PORODILJSKO BOLOVANJE I ZATVARANJE RADNJE

knez1

Početnik
Poruka
33
Imam jedan problemcic koji se polako pretvara u veliki problem.Dakle vlasnik sam privatne radnje u kojoj je bila zaposljena moja supruga{prijavljena kao pomocni radnik} e sad ona je otisla na trudnicko bolovanje pa na porodiljsko i sve bi bilo fino i lepo da meni posao nije poceo naglo da opada i stagnira tako da sam primoran da zatvorim radnju.Pitanje je sledece:"DALI ONA KAO PORODILJA GUBI PRAVO NA PORODILJSKO BOLOVANJE?" i drugo pitanje nevezao za ovo prvo "DALI POSTOJI MOGUCNOST AKO SE RADNJA ZATVORI DA SE STAVI U NEKU VRSTU "PAUZE" TJST DA SE IDALJE PLACAJU POREZI I SOCIJALNO ALI DA NEMA ADRESU TJST LOKACIJU(posto nebih idalje da placam lokal gazdi koji me odra zivoga)?"
 
Imam jedan problemcic koji se polako pretvara u veliki problem.Dakle vlasnik sam privatne radnje u kojoj je bila zaposljena moja supruga{prijavljena kao pomocni radnik} e sad ona je otisla na trudnicko bolovanje pa na porodiljsko i sve bi bilo fino i lepo da meni posao nije poceo naglo da opada i stagnira tako da sam primoran da zatvorim radnju.Pitanje je sledece:"DALI ONA KAO PORODILJA GUBI PRAVO NA PORODILJSKO BOLOVANJE?" i drugo pitanje nevezao za ovo prvo "DALI POSTOJI MOGUCNOST AKO SE RADNJA ZATVORI DA SE STAVI U NEKU VRSTU "PAUZE" TJST DA SE IDALJE PLACAJU POREZI I SOCIJALNO ALI DA NEMA ADRESU TJST LOKACIJU(posto nebih idalje da placam lokal gazdi koji me odra zivoga)?"
proveri u APR mislim da moze da se promeni lokacija .radnja je u statusu mirovanja ,PiO i zdravstveno placas a delatnost preformulises kao rad na terenu.
 
Ako i dalje zelis da placas poreze i doprinose, nikakav problem.Izadjes iz tog lokala, promenis adresu(na znam kako sem,to prijavljuje APR, ali sigurno moze).

Sto s eostalog tice 99% sam siguran da tvoja zena ne moze izgubiti porodiljsko, ako ti zatvoris radnju.S tim sto treba da se raspitas o nacinu na koji ce joj se to porodiljsko placati(odes u socijalno da pitas)....
Mislim, u zakonu o radu janso kaze da se radnik na bolovanju ne moze odjaviti iz firme, niti moze dobiti otkaz..O radnji ne kaze nista, a bolovanje kao takvo se ne moze prekidati.......Itsot kao niko en moze naterati nekoga da ne moze da zatvori firmu kada god to zeli.
 
Videla sam temu, pa da pokušam da ti odgovorim, ali nemoj da mi veruješ 100%.Nisam ni pravnik ni knjigovođa, ali se sećam da kada sam radila sa koleginicom koja je knjigovođa, da se prvo uplate doprinosi i plata za porodilju, pa onda taj novac država refundira.Ranije je bila neka mogućnost da kada se zatvori radnja, porodilja ide na biro i tako prima porodiljsko bolovanje, ali mislim da su to ukinuli.Najbolje bi bilo da odeš da se raspitaš u NSZ, njihov pravnik će verovatno moći da odgovori na tvoje pitanje. :bye:
 

Back
Top