PRAVOPIS

ušla na link ...pa to ti je neka nagradna igra ...nego znaš šta mi se učinilo zanimljivo ... nemoj da me neko pogrešno shvati ..nisam učila srpski....naišla sam na neku knjigu ...stari srpski prevod ... jel ima negde nesto o tome kako je srpski sa iekavskog prešo na normalno .....
 
I dan danas srpski jezik ima; PO USTAVU; ijekavski i ekavski izgovor....
Inače, u istoriji jezika, ta promena (ekavizam, pa ima čak i nešto što se zove EKSTREMNI EKAVIZAM, npr. nEsam, nEću...) se dogodila oko 13. veka. Tada se poluvokal u slabom položaju (na kraju reči) gubi, a u jakom (uglavnom u sredini reči) VOKAlizovao, u rayne vokale. Tako danas imaš na srpskom pas, na hrvatrskom pes, ili par: dan-den, itd. E sad, stari vokal JAT (nema ga na tastaturi, ali izgleda kao jedno pijano đ koje gravitira ka ženskom znaku u biologiji, pa ko shvati, mnogo je pametan :D ), taj vokla jat se različito zamenjivao : sa E, JE ili IJE, i I, pri čemu su u (i)jekavskom narčju postojala pravila o distribuciji (to se danas vidi u DIJETE naprama DJECA, jedan isti vokal jednom uzima odeću sa IJE, jednom sa JE, što ima veze sa akcenatskim dužinama i naglašenim slogovima).
Pojava traje od 12-14. veka kada se smatra završenom...
svi slovenski (Yugoslovenski ) jezici imaju bar dva od tri narečja, uz odstupanja ka ikavizmu npr. u ekavskom i obrnuto...
to je već dijalektologija, a to te ne zanima. 8)
 
mozda konacno uvazeni clanovi nauce da se "dali" pise odovojeno, da li. mislim da poenta nije u istoriji i poluvokalima u slabom položaju.
 
avesic:
ušla na link ...pa to ti je neka nagradna igra ...nego znaš šta mi se učinilo zanimljivo ... nemoj da me neko pogrešno shvati ..nisam učila srpski....naišla sam na neku knjigu ...stari srpski prevod ... jel ima negde nesto o tome kako je srpski sa iekavskog prešo na normalno .....

Ijekavski nije normalan?
 
dr:
Milojko Vasic:
Odavno sam o ovome razmišljao, ali mislim da ni sada nije kasno. Dakle, pravopis našeg komplikovanog srpskog jezika.

http://pravopis.tripod.com/index.html

Ukoliko znate još neki ovakav link, dodajte.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Milojko, legendo! :lol:
Mene razapese na zdravlju zbog kritika koje sam uputila na racun pismenosti nekih forumasa...a ti ovde postavi lepljivu temu!
Svaka ti cast!
:D Upravo tako..Meni su cak,i rekli da je zabranjeno, ispravljati pravopisne greske, na ovom forumu.. A greske su iz bile iz gradiva za 1.razred osnovne skole..
 
I meni smetaju pravopisne greške i poprilična nepismenost velikog broja članova Foruma. Ali mi mnogo više smeta nedostatak lepog vaspitanja, što je evidentno čak i na ovoj temi.
 
smeh:
I meni smetaju pravopisne greške i poprilična nepismenost velikog broja članova Foruma. Ali mi mnogo više smeta nedostatak lepog vaspitanja, što je evidentno čak i na ovoj temi.
Slazem se potpuno, ali ne mozemo mi ovde nekoga da prevaspitavamo i opismenjujemo.Svako odgovara za sebe, a svaki post dovoljno govori o svom autoru.
 
stefkem:
:D Upravo tako..Meni su cak,i rekli da je zabranjeno, ispravljati pravopisne greske, na ovom forumu.. A greske su iz bile iz gradiva za 1.razred osnovne skole..
Nemas pojma, koliko me kostas zivaca...
Ovo je poslednji put, da tvoje ispade pripisujem nesposobnosti da artikulises tok misli. Ubuduce cu takve stvari smatrati bezobrazlukom i ostrije cu reagovati. Ne mozes se doveka izvlaciti na svoju glupost!
Dakle... Tvoj pokusaj da naucis forumase pravopisu, bio je direktan povod, da moderator postavi ovu temu kao lepljivu...
Ja sam ti tom prilikom rekao, da je jedno od pravila, da se ne ispravljaju pravopisne greske ucesnika foruma. Mislio sam, na pravila lepog ponasanja...
Nisam ti rekao, da je zabranjeno ispravljati greske, nego da je to nepristojno.
Ali, da zlo bude vece, ti si se nasla pozvanom, da obavljas taj posao. A koliko si kompetentna, govori i post na ovoj temi...
Da li si svesna, da si u citiranom postu, koji se sastoji iz tri recenice, pogresila u dve?! Samo prvu, koja se sastoji iz dve reci, ispravno si napisala.
Molim te, pokusaj ubuduce, da ne pametujes neutemeljeno.
 
Blago nama, blago nama ! Opet ste našli povoda da se posvađate. A razmišljao sam (što je naravno bolelo) da li da odmah zaključam temu, pa da stoji samo za čitanje, ili da dopustim da još neko upiše još poneki link o pravopisu ! I, k'o velim sigurno ima još ovakvih sajtova, pa neka se malo proširi.

Kad pričamo o pismenosti, postoji više vrsta forumaša. Neki ne znaju kako da napišu. Neki znaju, ali ih mrzi da koriste Shift za velika slova i mrzi ih da ukucavaju tačku, dvotačku, zarez, navodnike ... Nekima su misli nepovezane pa je takav i post. Ima tu i grešaka pri kucanju.

Ja se lično, što i vama dragi moji preporučujem, potrudim da pre postovanja kliknem na ono "Pregled pre slanja" i da poverim šta sam napisao, tj, nalupetao. Ispravim greške i trudim se da koja ne promakne. 8) I onda sam cool i ne brukam se pred ljudima. Čime se lud ponosi, toga se pametan stidi, zar ne ?

Srpski pravopis i gramatika su prilično komplikovani. Niko ne treba da se stidi što ponešto ne zna, i da to nauči. Čovek se uči dok je živ, a kamoli posetioci Foruma Krstarice.

Pošto ne znam sve u vezi jezika, govornog i pisanog, meni su uvek na dohvat ruke:

- "Rečnik stranih reči i izraza", MIlan Vujaklija
- "Rečnik jezičkih nedomica", Ivan Klajn
I još par nekih priručnika o gramatici i pravopisu. Forumašima toplo preporučujem navedenu literaturu.

Eto tako, dragi moji. I bolje vam je da prekinete svađanja, posebno na ovoj temi, da je ne bih zaključavao.
 
Julian_Duranona:
stefkem:
:D Upravo tako..Meni su cak,i rekli da je zabranjeno, ispravljati pravopisne greske, na ovom forumu.. A greske su iz bile iz gradiva za 1.razred osnovne skole..
Nemas pojma, koliko me kostas zivaca...
Ovo je poslednji put, da tvoje ispade pripisujem nesposobnosti da artikulises tok misli. Ubuduce cu takve stvari smatrati bezobrazlukom i ostrije cu reagovati. Ne mozes se doveka izvlaciti na svoju glupost!
Dakle... Tvoj pokusaj da naucis forumase pravopisu, bio je direktan povod, da moderator postavi ovu temu kao lepljivu...
Ja sam ti tom prilikom rekao, da je jedno od pravila, da se ne ispravljaju pravopisne greske ucesnika foruma. Mislio sam, na pravila lepog ponasanja...
Nisam ti rekao, da je zabranjeno ispravljati greske, nego da je to nepristojno.
Ali, da zlo bude vece, ti si se nasla pozvanom, da obavljas taj posao. A koliko si kompetentna, govori i post na ovoj temi...
Da li si svesna, da si u citiranom postu, koji se sastoji iz tri recenice, pogresila u dve?! Samo prvu, koja se sastoji iz dve reci, ispravno si napisala.
Molim te, pokusaj ubuduce, da ne pametujes neutemeljeno.
NO COMMENT :!: :!: :!:
 
Julian_Duranona:
stefkem:
:D Upravo tako..Meni su cak,i rekli da je zabranjeno, ispravljati pravopisne greske, na ovom forumu.. A greske su iz bile iz gradiva za 1.razred osnovne skole..
Nemas pojma, koliko me kostas zivaca...
Ovo je poslednji put, da tvoje ispade pripisujem nesposobnosti da artikulises tok misli. Ubuduce cu takve stvari smatrati bezobrazlukom i ostrije cu reagovati. Ne mozes se doveka izvlaciti na svoju glupost!
Dakle... Tvoj pokusaj da naucis forumase pravopisu, bio je direktan povod, da moderator postavi ovu temu kao lepljivu...
Ja sam ti tom prilikom rekao, da je jedno od pravila, da se ne ispravljaju pravopisne greske ucesnika foruma. Mislio sam, na pravila lepog ponasanja...
Nisam ti rekao, da je zabranjeno ispravljati greske, nego da je to nepristojno.
Ali, da zlo bude vece, ti si se nasla pozvanom, da obavljas taj posao. A koliko si kompetentna, govori i post na ovoj temi...
Da li si svesna, da si u citiranom postu, koji se sastoji iz tri recenice, pogresila u dve?! Samo prvu, koja se sastoji iz dve reci, ispravno si napisala.
Molim te, pokusaj ubuduce, da ne pametujes neutemeljeno.
Molim Vas,ispravite sami svoje pravopisne greske,jer ako ja krenem da to radim,bice to "igre bez granica"!!! Jasno???
 

Back
Top