RELIGIJSKI SIMBOLI

Znakovni simboli stecka:

200abdfa6f1f4.jpg


"Kamen koji odbaciše zidari, posta glava od ugla."
 
BOSANSKI STECAK OBELISK

p8070119e.jpg

1444d2e497dcb.jpg


00014f.jpg

Stecak (biljeg, mramor) D. Bakici, "Vlaskovac", Olovo, Bosna

Kazu nasi "uceni znalci stecaka" da je ovo na stecku svinja. Ali ne znam kako ce sami sebi i drugima da objasne otkud to da se svinja leze iz jajeta. Kad oni to sebi i drugima objasne, morace da priznaju da je ovo ipak zmaj, jer se zmaj leze iz jajeta.

Fotografija i "Video interview with Nano" preuzeti sa: http://bpblognews.blogspot.ca/2009_08_01_archive.html

Zamislite sad: bogumili sa svinjama i zmajevima. :hahaha:

-nastavlja se-
 
Poslednja izmena:
superstock1527r020935.jpg
00014b.jpg


Ovo su zmajevi sa solarnim simbolima okolo. Da na bosanskom obelisku nema solarnih simbola, da ima neko ime ili godina, onda bi se i moglo povjerovati da se radi o nekom covjeku sa njegovim grbom. Ovo sto ima je obelisk i ona piramida sa suncem na vrhu, sto jasno govori da se radi o Suncu: obelisk, piramida, sunce na piramidi, solarni simboli i zmaj. Zavrsena prica i otpada bilo kakva pomisao da je to spomenik nekom covjeku (tu ni groba nema).
Jaje jeste simbol zivota i ponovnog radjanja, a zmaj leta (visine), simbol snage, vatre i sunca. Obelisk je simbol Sunca i eno Sunca u onij kugli na vrhu piramide obeliska.

obeliskbakici1olovoba40.jpg


Sadasnja visina bosanskog obeliska od tla je preko cetiri metra, a koliko je duzina ukopanog dijela, ne zna se. Zna se samo da su odustali od namjere da ga cijelog otkopaju i prenesu u Zemaljski muzej u Sarajevu (valjda se prepali se da u zemlji nije jos cetiri metra).

-nastavlja se-
 
obeliskbakici1olovoba40.jpg


Obelisk je izdijeljen na tri vidljiva, skoro jednaka dijela. To su tri godisnja doba. Na vrhu je piramida sa Suncem. Da li piramida sa suncem predstavlja cetvrto godisnje doba, ili je dio obeliska koji simbolise cetvrto godisnje doba i dalje u zemlji? To bi treba tek da se ispita.

Uze (spag) po rubnim dijelovima i vertikalnim sekcijama predstavlja vrijeme, mjeru vremena (u Bosni se kaze "Jos jedan spag do zalaska sunca").
 
Ovo su dani kad se Sunce priblizava sazvijezdju Bika i Oriona. Na vedrom nebu u ranim vecernjim satima mozete jos vidjeti Orion koji je na granici dana i noci. Za koji dan i zvijezde Oriona prestace biti vidljive, jer ulaze u zonu dana i bice nevidljive sve do jutarnjih sati iza prve sedmice avgusta, pred Preobrazenje. U indijskoj astrologiji Orion se naziva Mriga, sto znaci Jelen. To je onaj jelen sa stecaka kojeg bozanstvo Sunca juri i lovi, da bi ga evo u ove dane sustigalo i ulovilo. Jelen je simbol obnove zivota, a ta obnova pocinje sa proljecem.

boljunstolac.gif
kolovodjasuncenajelenu.jpg


Bozanstvo Sunca, kolovodja suncanog kola, na uhvacenom jelenu (stecak iz Boljuna kod Stoca, nekadasnji Vidostak). Ovo suncevo kolo simbol je dana kad je Sunce iznad Oriona (iznad jelena), a to su dani koji upravo nastaju pa do Preobrazenja u avgustu.
 
Poslednja izmena:
Orion nema nikakve blage veze sa preobraženjem. Njegov simbolizam vezan je za religije mnogo, mnogo, mnogo starije od hrišćanstva, kad se za solarne kultove bilo kakve vrste nije ni čulo.


Gdje sam ja rekao da Orion IMA veze sa Preobrazenjem? Nigdje. Evo sta sam rekao: Ovo suncevo kolo simbol je dana kad je Sunce iznad Oriona (iznad jelena), a to su dani koji upravo nastaju pa do Preobrazenja u avgustu.

U prirodnim zbivanjima bas se tako desava: Orion ce se opet pojaviti na istocnom jutarnjem nebu u danima pred Preobrazenje.
 
Poslednja izmena:
Mene zanima kako se zove sekta čijih pripadnika ima dosta po Novom Sadu, žene nose kosu skupljenu ispod marame i duge suknje (liče na naše u crkvi nedeljom, samo su ove uvek tako obučene)?
Svi su neke zanatlije... mislim da im pripadaju one razne zanatlije Šovljanski...
ako neko zna, baš me zanima...

hvala,
:bye:
 
Ovo su dani kad se Sunce priblizava sazvijezdju Bika i Oriona. Na vedrom nebu u ranim vecernjim satima mozete jos vidjeti Orion koji je na granici dana i noci. Za koji dan i zvijezde Oriona prestace biti vidljive, jer ulaze u zonu dana i bice nevidljive sve do jutarnjih sati iza prve sedmice avgusta, pred Preobrazenje. U indijskoj astrologiji Orion se naziva Mriga, sto znaci Jelen. To je onaj jelen sa stecaka kojeg bozanstvo Sunca juri i lovi, da bi ga evo u ove dane sustigalo i ulovilo. Jelen je simbol obnove zivota, a ta obnova pocinje sa proljecem.

boljunstolac.gif
kolovodjasuncenajelenu.jpg


Bozanstvo Sunca, kolovodja suncanog kola, na uhvacenom jelenu (stecak iz Boljuna kod Stoca, nekadasnji Vidostak). Ovo suncevo kolo simbol je dana kad je Sunce iznad Oriona (iznad jelena), a to su dani koji upravo nastaju pa do Preobrazenja u avgustu.

Astrologija je prekrasna nauka i gotovo u svakoj civilizaciji ima lijepih priča na tu temu.
Ljudi su kontemplirali na nebo i stvarali jedni malu znanost prateći i prenoseći stečeno s koljena na koljeno i zapanjujuće je kako su to sve uspjevali i primjetiti te zakonitosti neba i prenositi dalje.
Nažalost poslije je netko prekinuo niz a ne treba pogađati tko.no eto ostala je živa to je pravi LOGOS božiji. ASTRO LOGOS.
Govor neba je čisto nekorumpirano djelo boga za razliku od knjiga koje se danas slave kao bog.
 
BOSANSKI STECAK OBELISK

p8070119e.jpg

1444d2e497dcb.jpg


00014f.jpg
Stecak (biljeg, mramor) D. Bakici, "Vlaskovac", Olovo, Bosna

Kazu nasi "uceni znalci stecaka" da je ovo na stecku svinja. Ali ne znam kako ce sami sebi i drugima da objasne otkud to da se svinja leze iz jajeta. Kad oni to sebi i drugima objasne, morace da priznaju da je ovo ipak zmaj, jer se zmaj leze iz jajeta.

Fotografija i "Video interview with Nano" preuzeti sa: http://bpblognews.blogspot.ca/2009_08_01_archive.html

Zamislite sad: bogumili sa svinjama i zmajevima. :hahaha:

-nastavlja se-

Храстовниче, ако дозволиш...

На првој слици се јасно види да је у питању чист хералдички приказ личног или породичног грба. Сасвим јасно се оцртавају челенка, шлем са плаштом, на крају штит. Што се тиче мотива у челенци, не могу да се зарекнем ни да је глава вепра ни да је глава змаја. На фотографији је ближа глави вепра, а у реконструкцијама ближа је змајевој глави. Треба приметити да се ниједна од приложених реконструкција не односи на приказану страну стећка о којој говоримо. Вероватно се односе на исти стећак само на друге његове стране.

Што се пак грба у реконструкцијама тиче, ГУСАР и ја смо дошли до закључка да није немогуће ни да се око штита обавија змај, и то тако да је мотив испод главе заправо наставак репа који се губи у плетенастој линији са једне стране и извире поново из ње на другој страни. То се лепо види на овој слици:

http://3.***************/_W_w_7Q9ZJIU/SnzHrVdXTRI/AAAAAAAAAvY/vjs5cP-ObE8/s1600/P8070107b.jpg​
 
Poslednja izmena:
Pismo za gluhonijeme su sve znakovi prstima. Ispruzen srednji prst jasno asocira na onu musku stvar sa dvije druge stvarcice sa strana. Ali to nema veze sa ovim o cemu mi raspravljamo. Neoborivo je da su hindo-budisticki znakovi prstima postojali mnogo prije hriscanstva i jos mnogo ranije od pojave ovih znakova u hriscanskoj ikonografiji.
I zakljucak sta je?
Zakljucak je da su ti znakovi prstima u hriscanstvo dosli iz hinduizma i budizma.

christpantocratorsinai8.jpg


Najstarija Hristova ikona sa Sinaja, 5. vijek: prvi znak prstiju desne Hristove ruke.
Sta znaci ovaj znak?

404pxmosaicchristhagias.jpg


Carigrad, 11 vijek, prva pojava drugog znaka prstiju desne ruke .
Sta znaci ovaj znak?

mosaikikonbodeberlin2.jpg


Mozaik, 12. vijek, prva pojava treceg znaka prstiju desne ruke.
Sta znaci ovaj znak?

Tri razlicita znaka nikako ne mogu imati isto znacenje. Je li to simbolicno objavljivanje transformacije hriscanstva od Hrista ka Antihristu?

E pa evo,pameti moja,da te ja naucim malo oko toga,koliko ja znam.Da vidimo,gde sve ti ovde blago receno izvrces istinu,odnostno gde postavljas neke svoje teorije.
I prva i druga i treca slika imaju apsolutno isto znacenje,kao i Isusovi prsti.
Sta Isus pokazuje rukom?
1.Kaziprst,uspravan = I
2.Srednji prst,blago savijen = S (odnosno grcko,cirilicno C)
3.Palac i domali prst su ukrsteni (na slikama izgleda kao da su spojeni,ali oni su blago ukrsteni) = H (odnosno grci X)
4.Mali prst blago savijen= S (C)

Sta se na kraju dobije? ISHS,odnosno originalno napisano ICXC
 
Divan topic sa stručnim trolovima. Brzim čitanjem neda se primetiti ko pita da sazna, a ko da zeza.

Ja bih pokušao da doprinesem konstatacijom da bi moglo biti više posezanja da se shvati poruka. Izeš poznavanje azbuke, uspešno prepoznavanje slova, ako je reč nepoznata.
S druge strane, rečenica i kontekst pomažu da se otkrije do tada nejasno slovo.

Moglo bi se preformulisati i ovako. Srazmerno previše je pitanja koja se zasnivaju na "šta". Odgovori na pitanja sa "zašto" pomogli bi i u rešavanju prethodnih.


Još nešto bih postavio ovde, pitanje univerzalnog tipa o značenjima simbola. Evo kristališe se bolja formulacija:
da li u svemu može da se nađe simbol i poruka - i kad crtač ne zna "značenje" ili čak neće da prikaže nikakvo značenje?
Meni se čini da su poruke univerzalne čak i kad su simboli lokalni. Na crtežu iz Miroslavljevog sa dve jezičine, jedna svetla jedna tamna, taj detalj neizbežno se uklapa u opšte zapažanje dijalektičke podele. Ima/nema, dobro/zlo, i tako d a lj e.

Za rogove ne pomaže ni Biblija. Simbol moći, sposobnosti da se protivnik povredi. I jagnje je rogato stvorenje.

Nisam se udubljivao u staroslovenski(?) tekst koji okružuje pomenutu ilustraciju. Možda uopšte nema veze (ali svaki doodle crtež po Frojdistima nosi gomilu informacija), a možda se baš tu govori o Đavolu koji ide okolo kao ričući lav (nema šanse, samo ilustrujem).




Pozdrav braći tragateljima.
 

Back
Top