da gresim, internista (cija je to specijalizacija) ima odredjenu subspecijalnost (kardio, gastro, itd.) a ne 3 odjednom.

Pozdrav
Sa jednim malim izuzetkom, internista poznaje sve grane koje podpadaju pod tu , u velikom broju zdravstvenih ustanova rade internisti, i kod njih se lece i kardioloski, i gastroenterolski...pacijenti.
Vi ne shvatate koliko je sirok spektar patologije koju poznaje jedan specijalista, mi za razliku od sveta nemamo tu skroz usku specijaliziranost.
 
Koliko sam ja razumela, spalmotil se , izmedju ostalog, koristi za sirenje bronhija, da bi slajm lakse mogao da se izbaci (iskaslje). Lekarka (pedijatar, primarijus)je razmisljala da mojoj bebi da upravo spalmotil, ali je ipak odustala , jer se ne preporucuje za tako mali uzrast.
Posto je pedijatar moje bebe inace i njena tetka, resila je da taj slajm izbaci drenazom, lekari znaju sta je to. Izaziva se takozvano povracanje, i beba je zaista izbacila sav slajm.Eritromicin je uradio deo posla ali moja beba nije kao neke imala spontano povracanje niti je slajm izbacila putem stolice, zato smo je drenirali. Tako nesto retko koji lekar ce uraditi, pogotovo nece da vam urade to u ordinaciji. Nije bas prijatno roditeljima, vrlo je stresno za decu, ali nama je to resenje bilo jedino moguce, jer je zadrzavanje slajma moglo da izazove bronhitis ili upalu pluca.Pogotovo jer je beba vec imala febrilne konvulzije( fras) zbog visoke temperature, pa smo morali da je izbavimo iz slajma, jer kako mi je receno i zadrzavanje slajma moze (osim virusa i bakterija)da podigne temperaturu.
Licno kada sam procitala o spalmotilu, nikako ne bih svojoj bebi dala taj lek, bez obzira sta lekar kazze. Kao sto neko rece,zasto tenkom ubijati muvu.......Za tako veliko dete( 3 godine)...neka se lekari ne ljute, pre bih insistirala na nekom sirupu za iskasljavanje
 
analiticar:
dr:
Ej...radi se dvogodisnjem detetu!
Kako ces tabletu da das detetu, sirup je oblik koji se prepisuje deci.
Aminofilin postoji kao ampula i tableta, ili su u medjuvremenu izbacili i sirup a da nisam informisana?

Ampula dnevno, rastvorena u čaju ili soku rešava problem, nema poremećaja u adrenergičkom sistemu deteta, a dejstvo je gotovo momentalno..... :P
E, ali ako je bronhijalna astma u pitanju, onda spalmotil, tj. Ventolin sprej je neprikosnoven, čak i bolji od inhalacionih kortikopreparata koji vrše imunosupresiju...
Pozz, dipl.ph spec.

mom starijem sinu veoma cesto propisuju spalmotil iako on nema bronhijalnu astmu( iako je ja imam)- cesto ima laringitis, i uzasan kasalj...e sad, dete od tog spalmotila dobije ubrzan rad srca, i sav se trese...da li lek dimidril ima slicno dejstvo, posto je drugi pedijatar mladjem sinu propisao dimidril, a imao je identicne simptome kao stariji?
i da li znate gde moze da se nabavi, posto ga u ns nema?
 
Paralele spalmotila su aloprol, ecosal, salbutamol i ventolin(znaci isti lekovi samo proizvode ih razlicite farmaceutske kuce).
Dimidril je lek potpuno razlicitog sastava, antihistaminik koji pored tog antihistaminskog efekta(smanjuje simptome alergije) deluje i na zaustavljanje kaslja ,ne preporucuje se deci mladjoj od 2 godine.Sto se tice njegove paralele kod nas mislim ali nisam sigurna da nemamo direktnu paralelu.Cak mislim da nije ni registrovan kod nas...
 
dr:
Paralele spalmotila su aloprol, ecosal, salbutamol i ventolin(znaci isti lekovi samo proizvode ih razlicite farmaceutske kuce).
Dimidril je lek potpuno razlicitog sastava, antihistaminik koji pored tog antihistaminskog efekta(smanjuje simptome alergije) deluje i na zaustavljanje kaslja ,ne preporucuje se deci mladjoj od 2 godine.Sto se tice njegove paralele kod nas mislim ali nisam sigurna da nemamo direktnu paralelu.Cak mislim da nije ni registrovan kod nas...

Kazi mi molim te, koji bi ti propisala lek-dimidril ili splamotil?Znaci dijagnoza je laringitis, koji se ponavlja i tezak kasalj.
 
To ne mogu da ti kazem, nisam pedijatar i ne mogu takvu odgovornost da preuzmem na sebe.
Deca su posebna, za njih vaze posebna pravila i samo pedijatri su dovoljno edukovani da ih lece, niko drugi.
Pozdrav!
 
dr:
Paralele spalmotila su aloprol, ecosal, salbutamol i ventolin(znaci isti lekovi samo proizvode ih razlicite farmaceutske kuce).
Dimidril je lek potpuno razlicitog sastava, antihistaminik koji pored tog antihistaminskog efekta(smanjuje simptome alergije) deluje i na zaustavljanje kaslja ,ne preporucuje se deci mladjoj od 2 godine.Sto se tice njegove paralele kod nas mislim ali nisam sigurna da nemamo direktnu paralelu.Cak mislim da nije ni registrovan kod nas...

Da bi se shvatila ozbiljnost pomenutih preparata bilo bi lepo da nam kazete Dr kako to deluje na zaustavljanje kaslja i zasto se ne preporucuje deci mladjoj od 2 godine pa ce ljudi shvatiti da ovi preparati nisu bombone. A najlakse je "zviznuti" ventolin (spalmotil i sl.) a posledice...
Zato ljudi, DECA SU VAM U PITANJU, birajte pedijatra kod koga idete, nemojte dozvoliti da vam decu lece amateri!!!
 
Dimidril koci refleks kaslja delujuci na sam centar kaslja u produzenoj mozdini(to je deo mozga).
Inace kasalj u prehladama treba tretirati prirodnim preparatima, sirupima npr belog sleza koji oblaze sluznicu i sprecava taj narazajni ,suv kasalj koji cepa,grebe...ili jagorcevina za vec zreo kasalj(iskasljavanje), nikada ne treba davati preparate koji ce zaustaviti kasalj... jer tako blokiramo refleks kaslja koji je zapravo koristan, na taj nacin dete a ista je prica i sa odraslima ne mogu da izbace sekret a njegovo zadrzavanje moze da uzrokuje spustanje infekcije na donje respiratorne puteve.
Ima toliko sirupa na bazi bilja koji olaksavaju tegobe.
Kasalj je simptom i ne lecite kasalj nego infekciju,odnosno sam problem.
Naravno ova prica stoji za uobicajene prehlade u cijoj sezoni se nalazimo, sasvim je druga prica kada se auskultacijom(slusanjem )deteta nadje nalaz na plucima koji zahteva prethodno pominjane lekove.
 
izvinjavam se sto dizem ovu temu "iz mrtvih"
zanima me za ovaj lek pa da ne bi otvarao istu temu

mom sinu od 13 meseci specijalista je konstatovao deciji bronhitis, imao je 3 dana blazi kasalj, prvi dan povecanu temperaturu, otezano disanje i curenje iz nosta, ne moze da izbaci "slajm"
na analizi krvi povisen monociti, virus...specijalista mu je prepisao terapiju 2 dana da proba kucno lecenje sa spalmotiom ako mu to ne pomogne onda bolnicko lecenje

citao sam u ovoj temi da je dosta jak lek i da se ne daje maloj deci...
njemu je gotovo nemoguce dati inhalaciju jer se opire
zanima me jos osim ovog leka, koja bi alternativne metode mogao da primenjume, citao sam u temi...
za caj anisa i podbela, sirup jagorčevine ili bokvice ili tablete aminofilina, "drenaza"...nesto za njegov uzrast?
ili da probam nesto na silu sa kucnom vrstom inhalacije sa nekim dodacima?

Hvala...
 
Da....i ovo sam pila :D Imala sam neki virus prehladu sta vec ono visoka temperatura i puna pluca,i dat mi je lek taj izmedju ostalih i receno mi je da ga pijem sto krace mogu jer izaziva lupanje srca ako se pije duze.Sve u svemu ok je lek,opustio mi je bronhije,nisam imala nekih problema hvala bogu pila sam koliko se kaze i sad prezdravljujem.
 
Moje trogodišnje dete stalno ima problema sa bronhitisom...tj, imala je. Bili smo pre par meseci u Soko banji, mnogo je pomoglo, te neke prirodne inhalacije u parku, i negativno jonsko zračenje koje je tamo izraženo.
Onda se posle 3 meseca opet javio neki slabiji kašalj i počeli smo sa upotrebom jaja japanskih prepelica. Mogu ti ja svašta napisati o tome, ali najbolje da progooglaš na netu. Svako jutro joj umutim dva komada (živa) sa pola kašikice šećera, nije ružno, kao neki šejk bude. To zradim sa mikserom za nes kafu u maloj, rakijskoj čašici. I nije velika količina, to je kao čep od flaše da je napunjen, mala su jaja. Od tada ne kašlje. Važno je gde kupuješ jaja jer moraju biti oplođena. A cena je 10 din po komadu, mislim da šalju i kurirskim službama ovi što gaje prepelice sa sertifikatom.
 
Postovani,imam jedan problem pa me zanima vase misljenje?
Imam sina koji ima 8 godina,zadnjih mesec dana je bolestan i u pocetku je mnogo kasljao i ordinirajuci lekar mu je dao 1 kutiju cefaleksina da popije posto je imao temperaturu 38
zatim posto mu temperatura nije spadala prepisan mu je Pancef 11 ml dnevno i dok je pio pancef nije imao temperaturu odveo sam ga na kontrolu i kao cuje mu se malo na desnom plucnom krilu i daju mu ponovo jos 1 kutiju sirupa pancefa da pije sa dosta tecnosti i uz njega pije fulmicil 100 da bi izbacio slajm ,u toku terapije nije imao tempreaturu da bi kad je zavrsavao sa terapijom pancefa ponovo dobio temperaturu 37.3,posle toga posto nije prestajao da kaslje i temperatura mu nije spadala, prepisu mu zumbaktar i daju mu da se inhalira sa pantenolom ,fizioloskim i berodualom,naravno i dalje pije fulmicil - manje kaslje ali nikao da izbaci slajm iz sebe.
U toku terapije zumbaktarom i sa inhalacijom temperatura mu i dalje ne spada nema je non stop tj:ima je sa vremena na vreme i krece se od 37 do 37.4
Juce sam ga ponovo vodio na kontrolu i doktorka mi kaze da to nije nikakva temperatura i da se temperatura racuna tek kad se popne od 37.5 do 38 i prepisuje sad inhalaciju 2 puta dnevno ali sa spalmotilom.Zaboravio sam da kazem da je i na pocetku terapije i sada rezultati krvi:sedimentacija i crp sve mu je mirno.Vodio sam ga i kod pulmologa danas i posle svih tih lekova doktorka mu prepisuje hemomicin od 250 sa inhalacijom Spalmotila
Mene interesuje jedna stvar koja je razlika sa inhalacijom izmedju Spalmorila i (Pantenola,Beroduala) i koja inhalacija je bolja Spalmotil ili kombinacija Pantenola i Beroduala jer nebih da vrsim testiranje na detetu (imam utisak da ga tretiraju kao zamorce)?
Vise neznam sta da mu radim pa bih vaz zamolio da mi date vase misljenje?
Unapred zahvalan na odgovoru
 
Postovani,imam jedan problem pa me zanima vase misljenje?
Imam sina koji ima 8 godina,zadnjih mesec dana je bolestan i u pocetku je mnogo kasljao i ordinirajuci lekar mu je dao 1 kutiju cefaleksina da popije posto je imao temperaturu 38
zatim posto mu temperatura nije spadala prepisan mu je Pancef 11 ml dnevno i dok je pio pancef nije imao temperaturu odveo sam ga na kontrolu i kao cuje mu se malo na desnom plucnom krilu i daju mu ponovo jos 1 kutiju sirupa pancefa da pije sa dosta tecnosti i uz njega pije fulmicil 100 da bi izbacio slajm ,u toku terapije nije imao tempreaturu da bi kad je zavrsavao sa terapijom pancefa ponovo dobio temperaturu 37.3,posle toga posto nije prestajao da kaslje i temperatura mu nije spadala, prepisu mu zumbaktar i daju mu da se inhalira sa pantenolom ,fizioloskim i berodualom,naravno i dalje pije fulmicil - manje kaslje ali nikao da izbaci slajm iz sebe.
U toku terapije zumbaktarom i sa inhalacijom temperatura mu i dalje ne spada nema je non stop tj:ima je sa vremena na vreme i krece se od 37 do 37.4
Juce sam ga ponovo vodio na kontrolu i doktorka mi kaze da to nije nikakva temperatura i da se temperatura racuna tek kad se popne od 37.5 do 38 i prepisuje sad inhalaciju 2 puta dnevno ali sa spalmotilom.Zaboravio sam da kazem da je i na pocetku terapije i sada rezultati krvi:sedimentacija i crp sve mu je mirno.Vodio sam ga i kod pulmologa danas i posle svih tih lekova doktorka mu prepisuje hemomicin od 250 sa inhalacijom Spalmotila
Mene interesuje jedna stvar koja je razlika sa inhalacijom izmedju Spalmorila i (Pantenola,Beroduala) i koja inhalacija je bolja Spalmotil ili kombinacija Pantenola i Beroduala jer nebih da vrsim testiranje na detetu (imam utisak da ga tretiraju kao zamorce)?
Vise neznam sta da mu radim pa bih vaz zamolio da mi date vase misljenje?
Unapred zahvalan na odgovoru


Da li ste mozda konsultovali alergologa? Pocelo je prolece,mozda mu nesto u vazduhu smeta sto mu izaziva kasalj i sekret.
Malo mi je cudno da mu na te analize krvi nisu uradili i briseve nosa i grla konsultovali alergologa. :think:
I jos nesto...na osnovu cega su mu dali sve te antibiotike? Jeste li radili neki antibiogram?
 
DA LEK IZAZIVA TAHIKARDIJU?POSTO PIJEM DUZE VRERM SADA MI SRCE RADI UBRZANO PULS MI BRZE RADI...Rodjen sam 19. novembra 1981.godine u Smederevu, Srbija. Prvo sam dete svojih roditelja koji su me dugo cekali. Bio sam krupna beba, a lekari u mom gradu su i tada, kao na zalost, i sada, bili nemusti i neuki tako da sam jedva rodjen. Bio sam zdrava i napredna beba sve do sestog meseca zivota, kada sam primio vakcinu protiv decje paralize. Tada su se pojavili prvi znaci moje bolesti. Nikada nisam prohodao, noge uopste ne kontrolisem, ruke me nikada ne slusaju a moj govor razumeju samo moji najblizi.

Rodjen sam u radnickoj porodici, otac radnik a majka domacica. Imam sestru koja je mladja dve godine od mene I koju volim najvise na svetu. Celoj mojoj porodici uvek sam bio u centru paznje. Iako smo citavog zivota ziveli od jedne radnicke plate (sada penzije) nikada nisam oskudevao ni u cemu, roditelji su se snalazili I uvek sam imao sve neophodne lekove, hranu, negu. Moji roditelji nikada nisu pomisljali da me smeste u neku instituciju, valjda zbog toga sto mi je intelekt, I pored strasne paralize, ostao sacuvan.
 
DA LEK IZAZIVA TAHIKARDIJU?POSTO PIJEM DUZE VRERM SADA MI SRCE RADI UBRZANO PULS MI BRZE RADI...
da, već se pisalo o tome, citiram sa prethodne strane

Lek iz grupe beta dva agonista, koji se u obliku tableta ili aerosola koristi u lečenju bronhijalne astme.U terapijskim koncentracijama NE deluje na beta 1 adrenergičke receptore u srcu, mada kod nekih pacijenata, usled preosetljivosti, ili usled povećane doze može doći do ubrzanog rada srca.
dipl. ph. spec, analiticar
 

Back
Top