intel P4 ili AMD ath64

madness

Početnik
Poruka
7
garant vam je muka od slicnih pitanja,ali stvarno sam u velikoj dilemi oko izbora procesora.Pristalica sam INTELa ali AMD 64ka je nesto sto treba imati u vidu pri kupovini.Da li cu napraviti dobar izbor za buducnost ako uzmem ath64+3000(ili +3200) ili da ostanem na "intel inside" varijanti (P4 2,4)?
P.S.moze i predlog maticne ploce,ali zasnovan na licnom iskustvu,jer je previse "pametnih" koji predlazu svoje NAJ tripove!
 
izmedju navedenih procesora i nije neka velika razlika(orjentaciono 50 e).Mislim da bi se uzimanje AMD ath64 vise isplatilo ako gledamo malo dugorocnije,ali opet "da li je to stvarno tako?",i da li programi koji meni trebaju (programi za graph.design,rad sa muzikom(DJ mix),i ponesto igara) mogu bez problema vec sada da rade na 64bitnom CPU?
 
ja imam Athlon64 (2800+) i svakako ga preporucujem (iako sam bio "intelas" ;) )

A64 podrzava sve sto i P4 (npr. SSE2), a manje se greje i spreman je za 64bitni OS (Linux vec postoji, kao i beta Windowsa)

dakle: A64! :lol:
 
Pazi : izmedju Interla na 2.4 i AMD-a 3200+ (koji radi na 2.0Ghz najverovatnije) bih birao AMD-a.

Ja sada skupljam kintu za Intel Pentium 4 na 3.0Ghz i bicu miran sve do onda kada dodje trenutak zvanicnog prelaska na 64-bitnu arhitekturu. Sada je josh rano. :wink:
 
za A64 nije rano vec prerano tako da kada dodje vreme za prelazak na64 bita doci ce i vreme da ti kupis novi procesor jer ako nista drugo onda ce se barem pojaviti gomila standarda i protokola.
Pitanje je da li ce njegovo vreme doci cak i kada se pojavi 64-bitni windows??? Tek tada dolaze programi za isti pa se onda oze govoriti o nekim testovima a ako se pokaze da je vreme za prezazak na njih ja cu prvi kupiti jedan.
Ja bi se ipak odlucio za intel na 3.0GHz.
 
Pre neki dan sam sklopio konfiguraciju baziranu na Gigabytovoj ploči -GA K8VT800-PRO- i procesoru AMD ATHLON 64-2800+.Kasnije tokom testiranja nisam naleteo na bilo kakve probleme.Igrice lete,svi programi rade brzo i kompjuter lako diše.Nisam očekivao ali osetio sam veliko ubrzanje u odnosu na moj komp. baziran na Bartonu i Epox-u.Dosta njih će ti reći da je bolje da uzmeš ploču baziranu na nVidiinom čipsetu ali ja se sa njima još nisam sreo.Jedini problem u celoj priči je taj što taj komp. nisam sklopio sebi nego ortaku... :(
 
Ja trenutno imam Prescott na 3.4GHz i teram ga na Abit IC7-MAX3 ploci... Ne bih ga menjao za hiljadu AMD-a :P

Intel is a safe bet, sa AMD-om nikad ne znas... AMD se drasticno popravio u proteklih par godina ali bi mi jos uvek zvucalo degradirajuce da drzim AMD u svom kucistu...
 
O cemu pricaju "INTELOVCI"? Pa neka nadju procesor u "svojoj" firmi slican FX-55 ili OPTERON-u da mogu da ga kupe (dvokanalni pristup memoriji i sl), pa neka se jave. Vi znate da sisoft sandra 2004 ima uporedne testove za razne komponente koje mogu da se nadju i uporedjuju ih sa vasim kompom. Pa ni jedan Intel ne moze da prismrdi pomenutim procesorima po komunikaciji sa memorijom, a i druge reference su za postovanje. Uostalom pametniji su to vec napisali: da iole citate neki od ozbiljnijih casopisa na nasim prostorima koji se bavi hardverom, videli bi ste uporedne testove Intela i AMD-a, a jos uvek rade 32-bitnom OS-u! A st ce da bude kad dogodine dobijemo 64 OS? Gejts pokusava da izvadi Intel iz bule namerno zadrzavajuci prezentaciju 64 OS-a, ali ni to ih nece spasiti bruke. Uostalom da nije bilo AMD-a Intelasi bi jos uvek za procesore davali koliko sad daju za kompletan racunar.
 
64 bitni OS za PC postoji odavno, Linux je preradjen pre skoro godinu dana, a mislim da mi neko rece da je u medjuvremenu preradjen jos neki...
Btw. izmedju Intela i AMDa je situacija jasna: Inteli rade ne visim taktovima (mnooogooo) i siju AMDa u bilo kom poslu gde se koriste osnove x86 i ALU instrukcije (kompresija MP3, DivX i sl...), svi ostali, koji koriste naprednije instrukcije, pokazuju bolje performanse na AMDovima.
A to sto je na Intelima stabilniji rad, nek mi neko prvo pokaze pa cu da mu verujem.
Samo mi nemojte sad potezati serverske sisteme, aplikacije i neke programe koji su primarno optimizovani za Intela, jer pricamo o obicnom radu na racunaru.
 
Sizif:
Održavam gomilu računara kod mene u firmi, ima i Intela i AMD-a (ima i A64), ali manje sam problema imao sa Intelima. Zavisi koliko para nameravaš da spiskaš.
Intel je prava stvar provereno dobar probaj sa 3GHz i 1Mb kesa, ATHLON 64 treba tek da se dokaze do sad su im dokazi uglavnom velika temperatura sto skracuje vek trajanja!!! :twisted:
 
joejoe:
ATHLON 64 treba tek da se dokaze do sad su im dokazi uglavnom velika temperatura sto skracuje vek trajanja!!! :twisted:
velika temperatura? pa, A64 se greje MANJE nego P4! Moj CPU (A64 2800) ide max do 35C, pri znatnom "terorisanju"!

uz to, ne treba zaboraviti da A64 ima zastitu od "buffer overflow"-a, sto su do sada koristili mnogi virusi!!! Dakle, sa A64 dobijas "anti-virus" u samom procesoru! :D
 
ZoNi:
joejoe:
ATHLON 64 treba tek da se dokaze do sad su im dokazi uglavnom velika temperatura sto skracuje vek trajanja!!! :twisted:
velika temperatura? pa, A64 se greje MANJE nego P4! Moj CPU (A64 2800) ide max do 35C, pri znatnom "terorisanju"!

uz to, ne treba zaboraviti da A64 ima zastitu od "buffer overflow"-a, sto su do sada koristili mnogi virusi!!! Dakle, sa A64 dobijas "anti-virus" u samom procesoru! :D
Nemoj da se primas....vidis da covek kao i Inco vise voli Presshot-a.... :twisted: :lol: :D
 
Inco, ti kao da si pao sa kruške! Jednog dana stručni i kvalitetni komentari, a drugog nešto što veze nema sa logikom.

A kako ćeš porediti Itanium 2 i Opteron kad su to dva dijametralno različita sveta? Jedan je CISC x86, a drugi RISC procesor. Itanium 2 se razvija 100 godina i idalje baulja između jave i sna, dok Opteron polako, ali sigurno uplivava u svet servera.

Naravno, direktno poređenje je zasad nemoguće i ne može se reći da je u korist niti AMD-a, niti Intela, jer rezultati na papiru su jedno, a u realnosti sasvim drugo. U svakom slučaju, AMD će, kako god prošao, ostati u istoriji, jer je uspeo da izbaci Intela makar malo iz šina, što nikome do sada nije uspevalo.

Druga stvar je činjenica što je Opteron realnost za većinu firmi, dok se to za Itanium 2 ni u kom slučaju ne može reći. A stvari će leći na svoje mesto onog trenutka kada firme počnu masovno obnavljanje hardvera. Na zapadu ljudi apsolutno NE VOLE trošenje novca bez preke potrebe, tako da će Intel još morati da poradi na politici cena da bi ubedio klijente da im se 10-20% bolje performanse isplate za daleko veću razliku u ceni.

Što se zemaljskog A64 procesora tiče, on je odavno realnost i jedini pravi izbor. Uopšte ne vidim zašto bih još čekao da se stvari "srede", jer taj procesor fenomenalno funkcioniše u 32-bitnom modu, gde bi po logici stvari trebao biti inferioran. A briljira. Cena je više nego prihvatljiva (da ne kažem smešna), a da ne pominjem razlike u odnosu na Intel, ako se uporede cenovni pariteti.

Imam ga oko dva meseca i činjenica da DivX kompresujem za 48-58 minuta verovatno govori nešto. Nisam probao da uradim OC (pošto nisam neki pristalica toga), ali ako je verovati drugima, na taj način se može izvući još snage uz potpuno očuvanu stabilnost.

Takođe, mnogi fantaziraju o nekoj osetljivosti na memoriju kada je A64 u pitanju, a to prosto NIJE TAČNO! Probao sam sa nekoliko što kvalitetnijih, što nekvalitetnijih modula i uvek je sve radilo odlično. Verovatno bi nešto lošije funkcionisalo kada bi ga overklokovao, ali to već druga priča.

Pozdrav
 
Za pocetak, ja jesam ostrasceni Intel-ovac i mislim da vecina foruma to zna... Dobro je sto sam uspeo preko jezika da prevalim da se AMD itekako popravio i da ako uspe da se nosi sa Intelom ovakvim tempom za par godina mozemo ocekivati da AMD zaista postane realna pretnja Intel-u (sto, generalno, korisnicima najvise odgovara - dvoje se svadjaju, treci koristi). Maksimum moje objektivnosti u sagledavanju situacije sam izrekao na: http://forum.krstarica.com/viewtopic.php?t=33898&postdays=0&postorder=asc&start=15

Opteron nema svoju 'konkurenciju' u Intel-u te ga poredim sa Itanium²-om po nameni - serverska primena. Mislim nerealno je kupiti za kucnu upotrebu procesore koji prelaze u najvecem broju slucajeva $500, a neretko i 'psiholosku' barijeru od $1000 (te samim tim se itekako mogu smatrati ozbiljnim procesorima za razliku od 'igracaka' poput A64 odnosno Xeon-a), odnosno dostizu cak i $10000 (najjaci Itanium-i). Naravno, ovde mislim na najjace modele istih (ne 'socijalu' koja sluzi da bi neko rekao 'e imam Opteron-a/Itanium-a u masini).

Ja sam i sam negde govorio da direktno ne mozes uporediti RISC i CISC, ali po ucinku i snazi objektivno mozes. Sad, opet je smesno porediti Opteron-e koji se motaju u $1000-$2000 rangu sa Itanium-ima od po $8000-$10000, ali kao sto rekoh Intel nema mid-server soluciju (posto Xeon se moze nazvati lowend-om u odnosu na Opteron) te je logicno porediti sa najjacim sledecim primerkom. Po svim 'relevantnim' poredjenjima za koja sam do sad cuo, Itanium sisa Opteron i to debelo... Sem u jednoj stvari - softverskoj podrsci... Jbg. godine rata sa AMD-om na x86 polju ucinili su da se zanemare ostala, gde su Sun i slicne firme fokusirale paznju i davno naterale velike kompanije da prerade softver za njihove platforme... IA-32 pocinje od totalne nule...

x86 tehnologija je najvece ***** koje se pojavilo ikada (i nikada necu oprostiti Intel-u koji je zapostavio rad i na Itanium-u i na jos par interesantnih solucija koje je nekada imao, samo da bi se na desktop trzistu utrkivao sa nekadasnjim patuljkom - AMD-om (koga su mogli da zgaze kad su hteli), i to na x86 platformi, usled cega je isti patuljak upao u pubertet i poceo preterano brzo da raste). x86 je cisto bacanje (fizickih) resursa koje prezivljava samo zato sto se nanometarske tehnologije izrade poluprovodnika svakog meseca poboljsavaju... S' tim sto ce se ispod vec postojecih nanometarskih postupka tesko moci jos mnogo ici zbog same velicine atoma silicijuma, tako da ce to verovatno i biti fizicka smrt x86-a, ili ce morati da se radikalno izmeni i izbaci gomilu nedostataka koje vuce jos iz 80-ih.

Uostalom, mislim da smo ti i ja (StORM48) dovoljno polemike vodili na polju Intel - AMD, x86 - IA-32, RISC - CISC etc. Ja tebe ocito ne mogu ubediti u svoj stav (mozda me zamadjijao Itanium a pogotovo tehnicke specifikacije istog (naravno, tu uvek pumpaju performanse)), niti ti mene u svoj...

Ja (ostrasceno) postujem Intel-a, cak navijam za AMD bas zbog toga (jer ne daje Intel-u da se uspava), samo se nadam da ce sto pre odbaciti ***** od x86-a, pa sve i da AMD bude taj ko ce razviti zamenu (tj. da IA-32 neslavno zavrsi kratku karijeru), jer cini mi se da i moj mobilni ima bolju arhitekturu procesora od x86-a...
 
Ljudi, 'ajde malo smanjite dozivljaj....

kao prvo, ovde prichamo o entry-level mashinama, a vi (chitaj Inco i Storm) pominjete CPU-ove od 5 000 $ - 10 000 $, o kojima mozemo svi (i vi) da chitamo i nishta vishe...

Kao drugo, vec sam negde pisao, ali mi nije teshko da ponovim, AMD zaista trenutno ima najbrze CPU-ove u home izdanjima...S939 je zaista bolji koliko je i skuplji i tu nema daljeg razgovora...Oni koji me znaju, znaju da sam najgori fan Intela, ali mi kroz ruke prodje stvarno ogromna kolichina hardvera i bio bih stvarno dijabola kada bih rekao da u tom polju Intel nije izgubio trku...No, Rasta u jednoj od svojih mashina (tachnije omiljenoj) i dalje ganja njegov bezobrazni 3.0c na IC7 MAX3 uz svoje Corsair-chice.... :D (i ne pomishlja o upgrade-u)
 
rastamann:
No, Rasta u jednoj od svojih mashina (tachnije omiljenoj) i dalje ganja njegov bezobrazni 3.0c na IC7 MAX3 uz svoje Corsair-chice.... :D (i ne pomishlja o upgrade-u)

'ti pozajmim moj Prescott 3.4GHz ... 'mali' je babaroga, a ploca k'o da je pravljena za njega (doduse napravljena je pre nego sto je ugledao svetlo dana, al' nema veze)... Jos da ovaj moj HyperX moze da tera brze pa da se igram sa istim dok ga ne sprzim ;)

Ma yebes entry-level... Jednog dana cu da se nanerviram i da u moju makinu gurnem quad Itanium² pa ce propasti svi koji su se smejali :twisted: :lol: ... Mada, s' druge strane, pre bih kupio Jaguar XKR nego tako nesto... bar dok se ne razvije koristan softver za IA-32 platformu ;)
 

Back
Top