Da li je prava sloboda isto što i anarhija?

Gde nađe sliku u profilu!? :lol: :lol: :lol:

Ako misliš na slobodu čovečanstva uopšteno, ona je po meni u 'današnjem svetu' veća nego u prošlim vekovima, jer radimo stvari o kojima je moglo samo da se sanja. Tehnologija nam je produžila vek, informacije stižu do nas onog momenta kad se dese, više niko ne juri mamuta sa toljagom već otvoren kiosk sa pljeskama, šetkamo po Mesecu, guramo sondu u Mars i ne rasklapamo televizor da bi videli male ljude u njemu. Dakle, imamo veću mogućnost slobode izbora, delanja, mišljenja - i snovi su pomerili svoje granice.
A što se ljudske jedinke danas tiče u odnosu na homosappiensa, starog Grka, srednjovekovnog inkvizitora ili Tokijskog brokera, meni se čini da nema nikakve razlike. Čovek je bio i ostao ograničen:odlikama svog biološkog tela, društvenim poreklom, prostorom na kome se rodio, pa dalje...
Ja ne vidim da mi je neko oteo moju papicu, pa mi je daje na kašičicu!? Ograničenja sebi sam sama postavila. To je sloboda mog izbora.
A apsolutna sloboda bi bila da pre svog rođenja ja sama sebi biram tatu i mamu i zemlju u kojoj hoću da se rodim. E, to je utopija. :lol:
 
zainteresovana:
Gde nađe sliku u profilu!? :lol: :lol: :lol:

Ako misliš na slobodu čovečanstva uopšteno, ona je po meni u 'današnjem svetu' veća nego u prošlim vekovima, jer radimo stvari o kojima je moglo samo da se sanja. Tehnologija nam je produžila vek, informacije stižu do nas onog momenta kad se dese, više niko ne juri mamuta sa toljagom već otvoren kiosk sa pljeskama, šetkamo po Mesecu, guramo sondu u Mars i ne rasklapamo televizor da bi videli male ljude u njemu. Dakle, imamo veću mogućnost slobode izbora, delanja, mišljenja - i snovi su pomerili svoje granice.
A što se ljudske jedinke danas tiče u odnosu na homosappiensa, starog Grka, srednjovekovnog inkvizitora ili Tokijskog brokera, meni se čini da nema nikakve razlike. Čovek je bio i ostao ograničen:odlikama svog biološkog tela, društvenim poreklom, prostorom na kome se rodio, pa dalje...
Ja ne vidim da mi je neko oteo moju papicu, pa mi je daje na kašičicu!? Ograničenja sebi sam sama postavila. To je sloboda mog izbora.
A apsolutna sloboda bi bila da pre svog rođenja ja sama sebi biram tatu i mamu i zemlju u kojoj hoću da se rodim. E, to je utopija. :lol:

da, ali da bi kupila pljesku moras otici na posao, raditi 8 sati dnevno (i to ne sve sta zelis) pa onda dobiti pare, pa otici i kupiti pljesku... zar nije lakse 50 njih na jednog brontosaurusa i jedes brontoburger svaki dan 8)
a i da li su obaveze koje imas deo tvog licnog izbora? ili je to samo privid slobode, da ne kazem uslovna sloboda?
 
kocicm:
Nedavno sam sa društvom polemisao pojam slobode i došli smo do zaključka da pravi slobodan čovek, čovek koji radi šta god želi i voli, čovek kojeg ne zaustavljaju nikakva pravila, je zapravo pojam utopije, jer bi i sloboda kao takva, morala biti jednaka anarhiji... Sta vi mislite?[/


iz iskustva ti kazem ,da je to jedno isto,kao i sve drugo,samo sa tom razlikom sto kod slobodnog coveka,kad postigne taj stadij,shrafovi u glavi se reprogamiraju i on jednostavno ne zeli da radi neke stvari DRUGIMA,a sebi moze(mislim na lose stvari)
 
da, ali da bi kupila pljesku moras otici na posao, raditi 8 sati dnevno (i to ne sve sta zelis) pa onda dobiti pare, pa otici i kupiti pljesku... zar nije lakse 50 njih na jednog brontosaurusa i jedes brontoburger svaki dan
a i da li su obaveze koje imas deo tvog licnog izbora? ili je to samo privid slobode, da ne kazem uslovna sloboda?

Прво, увек имаш слободу да не радиш оно што не желиш, а ти ћеш наравно извагати добит и последице па ћеш слободно одлучити да ли ћеш радити оно што не волиш или не.
Друго, ако ти се једе пљеска ти имаш слободу да опљачкаш неког и да је за те паре купиш, али опет ТИ си тај који бира шта ће урадити, а обично изаберемо оно што је у овом случају мање зло за нас: боље да радим 8 сати, него да одем у затвор! Ствар је опет у НАШЕМ ИЗБОРУ!
Нико не мора да ивршава обавезе које не жели, али ми их опет извршавамо ЈЕР СМО ТАКО ОДАБРАЛИ, јер тиме добијамо нешто ми или наши ближњи, јер тиме желимо да обезбедимо себи материјалну сигурност, јер тиме желимо да придобијемо начију наклоност, јер тиме желимо да нашој деци пружимо нешто...разлога је безброј, а ствар је у томе да МИ БИРАМО ОБАВЕЗЕ КОЈЕ ЋЕМО ИСПУНИТИ!
Увек можемо рећи НЕ, било чему, чак и било каквој врсти присиле...само треба да смо свесни да смо онда ИЗАБРАЛИ да сносимо последице нашег избора!
 
Hellen:
da, ali da bi kupila pljesku moras otici na posao, raditi 8 sati dnevno (i to ne sve sta zelis) pa onda dobiti pare, pa otici i kupiti pljesku... zar nije lakse 50 njih na jednog brontosaurusa i jedes brontoburger svaki dan
a i da li su obaveze koje imas deo tvog licnog izbora? ili je to samo privid slobode, da ne kazem uslovna sloboda?

Прво, увек имаш слободу да не радиш оно што не желиш, а ти ћеш наравно извагати добит и последице па ћеш слободно одлучити да ли ћеш радити оно што не волиш или не.
Друго, ако ти се једе пљеска ти имаш слободу да опљачкаш неког и да је за те паре купиш, али опет ТИ си тај који бира шта ће урадити, а обично изаберемо оно што је у овом случају мање зло за нас: боље да радим 8 сати, него да одем у затвор! Ствар је опет у НАШЕМ ИЗБОРУ!
Нико не мора да ивршава обавезе које не жели, али ми их опет извршавамо ЈЕР СМО ТАКО ОДАБРАЛИ, јер тиме добијамо нешто ми или наши ближњи, јер тиме желимо да обезбедимо себи материјалну сигурност, јер тиме желимо да придобијемо начију наклоност, јер тиме желимо да нашој деци пружимо нешто...разлога је безброј, а ствар је у томе да МИ БИРАМО ОБАВЕЗЕ КОЈЕ ЋЕМО ИСПУНИТИ!
Увек можемо рећи НЕ, било чему, чак и било каквој врсти присиле...само треба да смо свесни да смо онда ИЗАБРАЛИ да сносимо последице нашег избора!

ok. ali na primer, ja ti dam casu soka. Ti je ispijes. Nakon ispijanja ti kazem sledece: "U sok sam ti sipao otrov. Umreces za jedan dan. Ali takodjer imam i lek. Slobodna si da biras hoces li ga uzeti ili ne." Kazi ti meni koja je to sloboda kada ti suze toliko izbor da moras da uradis nesto sto ti se ne svidja?
Ja tvrdim ovako. Napravili su nam privid slobode, da o njoj nebi razmisljali. Moze da se kaze i sledece, djavo je napravio najvecu prevaru kada je ubedio svet da ne postoji ...
 
Hellen:
zainteresovana:
Dragi shx i kocicm, a ko su to ONI koje stalno spominjete, i koji nam daju slobodu na kašičicu i napravili su nam privid iste?

Придружујем се питању! :) Од кога или чега зависи наша слобода?

Pre svega, neko je spominjao, ako ti se jede pljeskavica, ti imas slobodu da je ukradeš, ali ćeš da završiš u zatvoru. Pa nije li to primer uslovne iliti prividne slobode? Ne možeš da radiš uvek šta želiš, tj. možeš, ali ćeš biti lišen slobode (zatvor).

Iznad nas je uvek neko ko odlučuje koliku ćemo slobodu imati, država te ograničava zakonima, posao te ograničava pravilima (može biti primer i sloboda kreativnosti na poslu, koje te tvoj šef lišava, i uslovljava da radiš po njegovim pravilima), da ne spominjem da za slobodnog čoveka ne postoji pojam vremena, jer ga on uvek ima na raspolaganju; a sada se zapitajte kada ste vi imali nekoliko radnih dana na raspolaganju da radite šta želite i volite (a da nije godišnji odmor, bolovanje, ili neka druga olakšica, koju vam je, opet, neko drugi odredio da je imate), ili možda, koliko ste puta sebi rekli da vas neko ograničava, da vam smeta, pa ga trpite (slobodnom coveku ako nešto smeta, on ne mora to da trpi), itd.

Ja ne poričem da je anarhija sistem koji je, bezmalo, nepravedan, jer tu stvarno vlada zakon jačeg, dok se um i intelekt bacaju u drugi plan, ali po meni, to je jedina prava i istinska sloboda.
 
NERADNICI jedni ..kakvu vi to slobodu zamisljate ... kao nista se ne radi ima se za pljeskavice ako nema onda ukrades ,a od koga da ukrades ako niko ne radi ...a i ko da ti da pljeskavicu jer u tom vasem svetu sa pljeskavicama nema ni kioska sa brzom hrranom .... ipak mislim da je postavka pitanja vezana za ljudske granice .......... a ako ti se jede pljeskavica ,odradi taj deo jer se praznim stomakom ne razmislja ,i nemo mnogo da naprezete mozak jer ako neko i dodje do odgovora ....treba prakticno izvodjenje sto je nemoguce ..... ..... ....
 
Ja ne poričem da je anarhija sistem koji je, bezmalo, nepravedan, jer tu stvarno vlada zakon jačeg, dok se um i intelekt bacaju u drugi plan, ali po meni, to je jedina prava i istinska sloboda.‚

Значи, анархија је слобода само за јаке?!!! За слабе онда нигде нема слободе?
Ок, у анархији ти правила понашања намеће јачи, а у законом уређеном друштву то су норме понашања, закони, традиција, лични избор...Како год окренеш, неко или нешто ће постављати правила понашања.
Једино да одеш негде у дивљину где нема живе душе и да преживљаваш сам онако како хоћеш и желиш, наизглед без икаквог ограничења. А шта ако ти се приједе пљескавица? Мораћеш да радиш, да ловиш, да одереш и испечеш животињу. Значи опет МОРАШ! А опет ће ти живот зависити од временских прилика, од ловишта, од географских и климатских фактора...

Не можеш побећи од ограничења, и слобода схваћена као апсолутна слобода не постоји!Ни анархија није слобода! Слобода је у нама, и само ми бирамо колико ћемо бити слободни!
 
Hellen:
Ja ne poričem da je anarhija sistem koji je, bezmalo, nepravedan, jer tu stvarno vlada zakon jačeg, dok se um i intelekt bacaju u drugi plan, ali po meni, to je jedina prava i istinska sloboda.‚

Значи, анархија је слобода само за јаке?!!! За слабе онда нигде нема слободе?
Ок, у анархији ти правила понашања намеће јачи, а у законом уређеном друштву то су норме понашања, закони, традиција, лични избор...Како год окренеш, неко или нешто ће постављати правила понашања.
Једино да одеш негде у дивљину где нема живе душе и да преживљаваш сам онако како хоћеш и желиш, наизглед без икаквог ограничења. А шта ако ти се приједе пљескавица? Мораћеш да радиш, да ловиш, да одереш и испечеш животињу. Значи опет МОРАШ! А опет ће ти живот зависити од временских прилика, од ловишта, од географских и климатских фактора...

Не можеш побећи од ограничења, и слобода схваћена као апсолутна слобода не постоји!Ни анархија није слобода! Слобода је у нама, и само ми бирамо колико ћемо бити слободни!

Значи, анархија је слобода само за јаке?!!! За слабе онда нигде нема слободе?

Pa vrabac nije jak, pa je slobodan :?

Ova diskusija me sve više podseća na onu pesmu od Rabindranata Tagorea, u kojoj se raspravljaju ptica na grani i ptica u kavezu, i svaka ima svoj stav o slobodi i oseća se slobodno :D
 
U tome i jeste poenta svake diskusije. Ptica na grani ima svoj život i svoje viđenje svog i tuđih života, a ptica u kavezu takođe. I ko je taj ko će da presudi koja je u pravu?
A kada obema zakrči stomak od gladi, u stanju su da se svedu na isti animalni nivo i da se ponašaju isto, bez obzira na svoja iskustva i znanja.
Priroda postavlja ograničenja, a ne ljudi. Ljudi su promenljivi, a priroda je jedinstvena. Uvek traje, u živom, kao i neživom.
 

Back
Top