Operacija kicme

Poruka
17.135
Naime jedan moj blizak clan porodice ima ukljestenje zivaca i neki otpali diskus, naime evo radioloskog nalaza (skraceno):


na l3-4 i l4-5 nivoima vidi se cirkularni bulging diskova , bez znacajne stenoze s spinalnog kanala i bez signifikantne radikulopatije .

Na l5-s1 nivou vudu se protruzija diska dorzomedijalno i lateralno levo sa stenozom foramena i kompresijom korena s1 . levi recesus skracen uz kompresiju ventrolateralnog aspelta duralne kese sa leve strane . koren s1 levo edmetozan. centralni ap dijametar nije znacajno suzen
.


Ovo je deo koji sam procenio da je bitan a mogu i ceo da otkucam, cak mogu i snimak sa magnetne rezonance da okacim nekako ...Elem neurolog je preporucio operaciju, medjutim amin ce dati neurohirurg u ponedeljak , zanima me koliko su ove operacije rizicne ? Da li su rutinske ili je ovo nesto komplikovaniji zahvat . Ipak je kicma u pitanju i dize mi se kosa na glavi ako mi verujete od pomisli na tu operaciju .

Hvala
 
Naime jedan moj blizak clan porodice ima ukljestenje zivaca i neki otpali diskus, naime evo radioloskog nalaza (skraceno):


na l3-4 i l4-5 nivoima vidi se cirkularni bulging diskova , bez znacajne stenoze s spinalnog kanala i bez signifikantne radikulopatije .

Na l5-s1 nivou vudu se protruzija diska dorzomedijalno i lateralno levo sa stenozom foramena i kompresijom korena s1 . levi recesus skracen uz kompresiju ventrolateralnog aspelta duralne kese sa leve strane . koren s1 levo edmetozan. centralni ap dijametar nije znacajno suzen
.


Ovo je deo koji sam procenio da je bitan a mogu i ceo da otkucam, cak mogu i snimak sa magnetne rezonance da okacim nekako ...Elem neurolog je preporucio operaciju, medjutim amin ce dati neurohirurg u ponedeljak , zanima me koliko su ove operacije rizicne ? Da li su rutinske ili je ovo nesto komplikovaniji zahvat . Ipak je kicma u pitanju i dize mi se kosa na glavi ako mi verujete od pomisli na tu operaciju .

Hvala
Bez obzira na to koliko je operacija ''rutinska'' (a ova se može tako nazvati), rizik postoji pri svakoj. Zbog kompresije S1/stenoze foramena, smatram da je operacija preporučena. U svakom slučaju, neurohirurg će objasniti sve moguće komplikacije i rizike, a ja ne bih da govorim nešto šire o tome, jer pacijenta nisam video. Nema potrebe da kačite snimke, samo sačekajte odgovor neurohirurga, i smireno. Pozdrav!
 
Операција кичме је јако опасно можеш остати инвалид,јер хирурга нема више добрих + сама операција може да те претвори у инвалида
 
uzasno preterujete i samo plasite Stivija takvim komentarima
ako je lekar rekao da je operacija rutinska, onda tako i jeste
naravno, nadam se da je dovoljno strucan
ja sam dozivela blagi uzas proslog meseca
slomila sam prvi lumbalni presljen(L1) totalno i povredila jos par (Th12, L2, L3)
delovalo je jako opasno i onda su me operisali (rutinska operacija, rece mi doktor) i sada je sve oke, fiksirali su mi taj deo kicme titanijumskim sipkama i sad se samo ceka da prsljenovi zarastu, okostaju, sta vec
nisam citala uvodni post tako da ne znam o kakvoj se tacno povredi ili oboljenju kicme radi, ali samo skrecem paznju da nema potrebe da ga plasite

a ti, Stivi, obrati se nekom ko je strucan, ovde ocigledno neces dobiti nikakvu korisnu informaciju
 
Ја сам оптимиста али операције кичме јако је ОПАСНА 70% случајева се заврши драстично.

Nije!
Tačna je da ne može biti tačnija.
Zbog opasnosti od presecanja nerva
i oduzimanja donjih ekstremiteta......

Операција кичме је јако опасно можеш остати инвалид,јер хирурга нема више добрих + сама операција може да те претвори у инвалида
@waterpolista, molim da, uz sve dužno poštovanje - ne lupate gluposti. Ne da se ne završi 70% operativnih zahteva drastično, već potpuno suprotno. U tih 70% bih pre stavio one koji se oporave (ja, specijalizant opšte hirurgije).
@GROF VRONSKI Verujte da smo ipak malo bolji od toga da presecamo nerve kako nam padne na pamet.

Bez lupanja na temi, ako već niste dovoljno voljni da pročitate ponešto o temi o kojoj govorite.
 
ne brini se moj muz je operisan i posle nedelju dana pusten kuci..sutradan je morao odmah da ustane i posle 10 dana je vec bilo bolje za razliku od pre operacije gde je kukao od bolova,i pocela noga da trne (nerv propada ako se ne izvrsi op)..i jeste rutinska op..a rizik uvek postoji ...
 
svaka operacija nosi određeni rizik
ali rizik da se ne pristupi operaciji kada treba je takođe jako velik - nemali broj ljudi se na operaciju javlja tek kada im stopalo potpuno padne, izgube osećaj ua mokrenjem postanu impotentni...
treba misliti i o tome....


fama da čovek posle operacije siskusa ne može da vodi normalan život je krajnje netačna- pa Divac je nakon operacije diskusa još par sezona igrao u NBA
 
@waterpolista, molim da, uz sve dužno poštovanje - ne lupate gluposti. Ne da se ne završi 70% operativnih zahteva drastično, već potpuno suprotno. U tih 70% bih pre stavio one koji se oporave (ja, specijalizant opšte hirurgije).@GROF VRONSKI Verujte da smo ipak malo bolji od toga da presecamo nerve kako nam padne na pamet.

Bez lupanja na temi, ako već niste dovoljno voljni da pročitate ponešto o temi o kojoj govorite.

mislim i da je taj pocenat veći
 
Evo ako moze pomoc (profesionalno misljenje jos bolje) operisana prije 7 dana diskus hernija i bilo pmi bas dobro prva 2 dana odtada pogorsanje bolovi cini mi se sve me boli Ne boli ko prije al neki novi bolovi neki stari koji bili nestali pa se vratili ne znam sta se desava Hirurg me upozotio da cu svasta osjecati al boli i nikako nabolje. Znam da je tek 7 dana iza oper,kad treba da pocnem da se brinem? Puno hvala
 
Evo ako moze pomoc (profesionalno misljenje jos bolje) operisana prije 7 dana diskus hernija i bilo pmi bas dobro prva 2 dana odtada pogorsanje bolovi cini mi se sve me boli Ne boli ko prije al neki novi bolovi neki stari koji bili nestali pa se vratili ne znam sta se desava Hirurg me upozotio da cu svasta osjecati al boli i nikako nabolje. Znam da je tek 7 dana iza oper,kad treba da pocnem da se brinem? Puno hvala

A de napisi lepo sta je i kako je da ne unajmljujemo tumaca za ovo .

Ono sto mogu da ti kazem iz iskustva moje majke da je i nju bolelo par dana posle operacije (mesto na kojem je rana) ali je i dalje osecala vrlo slabu bol u predelu gde se operisala . Sada , mesec dana posle operacije nista je ne boli osim posle nekog napora i to .
 
Evo ako moze pomoc (profesionalno misljenje jos bolje) operisana prije 7 dana diskus hernija i bilo pmi bas dobro prva 2 dana odtada pogorsanje bolovi cini mi se sve me boli Ne boli ko prije al neki novi bolovi neki stari koji bili nestali pa se vratili ne znam sta se desava Hirurg me upozotio da cu svasta osjecati al boli i nikako nabolje. Znam da je tek 7 dana iza oper,kad treba da pocnem da se brinem? Puno hvala

Реакција очекивана, али ако се настави, јави се хирургу који те је оперисао и опиши му тегобе. :)
 
Evo ako moze pomoc (profesionalno misljenje jos bolje) operisana prije 7 dana diskus hernija i bilo pmi bas dobro prva 2 dana odtada pogorsanje bolovi cini mi se sve me boli Ne boli ko prije al neki novi bolovi neki stari koji bili nestali pa se vratili ne znam sta se desava Hirurg me upozotio da cu svasta osjecati al boli i nikako nabolje. Znam da je tek 7 dana iza oper,kad treba da pocnem da se brinem? Puno hvala

Nakon operacije diskusa pacijent bi trebao da oseca progresivno poboljsanje a tegobe bi trebalo da se u najvecoj meri iygube.Nekada pacijenti smatraju da su operisali diskus ali su imali mnogo komplikovanje zahvate na suzenom kicmenom kanalu ili prolazu kroz koji prolazi sam nerv.Neposredno posle operacije diskusa bol niz nogu treba da sep potpuno izgubi.Zaostaje uglavnom trnjenje u oblasti koja je bila zahvacena bolom a taj osecaj e cesto zadrzava i nedeljama po operaciji.Bol u oblasti reza se vec u prvih 48 sati gubi kod vecine bolesnika.Kod prvevertikalizacije bolesnika koja se kod ovih operacija radi dan nakon zahvata(ustajanje iz postelje) veliki broj bolesnika oseca blagu vrtoglavicu.Nelagoda i ukocenost u ledjima takodje se osecaju ali se taj osecaj gubi svakodnevnim postepenim povecanjem aktivnosti.
Uzrok obnavljanja bolova treba da zna i proceni sam operator.Jedna od tezih komplikacija nakon operacija diskusa moye da bude i discitis.Najcesce opisivano kao zapaljenje hrskavice koja pokriva prsljenska tela izmedju koljih se nekada pre operacije nalazio diskus.Karakterise se najpre tupim bolom u dubini rane kako ga objasnjavaju sami pacijenti.Bol naknadno postaje sve jaci ponekad kidajuc i siri se prema kukovima i slabinama ali je najjaci u dubini ,prakticno na mestu operativnog zahvata.Moze da bude pracen temperaturom, auvek je pracen visokom sedimentacijom koja je najcesce preko 50 a neretko i preko 100,U kasnijij fazi moze da se dokaze CT ili NMR snimkom.Najbolje da se obratis hirurgu jer on najbolje zna obim i tip uradjene intervencije.Insistira se na kontrolnom CT i laboratorijskim analizama ali je klinicki pregled ordinirajuceg hirurga najvayniji i naravno treba biti iskren prema bolesnicima koji se stavljaju na sto i reci najupecatljiviji podatak iz americke literature koji kaze da oko 60% paciejnata nikada nije potpuno zadovoljno ishodom operacije donjeg dela ledja, a ameri u svojim surovim statistikama nikada ne lazu.Drz se.
 
Evo mene ponovo :) Jesam kontaktirala operatera kaze da uzmem tabletu za bol i da mirujem, previse sam hodala kaze da je normalno sto me sve boli. Poznate su mi tuzne statistike al ja vise nisam imala kud. Inace operirala sam l4 l5 ustala nakon oper i otislz kuci. Preoperativno boljela me noga i ucestalo bolno mokrenje. I evo danas sam vec bolje, leda gdje radjeno otpustaju, noga pomalo zeza trni al nema onog jakog bola. Eh sad mokrenje nekzd bolje nekad gore vidjet cemo. Sve u svemu dobro je hajd nek nije gore. Isto jos ne mogu da hodam naprstima al dugo je zivac bio komprimiran 3,5 godine tako da sve i da disk drzi dobro neke stvari se nikad nece vratiti u normalu. Na to me jr upozorio hirurg nema garancije nikakve sa. ovakvom operacijom. Javim vam se sa novim updatom puno hvala svima
 
Evo mene ponovo :) Jesam kontaktirala operatera kaze da uzmem tabletu za bol i da mirujem, previse sam hodala kaze da je normalno sto me sve boli. Poznate su mi tuzne statistike al ja vise nisam imala kud. Inace operirala sam l4 l5 ustala nakon oper i otislz kuci. Preoperativno boljela me noga i ucestalo bolno mokrenje. I evo danas sam vec bolje, leda gdje radjeno otpustaju, noga pomalo zeza trni al nema onog jakog bola. Eh sad mokrenje nekzd bolje nekad gore vidjet cemo. Sve u svemu dobro je hajd nek nije gore. Isto jos ne mogu da hodam naprstima al dugo je zivac bio komprimiran 3,5 godine tako da sve i da disk drzi dobro neke stvari se nikad nece vratiti u normalu. Na to me jr upozorio hirurg nema garancije nikakve sa. ovakvom operacijom. Javim vam se sa novim updatom puno hvala svima

Супер. :) Надајмо се да ћеш упасти у онај позитивни део статистике. ;)
 
Eh evo sad ce dva mjeseca od operacije i mogu reci da se osjecam dosta dobro. Imam malih nelagoda i tegobica a ako ostane na tome bit cu presretna. Hodam svaki dan po sat vremena i dodajem jos vjezbi koje radim na pilates lopti. Nadam se da cu prezivjeti povratak u normalnije zivotne tokove. Pozdrav svima i puno hvala
 

Back
Top