Otac Stefana Nemanje

Radio televizija Srbije odlučila je da uskoro započne pripreme za realizaciju serije "Nemanjići", pišu domaći mediji.
Ima li nekih novih stavova?
Ako nema, da posteno glasamo pa da odredimo Desu. :mrgreen:

A kad smo vec kod Dese, jos i da bude da je sinu doveo zenu iz Nemacke.
Eeee, a zar ne bi bio lepo da je od Serbja?
Znam, ima jos do Nove godine... z:mrgreen:
 
Poslednja izmena:
A uz ovu seriju sledece godie stize i Bjeogrlicev film o Nemanjicima.
Ako se budu osvrnuli, otac Nemanje je najverovatnije Zavida, iako izgleda da mozda i nije (?) a Miroslav mu nije rodjeni brat (?)
Zatim Nemanjina zena, Ana, je poreklom Grkinja (?)
Imena kceri (ako nisu Vuka i Deva), Jefimija i Tiha (?)
Msm, stvarno.. :tambalamba:
Plus, gde je bio Stari Ras?
http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/388312/Tajna-Nemanjinog-grada
 
Poslednja izmena:
Vidim da je Tibor Zivkovic navodio da je Zavida zavrsio u zarobljenistu kod Ugara.
Ipak, da li je moguce da mu potomci nisu nikada vratili telo u Srbiju?
Jos kad malo vise uprostim, kako da neki od potomaka makar ne ponese njegovo ime kada se geopoliticka situacija izmenila?
Zanimljivo je da se sin Vojislava zvao Desa. S druge strane tako bi se lako moglo reci i za Stefana i Vukana, apropo Stanojeviceve teorije...
No, Nemanjina zena Ana je lako mogla biti franackog roda (znam da kod tronoskog letopisca stoji fruskoga), ako je dosla preko Desinih saveznistava sa Nemackom.
Svoju najstariju kcer je udao za kneza Leonarda Osorskog, sina venecijanskog duzda Vitala II Mikijelija.
Desini poslanici su isli do Nemacke, gde pokusavaju da uspostave savez putem zenidbe druge Desine cerke za nemackog markgrofa, a sto je izazvalo bes vizantijskog cara Manojla Komnina.
 
Naleteh u knjizi - "Srpski vladari", Kosta Radić, Momir Jović: ako prihvatimo kazivanja "Barskog rodoslova", da je sestrić župana Vukana, Stefan (brat Uroša I), imao tri sina, Stracimira, Miroslava i Nemanju, tada bi to ujedno bilo i drugo ime Zavide.
 
Dobro, de! :)
Već jesam. Kalićku mnogo volim da čitam, a evo i Popovića.
200910-stari-Ras_optim.jpg

Ali, ..."neko je to smišljeno radio, a u današnjem strogom centru Novog Pazara zabetonirani su delovi crkava i drugih ostataka Starog Rasa,
u podrumima nekih starih lokala još stoje freske i ostaci crkava, niko na to ne obraća pažnju".
 
Poslednja izmena:
Dobro, de! :)
Već jesam. Kalićku mnogo volim da čitam, a evo i Popovića.
Pogledajte prilog 360696
Ali, ..."neko je to smišljeno radio, a u današnjem strogom centru Novog Pazara zabetonirani su delovi crkava i drugih ostataka Starog Rasa,
u podrumima nekih starih lokala još stoje freske i ostaci crkava, niko na to ne obraća pažnju".

Za mene to nije čudno. U ovoj zemlji o kulturno istorijskom blagu odvano malo ko vodi računa. Posle Žrnova, zatrpane bazilike, bušenja vodovodnih cevi kroz rimsko groblje u Nišu, sada rušenja Valjevske Gračanice, i bezbroj spomenika i lokaliteta uništenih od strane "slobodnih tragača" za blagom, što bi Ras bio izuzetak?? U neku ruku jeste zbog..... mhmmm danas oštrih nacionalno-verskih razlika gde svaka strana zanemaruje ("ruši") kulturne spomenike one druge ali u svakom slučaju nema veze sa "Bečom" i 1878-om
Ne bi me čudilo da se u narednoj deceniji pokrene neki "Ras na vodi" projekat
 
Za mene to nije čudno. U ovoj zemlji o kulturno istorijskom blagu odvano malo ko vodi računa. Posle Žrnova, zatrpane bazilike, bušenja vodovodnih cevi kroz rimsko groblje u Nišu, sada rušenja Valjevske Gračanice, i bezbroj spomenika i lokaliteta uništenih od strane "slobodnih tragača" za blagom, što bi Ras bio izuzetak?? U neku ruku jeste zbog..... mhmmm danas oštrih nacionalno-verskih razlika gde svaka strana zanemaruje ("ruši") kulturne spomenike one druge ali u svakom slučaju nema veze sa "Bečom" i 1878-om
Ne bi me čudilo da se u narednoj deceniji pokrene neki "Ras na vodi" projekat

Pa šta je ono još Feliks Kanic pisao o Srbima sa velikim čuđenjem...kuku majko šta je sve on bio vidio a mi danas više nemamo sačuvano.
 
Ako misle da naprave kako valja treba da bude bar 7 sezona.
Prva od Nemanjinog rođenja do njegovog povlačenja s vlasti. Prva scena, neki zetski kamenjar, orao poleće i čuje se plač novorođenčeta. :)

http://www.kurir.rs/zabava/pop-kult...kic-ozivljavaju-srpske-vladare-clanak-1917459

Naša saznanja potvrdio je i Miroslav Lekić:
- Serija se piše i radim je sa Rankom Božićem (autor scenarija „Montevideo, bog te video“, prim. aut). Čekamo da RTS raspiše konkurs i neće se sigurno raditi pre sledeće godine. Plan je da prva sezona ima 12 epizoda i da obrađuje živote Stefana Nemanje, Svetog Save i Stefana Prvovenčanog. Trenutno još ne razmišljam o podeli.

Dakle sve je još uvijek u fazi predprodukcije, a tek na ljeto iduće godine možemo nešto ozbiljnije očekivati, mada je rekao bih i to vrlo preambiciozno.

Za sada je poznato samo da su u projekat sigurno umiješani Lekić i Božić, a što se tiče koncepta podjele sezona, ako je za vjerovati medijima, ideja im je da u 12 epizoda prva sezona obuhvati i Nemanju i Stefana Prvovjenčanog.
 
Sitni offtopic. Iz kojeg dokumenta se vidi da je Stefan Nemanja istjerao Bogumile? Ili Babune? Da li smatrate da su Babuni i Bogumili sinonimi? Da li postoji neki dokument koji govori o Bogumilima u Srbiji prije Stefana Nemanje?
 
Види се из "Житија Стефана Немање" од његовог сина Стефана Првовенчаног у коме каже да је Немања сазвао сабор у Расу управо због тога.

Богумили су у Србији били познати као Бабуни по истоименој планини.
 
Sitni offtopic. Iz kojeg dokumenta se vidi da je Stefan Nemanja istjerao Bogumile? Ili Babune? Da li smatrate da su Babuni i Bogumili sinonimi? Da li postoji neki dokument koji govori o Bogumilima u Srbiji prije Stefana Nemanje?

Nema nečeg starijeg, iz drugih izvora posredno saznajemo da je u Rašku učenje tokom prethodnog vijeka dospijevalo tako da nije moglo ni biti pomena većeg jer nije ni bilo "društveno pitanje".

Ostalo ti je Lekizan odgovorio.
 
Zanimljiv je pomen Nemanjića u Nemackoj. U čemu li je fora? :think:
Sa područja Bele Srbije, Ivo Vukčevic je našao:
Nemanic— Nemenitz, 1481; Nemptitz M, 1481;
S druge strane, našao sam i nešto starije u Sachsenu:
1356 : Nemenitz
1378 : Menycz, Nemenicz (RDMM 186)
1404 : Nemenitz
1465 (um 1465) : uf Nemitz marke
1481 : Nementz (Mark)
1491 : Nemptitz (Mark)
1520 : Nymicz (Mark)
Izvor: http://hov.isgv.de/Nemitz
Ovaj treci link je mozda predalek, al' ko zna.
http://www.iajgsjewishcemeteryproject.org/lithuania/nemunaitis-alytus-raj.html
 
Poslednja izmena:
http://www.kurir.rs/zabava/pop-kult...kic-ozivljavaju-srpske-vladare-clanak-1917459



Dakle sve je još uvijek u fazi predprodukcije, a tek na ljeto iduće godine možemo nešto ozbiljnije očekivati, mada je rekao bih i to vrlo preambiciozno.

Za sada je poznato samo da su u projekat sigurno umiješani Lekić i Božić, a što se tiče koncepta podjele sezona, ako je za vjerovati medijima, ideja im je da u 12 epizoda prva sezona obuhvati i Nemanju i Stefana Prvovjenčanog.

Samo zajebavaju. To treba da se podeli u dve sezone.
Treba obraditi Nemanjino detinjstvo i mnogobrojne događaje iz njegovog života kad narod oslobađa Nemanju bratovljeve tamnice, pa kad pobeđuje Tihomira, pa kad se miri sa preostalom braćom, pa kad pada u ropstvo kod Manojla, pa oslobađanje Zete, Kosmeta, Skoplja, Niša, pa bitka na Moravi, detinjstvo mladih prinčeva, odnos s Kulinom, Savin beg na Svetu Goru, izbor naslednika...
 
A na vodi u tom trenutku krčagom zahvata devojka za koju će se u poslednjoj epizodi pokazati da je prababa Kosovke devojke.

Bogami, navrnaba, a trebalo bi još i dalje... Ćerka joj je drugarica Nemanjine žene, unuka dvorska dama kod Ane Dondolo, praunuka je u pratnji Uroša i Jelene kroz Dolinu jorgovana, čukununuci na ramenu plače Eržebet Arpad jer je Milutin vraća ocu u Ugarsku, navrnunuka daje Dušanu sendvič kad ide s ocem u progonstvo...
 
Tekst koji dovodi u sumnju tezu da je Zavida bio Nemanjin otac -

Borislav M. Radojković, "Politički položaj kneževine Zahumske (u vreme raškog velikog župana Stefana Nemanje)"; Istorijski zapisi, 1, Titograd, 1960, str. 21-37:

Možda se Zavida dva puta ženio. Jedna od Duklje, a druga od Raške. :mrgreen:

Mislim da se cijeli zaključak ove teme kreće postepeno ka mogućnosti da je Zavida imao nekoga brata, te da su njegova djeca bili Nemanja i Stracimir. Živković je jednom (ne u objavljenome radu) tvrdio da ima neke ideje oko Nemanje i da razlog što nema oca mu u žitijama nije bio samo uslovljen ustoličenju svetorodnosti dinastije, u duhu hrišćanske onovremene literature - već da se možda na taj način i pokrila želja (obaveza???) da se ukrije ime oca, odnosno njegov identitet. Ja sam prije mnogo godina, kada sam se javio na ovaj forum, lupio da nije Nemanja bio vanbračno dijete...

Šta bi sa tim Žikinim radom?
Ima li još nekih informacija?
 
Poslednja izmena:
Da ne ispadne da kvarim temu, ali nema smisla da otvaram novu.
Pošto u radu koji se bavi antropološkom analizom (zbornik Stefan Nemanja, Sveti Simeon),
stoji još par neindentifikovanih lica, ne isključujem da je Zavida možda i vraćen u Studenicu.
Nego, grob 6. u kom je Vukan, ima čudan nalaz.
Što me navodi, pored godina (rodjen oko 1150.g.?), i na pitanje: da li su Stefan Nemanja II i Vukan bili kljakavog zdravlja? :neutral:
-O Stefanu Nemanji II, fotka iz Otkrivene Srbije, Pavla Ritera Vitezovića.
http://i57.tinypic.com/182m41.jpg
http://i59.tinypic.com/23m97rb.jpg
 
Poslednja izmena:

Back
Top