Umjetnici u politici?

laa-laa

Aktivan član
Poruka
1.078
Da li ste primjetili da je u zadnje vrijeme postao trend politicki angazman umjetnika?
Evo jedan banalan primjer. Npr u SAD-u, opet npr. Ben Aflek, podrzi kampanju nekog predsjednickog kandidata i sta se desi?
Njegova podrska je odlicna reklama, ali ne reklama koja kaze "glasajte za NekogTamo i dobicete blabla", vec reklama koja kaze "WOOOOOW, Ben Aflek (OnajStoImaDobruZadnjicu) je uz NekogTamo" i na taj nacin se privuce paznja glasacica (za glasace dobro odradi npr JLo:) ).
Naravno da im se zakonom ne moze zabraniti da se politicki eksponiraju, ali to smije da nam se ne svidja.
Sta kazete?
 
Kažem da nema ničeg goreg nego nego kad se umetnici upletu u dnevnopolitičke teme i angažmane.

Ono, kad se prinicipijelno za nešto zalažu, to je OK, ali kad vidim nekog umetnika u onim političkim gostujućim pljuvačkim emisijama ... Bljak.
 
Pozdrav svima,
totalno sam protiv angazovanja umetnika u bilo kakve politicke svrhe!!!
Kod nas je bilo veoooma mnogo primera(i jos uvek ih ima) i to je veoma tuzno!
Ispravno je da istakne svoj stav mada uvek mora da vodi racuna o kom stavu je rec jer ne sme zaboraviti da je njegova umetnost pre svega apoliticna i namenjena za sve ljude koji su dosli da uzivaju u njoj (bilo kog su politickog opredeljenja)!
Umetnici su tu da svojim talentom,umecem ,telom i nadasve dusom omoguce zivot likova kojima samim to nije izvodljivo(da li zbog toga sto davno nisu sa nama ili su pak izmisljeni) i sto je najvaznije da doprinesu da jedina zgrada na svetu koja je sagradjena za smeh i lepotu ispuni svoju funkciju.Da nacini ovaj svet jos lepsim za zivot svih onih koji u njemu zive.
Pozdrav svima.
 
FILM I TARABA,
NOVAC I BARABA.

Ljudi poveruju sve što vide kroz medije, medijski su isprani.

I na tarabi je pisalo nešto , pa nije bilo to, ali za to danas niko nema vremena , već proba , pa il pogine ili oseti....

Novac je merilo i vrednosti i uspešnosti: I KOLIKO IMAŠ NOVCA TOLIKO SI USPEŠAN , I UKOLIKO SI USPEŠAN TOLIKO TREBAŠ DA UNOVČIŠ NOVCA...

***BARABE SA NOVCEM NISU BARABE, VEĆ LJUDI KOJI U TRCI ZA NOVCEM NISU STIGLI DA SE IZGRADE MORALNO.***
 
Ali, umetnici jesu mnogo politicniji od mnogih nasih samozvanih politicara...I ne samo nasih...Kako ne kapirate ljudi da su umetnici mnogo vise upleteni u politiku nego sto se cini na prvi pogled. Kako ne kapirate da oni percipiraju ovaj svet, zapravo, mnogo realnijim nego sto jeste. I na sve to reaguju, a oni koje se bave dnevnom politikom, to, naravno ne mogu da vide i da shvate na pravi nacin. Da je vise umetnika slusano u proslosti, ne bi se ovaj svet survavao u ambis...
 
Iluvatar:
Ali, umetnici jesu mnogo politicniji od mnogih nasih samozvanih politicara...I ne samo nasih...Kako ne kapirate ljudi da su umetnici mnogo vise upleteni u politiku nego sto se cini na prvi pogled. Kako ne kapirate da oni percipiraju ovaj svet, zapravo, mnogo realnijim nego sto jeste. I na sve to reaguju, a oni koje se bave dnevnom politikom, to, naravno ne mogu da vide i da shvate na pravi nacin. Da je vise umetnika slusano u proslosti, ne bi se ovaj svet survavao u ambis...
Da, jesu oni politicniji od pojedinih "pravih" politicara (zaboga,ljudi koje srecemo na ulici su politicniji od nekih), ali umjetnici ipak NISU politicari.
Mene ne interesuje njihovo politicko opredjeljenje nego umjetnost kojom se bave i ono sto mi u toj oblasti mogu ponuditi. Ne zelim da odem na koncert nekog pjevaca i pola veceri slusam kako popljuvava neki politicki rezim ili nekog politicara. Svaka cast za muziku i umjetnost, ali... :roll:

A ja ne mislim da oni svijet pomatraju realnije nego neko drugi. Umjetnici obicno hodaju kroz zivot sa glavom u oblacima - ne volim predrasude i ne mozemo generalizovati, ali ipak su mnogo manje prizemni i realni.
 
Nije uopšte neophodno ograničiti se ne politiku...
"Vi'te, JA vam kažem da je ta kafa najbolja, kad vam JA kažem..."
Ma, sve je to reklamerija, i sve je to sa razlogom. I sve je pomodarstvo.
 
a je l ste vi nekakvi "umetnici" tj da li se bavite pevanjem sviranjem itd..i sad vama dodje baja sa parama i kazhe aj glumi mi u glupoj reklami za ovoliko para i ti ces da ga odbijesh tek tako? mislim da 2% odbije... i pitanje je da li dobiju time
ne znam
 
Ma ok je za reklame...Razumijem ja sve to. Ali ono "kad vam JA kazem", to je poenta. Zasto bi kafa koju preporucuje popularna glumica ili pjevacica bila bolja od one koju voli moja baka? Tako i u politici... Koriste svoju popularnost da bi se lakse manipulisalo masam.
 
Me ne razumijes sta hocu da kazem...Nije rijec o reklamama, naravno da svi vise vole da vide Seku Sabljic kako reklamira kafu nego moju baku. Stvar je u tome sto se na osnovu njene popularnosti dize cijena toj kafi, jer ljude ubjedjuju da ako je Seka pije onda mora da je dobra i kvalitetna. Isto tako je u politici. Popularnost onoga ko reklamira stranku je bitan faktor, posto je ljudima dosta politike i politicara. Tako ako npr ta ista Seka podrzava neku politicku struju moze se krenuti istom logikom - ljudi ce ipak poceti da gledaju tu stranku drugim ocima.
I to nije trend samo kod nas nego i u svijetu. Zato kazem da ih iskoristavaju.
 
Nek podrzava ko koga hoce bas me briga. Ko ume da misli svojom glavom nije mu vazno sta misli tamo neki Ben Aflek. Moze jedino da se razocara u sud nekog koga je cenio kao umetnika. Po meni mnogo je dramaticnije kad se neke institucije poput Crkve mesaju u politiku.
 
Dobro ali osobina masa (vjerovali ili ne svih masa, ne samo srpskih :) ) je povodljivost, pa onda bas i nije nebitno ko je masi simpatican...Ben Aflek ili neki drugi.
A mijesanje crkve jeste dramaticno, ali to je stara vijest, otkad postoji - crkvena posla se jako preplicu sa politikom.
 
Da li ste primjetili da je u zadnje vrijeme postao trend politicki angazman umjetnika?
Evo jedan banalan primjer. Npr u SAD-u, opet npr. Ben Aflek, podrzi kampanju nekog predsjednickog kandidata i sta se desi?
Njegova podrska je odlicna reklama, ali ne reklama koja kaze "glasajte za NekogTamo i dobicete blabla", vec reklama koja kaze "WOOOOOW, Ben Aflek (OnajStoImaDobruZadnjicu) je uz NekogTamo" i na taj nacin se privuce paznja glasacica (za glasace dobro odradi npr JLo:) ).
Naravno da im se zakonom ne moze zabraniti da se politicki eksponiraju, ali to smije da nam se ne svidja.
Sta kazete?

kazem da je umjetnik covjek ko i bilo tko drugi...
pa tako moze biti angaziran i na politickoj sceni...
aktivno; kao...takmicar ili tako da nekoj opciji daje...javnu podrsku...
u prvom slucaju mora paziti sta prica i radi, a u drugom za koga prica i radi...
da mu se ne obije o glavu tj. o vlastitu karijeru...
takodjer, postoje...ciljevi toliko bitni...i oni koji tako samo izgledaju... da "zasluzuju" angazman...

e, sad ovo sto si ti naveo su ljudi kojima je posao da se...slikaju i prodaju sto sebe, sto odredjene...proizvode...
tako da...njima je to, realno, samo jos jedan posao u nizu...: )
 

Back
Top