RELIGIJSKI SIMBOLI

Ja se ne bih tako izrazio.
Iz perspektive slovenske religije, voda može i da da i da uzme život, ali je sve to deo ciklusa prirode, umiranja i rađanja.
Na primer, živa i mrtva voda u slovenskoj religiji ili u narodnoj bajci "Usud" reka koja nema roda.
Međutim, zaista mi voda uopšte nije asocijacija na sredstvo uništenja.

Pa zar ne vidiš moj post prije tvoga??
I održavatelj i uništavač ..
 
Čekaj, vi ozbiljno verujete da Srbi imaju veze sa Vedama?

Slovenska vera i Vedizam, jesu povezani.

Za početak i u sansnskritu i u staroslovenskom reč veda ima isto značenje.

Najsnažnija paralela je o sukobu Peruna i Velesa odnosno Indre i Vala/Vritre.
O tome piše Vitomir Belaj u knjizi "Hod kroz godinu".

O paraleli Žive i Bhavani, koju Caliburn spominje piše Ričard Stouni na srpskom je objavljeno u knjizi Rastka Kostića "Pad Arkone ili simrak slovenskog paganizma".
 
Pa zar ne vidiš moj post prije tvoga??
I održavatelj i uništavač ..
Nisam ga video kada sam pisao poruku.
Da, slažem se, al' uništenje nije izraz koji bih upotrebio.
Uništenje ima konotaciju konačnosti, koja nije primenljiva u slučaju vode.


Slovenska vera i Vedizam, jesu povezani.

Za početak i u sansnskritu i u staroslovenskom reč veda ima isto značenje.

Najsnažnija paralela je o sukobu Peruna i Velesa odnosno Indre i Vala/Vritre.
O tome piše Vitomir Belaj u knjizi "Hod kroz godinu".

O paraleli Žive i Bhavani, koju Caliburn spominje piše Ričard Stouni na srpskom je objavljeno u knjizi Rastka Kostića "Pad Arkone ili simrak slovenskog paganizma".

Upravo tako. :ok:
 
Slobodan si da navedeš moju poruku koja pokazuje tako nešto.


A, ne. Pišem o jasnim vezama između slovenske religije i hinduizma, tj. o elementima koji su karakteristični upravo za ove dve religije.
Reč o je skupu elemanata koji ukazuju na bliskost porekla ove dve religije.

Ne mogu da se setim na kojoj temi, a mrzi me da trazim. Uglavnom, ja ti rekoh da nisam vernik, a ti si tvrdio da jesam. Onda ti ja rekoh da Lwa nisu bozanstva u koja se treba verovati i da procitas Rigaudovu knjigu ''Secrets of voodoo'', na[ta si ti odgovorio da ti ne pada na pamet da procitas knjigu da bi mi dokazao da sam vernik, sto implicira da si veoma upucen u voudon.

To sto postoje veze izmedju religija, nikako ne znaci da imaju isto poreklo, kao ni da narodi koji imaju slicne religije imaju isto poreklo.

Recimo, Michael Bertiaux je pisao da slovenska religija ima najvise slicnosti sa germanskom, sa istim takvim autoritetom. I Ludwig Klages isto tako.
 
Nisam ga video kada sam pisao poruku.
Da, slažem se, al' uništenje nije izraz koji bih upotrebio.
Uništenje ima konotaciju konačnosti, koja nije primenljiva u slučaju vode.
Tko kaže da ima uništenje konotaciju konačnosti??
To je samo ciklus stvaranja i uništenja...
Voda je bila prije svega i sve će da se vrati vodi...
I opet će iz vode da se sve stvori..
Barem takvo je vjerovanje..
 
Znači uništavatelj ima u kršćanskom trojstvu???

Otac stvoritelj, Sin zastitnik, Sveti Duh razoritelj. U pocetku je bio samo Sveti Duh odrzavalac zivota. Po covjekovom sagrijesenju sve se promijenilo i priroda biva razarana, te svo zivo podlijeze smrti.

Da, na svaki ljudski grijeh i na svako ljudsko zlo Sveti Duh djeluje razornom silom. To se vidi na cijeloj zemlji: zemljotresi, cunamiji, tornada, pozari...I kako se sila ljudskog grijeha naglo umnozava i raste kroz zla djela ljudi, tako na zemlju dolaze sve jace i sve strasnije kazne. I tako ce kazne rasti i umnozavati se reciprocno rastu sile zla, sve dok se sva zemlja vatrom ne upali i ne izgori sa svim ljudskim djelima na njoj.
 
Poslednja izmena:
Slovenska Živa (Siwa, Ziwa) je analogna Šivinoj ženi Bhavani. ;)

Ja sam tebi sto puta rekao i opet ti ponavljam: bez licnog zivotnog iskustva nikad neces moci znati sta je sta u predhriscanskoj srbskoj religiji. Ispricacu ti kratku pricicu. U moje mjesto dosao novi, mladi pop rodom iz Rumunije.Pita ga jedan cica sa Romanije za ime i pop kaza:

"Ja sam Vasa"

"Kako "Vasa", pa ti si onda zensko", zacudi se cica.

To je jedan primjer kad musko ime ima oblik zenskog imena. Tako je i sa Zivom: ime koje oznacava muski rod!

Evo ti jos jedan primjer!

U mom djetinjstvu svake godine pred Bozicnji post obiljezavane su Poklade i malom pozorisnom scenom.U nekoj seoskoj kuci sa ovecom dnevnom prostorijom sakupi se puno mjestana.

Tu se mala djeca varaju na razne nacine kroz komicne scene i tako se djeca kroz prevaru namazu crnim cadjom, ali to nije to. Glavni dio pripada mladjim muskarcima, obicno ozenjenima, koji se presvuju u zenske haljine i glume mlade udate zene.Medju njih dolazi Ševo, mlad muskarac i "one" ga radosno docekaju. Medjutim, Ševi naglo pozli i pada na pod. "Zene" oko njega, lupaju djanovima cudeci se sta mu bi, jaucu, saginju se do Ševe, osluskuju da li dise, kuca li mu srce, a poneka stavi uho i na drugo osjetljivo muskarcevo mjesto, sto izaziva provalu smijeha medju gledaocima. Tek kad se kao uvjere da je zaista umro odu "zene" odu da donesu cebe,ponjavu ili deku da pokriju mrtvog Ševu. I kad se "zene" odmaknu, neko od prisutnih doda Ševi u ruke stap duzine 40-50 cm, koji on stavi sebi izmedju nogu i tako ga prikrije.

"Zene" se vracaju sa cebetom kukajuci: " Umro Sevo,, tesko nama, jadna ja, umro Sevo", pokrivaju cijelog Sevu cebetom i kukajuci u krug obilaze oko njega. Tada neko izmedju prisutnih vikne; "Ma ziv je Sevo, ljudi, ja sam vidio da nesto mrda!"

I tad "zene" prestanu da kukaju, publika sva zacuti i skupa sa "zenama" gledaju da li se zaista "nesto" kod Ševe mrda. I pocinje Ševo ispod cebeta polako da uspravlja onaj stap izmedju nogu sve dok ga potpuno ne uspravi podizuci cebe. Prolomi se grohotni smijeh, a zene pocinju da se vesele: "Ziv je Ševo, blago nama!"

I zapitajmo se otkud u zabacenim selima centralne Bosne Ševo sa svojim stapom medju nogama? Iz Indije, pamcenje na vedsko bozanstvo Lingam Šivu:

800pxmaduraimeenakemple.jpg


http://en.wikipedia.org/wiki/Lingam

Za sex ili vodjenje ljubavi i danas se u Bosni kaze ševiti se, ili oni se ševe. I tako muška "trišula" ne znaci unistenje, nego stvaranje! :mrgreen:
 
Poslednja izmena:
A ovi simboli iz crkve Svetog Marka u Beogradu? Nalaze se na ikonostasu levo od ulaza.

2qapeo7.jpg

Cekic i klijesta: cekicem zakovan Hrist klinovima za krst, klijestima iscupani klinovi.

Casa (pehar, putir) kao simbol Hristove krvi i pricesca.

Bacanje kocki za Hristov ogrtac.

Spuzva i koplje: pojenje Hrista sircetom i probadanje kopljem pri provjeri da li je mrtav.

Jedino sto ovdje jedno drugom kontrira je to sto pehar (casa, putir), kao simbol u kojem je pricesna Hristova krv sa krsta, u pravoslavnoj Crkvi ne odgovara stvarnosti danasnjeg pravoslavnog pricesca, jer oni danas u pehar vinu dodaju vodu sto simbolise momenat kad je rimski vojnik kopljem probo mrtvo Hristovo tijelo, te su pri tome potekli krv i voda. Dakle se danasnji pravoslavci (kao i svi drugi koji se smatraju hriscanima) pricescuju simbolom smrti, a ne zivom krvlju Hristovom koja je tekla iz Hristovog tijela dok je Hristos jos bio ziv na krstu. To je vizantijska varijanta hriscanstva: ne pricescuju se cistim vinom kao simbolom zive krvi i zivota, nego se pricescuju mrtvom krvlju, simbolom smrti:
"А будући да бјеше петак, па да не би тијела остала на крсту у суботу, јер бијаше велики дан она субота, Јудејци замолише Пилата да им се пребију голијени, па да их скину. Онда дођоше војници, и првоме пребише голијени и другоме распетоме с њим; А дошавши до Исуса, кад видјеше да је већ умро, не пребише Му голијени, него један од војника прободе Му ребра копљем; и одмах изиђе крв и вода. И онај који је видио, посвједочио је, и истинито је свједочанство његово, и он зна да истину говори, да и ви вјерујете. Јер се ово догоди да се испуни Писмо: кост Његова неће се преломити. И опет друго Писмо говори: Погледаће на онога кога прободоше."(19:31-37)

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Svetopismo/TumacenjeJevandjeljapoJovanu/Jev_po_Jovanu19.htm

Neposredno nakon smrti prava ziva krv se razlaze, raspada na krvnu plazmu i vodu.

Sirijski pravoslavci, Asirci, i dalje koriste samo cisto vino kao simbol ciste, zive krvi Hristove. Tako sam cuo.
 
Poslednja izmena:
Otac stvoritelj, Sin zastitnik, Sveti Duh razoritelj. U pocetku je bio samo Sveti Duh odrzavalac zivota. Po covjekovom sagrijesenju sve se promijenilo i priroda biva razarana, te svo zivo podlijeze smrti.

Da, na svaki ljudski grijeh i na svako ljudsko zlo Sveti Duh djeluje razornom silom. To se vidi na cijeloj zemlji: zemljotresi, cunamiji, tornada, pozari...I kako se sila ljudskog grijeha naglo umnozava i raste kroz zla djela ljudi, tako na zemlju dolaze sve jace i sve strasnije kazne. I tako ce kazne rasti i umnozavati se reciprocno rastu sile zla, sve dok se sva zemlja vatrom ne upali i ne izgori sa svim ljudskim djelima na njoj.

A što čemo s onim kataklizmama na zemlji prije nego što je čovjek uopće postao??
Tko je tu sagriješio??
 
Kao gospodar noći, Mjesec određuje raspored rituala
i predstavlja utočište predaka. Oni koji štuju bogove i pretke, i piju somu u žrtvenim obredima some, sigurno odlaze
na Mesec kada napuste ovaj svet. Vede objavljuju da je
Mesec 'sam kralj Soma, hrana bogova'. Uvek kada se obavi
prinošenje žrtve, miris tih ponuda diže se do Meseca. Kao
gospodar biljki i njihovog rasta, Mesec izliva nektar some
u vegetaciju sveta, hraneći je kako bi ona mogla da nahrani
sva stvorenja. Mesec je gospodar svih voda na svetu, i
vlada slanim ukusom; on reguliše plimu i oseku, i skladišti
i podstiče kišu


IMa li ovo i "piju" sličnosti s nečim???



http://3.***************/_xdN0QQwsP1A/Si1jUHiPzMI/AAAAAAAACsI/kZw0sNbuu04/s400/moon_l1red.jpg

Full-Moon.jpg
 
Poslednja izmena:
Otkud znas da su postojale? Javio CNN, BBC ili B92? ;)

Strašno. Čemu pominjanje CNN, BBC ili B92? :rida: misli se na one asteroide što su padali pre miliona i miliona godina, što su zbrisali više od pola živog sveta na ovoj planeti (a i na ko zna koliko planeta u svemiru). :thumbdown: S kim mi diskutiramo?

Pa imaju dokazi za razliku te tvoje fantazije da ljudska krivnja je sve uzrokovala..

Za njegove fantazije ne postoje nikakvi dokazi.
 
Trišula je simbol nezaustavljive sile transcendentalne stvarnosti, a njena tri roga simbolišu stvaranje, održavanje i uništenje, tri Šivina aspekta .(ko je rekao Nilaya?)
Megjutoa, Trišulu drži i boginja Durga u jednoj od svojih sedam ruku. Nadalje, Trišula simboliše idu, sušumnu i pingalu, što je veoma bitno u Hatha jogi, što nas navodi na činjenicu da se koristi i u budizmu kao simbol Bude, Darme i Sange, i još drevniji simbolizam u vidu zangs-kyi sha-zung u Bon tradiciji.
 
Paukova mreža je simbol umotavanja u sopstvenu mrežu neznajna, a u novije vreme može simbolizovati i Internet (zver 666). Pauk ima 8 nogu, a to je 2x4, znači dva puta krst ili četiri strane sveta. Mrav ima 6 nogu, znači 2x3, dakle duplo trojstvo... zato je preuzvišena reliogija mrava najprva i najglavnija religija sveta.
 
Paukova mreža je simbol umotavanja u sopstvenu mrežu neznajna, a u novije vreme može simbolizovati i Internet (zver 666). Pauk ima 8 nogu, a to je 2x4, znači dva puta krst ili četiri strane sveta. Mrav ima 6 nogu, znači 2x3, dakle duplo trojstvo... zato je preuzvišena reliogija mrava najprva i najglavnija religija sveta.

Koliko brojeva ima koji djele 666 na cjeli broj???
 
Ne mogu da se setim na kojoj temi, a mrzi me da trazim. Uglavnom, ja ti rekoh da nisam vernik, a ti si tvrdio da jesam. Onda ti ja rekoh da Lwa nisu bozanstva u koja se treba verovati i da procitas Rigaudovu knjigu ''Secrets of voodoo'', na[ta si ti odgovorio da ti ne pada na pamet da procitas knjigu da bi mi dokazao da sam vernik, sto implicira da si veoma upucen u voudon.
Malo si sa logikom zaratio, zar ne? :lol:

Uzgred, od te diskusije sam odustao, jer sam na vreme shvatio da ne mogu da ti dokažem da jesi vernik, pošto si tvrdo ubeđen da nisi i porediš se sa gnosticima.
To što prosečan sledbenik voudon-a jeste vernik, a voudon se smatra za religiju, ti očito ne smatraš relevantnim.
To što je voudon zvanična religija u Beninu i veoma prisutan na Haitiju, i što se u oba slučaja njegovi praktikanti smatraju vernicima, takođe ti nije relevantno.
Kako onda da ti dokažem da jesi vernik? :lol:

Zato sam i odustao od toga da ti dalje dokazujem.


To sto postoje veze izmedju religija, nikako ne znaci da imaju isto poreklo, kao ni da narodi koji imaju slicne religije imaju isto poreklo.

Recimo, Michael Bertiaux je pisao da slovenska religija ima najvise slicnosti sa germanskom, sa istim takvim autoritetom. I Ludwig Klages isto tako.
S tom razlikom što postoje osobenosti slovenske religije koje deli sa hinduizmom, a koje se ne mogu naći u drugim religijama.
Slovenska religija i prostorno, a i u smislu sistema, panteona, ideja nalazi se između hinduizma na Istoku i nordijskih religija na Zapadu.
Indo-iranske veze i naročito veze sa hinduizmom su dobro dokumentovane i priznate u stručnoj literaturi.



Tko kaže da ima uništenje konotaciju konačnosti??
To je samo ciklus stvaranja i uništenja...
Voda je bila prije svega i sve će da se vrati vodi...
I opet će iz vode da se sve stvori..
Barem takvo je vjerovanje..
Uništenje, za razliku od smrti ili sna, ili hibernacije i dr. ima jasnu implikaciju konačnosti.
Kada je nešto uništeno, od isto je ostalo ništa, kao što i sam glagol kaže.
Ne možeš imati ciklus od ničega.


Ja sam tebi sto puta rekao i opet ti ponavljam: bez licnog zivotnog iskustva nikad neces moci znati sta je sta u predhriscanskoj srbskoj religiji.
Ne, Hrastovniče. Nećemo moći da znamo celokupnu slovensku religiju, ali u ovom konkretnom slučaju znamo, na osnovu hronika i materijalnih nalaza da je Živa boginja, a ne bog.
...a na osnovu komparativne religije da joj je analogna Bhavana.
Odnosno, ako ne znamo baš sve, to ne znači da ne znamo ništa.
 
Poslednja izmena:
Malo si sa logikom zaratio, zar ne? :lol:

Uzgred, od te diskusije sam odustao, jer sam na vreme shvatio da ne mogu da ti dokažem da jesi vernik, pošto si tvrdo ubeđen da nisi i porediš se sa gnosticima.
To što prosečan sledbenik voudon-a jeste vernik, a voudon se smatra za religiju, ti očito ne smatraš relevantnim.
To što je voudon zvanična religija u Beninu i veoma prisutan na Haitiju, i što se u oba slučaja njegovi praktikanti smatraju vernicima, takođe ti nije relevantno.
Kako onda da ti dokažem da jesi vernik? :lol:

Zato sam i odustao od toga da ti dalje dokazujem.



S tom razlikom što postoje osobenosti slovenske religije koje deli sa hinduizmom, a koje se ne mogu naći u drugim religijama.
Slovenska religija i prostorno, a i u smislu sistema, panteona, ideja nalazi se između hinduizma na Istoku i nordijskih religija na Zapadu.
Indo-iranske veze i naročito veze sa hinduizmom su dobro dokumentovane i priznate u stručnoj literaturi.




Uništenje, za razliku od smrti ili sna, ili hibernacije i dr. ima jasnu implikaciju konačnosti.
Kada je nešto uništeno, od isto je ostalo ništa, kao što i sam glagol kaže.
Ne možeš imati ciklus od ničega.



Ne, Hrastovniče. Nećemo moći da znamo celokupnu slovensku religiju, ali u ovom konkretnom slučaju znamo, na osnovu hronika i materijalnih nalaza da je Živa boginja, a ne bog.
...a na osnovu komparativne religije da joj je analogna Bhavana.
Odnosno, ako ne znamo baš sve, to ne znači da ne znamo ništa.

Da, ti imas knjige od onih koji su prije 100-200 godina zapisivali daleka sjecanja na staru religiju. U tim knjigama Ziva jeste zensko.

Ja sam licno u svom kraju dozivljavao narodno sjecanje na Živu u pokladnom obicaju sa Ševom (Šivom ili Živom) i to sam vec ispricao. Ševo je bio musko i njegov podignuti stap ispod deke simbol je one muske stvari, tj.nastupajuce plodnosti i radjanja. Sto sela, sto obicaja.
 
Da, ti imas knjige od onih koji su prije 100-200 godina zapisivali daleka sjecanja na staru religiju. U tim knjigama Ziva jeste zensko.

Ja sam licno u svom kraju dozivljavao narodno sjecanje na Živu u pokladnom obicaju sa Ševom (Šivom ili Živom) i to sam vec ispricao. Ševo je bio musko i njegov podignuti stap ispod deke simbol je one muske stvari, tj.nastupajuce plodnosti i radjanja. Sto sela, sto obicaja.

Ne, Hrastovniče. Pišem o hronikama nastalim u vreme dok je slovenska religija još uvek bila neokrnjena i o materijalnim nalazima koji Živu predstavljaju kao boginju.
I materijalni nalazi su od pre 100-200 godina, zar ne? :roll:
 
Malo si sa logikom zaratio, zar ne?

Uzgred, od te diskusije sam odustao, jer sam na vreme shvatio da ne mogu da ti dokažem da jesi vernik, pošto si tvrdo ubeđen da nisi i porediš se sa gnosticima.
To što prosečan sledbenik voudon-a jeste vernik, a voudon se smatra za religiju, ti očito ne smatraš relevantnim.
To što je voudon zvanična religija u Beninu i veoma prisutan na Haitiju, i što se u oba slučaja njegovi praktikanti smatraju vernicima, takođe ti nije relevantno.
Kako onda da ti dokažem da jesi vernik?

Zato sam i odustao od toga da ti dalje dokazujem.

Malo si pobrkao lončiće, Caliburne, u svojoj želji da dokažeš kako je enciklopedijsko znanje jedino relevantno, ne uzimajući u obzir činjenicu da sam ja živeo u Beninu godinu i dva meseca. Benin nema zvaničnu religiju; većina stanovništva je katoličke veroispovesti, a ima i dosta muslimana, dok je ne Voudon, već Yoruba raširen u nekim područjima. Voudon je najpopularniji u Uidi i okolini.
Voudon jeste zvanična religija na Haitiju. Naravno, haićanski voudon je mnogo, mnogo drugačiji od afričkog, konkretno beninskog, kao što su oba veoma različita od brazilskog ili New Orleanskog, a sve je to drugačije od ezoteričnog voudona kojim se ja bavim.

Ne poredim se sa gnosticima, već jesam kršten i posvećen gnostik.

Ono što ti ne možeš da shvatiš, a to je zato što nisi, za razliku od mene, iniciran u voudon i posvećen Ghuedhe Porodici, konkretno Ghuedhe Nibbho rođaku, jeste da vera nije temelj voudon-a, već znanje, direktno iskustvo Lwa, na način koji je nedostupan intelektualnim naporima shvatanja voudona.

Na kraju, jedna od najgenijalnijih Kroulijevih izjava jeste: "Uopšte nije bitno da li su (Goetički pečati) zaista sigili pomoću kojih možemo da prizovemo Inteligencije ili su to dijagrami pomoću kojih aktiviramo određene centre u našem mozgu; važno je, ma koliko lenj ili glup student bio, da disciplinovano činjenje određenih stvari nepogrešivo proizvodi određene rezultate."

Ne možeš da mi dokažeš ništa u vezi voduona, jer ti o voudonu čitaš, ja voudon živim.


Ne možeš imati ciklus od ničega.

Možeš i te kako. Informiši se malo o kabalističkom konceptu AIN-a, iz kojeg emanira sve.

Opet moram da pomenem Kroulija i LIber CCCCXVIII, u kojem jedna od Inteligencija Aethyra kaže: "Be content; we take all, we give nothing; be content", čiji ispravan pregled glasi: "Budi zadovoljan; mi uzimamo sve, mi dajemo ništa; budi zadovoljan". Sapienti sat.

S tom razlikom što postoje osobenosti slovenske religije koje deli sa hinduizmom, a koje se ne mogu naći u drugim religijama.
Slovenska religija i prostorno, a i u smislu sistema, panteona, ideja nalazi se između hinduizma na Istoku i nordijskih religija na Zapadu.
Indo-iranske veze i naročito veze sa hinduizmom su dobro dokumentovane i priznate u stručnoj literaturi.

I iz toga možemo da izvučemo zaključak da je srpska religija stara 5000 godina?:lol:
 
Malo si pobrkao lončiće, Caliburne, u svojoj želji da dokažeš kako je enciklopedijsko znanje jedino relevantno, ne uzimajući u obzir činjenicu da sam ja živeo u Beninu godinu i dva meseca. Benin nema zvaničnu religiju; većina stanovništva je katoličke veroispovesti, a ima i dosta muslimana, dok je ne Voudon, već Yoruba raširen u nekim područjima. Voudon je najpopularniji u Uidi i okolini.
Ma nije valjda... da nije možda zbog toga na popisu u Beninu voudon jedna od mogućih opcija za izjašnjavanje i da nije možda zato voudon registrovana religija? :roll:
Brkaš pojmove zvanična religija i državna religija.


Voudon jeste zvanična religija na Haitiju. Naravno, haićanski voudon je mnogo, mnogo drugačiji od afričkog, konkretno beninskog, kao što su oba veoma različita od brazilskog ili New Orleanskog, a sve je to drugačije od ezoteričnog voudona kojim se ja bavim.
Da li je to neko sporio? Nije.
Ja pišem o voudonu u opštem slučaju. U tom opštem slučaju jeste reč o religiji (koja ima svoje varijacije, naravno), a njeni praktikanti jesu vernici.


Ne poredim se sa gnosticima, već jesam kršten i posvećen gnostik.

Ono što ti ne možeš da shvatiš, a to je zato što nisi, za razliku od mene, iniciran u voudon i posvećen Ghuedhe Porodici, konkretno Ghuedhe Nibbho rođaku, jeste da vera nije temelj voudon-a, već znanje, direktno iskustvo Lwa, na način koji je nedostupan intelektualnim naporima shvatanja voudona.

Na kraju, jedna od najgenijalnijih Kroulijevih izjava jeste: "Uopšte nije bitno da li su (Goetički pečati) zaista sigili pomoću kojih možemo da prizovemo Inteligencije ili su to dijagrami pomoću kojih aktiviramo određene centre u našem mozgu; važno je, ma koliko lenj ili glup student bio, da disciplinovano činjenje određenih stvari nepogrešivo proizvodi određene rezultate."
Jes' i besmrtna živi Jehovinu reč i zna da su Jehovinih svedoci u pravu i da znaju, a i talibani... itd., itd.,...
Moram priznati da me iznova iznenađuje, i to ne malo, kako se do verskog fundamentalizma može stići iz različitih pravaca, pa čak i iz visokoceremonijalne ezoterije. Mehanizam psihološke odbrane ideje u koju je uložena energija (fizička, duhovna, emocionalna, intelektualna) je zaista zver na koju uvek treba računati.



Ne možeš da mi dokažeš ništa u vezi voduona, jer ti o voudonu čitaš, ja voudon živim.
Mislim da je pre razlog to što se ti prema voudon odnosiš na isti način na koji se pravoslavni talibani koji znaju da postoji avramski bog i znaju da su mitarstva istinita, baš kao što znaju da je svaka reč Svetog pisma istinita i od avramskog boga, odnose prema pravoslavlju.
Drugim rečima brkaš veru i znanje.



Možeš i te kako. Informiši se malo o kabalističkom konceptu AIN-a, iz kojeg emanira sve.
Opet... brkaš veru i znanje.
Možeš verovati u Kabalu i ideje kojima barata, al' kada dođe do znanja, situacija je drastično drugačija.


Opet moram da pomenem Kroulija i LIber CCCCXVIII, u kojem jedna od Inteligencija Aethyra kaže: "Be content; we take all, we give nothing; be content", čiji ispravan pregled glasi: "Budi zadovoljan; mi uzimamo sve, mi dajemo ništa; budi zadovoljan". Sapienti sat.
I ovo baš nikakve veze ni sa temom ni sa tekućom diskusijom nema.



I iz toga možemo da izvučemo zaključak da je srpska religija stara 5000 godina?:lol:
Da, jer u narodnom predanju jasno uočavamo matricentrični sloj slovenske religije, koji potiče iz perioda pre bronzanog doba.
Zaista ne vidim šalu u tome. :confused:
 

Back
Top