Sexualna (r)evolucija (STICKY)

bezibre!

Poznat
Banovan
Poruka
8.923
tema baš i nije tipična ljisovska no.
ideja mi je da se ovde daju mišljenja ideje i pesrpektive i čak konkretne naučne, istorijske i slične priče o fenomenu razvoja seksualnosti i doživljaja seksa u nekom širem društvenom smislu kroz epohe.
podstakao me je jedan film i prosta činjenica koliko je sexualni moral i to šire shvatanje variralo kroz vreme i to veoma u kratkom periodu.

recimpo imam utisak u antici postojala jedna svest o seksu kao hedonizmu i izvoru uživanja i njegovim zdravstvenim aspektima i priličnna šarolikos i možda najzdraviji odnos prema sitom ikada.
onda se u srednjem veku javlja jedna represija putenosti, strasti, seksa i postaje još grešan i kakav ne
ono što me fascinara je ta novija epoha seksualne zadrtosti i represije prvom polovinom 20. veka kada se, kažu, seks ne samo smatrao društveno problematičnim i restrikovanim (ono samo posle braka i samo klasika) nego je vladalo veliko neznanje o sexualnim nuspojavama- bolesti, sam oitus, začeće itd
a nešto slutim da su se vreme pre toga ljudi opušteno satirali od seksa
onda se javlja sexualna revolucija 60ih i polagano seks postaje ekspliciran i sve postaje normalno i prihvatljivo

danas, više-manje svi smo svesni opuštenosti i širine seksa, pa opet vlada višestruki moral i dožavljaj u široj društvenoj zajednici.
šta zapravo utiče an taj doživljaj, koliko je značajna seksualna sloboda i njegov status u širem društvu, jeli treba zauzeti konzervativan stav kao sve je lična stavr u 4 zida ili ima tu mnogo aspekata i liberalne slobode, sve, svakom, svuda i kakav je sexualni život zapravo bio nekada i sad i sve u vezi s tim..........
 
Svaka,pa i seks.revolucija ,je mač sa dvije oštrice..seksualne slobode su skinule neke velove i stege,ostavivši mogućnost izbora po principu : svoga tela gospodar..ali istovremeno i obezvredile neke osnovne postulate..mišljenja sam da je to zapravo isključivo stvar individue i njenog pristupa tome,da svako mora da pronađe svoju mjeru slobode..
jesam li dobro razumjela uvodni post ..
 
šta zapravo utiče an taj doživljaj, koliko je značajna seksualna sloboda i njegov status u širem društvu, jeli treba zauzeti konzervativan stav kao sve je lična stavr u 4 zida ili ima tu mnogo aspekata i liberalne slobode, sve, svakom, svuda i kakav je sexualni život zapravo bio nekada i sad i sve u vezi s tim..........

Crkva utiče na taj stav, uvek se petljala u tuđe stvari, pogotovo u to ko se s kim ebe. Kad, kako, gde, zašto... Njena opsesija tuđim odnosima je neverovatno intenzivna i trajna.
I vidi se kroz istoriju, kako veliš, kako se njen uticaj na društvo smanjuje, tako se pojavljuju ideje o seksualnim slobodama i obrnuto.

Pa ipak, nije to sve baš tako jednostavno, jer - zašto bi se crkva petljala u to ko će s kim spavati, ko će odraditi obred pre toga, ko će u guzu i sl.
Nekada je bila više od vlasti, određivala moral, objašnjavala neke stvari koje ljudi sami sebi ne mogu da objasne - ako to nije odlika božanstva ja ne znam šta je. Interesantno, obzirom na to o čemu govorim. I tako se generacije naših dedova venčavale, da l je bilo nešto pre braka ili nije nije ni bitno, jer su se curice (sada bake) udavale sa nepunih 16 i to je bilo savršeno zdravo, podrazumevano, uspeh majki i očeva..... Onda krenu da se razmnožavaju (da li smo zaboravili da je smisao seksa u nastavku vrste?) i razmnožavaju se ko blesavi :o nekako, kad se pogleda unazad, u te generacije, uglavnom je po 4-5 grana izašlo od jednog para, dok je bilo solidnih desetak pokušaja. Kako je medicina uznapredovala, bilo bi sumanuto očekivati od svakog para 4-5 potomaka, tj. možemo se radovati bebama koliko god želimo, ali nešto treba i da nahrani te bebe ili će poumirati od gladi ili kakve bolesti.
I to bi mogao da bude razlog danas. Jer, pored sve kontracepcije, ne treba zanemariti činjenicu da su ljudi uglavnom kreteni.

A šta se dešavalo ranije? Kako da crkva (čitaj: muški rod) bude zaista sigurna da je dete uopšte njeno? Je l su seksualne slobode nešto što je njoj potrebno, što joj prija? Da, ali samo ako je ona ta koja, da izvineš, ebe.
Zašto ne bismo smislili jednu instituciju... koja će sve lepo da govori..... sve lepo i da želi..... da izgleda kao da želi da pomogne umesto da kontroliše. Pomisliše velike glavešine plemena jednom :mrgreen:
I kroz sve te lepe reči i misli o životu ubacićemo i nagradu. To je ono što ljudima treba, nešto da tome streme. Ubacićemo im šarenu lažu, ideju samo o tome kako je to sve lepo i kako izgleda, a vezaćemo je za suštinsko pitanje svakog pojedinca, čak i u današnje (davno prošlo) vreme. Ko sam ja? Ko me stvorio? Ima li koga odozgore da me pazi? Šta da radim da mi bude bolje? Šta se dešava kada umrem...? :sad2:

I tako je to daleko išlo da je bilo sasvim lako stvoriti jednu (eh da je jednu :) ) takvu... instituciju.
Trebalo je i pravilnik napisati, čisto da se ne ispostavi kao kratkoročno rešenje, generacije i generacije muškaraca mogu tako da manipulišu ženinim moralom, kao i moralom ostalih muškaraca.

Pa, okej. Dakle, da počnemo: živi skromno, oblači se smerno, daj siromašnima sve što je tebi višak pa i ono što nije, ne ubij, ne poželi tuđe, ne budi gord (gordi su retko neprijatni po manipulatore i njihove projekte)..... well, da zavučemo negde između redova: ako nisi trudna, a imaš 13 (menstruaciju) ti si grešna, jer nisi začela. Začni :mrgreen: ali sa tačno jasnim čovekom koji će da mu daa prezime kako bi se zapišo po porodu kako slučajno ne bi neko izgubio trag čiji je. I nastavi da... začinješ, jer mešavina svih tih gena ume da proizvede i negativne tipove mutacija..... (da, uek postoji i neki sasvim razuman razlog za kontrolu & manipulaciju); ne varaj čoeka jer ćeš dobijrš kamen u čelo, ali ne od naroda - to ti je od greha, sam greh te zvekno tu gde najviše boli :( ; ženo radi ovo, nemoj raditi ono, ti si rebro - smao rebro onoga što je muškarac, pravo biće. A, opet, ni on nije biće slobodno i srećno, nego ima da pati da gori da se muči dok ne crkne, i tek tamo ga čeka iskupljenje ali..... ko mu to ikada... ikako... može potvrditi ili osporiti?

Idealno.

Jedina stvar koja se oduvek petljala u seksualne odnose i pitanja o tome koliko jesu ili nisu poželjni, između koga, kada, gde... i pod kojim uslovima.

To je lična stvar i za 4 zida je, i ne vidim šta je tu konzervativno, valjda ima neki drugi naziv za ove što vole da prepričavaju :neutral:

Jer, odlazi se u krajnost, i od seksa se vrlo često pravi šou o kome možemo da pričamo dok nas kradu, truju i manipulišu. Vaš seks zadržite za sebe. Ne dajte da od njega prave farmu.

:hvala:
 
Poslednja izmena:

Back
Top