Popis stanovnistva u Crnoj Gori 2011 i veliki pad Srba

Nije to bila Ercegovina no Turska. To smo oslobodili od Turaka, a tamošnji stanovnici sebe su smatrali Crnogorcima pošto su njini predci uglavnome došli u te puste krajeve upravo s teritorije tadašnje Crne Gore.
Nijesu se oni nigda izjašnjavali Bošnjacima, jer nit ih je ko pita da bi se izjasnili nit je to tada postojalo. Evo, baš danas upoznah jednoga Muslimana iz Sarajeva (Elvis, student) i on veli da su Bošnjaci izmišljena nacija i da su on i njegovi Muslimani. Đed mu je veli doselio u Sarajevo iz Goražda.
A, u CG žive muslimani koji se nijesu priključili Bošnjacima već su ostali Muslimani iz razloga što Crnu Goru, a ne Bosnu smatraju svojom matičnom državom. Inače, brojni cg muslimani śećaju se svojijeh cg korijena, znaju od kojega bratstva su potekli i razloge za prelazak u islam njinijeh predaka.

Jeli Peśo jesil moga da kaześ nesto bolje? Hercegovina je postojala i prije Turaka a ako ti sad Hercegovinu ili Ercegovinu svejedno smatras Turskom onda nek je Turska. Samo nemoj da od goleme 4-nahijske MNE pravis SSSR.

Evo ti jednog Bosnjaka bas iz CG Sandzaka
‎"Otle jesu azgini junaci,
Šala nisu sandžački Bošnjaci.
(Bijelopoljski guslar i narodni pripovedač Avdo Međedović, 19. vijek)


Znam da ovo ne pise u "Zavod za udzbenike i nastavna sredstva Podgorica" ili "Zavod za udzbenike i nastavna sredstva Beograd" ali pise kod onih sto su to otpjevali ;)
 
Ne bulazni. To su mantre (pro)srbske opozicije. Niko te ne pita koje si vjere i nacije već za koju si partiju. Ako Srbin ne dobije ili izgubi posa to nije s toga što je Srbin, već što podržava opoziciju. U tome smislu nije mu gore no Crnogorcu. Nije za falu, ali jest fakat.
Ne podržavam ni fizičke obračune ni pljuvanje, ali ne može se ne reć: što ištu to i dobiju.

Boldovano: A po kom su osnovu dobili otkaze profesori srpskog jezika kad se u skole uvodio "maternji"? Samo mi jos objasni kako je onaj svestenik koga je đetić pljuvao i sutirao pred kamerama dobio ono sto je trazio?(imas snimak na YouTube)
 
Jeli Peśo jesil moga da kaześ nesto bolje? Hercegovina je postojala i prije Turaka a ako ti sad Hercegovinu ili Ercegovinu svejedno smatras Turskom onda nek je Turska. Samo nemoj da od goleme 4-nahijske MNE pravis SSSR.

Evo ti jednog Bosnjaka bas iz CG Sandzaka
‎"Otle jesu azgini junaci,
Šala nisu sandžački Bošnjaci.
(Bijelopoljski guslar i narodni pripovedač Avdo Međedović, 19. vijek)


Znam da ovo ne pise u "Zavod za udzbenike i nastavna sredstva Podgorica" ili "Zavod za udzbenike i nastavna sredstva Beograd" ali pise kod onih sto su to otpjevali ;)


Daywalkeru, ja ne znam o cemu se radi, pominjes neku hercegovinu, a ti u tu istu hercegovinu tesko da smijes krocit danas..... z:(
Mislim....vise sam ja dobrodosao tamo, nego ti, a veze nemam ni s bosnom ni s hercegovinom nisakoje strane.
Tako da ne zalijeci se s pricom .....

ne kazem da mi je milo, ti ka bosanac to posmatras ka svoju zemlju i trebalo bi tako, ali okolnost su drugacije.

I nemo me pogresno shvatit, ne mrzim muslimane, nemam ama bas nista protiv njih, potpuno su mi isti ka i svi ostali ljudi oko mene.

samo sam htio da kazem dato "|bosnjak" je ruzno i glupo, narocito za ove nase.... i mislim da je sramota da sebe tako zovu. I ZNAM DA IH JE SRAMOTA, AKO SRETNEMO NEKOG KO SEBE STVARNO TAKO ZOVE, DA TO KAZE PRED NAMA. POCRVENI, NEKI GA STID UHVATI, A ZASTO????

zato sto zna da je s tom pricom o "bosnjacima" na nivou cigana koji sezovu egipcani...... i da je to laz.... bijeg od sebe samog.
 
Jeli Peśo jesil moga da kaześ nesto bolje? Hercegovina je postojala i prije Turaka a ako ti sad Hercegovinu ili Ercegovinu svejedno smatras Turskom onda nek je Turska. Samo nemoj da od goleme 4-nahijske MNE pravis SSSR.
Jest. Prije Ercegovine tu je nastavala i Duklja, pa? CG jest počela s četiri nahije, Srbija je počela s bg pašalukom, a Bosna i Ercegovina? Nije ni počinjala.
Evo ti jednog Bosnjaka bas iz CG Sandzaka
‎"Otle jesu azgini junaci,
Šala nisu sandžački Bošnjaci.
(Bijelopoljski guslar i narodni pripovedač Avdo Međedović, 19. vijek)
Znam da ovo ne pise u "Zavod za udzbenike i nastavna sredstva Podgorica" ili "Zavod za udzbenike i nastavna sredstva Beograd" ali pise kod onih sto su to otpjevali ;)
Avdo Međedović je poznat i priznat narodni pjesnik u Crnu Goru. Moga je on spominjat "sandžačke Bošnjake" dok je to bila Turska, ali u vrijeme kad je dio turskoga Novopazarskoga sandžaka pripa Crnoj Gori to bošnjaštvo se izgubilo. Između ostaloga i radi onoga te rekoh da su brojni muslimani Sandžaka crnogorskoga porijekla (upozna sam jednoga takovoga čak iz Prijepolja) i da po oslobođenju od Turaka sebe svakojako nijesu smatrali Bošnjacima. Inače, bošnjaštvo u CG danas je izraz straha da će ka muslimani bit obezpravljeni pa su se ufatili Sarajeva. Znaveno je i da brojni Muslimani svoju đecu šalju na studije u isto Sarajevo (iz istijeh vjerskijeh razloga) i očekivat je da bošnjaštvo bude u porastu. Daljom demokratizacijom Crne Gore i razpršivanjem ove bijedne srbske opozicije prestaće potreba za zaštitom izvana i bošnjaštvo će zajedno s lažnijem srbstvom opet otist u zaborav.
 
Boldovano: A po kom su osnovu dobili otkaze profesori srpskog jezika kad se u skole uvodio "maternji"? Samo mi jos objasni kako je onaj svestenik koga je đetić pljuvao i sutirao pred kamerama dobio ono sto je trazio?(imas snimak na YouTube)
Ako se zna da su u te škole išla i đeca crnogorske, muslimanske, hrvatske nacionalnosti okle tijem profesorima pravo da im svijema naturaju srbski jezik? Odkaz su dobili ipak s toga što nijesu šćeli radit.
Ne znam što je rečeni pop lično učinjeo, ali on je predstavnik siledžijske kvazireligijske firme i nek računa da je to upućeno njegovoj firmi, a ne njemu lično. Mada sumnjam da tu nema i ličnoga doprinosa.
 
Iskreno se nadam da će srbijanska vlada da konačno usvoji zakon o tome da su Crnogorci starni državljani takoda neće biti više mufte studiranja,zapošljavanja i slilčnih fora,a sve koji se izjasne na popisu u Srbiji kao Cg-orci treba merama reciprociteta za Srbe u Cg skloniti sa rukovodećih mesta počev od sportskih društva,direktorskih mesta kao i ministarskih mesta...z:hm:z:((

crnogorcima u srbiji priznati status nacionalne manjine, a naravno i prava kaja savremena demokratija za manjine podrazumijeva. iskreno, bio bih zadovoljan da to bude bar polovina privilegija koje uzivaju srbi u crnoj gori. pa srbi u crnoj gori se bune, sto ce drzava crna gora uvesti crnogorski jezik kao sluzbeni. nijesu zadovoljni sto ostaje srpski, no im smeta crnogorski usred crne gore.
znaci, za pocetak, priznanje crnogorske manjine..
 
Avdo Međedović je poznat i priznat narodni pjesnik u Crnu Goru. Moga je on spominjat "sandžačke Bošnjake" dok je to bila Turska, ali u vrijeme kad je dio turskoga Novopazarskoga sandžaka pripaja Crnoj Gori to bošnjaštvo se izgubilo. Između ostaloga i radi onoga te rekoh da su brojni muslimani Sandžaka crnogorskoga porijekla (upozna sam jednoga takovoga čak iz Prijepolja) i da po oslobođenju od Turaka sebe svakojako nijesu smatrali Bošnjacima. Inače, bošnjaštvo u CG danas je izraz straha da će ka muslimani bit obezpravljeni pa su se ufatili Sarajeva. Znaveno je i da brojni Muslimani svoju đecu šalju na studije u isto Sarajevo (iz istijeh vjerskijeh razloga) i očekivat je da bošnjaštvo bude u porastu. Daljom demokratizacijom Crne Gore i razpršivanjem ove bijedne srbske opozicije prestaće potreba za zaštitom izvana i bošnjaštvo će zajedno s lažnijem srbstvom opet otist u zaborav.

Eto jel vidis da si indirektno prizno da se bosnjastvo izgubilo,a kako se nesto moze izgubit ako ne postoji? Samo bosnjastvo nikad nije iscezlo u CG samo je bilo ''uspavano''.
Iskreno mene briga kako se ko izjasnjava a to da su se CG muslimani izjasnjavali Bosnjacima postoje zapisi raznih putopisaca koji su ovuda krstarili.


Jeste Duklja je postojala pa kasnije se formirala Zeta. Prvobitna Dukljanska religija bila je katolicanstvo i ja se ne slazem kad neki Srbijanac kaze kako je Crna Gora srednjovjekovna srpska zemlja sto nije tacno,isto ko sto ni Bosna nije jer se zemlja uzduz rijeke Bosna spominje jos u Rimsko doba. Od rijeke Bosne nastalo je ime Bosna.
Hercegovina ili HUM vise je imao dodira sa Bosnom nego Dukljom ili Raskom. Mozemo o tome na drugoj temi ili cemo otvoriti novu jer ovde nije mjesto.
 
Poslednja izmena:
Nije to bila Ercegovina no Turska. To smo oslobodili (mi, inače šaka jada) od Turaka, a tamošnji stanovnici sebe su smatrali Crnogorcima pošto su njini predci uglavnome došli u te puste krajeve upravo s teritorije tadašnje Crne Gore.
Nijesu se oni nigda izjašnjavali Bošnjacima, jer nit ih je ko pita da bi se izjasnili nit je to tada postojalo. Evo, baš danas upoznah jednoga Muslimana iz Sarajeva (Elvis, student) i on veli da su Bošnjaci izmišljena nacija i da su on i njegovi Muslimani. Đed mu je veli doselio u Sarajevo iz Goražda.
A, u CG žive muslimani koji se nijesu priključili Bošnjacima već su ostali Muslimani iz razloga što Crnu Goru, a ne Bosnu smatraju svojom matičnom državom. Inače, brojni cg muslimani śećaju se svojijeh cg korijena, znaju od kojega bratstva su potekli i razloge za prelazak u islam njinijeh predaka.

Moj Pešo , da ne bi Rusije i Francuske i vas bi Omer-paša Latas uredio ..
A to šta je neko nekad etnički bio nema veze , nacije su nastale u zadnjih 150 godina , a Bošnjaci u tome sa svih strana ometani ..
Muslimani smo bili u SFRJ , sada smo Bošnjaci .. I šta ima loše u tome ..
 
Moj Pešo , da ne bi Rusije i Francuske i vas bi Omer-paša Latas uredio ..
A to šta je neko nekad etnički bio nema veze , nacije su nastale u zadnjih 150 godina , a Bošnjaci u tome sa svih strana ometani ..
Muslimani smo bili u SFRJ , sada smo Bošnjaci .. I šta ima loše u tome ..

Ima lose sto se dovodite na nivo CIGANA.... kako ne shvatas?
 
Ako se zna da su u te škole išla i đeca crnogorske, muslimanske, hrvatske nacionalnosti okle tijem profesorima pravo da im svijema naturaju srbski jezik? Odkaz su dobili ipak s toga što nijesu šćeli radit.
Ne znam što je rečeni pop lično učinjeo, ali on je predstavnik siledžijske kvazireligijske firme i nek računa da je to upućeno njegovoj firmi, a ne njemu lično. Mada sumnjam da tu nema i ličnoga doprinosa.

E pa sada ce svi uciti "maternji", a koji je to pa valjda crnogorski, ili muslimanski, ili hrvatski ili... uostalom vazno samo da se ne zove srpski :-). A reci mi samo koji je to profesor danas kvalifikovan da predaje "maternji" kad je i on sam nekada ucio srpski?
 
E pa sada ce svi uciti "maternji", a koji je to pa valjda crnogorski, ili muslimanski, ili hrvatski ili... uostalom vazno samo da se ne zove srpski :-). A reci mi samo koji je to profesor danas kvalifikovan da predaje "maternji" kad je i on sam nekada ucio srpski?

NIKAD NIJE MOGA UCIT SRPSKI> izvini molim te. Ucio je SRPSKO/HRVATSKI ili HRVATSKO/SRRPSKI
 
Boldovano: A po kom su osnovu dobili otkaze profesori srpskog jezika kad se u skole uvodio "maternji"? Samo mi jos objasni kako je onaj svestenik koga je đetić pljuvao i sutirao pred kamerama dobio ono sto je trazio?(imas snimak na YouTube)

Zamisli da ja dobijem rješenje da predajem engleski jezik, a ja kažem e ja neću, ja ću da predajem italijanski... Pa normalno da bih dobio otkaz... Ako si plaćen da predaje maternji, ili ga predaji, ili knjižicu pa kući
 
Eto jel vidis da si indirektno prizno da se bosnjastvo izgubilo,a kako se nesto moze izgubit ako ne postoji? Samo bosnjastvo nikad nije iscezlo u CG samo je bilo ''uspavano''.
Što se mene tiče zanima me samo period od kad je dio Sandžaka posta dijelom Crne Gore. No, spomenuo bih jedan drugi fakat. Kad su Politbirovci odlučili muslimanima priznat naciju, niko, pa ni sami muslimani ne śetiše se Bošnjaka, pa im dodijeliše diskutabilno ime Muslimani. Baš me čudi...
Sandžak uglavnome nije Bosna, ne znam ima li i koliko ima muslimana u Sandžak koji su porijeklom iz Bosne, ali ako neko nema nikakove veze s Bosnom ne znam kako može bit Bošnjak? Razumije se, njegovo je pravo izbora (eto, spomenuh da i u Sarajevo danas ima onijeh muslimana koji ne žele bit Bošnjaci). Ipak, kad može pravoslavac samo na osnovi religije sebe nazivat Srbinom iako mu porijeklo nije iz Srbije, što ne mogu i cg muslimani sebe zvat Bošnjacima?
Jeste Duklja je postojala pa kasnije se formirala Zeta.
Ja samo rekoh da su krajevi Crne Gore za koje ti reče da su pripadali Ercegovini, prije toga bili u sastavu Duklje (a i neki mnogo dalji krajevi, no to nije od značaja) i ako računamo samo nas Slavene, povijest ovijeh krajeva počinje s Dukljom. Sad ti odluči da li priznaješ današnje granice ili ćemo se vrnut na dukljanske. "Nešto između" nije moguće.
 
A sto se popisa tice sve se kao i uvek unapred zna tacno u brojku bar kad se tice bilo cega u CG. Mada ja mislim da ce se broj muslimana, hrvata znatno smanjiti a da ce se broj Crnogoraca u svim opstinama u toliko povecati.
Dobro su ve izdresirali. Svakoje zlo u Crnu Goru je moguće, a vi ste svi tako fini.
No. Postoje statistički metodi koji mogu dat dosta pouzdane procjene na osnovi dobro odabranoga ne velikoga uzorka. Ali, postoje i manipulacije.
Ja, pak mislim da će broj Crnogoraca i korisnika crnogorskoga jezika ubuduće stalno rasti, a najviše na račun broja Srba, jer politički Srbi nemaju dug rok trajanja. Ta tema je još politizovana, a novi Premijer na opazku jednoga opozicionara (poznatoga ka ekspert za prevare) da bi Vlada trebala osigurat da popis ne bude politizovan odgovorio: "Godinu dana prije popisa vi ste krenuli u kampanju ubjeđivanja građana CG kako da se izjasne, te ako želite da popis ne bude politizovan prestanite da ga politizujete."
 
Sta si imao iz naskog? hahahahaha
Da, istina je da smo jezik i kolokvijalno zvali srbskijem, jer drugčije se i nije moglo. Znam da nije bilo dozvoljeno javno reć da zboriš crnogorskijem jezikom. Sve drugo je moglo bit nazivano crnogorskijem, ali stalno su provlačili "srbske korijene" što je i logično kad se zna da u CG dugo nije bilo visokijeh škola, a predavači su redom bili beogradski đaci. Kad pogledam unazad divim se kako je naš jezik uobšte preteka.
 

Back
Top