Macke, porodjaj, ishrana macica, bitne stvari koje morate znati?

Belgrade12121

Obećava
Poruka
76
E ovako, imamo sijamsku macu koja se pre samo par sati omacila. Omacila je 4 maceta. Mnogo vremena smo potrosili trazeci sve na jednom mestu vezano za sam porodjaj i za neke stvari posle toga. Molio bih ljude koji su informisani o tome da ostave svoje komentare kako bi nekima olaksali dolazak na svet macica. Mi generalno nismo imali problem, sve je sama uradila. Jedino sto je insistirala da to bude u ormaru a mi je stavljali u kutiju. Posle drugog maceta se uznemirila i jurila po kuci i tu je nastao strah da macici nece preziveti jer nije htela da bude u kutiji sa njima a nama su rekli da mora da bude pored njih da ih greje i da sisaju. Problem je sto je tata isto sa nama. Njega smo sklonili u drugu sobu.. Konacno ih je prebacila na mesto koje je smatrala sigurnim i sada je sa njima, sa vremena na vreme izadje iz sobe i uzima da jede i pije vodicu. E sada ono sto mene zanima je odnos macora prema macicima.. On pokusava da udje u sibu gdd su macici a onda se ona uznemiri. Kako postupiti u toj situaciji? Drzati ih odvojeno? Posto sam citao po forumima da macori mogu da ubiju macice da imaju neki instikt i slicno dok na drugim pise da mogu da budu kao muske mame.
Bas zbig takvih informacija sam odlucio otvoriti ovu temu. Kao i davati nasa iskustva onima kojima su potrebna. Pisano je i da je bitna ishrana mama mace zbog dojenja ali i o tome ima razlicite informacije, negde pise da treba macki davati mleko zbog kalcijuma ali mleko bez laktoze. Veterinar nam kaze da treba da jede zivo meso, junetinu i teletinu.. I slicno. Da li neko ima iskustva sa macorima i macicima. Kako postupiti, pustiti ih .. Ne dozvoljavati mu da udje u sobu gde su macici?? Ima li neko isksutva
Hvala unapred
 
Pa dok su macici sasvim mali i bespomocni, ja ga ne bih pustala. U principu ne bih ga pustala sve dok to uznemirava macku, cak i da macak ima najlepse namere njoj taj stres sada ne treba.

Macke je i inace idealno hraniti sirovom hranom ali ne iskljucivo mesom, ako mozete da dodjete do jednodnevnih smrznutih pilica to je recimo kompletna hrana, i ima sasvim dovoljno kalcijuma za macku koja doji. U mesu (misicu) ima vise fosfora nego kalcijuma pa je taj odnos minerala izuzetno nepovoljan za macku koja doji, kada bi jela samo meso brzo bi dobila deficijenciju kalcijuma. Bolje da ne eksperimentisete sa zdravljem svoje macke, nego je hranite kvalitetnom* kupovnom hranom za macice, neka jede koliko joj je volja, i dobice dovoljno svega sto joj treba. Mleko bez laktoze nece da joj skodi, kao poslastica.

*neki bi rekli da kod nas nema da se kupi kvalitetne macje hrane, pa da preformulisem: najkvalitetnija dostupna
 
I jos da dodam, macka ne sme ponovo da se pari bar do jeseni, a definitivno ce imati teranje pre toga, tako da morate nekako da se organizujete da do parenja ne dodje. Odgajivaci zbog toga macke drze u kuci a macore u dvoristu u kavezima, ne znam sta cete vi i kako cete. Osim ako ne resite da ih sterilisete, sto bih preporucila. Njihovo potomstvo imate pa nemate razlog da se i dalje pare.

I kada kazem hrana za macice mislim bas za male macice, kitten/junior. To ste trebali da pocnete da joj dajete jos pre nekoliko nedelja, nadam se da jeste? Tim pre sto ne mozete macku odjednom da prebacite sa jedne hrane na drugu, prelazak treba da bude postupan, tokom desetak dana, a njoj ta hrana treba sada pa nemate vremena za postupan prelazak i tako dalje... Od onih na nasem trzistu preporucila bih Hill's Science Plan Kitten Healthy Development.
 
Hvala puno na ovim informacijama, jako nam je korisno to.
Ovakko, nismo je hranili kitten hranom jer macor je imao problem sa pankrajasom pa se od tada hrani iskljucivo Hills hranom, ld koja nema potrebe da se suplemntira dodatnim vitaminima i ostalim korsnim stvarima jer sve ima u toj hrani. Pitali smo za savet veterinara da li moze to da jede i odgovor je bio potvrdan.
Pocela je da se brine o njima i izlazi iz sobe sa vremena na vreme da jede i pije vode a i do svog kupatila. Macici sada spavaju.
Jos jedno pitanje, posto je omacila 4 maceta i od tada je proslo oko 6 sati da li postoji mogucnost da omaci jos neko posto nam se cini da ima jos nesto u stomaku a tvrdo je.. Za sada macor pokusava povremeno da udje u sobu ali mu nedamo, i necemo dozvoliti da se ponovo pare. Sterilisacemo je a i njega, posto su nam tako savetovali. Jos nas nesto zanima, kakvo je normalno ponasanje macke da li sve vreme mora da bude uz njih? Posot nam je veterinar savetovao da je sutra dovedemo da dobije inekciju da ne dodje do sepse ili nekih komplikacija. Da li za taj period (2,3 sata) macici mogu biti bez njenog prisustva?
 
Nisam jos cula da se to desilo, macke su obicno veoma pazljive majke :)

Da li je macka izbacila onoliko posteljica koliko ima macica? Ne bi trebalo da ima jos jedno mace posle 6 sati, jeste li je vodili mozda kod veterinara da utvrdi broj macica? To je vazno zbog ove situacije, ako je zaostalo mace treba vam pomoc veterinara. Ne znam stvarno kako utvrditi da li je ili nije, i da li biste to vi uopste mogli da procenite bez veterinara.

Macici sisaju svakih sat-dva, za toplotu bi se nekako i snasli, recimo da ih stavite pored grejalice ili ispod stone lampe dok ona nije tu, ali za hranu je nezgodno. Ako imate auto (u kome radi grejanje) predlozila bih da ih ponesete sve zajedno, i onda samo izvadite macku na tih pet minuta koliko im treba da joj daju injekciju. Ali za to vam treba veliki transporter u koji svi mogu da stanu, ili nesto sto moze da se iskoristi u tu svrhu. Macka bi sada uglavnom trebalo da spava vecinu vremena kraj njih, posto ne mogu sami da se zagreju i telesnu toplotu dobijaju od nje.

A kada izlazi iz sobe, moze li onda macak da udje? Slobodno joj stavite hranu i vodu tu gde su macici, tim pre sto sada treba da jede kitten hranu a ona treba da bude van dohvata macku. I pesak mozete da joj stavite u tu sobu, samo dalje od vode i hrane, ovo vam je taman dobra prilika da nabavite jos jednu posudu za pesak posto ce vam trebati sa 6 macaka u kuci.
 
Nismo je vodili kod veterinara da utvrdi broj macica, a nije izbacila 4 posteljica vec je prvo mace izaslo bez. Malo nam je rizicno da nosimo sve zajedno zato sto je i sada kad smo promenili mesto ( stavili ih u kutiju) ona povilenela i pocela da ih prenosi na drugo mesto i veliki problem je bio jer nije pola sata posle izbacivanja macica nije htela da bude pored njih uopste, non stop je izlazila iz kutije. Mi je vratimo ona izadje, i onda se vrati u kutiju pogleda ih i opet izadje. Pa smo se uplasili da ne uginu jer im na pocetku nije dala da sisaju. Sada se sve stabilizovalo konacno tu je sa njima kao sto smo napisali. I zato nam je rizik sada da je nosimo sutra sa njima. Po njoj se vidi da je izmorena bas , desilo se par puta da je jezik ostane napolju i da onako dahce otvorenih usta e sad da li je to normalno ne znamo a nemamo koga da pitamo :((
 
Dobro normalno je da je izmorena, ali brine me to sto nije izbacila posteljicu, moze da dobije infekciju. Da li ste sigurni da je nije izbacila, mozda je pojela a vi niste videli? Ne mozete sada da zovete veterinara? Doduse, i ne znam koliko dugo veterinari pustaju da posteljica ostane pre nego sto reaguju, mozda moze da ceka do sutra. Ali to bi stvarno trebalo da vam kaze veterinar. Trebalo je ranije da se dogovorite da vam da neki broj na koji mozete da ga zovete za slucaj da je hitno, ili da nadjete veterinara koji ima broj za hitne slucajeve. Veliki je to stres, znam, zelim vam da ovo prodje bez ikakvih problema.
 
Jeste..
Sada je krenula da nosi mace u ustima po sobi, kao da hoce da ih premesti ali smo je vratili na staro mesto.. Jer su nam rekli da ne bi trebali da je pustimo da nosi tamo gde ne bi imali nadzor. To je taj nedostatak iskustva .. Mislim na nas.. A nigde ne pise kako sta treba i sta je normalno.. I sta treba dozvoliti a sta ne. Hvala puno sto pokusavate nam pomoci znaci nam puno
 
Pa sve dok su oni izolovani u jednoj prostoriji, pretpostavljam da imate nadzor ma gde da ih premesti, to sto su vam rekli verovatno se odnosilo na slucaj kada ih odnese na tavan ili negde napolje. Ne mora bas sve da bude pod konac po pravilima, u nekim stvarima joj mozete popustiti :)

Evo ja upravo prevodim jedan tekst koji cu poslati ovda kasnije, kao sto ste rekli u prvoj poruci, da ovo bude tema sa informacijama koje ce pomoci svima u ovoj situaciji.
 
Hvala na iscrpnom tekstu odnosno na prevodu, sigurni smo da ce ovo puno puno puno znaciti onima kojima je ovo najpotrebije. Ovo se nigde do sada nije moglo naci na nasem jeziku. Svaka cast na trudu..
Koliko je potrebno da macka provodi vreme sa macicima? Nasa maca je skoro 13,14 sati sa njima non stop, odvoji se na pola sata kad ode da jede i u wc ili kada ode da se mazi sa macorom,i da mu se zali :) da li ce ona mora sve vreme da bude uz njih i do kada to traje? Oni su u kutiji sa majkom, da li macicima treba wc ? Kada ce traziti da izlaze iz kutije i da li ih pustati. Mozda deluju glupa pitanja ali odgovor na to nigde nismo uspeli naci..
 
Hvala na iscrpnom tekstu odnosno na prevodu, sigurni smo da ce ovo puno puno puno znaciti onima kojima je ovo najpotrebije. Ovo se nigde do sada nije moglo naci na nasem jeziku. Svaka cast na trudu..
Koliko je potrebno da macka provodi vreme sa macicima? Nasa maca je skoro 13,14 sati sa njima non stop, odvoji se na pola sata kad ode da jede i u wc ili kada ode da se mazi sa macorom,i da mu se zali :) da li ce ona mora sve vreme da bude uz njih i do kada to traje? Oni su u kutiji sa majkom, da li macicima treba wc ? Kada ce traziti da izlaze iz kutije i da li ih pustati. Mozda deluju glupa pitanja ali odgovor na to nigde nismo uspeli naci..

Bice ona stalno sa njima sigurno bar 2 nedelje, a kada budu dovoljno veliki da pocnu da izlaze iz legla onda ce ona da stoji po strani, da bi ih nagovorila da izadju i krenu ka njoj... kao i ljudi kada uce decu da hodaju! To se desava oko trece nedelje. Oni sada jako malo piske, po kap-dve pa se ni ne primecuje, a ne mogu da kake ako ih mama ne lize po stomaku, i onda dok ih lize ona olize i pojede i kaku, i to ce tako trajati mozda jos mesec dana. Onda ce sami poceti da ulaze u pesak i to tu da obavljaju. U svakom slucaju nece kakiti ni u svom krevetu ni po stanu, samo im na vreme stavite posip (obavezno neki koji se ne grudva) da se naviknu na njega. Ja sam nasla neki najveci podmetac za saksiju i to im je bio prvi WC kad su imali mozda 5-6 nedelja. Ili su bili mladji, ne znam tacno kada su rodjeni, tek posip su poceli da koriste pre nego sto su poceli da jedu cvrstu hranu, toga se secam.
 
Prvo pravilo je da se leglo ne dira rukam...i ne pomera.....ne bi trebalo menjati ni materijal ispod jer mačka hoće njen miris.
Zatvori mačku i nedozvoli da premešta mačiće.....
Mačor hoće da dežura pored legla....ali ako je to uznemirava nedozvoli pristup......možda kasnije za par dana...
To što se zamorila i drži jezik napolju....nije baš normalno.....ipak ti je odvedi do veterinara da nema neke komplikacije.....
Mačiće ne pomeraj dok je mačka kod veta....stavi im flašu sa vrućom vodom uvučenu u debelu čarapu....
 
Hvala puno jos jednom na odgovoru. Puno nam znaci to, jer nama nema spavanja nocas :)
Jos jedno pitanje, posto imamo macora u istom stanu. I sada smo negde procitali da oni napadaju macice a negde da se ponasaju kao brzine "mame" i da pomognu u odgoju. Da li neko ima iskustva sa tim? Mi smo ga sklonili odnosno zatvorili vrata od sobe, ali dokle ce morati tako? Da li znate kako domaci macori reaguju na macice? Uglavnom svi pricaju o lavovima i slicno da napadaju si ubijaju macice koji nisu njihova krv tako pise makar po netu.
Ovo su njegovi macici ali da li on to moze da zna? Hm,,
 
pozitivno_druzenje;16600567]NAPOMENA: Ovaj tekst nema za nameru da promoviše razmnožavanje mačaka. Pre čitanja pogledajte
.


Šta pripremiti pre rođenja mačića:

• Kutiju. Postoje posebne kutije sa ovom namenom ali i obična kartonska kutija će poslužiti
• Nekoliko pari sterilnih hirurških rukavica
• Pipetu ili špric da usisate tečnost iz usta i nosa
• Konac za zube ili za šivenje
• Antiseptik za dezinfekciju pupka
• Makaze
• Čiste peškire
• Broj telefona Vašeg veterinara
• Broj telefona Vašeg veterinara za hitne slučajeve
• Mačje mleko u prahu

................

Dobar tekst...da li je tvoj prevod....postavio bih na jedan sajt ako nemaš ništa protiv
 
Nemam loša iskustva sa mačorima....do sada nisu pojeli nikog......to su retki slučajevi...
Postoji mogućnost da mačka prtisne nekog u leglu....zato kad neko zapišti vidi štaje.....inaće ti nema šta da radiš osim da nadgledaš da neko nije slabije....treba mu pomoći da sisa...
Kasnije za tri meseca...kada ih mačka bude odbila.....i bežala od njih......mačor će da im bude glavni uzor...i ićiće za njim....
Malo više odvoji mačora...on sluša šta se tamo dešava...to ga samo uznemrava i pobudjuje pažnju.....
Saveti za mačke
Ponešto o mačkama
 
Poslednja izmena:
Cestitam na prinovama. Nista sladje od malenih Sijamaca. :heart:

Imam muzjaka Sijamca, kod mene je od kada je napunio 2 meseca, a sada ima 13 godina, koji je sa 11 meseci kastriran, tako da nemam iskustva sa macicima, ali sam htela da vam predlozim da pozovete veterinara da dodje kod vas. Tako necete morati da odvajate mama macu. Ako vam treba jos neki savet, postoji jedna divna gospodja Milica koja se bavi uzgojem orijentalnih macaka.
 
Dobar tekst...da li je tvoj prevod....postavio bih na jedan sajt ako nemaš ništa protiv

Naravno da nemam! Evo upravo sam prevela jos jedan, a ako bude vremena ovih dana prevescu jos neki sa istog sajta.





Nega mačaka posle porodjaja


Većini mačaka treba malo ili nimalo pomoći tokom porodjaja i mogu uspešno da odgaje leglo bez naše pomoći. Medjutim, mudar vlasnik treba da zna da postoje neki preduslovi koje treba ispuniti da bi mačka ostala zdrava i snažna i da bi mogla da brine o svojoj novoj porodici.


Odmah posle porodjaja

Prebrojte koliko je posteljica izbačeno, npr: dva mačeta - dve posteljice, tri mačeta - tri posteljice, itd, da biste bili sigurni da nijedna nije zadržana. Ako niste sigurni da su sve izbačene, javite se veterinaru.

Kada se mačići rode, isprljanu prostirku treba zameniti čistom, suvom posteljinom, ali potrudite se da to uradite tako da što manje smetate mački i mačićima.


Opšta nega

Pobrinite se da mačka ima udoban, topao prostor gde će brinuti o mačićima. Trebalo bi da to bude tiha i bezbedna prostorija. Mlada majka će retko napuštati leglo tokom prvih nekoliko dana.

Tokom prva 24 sata po porodjaju, mačku treba odneti na pregled kod veterinara. On će napipati ima li još mačića u materici i proveriti da li se mačka oporavlja kako treba. Mala količina vaginalnog sekreta će biti prisutna 7 do 10 dana posle porodjaja. Sekret je crveno-smeđe boje i ne bi trebalo da neprijatno miriše. Sekret neprijatnog mirisa, svetlo crvene boje, obilan ili koji traje duže od 3 nedelje treba odmah prijaviti veterinaru. Takva situacija je urgentna.


Ishrana za vreme dojenja

Kada se završi porodjaj mački treba ponuditi hranu, koju će možda odbiti a možda i neće.

Mačka koja doji trebaće da unosi dva do tri puta više kalorija nego što joj je trebalo pre trudnoće. Bez ovih dodatnih kalorija ne može da proizvede dovoljno mleka da othrani mačiće. Treba joj davati koliko god hrane hoće i obezbediti joj stalan pristup svežoj vodi.

Preporučuje se visoko kvalitetna hrana formulisana za mačiće.


Komplikacije posle porodjaja

• Krvarenje posle porodjaja: kao što je prethodno navedeno, malo sekreta je normalno, ali ako je sekret svetlo crven ili preobilan odmah tražite pomoć veterinara
• Mastitis: mastitis (upala mlečne žlezde) javlja se kada mlečne žlezde mačke dojilje postanu upaljene, začepljene ili inficirane. Simptomi su izmedju ostalog bol, vrelina i otok upaljene žlezde ili žlezda, visoka temperatura, mleko može biti krvavo, žuto ili gusto, mačka može da brani mačićima da sisaju upaljenu dojku, može postati letargična, depresivna i izgubiti apetit i dehidrirati, mačići se mogu razboleti i umreti.
• Akutni metritis: ovo je upala sluzokože materice (endometrijuma) posle porodjaja. Najčešći uzrok je bakterijska infekcija. Do nje može doći zbog zadržane posteljice ili mačića, ili nehigijenskih uslova. Simptomi obuhvataju: letargiju, povraćanje, proliv, odbijanje hrane, povišenu temperaturu, taman sekret iz vagine, neprijatnog mirisa.
• Agalaktija (potpun nedostatak mleka) i disgalaktija (smanjena proizvodnja mleka): one mogu biti izazvane neodgovarajućom ishranom mačke, velikim brojem mačića, deformisanim bradavicama i povremeno carskim rezom. Treba podsticati sisanje jer ono pomaže proizvodnju mleka (što više stimulacije, više mleka se proizvede). Sveža voda za piće treba da je stalno dostupna, i mački treba davati koliko god visoko kvalitetne hrane hoće da pojede. Do druge nedelje dojenja, trebaće joj do tri puta više kalorija nego mačkama koje nisu skotne. Mačići će možda mjaukati i biće im zaustavljen rast. Vaš veterinar će možda preporučiti da dohranjujete leglo mačjim mlekom u prahu ili će prepisati lek za povećanje proizvodnje mleka, ili i jedno i drugo.
• Eklampsija (mlečna groznica): ovo stanje opasno po život javlja se kada se iscrpe zalihe kalcijuma u organizmu mačke dojilje i dodje do hipokalcemije. Simptomi eklampsije su uznemirenost, odbijanje hrane, ukočeno hodanje, visoka temperatura, ubrzano disanje, drhtanje, konvulzije.


Na šta obratiti pažnju:

• Povišena temperatura
• Gubitak apetita (anoreksija)
• Nedostatak interesovanja za mačiće
• Vaginalni iscedak neprijatnog mirisa, koji traje duže od tri nedelje i obilno krvarenje. Drastičan gubitak krvi može da dovede do stanja šoka i smrti.
• Otečene, vrele ili bolne dojke

Ako uočite bilo šta od ovoga, momentalno potražite pomoć veterinara.


Trudnoća

Mačkama će teranje početi ubrzo posle porodjaja, zato je važno pobrinuti se da budu odvojene od nekastriranih mužjaka da ne bi isuviše brzo došlo do nove trudnoće.




Izvor:
http://www.cat-world.com.au/post-natal-care-for-cats
 
Poslednja izmena:
Nemam loša iskustva sa mačorima....do sada nisu pojeli nikog......to su retki slučajevi...
Postoji mogućnost da mačka prtisne nekog u leglu....zato kad neko zapišti vidi štaje.....inaće ti nema šta da radiš osim da nadgledaš da neko nije slabije....treba mu pomoći da sisa...
Kasnije za tri meseca...kada ih mačka bude odbila.....i bežala od njih......mačor će da im bude glavni uzor...i ićiće za njim....
Malo više odvoji mačora...on sluša šta se tamo dešava...to ga samo uznemrava i pobudjuje pažnju.....
Saveti za mačke
Ponešto o mačkama
Odlican sajt i knjigica, hvala puno...
Za sada je sve ok.. i dalje je sa macicima i odlazi samo kad oni spavaju i onda obicno jede, odmara se, pije vode. E sad ono sto nas zbunjuje je u knjizi koju ste naveli (ima je na sajtu) pise da kad krene da prenosi macice da NIKAKO ih ne treba vracati nazad u kutijju.. a nama su rekli da trebamo to da radimo..
 
To je verovatno teorija....u praksi mi se desilo da je mačka odnela mačiće kod komšije u kuću....i to u njegovu sobu.....inače komšija nevoli baš životinje
Tvoja mačka je u kući i nema gde da ode......zato ne brini......slobodno vraćaj......mačku povremeno hvatuju neke misli da tu nije sigurno....zato je neuznemiravajte već samo nadgledajte da li su svi živi.....odnosno da neko slabije manje sise......ništa više
Ti praktično nemaš tu posla osim da hraniš mačku i nadgledaš u tišini.....ne vataj mačiće bez potrebe jer ostaće tvoj miris.....mačka ih prebrojava po mirisu...
 
Od jutros imamo "problem" na svakih 20 min od jutros ucestalo, iznosi jedno po jedno mace dodje do predosblja i vraca ih nazad u kutiju pa onda odmah uzme drugo ili isto ode do predsoblja i vrati ih u kutiju i to stalno radi, zatim se primiri pored njih pola sata sat i onda opet isti ritual. I tako celo jutro i celo popodne. Nama je zao macica jer deluju kao da ih muci sa tim nosenjem stalno.. :((( mada se ne mesamo pustamo da ide sa njima, napravili smo jos nekoliko mesta i u ormaru ali ona ih iznosi i vraca ih u kutiju. Kao da pokazuje muzijaku i trazi njegovu pomoc. A da, treba naglasiti to radi kada neko mace krene jace da mjauce ona kao da se uzmnemiri uhvati njega iznese ga i posle ga vrati ..
Sta da radimo? Kako da joj pomognemo?
 
Sta jesti maca koja se tek omacila?
Veterinar nam je rekao da ne treba jesti kupovnu hranu da ne bi dobila zatvor vec da joj trebamo dati zivo meso (teletinu,junetinu)

Pod tim verovatno misli na suvu hranu. Macki je sada potrebna visoko kaloricna hrana sa vitaminima i mineralima pravilno izbalansiranim za potrebe macke. Macka u prirodi pojede celu pticu ili celog misa, a ne oglodje samo meso sa kostiju. Zato joj je ishrana u prirodi pravilno balansirana, jer jede i meso, i kosti, i krv, i iznutrice. Vi trenutno ne umete i ne mozete da replicirate takvu ishranu (osim ako mozete da nadjete zaledjene jednodnevne pilice, ili miseve) tako da je potrebno da je hranite kupovnom hranom za macice (kitten / junior). Ova hrana se pravi u suvim briketima i konzervama. Suva hrana je i inace najlosija opcija, tako da mozete da joj kupite hranu u konzervama ili kesicama za macice. Royal Canin sada ima popust (bar u Pet centru), kesice kostaju 99 dinara 100 g. Hill's pasteta za macice je 85 dinara 85 grama, a kesica je oko 100-105 dinara za 100 grama. Najbolji odnos cena / kvalitet su Animonda Carny kitten konzerve, kostaju 119 (cini mi se) dinara / 200 grama (ne znam da li ih prave sa ribom, ali te ne uzimajte, znaci na njoj obavezno da pise "Fleisch Menue", a ne "Fisch Menue"). Jos jedna opcija su konzerve za macke koje se oporavljaju od bolesti ili operacije, to je jako kaloricna hrana bogata vitaminima i mineralima, zovu se Royal Canin Recovery (200 dinara za 195 grama) i Hill's A/D (230 i nesto dinara 156 grama).

Od najbolje ka najlosijoj hrani za macke uopste:

Sirova hrana
Konzervirana vlazna hrana
Suva hrana

Ako i predjete kasnije na suvu hranu, obavezno neka bude kitten/junior.
 
Poslednja izmena:

Back
Top