Macke, porodjaj, ishrana macica, bitne stvari koje morate znati?

To zvuci dobro, samo gledajte da konzerve i kesice uvek budu formulisane za macice, jer su te kaloricnije i bogatije vitaminima i mineralima od onih za odrasle macke. Hill's i/d nije losa hrana ali je manje kaloricna i ima manje kalcijuma od recimo Hill's granula za macice.

Sto se sirovog mesa tice, cesto se pominje mleveno meso kao opcija ali ja licno tu vidim par problema. Prvo, ako kupujete vec gotovo samleveno meso, to je macka u dzaku jer ko zna sta sve u njega stave. Zato ja kada kupujem za sebe, namenjeno za kuvanje, odaberem parce mesa i trazim da ga samelju. Ali cak i kada tako postupim, to meso sluzi iskljucivo za kuvanje, zbog toga sto su se na njegovoj povrsini dok je stiglo iz klanice do prodavnice vec skupile i razmnozile bakterije, koje se onda mlevenjem umesaju u meso.

Kada kupujem sirovo meso za macke (konjsko, junetinu) kupim ceo komad bez secenja, i onda ga kod kuce prvo operem pod mlazom vode, a onda ubacim u kipucu vodu na minut-dva. Tako eliminisem veci deo bakterija sa povrsine, i onda isecem meso (obicno na komade velicine misa, ne sitnije, jer kada moraju da zvacu krupne komade ciste zube od naslaga). Isto to radim kada kupujem pileca krilca, batake, dzigericu. Krilca su narocito dobra za ciscenje zuba, dobijaju ih jednom nedeljno. Posto su u vreloj vodi samo par minuta, skuva se samo koza i mali spoljasnji deo mesa, ostatak, ukljucujuci i kosti, ostaje sirov. Slobodno mogu da jedu sirove pilece kosti, treba izbegavati samo termicki obradjene.
 

Znamo da ima, ali kao sto smo napisali hteli smo da sve bude na jednom mestu. Jer treba posebno traziti ishranu, posebno, ponasanje, posebno nega macica ovde smo htel navesti sve na jednom mestu.
Hvala puno na savetima, i mi kad uzimamo zivo meso uzimamo ga u komadu. Pa ga sami meljemo i malo stavimo u kipecu vodu bas zbog bakterija.
Hvala jos jednom na savetima
 
Iz nekog mog iskustva konzervisana hrana je skoro uvek dobro nauljena....tako da je proliv neizbežan.
Postoji hrana za mačke koje doje......gledaj da jede neke granule bar jednom dnevno i obavezno mleko posebno...dugotrajno ne vole ima neki miris
Koliko god da hraniš mačku ona će biti mršava.....nemoj da te to zabrinjava

Moju mačku koja je dojila proletos hranio sam...meso, granule, mleko...i sve što vole mladi...odnosno hranu koju ja jedam a ona hoće.....
 
Poslednja izmena:
Moja maca se okotila 04.12.2010.,znaci macici jos nisu napunili dva meseca,
vec par dana se ponasa cudno ,doziva i pokusava da pobegne napolje
(mislila sam da trazi ostale macice jer su u poslednjih par dana svi osim jednog otisli svojim novim domovima),
ali danas sam konacno shvatila da je ponovo u TERANJU i prepala sam se.
Kako je moguce da se tako brzo ponavlja,kad bi do dva meseca trebala da doji?
Kolika pauza mora da se napravi izmedju dva okota?
Molim za brz odgovor jer ona bas ulazi u kriticno stanje... :sad2:
Unapred hvala!
 
Ne bi trebalo da se koti cesce od jednom godisnje, idealno bi bilo i redje, mada ako je leglo bilo bas malo, tipa 1-2 maceta teoretski bi moglo i pre nego sto prodje godina dana. U svakom slucaju posle najvise 4 legla bi trebalo da je sterilisete. I macice ne odvajajte od nje bar do 12. nedelje. Inace to nije nista neobicno da doji macice i ima teranje, ponekada udju i teranje i nekoliko dana posle porodjaja.
 
Ne bi trebalo da se koti cesce od jednom godisnje, idealno bi bilo i redje, mada ako je leglo bilo bas malo, tipa 1-2 maceta teoretski bi moglo i pre nego sto prodje godina dana. U svakom slucaju posle najvise 4 legla bi trebalo da je sterilisete. I macice ne odvajajte od nje bar do 12. nedelje. Inace to nije nista neobicno da doji macice i ima teranje, ponekada udju i teranje i nekoliko dana posle porodjaja.

Ovo je bas bio brz odgovor samo nisam stigla odmah da se zahvalim,
inace Mimi je bolje ,malo se smirila :) tako da vise nije frka u kuci!
Jos jednom hvala na savetima
 
Zdravo. Imam macku staru par godina. Vise puta se kotila, ali nijednom nismo nasli macice koje uvek sakrije ili ih pojede nas pas :(
Evo opet je skotna. Samo sto se ne omaci, ali problem je u tome sto je macka napolju i poslednjih par meseci je 'podivljala' bezi od ljudi i ne vraca se danima kuci. Danas sam pokusala da je namamim hranom, ali je pobegla. Da li neko mozda zna sta da radim i kako da sacuvam macice? :/ Molim vas brzo odgovorite !
 
Zdravo. Imam macku staru par godina. Vise puta se kotila, ali nijednom nismo nasli macice koje uvek sakrije ili ih pojede nas pas :(
Evo opet je skotna. Samo sto se ne omaci, ali problem je u tome sto je macka napolju i poslednjih par meseci je 'podivljala' bezi od ljudi i ne vraca se danima kuci. Danas sam pokusala da je namamim hranom, ali je pobegla. Da li neko mozda zna sta da radim i kako da sacuvam macice? :/ Molim vas brzo odgovorite !

Zato treba da je više u kući da ne bi podivljala i lutala, pokušaj da je ponovo namamiš hranom, mačka hoće da se omaci na skrovitom mestu gde niko nema pristupa jedino da je zatvoriš negde u neku prostoriju ili kad se omaci da je ih pronadješ pa ih zatvoriš što dalje od psa, pa da ih posle nekako udomiš samo ne davati deci. Inače steriliši mačku to ti je prva stvar.
 
Hvala na savetu :))
Inace namamila sam macku hranom i stavila sam je ispod stepenica. Tu joj je toplo. Samo ne znam da li da je zatvorim ili da bude otvoreno da moze da izlazi.Sinoc se omacila i ima 3 maceta. Vise nije toliko plasljiva i 'divlja'. :D
Samo sto odbija da jede i pije dok joj ja ne priblizim posudicu ustima :(( Da li mozda znate kada ce macici da progledaju? I kako mogu da pomognem tek rodjenim macicima?
 
Mačići progledaju izmedju 10-14 dana, što se tiče tog zatvaranja sve zavisi koliko je bezbedno da li je to u nekom dvorištu ili na otvorenom prostoru gde nije ogradjeno. Nije problem što će mačka izlaziti već mačići kad ojačaju, za sada ne diraj da ih mačka ne bi prenosila, mačku dobro hrani jakom hranom, mleko, jogurt, granule i sl. Imaš na internetu o tek rodjenim mačićima pa potraži informacije, za sada samo nadgledaj situaciju.....
 
Neprospavana noc broj 1. :)
Oni se tuku za sisu! I to samo za jednu, a ima ih 6 :eek: Ne verujete koja je to borba, posto ovaj krupniji je zaposeo tu jednu, a drugi malo malo pa pokušava da otme. Onda ga stavim na drugu i sve bude ok neko vreme i onda opet. A imaju samo 1 dan :D Cele noći su pištali, kako mama ustane od njih, vrište. Čim je došlo 8 ujutru, mirna kuća. Čak je i mama izašla napolje na neko vreme, oni mirni ko bubice, ni da pisnu. :) Drago mi je da je sve u redu i što ne moram previše da se mešam.
 
Evo nas :) Sve je u redu, mace sisaju, ne placu kao prvog dana vise. Kad mama ustane, oni spavaju, ne odvaja se od njih na duze od sat. Stano prede i mislim da je srecna i zadovoljna.:) Nasli smo vec dom za jednu macu najverovatnije.
Stomacic :D

xo3b0x.jpg
 
Ljudi, pomoc. Moja sijamska macka prvo put se omacila i sada imam 3 sarena maceta. Danas se omacila, ali ponasa se cudno. Prati me po dvoristu i mjauce po celi dan. Ne zeli sama da lezi sa macicima. Malo pre ih je dojila, ali samo dok sam ja tu, cim izadjem eto je ona zamnom... Opet, ne da da joj se diraju macici.... Malo pre sam je zatvorio sa macicima, da bi bila sa njima... Imate li neku ideju? Bila je napolju opusteno preko sat vremena a macici su bili sami. Doduse, cim vidi da neko ide prema prostoriji gde su macici, ona odmah krene tamo...Takodje, u dvoristu su se ponovo pojavili macori, a moj sijamac Djole, koji nije bio polno zreo za macku, sada nasao za shodno da skace na nju. Pretpostavljam da ih privlaci neki miris jer se macka danas okotila?
 
Poslednja izmena:
Ona je premlada i nezrela i psihički i emotivno i fizički da ih sama odgaji, treba joj pomoć makar u vidu "moralne podrške" i KVALITETNE junior hrane. A to što je napadaju mačori je normalno, tokom koćenja i dojenja luči oksitocin, isti hormon koji se kod mačaka (i većine ostalih sisara) oslobađa tokom parenja i sad im miriše neodoljivo. Oglasi mačiće za udomljavanje, nije rano, krenula je sezona, i ja samo čekam kad će moja plavušanka zbog muževog "drugi dan sterilizacija" da izvede odnekud svoja 4 kojima bi trebalo da su već nikli zubići. Ja njih već najavljujem u lokalu, fore duga loza vrhunskih mišolovaca, deda ruski aristokrata, ujka izuzetno blage naravi, ljubimac deteta, starija braća sva izrasla u lepe mačore... I sve je tačno. Srećno sa udomljavanjem.
 

Back
Top