Ko je bolji?

trebalo bi uzeti u obzir okolnosti pod kojim je covek postao zao .. i materijalnu situaciju ili fizicku konstituciju osobe o kojoj se radi ,ima tu jos raznih zacina ali priznali mi ili ne pokretac desavanja je novac za onog ko ga nema , i lepota za onog ko je ima .....ima sada raznih nabedjenih likova koji nisu realni kada se pogledaju u ogledalo ali su svesni do te mere da im se javljaju zle misli ..verovatno frustracija ... ima sve svoju zaledjinu ...pa aj ti sada ubodi univerzalnu teoriju...
 
Čovek ne pada sa marsa.

Jednom sa rekao i opet ću. Čovek sam svojim postupcima i karakterom veze svoju "sudbinu" i nemoguće je da se nadje u svakoj situaciji.

Ali ako je pitanje dali čovek može da postane "zao" usled okolnosti, onda je odgovor da u svakome postoji seme i za zlo i za dobro....

Saseci mu korene dobrog i drvo pade na zlu stranu...

Nebi džabe bilo dosta 3 nedelje da se napravi "koljač" od bilo kakvog mladog čoveka do 23 godine starosti..... nije diskutabilno uopšte...
 
kocicm:
Da li je bolji covek koji je svojevoljno izabrao zlo ili onaj kome je dobro nametnuto?
Za koga bolji? Za sebe? Za Boga? Za druge?
Ako je neko, vec izabrao zlo... To onda, za njega vise nije zlo, vec - dobro. Obrnuto, ako se nekome nametne dobro, on to ne vidi tako... To je za njega - zlo.
Voleo bih, da si bio precizniji, jer ovde pored pitanja sustine dobra i zla, postoji jos nekoliko nejasnoca...
 
ne razumem upotpunosti ono *kome je dobro nametnuto*, cini mi se da bi samo taj deo mogao dooobro da se obradi u filozofiji... mislim dobro je ono sto sam shvatis da je dobro, to ne moze da ti se nametne...
 
more moze da se nametne ....znaš li samo jednu ćurku u zivotu :?: ... ja koliko ih imam u svojoj okolini, koštaće me jedan dobar kavez... ima i ok naroda ali odnos 20 prema 80% u štetu onih što razmišljaju .... prema tome ,samo jedno dobro serviranje informacije i eto ti ,nametnuto šta hoćeš
 
kocicm:
Da li je bolji covek koji je svojevoljno izabrao zlo ili onaj kome je dobro nametnuto?

Sve sto se namece ne moze da bude dobro. Ono mora biti odabrano svojevoljno. Tako da to sto ti nazivas nametnutim dobrom, nije dobro nego zlo. Zlo nastupa agresivno i ono moze biti odabrano pod prisilom ili svojevoljno. Samo je jedno pitanje koje ostaje a to je, da li je bolji onaj koji svesno bira zlo ili onaj kome je zlo nametnuto?
 
Sa punog stola svako izabere ono što mu najviše godi, što mu je najbliže njegovom obliku....nivou...iskustvu....

To nije nametnuto , bar ne u potpunosti već je to zavisno od sleda dogadjaja. I kad ti nešto jako nude , to se ne uzima tako lako ako ti nije blisko....

Problem je što su stvari često "nametnute" slatkim bonbonama, a tada je dok je slatko sve u redu, a kasnije je neko drugi kriv.....

Znači da skratim , ja jesam za nametnuto dobro, jer je to treći nivo unapredjenja sveta, primerom se sve rešava.
 
pa ti si definitivno najgori od sve trojice kad postavljash tako retardirana pitanja... ljudi koji vam je s tim pitanjima jel postoji zlo, dobro, sreca, nesreca... "jel neko upoznao zlog choveka"?!... pu je.bem ti filozofiju...
 
Margott:
pa ti si definitivno najgori od sve trojice kad postavljash tako retardirana pitanja... ljudi koji vam je s tim pitanjima jel postoji zlo, dobro, sreca, nesreca... "jel neko upoznao zlog choveka"?!... pu je.bem ti filozofiju...

Па, хајде Margott, постави ти неку паметну тему па ћемо да филозофирамо са уживањем! :wink: :D
 
kocicm:
Da li je bolji covek koji je svojevoljno izabrao zlo ili onaj kome je dobro nametnuto?

Onaj koji je svojevoljno izabrao zlo, sigurno nije dobar…
Takodje onaj kome je nametnuto dobro, ne mora automatski da postane dobar, ali ima vise sanse za to….
Onaj kome je nametnuto dobro ima mogucnost da razvije dobro u sebi, sto je samo po sebi dobro, jer svi mi u sebi posedujemo seme i za dobro i za zlo. Dobrim se moze postici dobro, ali i ne mora…Iako je nekome nametnuto dobro, on se ipak na kraju moze odluciti da svojevoljno izabere zlo, ali to je ipak redje….jer covekovo srce je sklono primanju uticaja, i sklonosti srca se razvijaju, tako da pod uticajem dobra vece su sanse da razvije dobro, bez obzirra sto mu je nametnuto…..
Kao sto se nametnutim zlom cesce razvija zlo…
Tako da nametnuta dobrota je uvek bolja u svakom slucaju.....tako se covek uci da bude dobar...
sto opet ne znaci da ce sigurno postati...kao sto je vec receno.


Tanja 8)
 
arttim:
[jer covekovo srce je sklono primanju uticaja, i sklonosti srca se razvijaju, tako da pod uticajem dobra vece su sanse da razvije dobro, bez obzirra sto mu je nametnuto…..
Kao sto se nametnutim zlom cesce razvija zlo…
Tako da nametnuta dobrota je uvek bolja u svakom slucaju.....tako se covek uci da bude dobar...
sto opet ne znaci da ce sigurno postati...kao sto je vec receno.


Tanja 8) [/color]

Izvini, ali nesto mi nije jasno...Uticaj dobrote i nametnuta dobrota-uticaj zla i nametnuto zlo...Jesam li ja nesto zabrljala(opet) ili je covek bice koje ima slobodnu volju?Ako je vernik, i Bog je coveku dao slobodnu volju.Ako nije vernik, onda mu je sloboda volje sustina postojanja.Covek koji dozvoli da mu nesto bude nametnuto, po meni je slab, a ne dobar ili los, jer kako mu je danas nametnuto dobro, tako ce mu sutra biti nametnuto zlo.ZAR NE?
 
A sta je sa onima koji su izabrali dobro i kojima je nametnuto zlo? Nikada ne mozemo znati sve okolnosti pod kojima je neko drugi napravio svoj izbor, jer i prihvatanje nametnutog je neki oblik sopstvenog izbora.
 
SINDI:
Izvini, ali nesto mi nije jasno...Uticaj dobrote i nametnuta dobrota-uticaj zla i nametnuto zlo...Jesam li ja nesto zabrljala(opet) ili je covek bice koje ima slobodnu volju?Ako je vernik, i Bog je coveku dao slobodnu volju.Ako nije vernik, onda mu je sloboda volje sustina postojanja.Covek koji dozvoli da mu nesto bude nametnuto, po meni je slab, a ne dobar ili los, jer kako mu je danas nametnuto dobro, tako ce mu sutra biti nametnuto zlo.ZAR NE?

Tacno, covek ima slobodnu volju….
Bez obzira da li je vernik ili ne, bog postuje covekovu slobodnu volju….Bas zbog toga sam bira i odgovoran je za to kakav ce postati….

Covek ne mora prihvatiti ono sto mu je nametnuto, samo sam konstatovala da je uvek bolji uticaj dobroga pa makar i nametnutog…..sto ne obavezuje nekog da prihvati uticaj.

Svi smo mi nekada bili ili smo pod nekim uticajem, ali ipak biramo svojom voljom bilo nametnuti bilo ne nametnuti uticaj...

Tacno je da covek koji dozvoli da mu nesto bude nametnuto je slab, ali i ako neko dozvoli da se utice na njega , zar nije to njegov izbor ipak….uvek je izbor u pitanju….

8)
 
Cim postoji nametanje necega to se ne moze povezati ni sa cim dobrim ... Slazem se da je covek taj koji treba da odabere put, ali kada posmatramo iz aspekta onoga koji namece nikako ne moze postojati kao dobra namera. A covek kojem je nametnuto ima mogucnost izbora, sto nuzno ne znaci da je zao ili dobar ...
 
sidro:
Cim postoji nametanje necega to se ne moze povezati ni sa cim dobrim ... Slazem se da je covek taj koji treba da odabere put, ali kada posmatramo iz aspekta onoga koji namece nikako ne moze postojati kao dobra namera. A covek kojem je nametnuto ima mogucnost izbora, sto nuzno ne znaci da je zao ili dobar ...

Što ja moram da zaključavam kuću....
Što to Švedjani nisu morali da rade do pre desetak godina?
Ko u ovom slučaju nameće oblik ponašanja?

Kad pročitam ovakva idealizovana razmišljanja o potpunoj nezavisnoti mišljenja , pomislim ili na sektu ili na drogu...
Jer i jedno i drugo upravo to pripovedaju a zahtevaju potpuno suprotno....


Da li postoje pravoslavne sekte u Srbiji?
 
Ne razumem u potpunosti ono *kome je dobro nametnuto*, cini mi se da bi samo taj deo mogao dooobro da se obradi u filozofiji...
Dobro je ono sto sam shvatis da je dobro, to ne moze da ti se nametne.
 
Tuzni_patak:
sidro:
Cim postoji nametanje necega to se ne moze povezati ni sa cim dobrim ... Slazem se da je covek taj koji treba da odabere put, ali kada posmatramo iz aspekta onoga koji namece nikako ne moze postojati kao dobra namera. A covek kojem je nametnuto ima mogucnost izbora, sto nuzno ne znaci da je zao ili dobar ...

Što ja moram da zaključavam kuću....
Što to Švedjani nisu morali da rade do pre desetak godina?
Ko u ovom slučaju nameće oblik ponašanja?

Kad pročitam ovakva idealizovana razmišljanja o potpunoj nezavisnoti mišljenja , pomislim ili na sektu ili na drogu...
Jer i jedno i drugo upravo to pripovedaju a zahtevaju potpuno suprotno....


Da li postoje pravoslavne sekte u Srbiji?
Mislim da nisi razumeo sta sam hteo reci, a ako i jesi onda je i Vladika Nikolaj jedan od sektaskih gurua ...
 

Back
Top