Lovacki KARABINI- kalibar, dejstvo, efikasnost, trofeji...

Vrsta karabina i kalibar za lov u SRBIJI

  • POLUAUTOMAT

  • KLASICNI

  • JEDNOMETNI

  • 8x57

  • 3006

  • 243win


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
nadji zastavu, koja je pravljena za engl trziste, uzmes 7.64, i nema glava da te boli. Za svaciji dzep, a nema da izda. Gde pogodis, pogodio si. I imas raspon zrna od 6g do 11 pa upucavaj za sta ti treba. jelen, svinja, srndac, sakal..
Po mom misljenju dobar izbor kalibra. Nekad su ga zvali "evropski magnum". Istina ja licno sam lovio sa 30.06 ili 7,9 koji mi je ostao od pokojnog oca. Da ne zbunim mlade lovce ovo 7,9 je u stvari 8x57, samo je nekad davno zastava radila jedino karabine u tom kalibru koji je bio i standardni vojni kalibar. Naravno za lov se koristila lovacka municija ne vojna.
ova tri kalibra su sto se efikasnosti tice u "20 grama razlika", skoro pa isti. Neki kalibar ima bolji - veci izbor tezina zrna, neki imaju vecu brzinu, pa samim tim razantniju putanju, manje im pada zrno sa daljinom, neki ima teze zrno nego druga dva, ali je sve to prakticno isto. Recimo, ni 7x64 ni 30.06 nemaju zrna tezine kao 8x57, ali to i nije toliko vazno. Bitan je dobar pogodak, sve ostalo su nijanse.
Sto se izbora karabina tice mislim da je to jedan od najboljih izbora ako se gleda odnos cena/kvalitet. Za te pare neces naci bolji karabin. Hoces naci malo bolji, ali ces ga platiti puno vise pa se ne isplati.
Oruzje radjeno za izvoz je nesto bolje, uglavnom je bolja zavrsna obrada. Kvalitet cevi je identican, zazor zatvaraca u sanduku je nesto bolji kod izvoznih modela, ali nista znacajno. Drvo kundaka je takodje nesto bolje-lepse izabrano i lepse uradjeno kod izvoznih modela, ali su pasovanja kundaka prakticno skoro ista.
Kako god ga okrenes, ili obrnes ispada zastava najbolji izbor, ako nisi Cane Subotic ili Secerko Kostic, pa da neznas sta ces od para.
I na kraju ako mogu da ti dam jedan savet. Kupi karabin kalibra za koji najlakse mozes doci do dovoljno municije da vezbas.
Kod nas je jos na snazi onaj "pametni" zakon po kome nemozes sam sebi da punis municiju i po kome mozes da kupis 30 metaka godisnje za karabin. Znaci ako imas kalibar 7x64 kada ispucas tih 30 metaka, a to nije dovoljno ni da ga posteno upucas nema vise dzebane nema lova.
A ako si kupio nov karabin, onda si ga tek najebao. Da bi bio zreo za upucavanje treba da ispucas oko 200 metaka. Nekad smo govorili da se karabin usvira. To je zato da se usled vibracija relaksiraju naponi koji su ostali prilikom izrade cevi jer Zastava cevi radi hladnim kovanjem i u njima ima dosta zaostalih napona koji lose uticu na sliku pogodaka.
Znam dosta lovaca koji su nov karabin na strrelistu upucavali tako sto su oko 200 metaka ispalili onako i ne nisaneci i to brzom paljbom. Prekidali su samo koliko im je trebalo vremena da dopune magacin.
A nakon tog senluka ostave karabin da se ohladi, a i oni da se odmore jer nije bas jednostavno ispaliti 200 metaka tako jakog kalibra iz karabina.
I onda ide upucavanje.
Zato je vazno da imas imas kalibar 8x57 ili 30.06 jer ima jos uvek koliko hoces vojne municije pa mozes i da upucas karabin kako treba i da ti ostane za lova.
 
Moj favorit je Zastava m98- 8x57
rozara, nema zastave m98. Zastavini karabini su klonovi Mauzera M98, sa odredjenim poboljsanjima. Tako je nastala vojnicka puska Kraljevine Jugoslavije M24, a od nje vojnicka puska M48, a od nje lovacki karabini raznih modela, zadnji je M70, a kasnije i razni modeli koji se rade za izvoz. Ali svi su oni u sustini vojnicka puska M24, pa malo doradjena i prilagodjena vremenu i nameni-sluzi za lov a ne za rat.
 
kad kupujes novi karabin obavezno prekontrolisi daje zazor izmedju kundaka i cevi debljine vizit karte,uzmes vizit kartu i provuces je izmedju cevi i kundaka ako ne ide raskundacis i zavrsis posao pa posle upucava,jevdokan jedino sada u svetu zastava (argentina nema vise pravo ima samo licencu za argentinski m.)ima pravo a i proizvodi za mauzer lovacke karabine sa ukucanim mauser obendorf,sve karabine na bazi m98 preko ketnera a original mauser rade se u zastavi otkriva ih potkova kundaka
 
http://www.zastava-arms.co.rs/cms/index.php?id=48
Jevdokan kao sto vidis u sajtu "zastava arms" ima karabina m98. Karabin m70 je na konstruisan sedamdesetih godina,ima M85 koje konstruisan 85 godine i ima M98 koji je 98 godine ...licno ima u Zastavi da se kupi...
mislim da te ne razumem sta si mi hteo reci...? ja mislim da svi zastavini karabini rade po mauzerovoj licenci i sistemu,onda ispade da zastava i ne pravi karabine? aj molim te mi pojasni sta si hteo reci nisam te ocigledno razumeo?
 
Zasto tako mislis-Rozara16? koje su prednosti od recimo 3006, i zasto poluautomat nije bolji?

Prednosti su u izboru municije , teze zrno , a poluautomat dozivljavam isto kao sacmatica polu automat-petometka. Ne volim to sto je moderno a i nekako mi ti poluautomati ne idu uz lovce i profesionalce vise nekako za mesare,one koje hoce da ulove po svaku cenu.
Mislim da i divljac treba da ima sansu, kad pogledam da ljudu love medvede strelom onda mogu i ja normalnim karabinom, a od polu automata me je bas....:rumenko:
 
To je odgovor na "koga"...

OK... Poqšaću da pogodim šta pitaš... Zašto bi preporučeno oružje trebalo da košta 41.000rsd? Zecolov ništa nije govorio o ceni.

Izvini, nisam lepo napisao taj karabin koji si postavio mislim da sam na sajmu video da kosta 410,000 din,ili ti 4,000evra a ja sam napisao 41,000 din, izvini jos jednom nisam za mnogo pogresio ;). MISLIM DA JE TO ZA NAS MALO SKUPO?!
 
Rekoh ti, Zecolov nije pominjao pare.
Drugo, nije ni izbliza toliko sqp, nego košta oko 1500-1600EUR, u ovoj varijanti, sa Comfortech qndakom(trzaj sa njim je MEK KAO DUŠA/DEKIN/i sl.!). Ja ga imam u 300WM, garantujem da je izuzetno udoban za pucanje!
Treće, ako bi to bio JEDINI karabin za konkrevetnog loFca, s te strane i nije skupo(mnogi preporučuju 2-3 karabina, na koje dolaze 2-3 SOLIDNE optike, sa 2-3 solidne montaže, pa možete uporediti koliko to košta)... Meni je to jedini karabin i ne mislim duuugo vremena da se ponovo "otvorim"...
 
http://www.zastava-arms.co.rs/cms/index.php?id=48
Jevdokan kao sto vidis u sajtu "zastava arms" ima karabina m98. Karabin m70 je na konstruisan sedamdesetih godina,ima M85 koje konstruisan 85 godine i ima M98 koji je 98 godine ...licno ima u Zastavi da se kupi...
mislim da te ne razumem sta si mi hteo reci...? ja mislim da svi zastavini karabini rade po mauzerovoj licenci i sistemu,onda ispade da zastava i ne pravi karabine? aj molim te mi pojasni sta si hteo reci nisam te ocigledno razumeo?
Da sada ne pisem o tome po cijoj se licenci rade zastavini karabini posto nisam kod kuce i nema svoju literaturu, pa da ne pisem napamet. Kada za desetak dana dodjem, osvezicu malo pamcenje pa cu napisati nesto o tome. A ako si nestrpljiv, potrazi knjigu 2 veka pusaka na tlu Jugoslavije od gosp. Branka Bogdanovica, i Srpski Mauzer od istog autora pa procitaj i videces da zastava ipak pravi karabine, ali ne po mauzerovoj licenci. Ali o tome za desetak dana.
Zadnjih desetak godina dolazim u Srbiju samo povremeno i za to vreme ne pratim Zastavu i njeno oruzje. Ranije sam vrlo cesto boravio u Zastavi, cak smo nesto i saradjivali pa sam bolje poznavao stanje.
Sada kada sam otvorio Zastavin site video sam da se reklamiraju da rade i karabine LK M98.
Ako si poznavaoc sistema mauser i zastavinog oruzja mogao si zapaziti da sustinske razlike izmedju
karabima M70 i M98 nema.Iste cevi, isti sanducu-receiveri isti okidacki mehanizmi isti kundaci. Jedina razlika je u kocnici i to zbog toga sto je kocnica koja se radila na karabinima M70 ponekad nesigurna. Ako zakocis karabin, potegnes okidac, otpustis okidac i onda otkocis pusku desi se da hoce da opali. Bio sam prisutan u lovu kada je covek ostao bez noge iz bas tog razloga. Zato su mnogi lovci, medju njima i ja zadnji deo zatvaraca -spojnicu karabina M70 menjali sa spojnicom M48 koja ima leptirastu kocnicu koja je bez premca kada je sigurnost kocenja u pitanju. I takav zatvarac ima jos jednu ne malu prednost. Rasklapanje zatvaraca je neuporedivo lakse kada spojnica ima leptir kocnicu
Prava razlika izmedju nemacke vojnicke puske M98 i vojnicke puske Kraljevine Jugoslavije od koje je nastala vojnicka puska M48, a od nje svi zastavini lovacki karabini je u duzini sanduka-receivera i zatvaraca i sto je jos vaznije u dizajnu cela zatvaraca.
Zatvarac na nemackoj vojnickoj pusci je 5mm duzi od zatvaraca na pusci M24 i M48. Celo zatvaraca na M98 je ravno i na njega se naslanja dance caure i ima jednu bradavicu koja je podeljena na dva dela kanalom kroz koji klizi uzbacivac caure.
Ta bradavica sluzi da se pomocu nje doteruje ceoni zazor i doterivanje ceonog zazora na taj nacin je pipav i osetljiv posao.
Celo zatvaraca M24/M48 i vecine zastavinih karabina je ukopano i u njega ulazi dancere caure za dubinu venca do zljeba.
Na taj nacin je postignuto bolje pozicioniranje danceta caure na celo zatvaraca sto opet ima i te kako uticaja na precisnost puske, a doterivanje ceonog zazora se vrsi na drugi nacin.
Ako si razumeo ovo sto sam prethodno napisao onda ti je jasno da je taj karabin M98 koji reklamira Zastava u stvari samo marketinski trik jer je nemacka vojnicka puska M98 najpoznatije vojno oruzje na svetu, pa onda ljudi koji bas nisu najbolje upoznati sa tematikom, prosecnom lovcu i nije potrebno natprosecno poznavanje iste, automatski kupuju karabin M98 asocijacija ma vojnicku pusku i naravno placaju vise iako nema sustinske razlike izmedju te tzv M98 i M70.
Pozdrav i dobar pogled
.
 
kad kupujes novi karabin obavezno prekontrolisi daje zazor izmedju kundaka i cevi debljine vizit karte,uzmes vizit kartu i provuces je izmedju cevi i kundaka ako ne ide raskundacis i zavrsis posao pa posle upucava,jevdokan jedino sada u svetu zastava (argentina nema vise pravo ima samo licencu za argentinski m.)ima pravo a i proizvodi za mauzer lovacke karabine sa ukucanim mauser obendorf,sve karabine na bazi m98 preko ketnera a original mauser rade se u zastavi otkriva ih potkova kundaka
Spar, sto se tice prava da Zastava proizvodi karabine sa ukucanim znakom mauzera nisam siguran. Odakle ti ta informacija?
Ja sam pre desetak godina bio vrlo cesto u Zastavi cak smo nesto i saradjlivali. Nikada nisam ni od Dimovskog bivseg komercijalnog direktora Zastava oruzja koji je tada vec imao svoj Meteor stil, a ni od u to vreme komercijalnog direktora zastave, a danas generalnog direktora gosp Gromovica cuo da zastava ima bilo kakvu saradnju sa Mauzerom.
A Gromovic je u to vreme jako voleo da se hvali svojim poslovnim uspesima, a ni Dimovski nije bio operisan od toga. Da je bilo kakve saradnje bilo sigurno bi mi se pohvalili.
A jos da Mauzer bilo kome dozvoli da ukucaju oznaku Mauser Oberndorf i svog znaka na karabin nikad nisam cuo i zvuci mi neverovatno. Mozda u zadnjih nekoliko godina od kako vise ne pratim dogadjanja oko zastave.
Nisam bas siguran da ti je zakljucak otkriva ih potkova kundaka pravilan.
A sto se tice prodaje zastavinih karabima u Ketneru to je tacno, ali se prodaju ili su se prodavali pod firmom "Luger" iako su Ketnerovci "posteni" pa su naveli da su Luger karabini napravljeni u Zastavi.
I ta je saradnja trajala i u vreme kada je SRJ bila pod sankcijama i kada je Ketner rizikovao ne male kazne prodajuci zastavine karabine. Da li sada prodaje zastavine karabine pod Zastavinim imenom neznam
Istina bili su najjeftiniji, ili prvi do najjeftinijih karabina u ponudi. Da li su i danas tako jeftini neznam.
A sto se tice izrade zastavinih karabina za druge poznate marke tice najsveziji ti je priner da zastava radi karabine za Remington, ili bar je radila pre nekoliko godina, pa je onda ta saradnja dosla u krizu neznam zasto.
 
Spar, sto se tice prava da Zastava proizvodi karabine sa ukucanim znakom mauzera nisam siguran. Odakle ti ta informacija?
Ja sam pre desetak godina bio vrlo cesto u Zastavi cak smo nesto i saradjlivali. Nikada nisam ni od Dimovskog bivseg komercijalnog direktora Zastava oruzja koji je tada vec imao svoj Meteor stil, a ni od u to vreme komercijalnog direktora zastave, a danas generalnog direktora gosp Gromovica cuo da zastava ima bilo kakvu saradnju sa Mauzerom.
A Gromovic je u to vreme jako voleo da se hvali svojim poslovnim uspesima, a ni Dimovski nije bio operisan od toga. Da je bilo kakve saradnje bilo sigurno bi mi se pohvalili.
A jos da Mauzer bilo kome dozvoli da ukucaju oznaku Mauser Oberndorf i svog znaka na karabin nikad nisam cuo i zvuci mi neverovatno. Mozda u zadnjih nekoliko godina od kako vise ne pratim dogadjanja oko zastave.
Nisam bas siguran da ti je zakljucak otkriva ih potkova kundaka pravilan.
A sto se tice prodaje zastavinih karabima u Ketneru to je tacno, ali se prodaju ili su se prodavali pod firmom "Luger" iako su Ketnerovci "posteni" pa su naveli da su Luger karabini napravljeni u Zastavi.
I ta je saradnja trajala i u vreme kada je SRJ bila pod sankcijama i kada je Ketner rizikovao ne male kazne prodajuci zastavine karabine. Da li sada prodaje zastavine karabine pod Zastavinim imenom neznam
Istina bili su najjeftiniji, ili prvi do najjeftinijih karabina u ponudi. Da li su i danas tako jeftini neznam.
A sto se tice izrade zastavinih karabina za druge poznate marke tice najsveziji ti je priner da zastava radi karabine za Remington, ili bar je radila pre nekoliko godina, pa je onda ta saradnja dosla u krizu neznam zasto.

imaqo sam ga u rukama u kalibru .22-250 uzet kod ketnera pod proizvodom mauzera na njega ukucane oznake mauzera kundak,nisani,zatvarac sa leptirastom kocnicom,potkova kundaka sve zastavino i kako rece sef marketinga kod kettnera proizvod zastave samo za mauzera i samo se tako moze prodavati i to pod nazivom m98 mauzer,karakteristicna ukucana oznaka kalibra i broj,takodje uzeta optika zrak 8x56 i schwenk montaza takodje nasa,
to ti je tako jedino ako zastava nije imala kakvu zalihu sanduka mauzera sa ukucanim oznakama pa sastavili lk ali ne znam zasto bi i u kettner katalogu bili pod nazivom mauser sa svim original oznaka a ne pod oznakama luger kako se tada prodavao zastavin karabin,
 
Poslednja izmena:
Spar, sto se tice prava da Zastava proizvodi karabine sa ukucanim znakom mauzera nisam siguran. Odakle ti ta informacija?
Ja sam pre desetak godina bio vrlo cesto u Zastavi cak smo nesto i saradjlivali. Nikada nisam ni od Dimovskog bivseg komercijalnog direktora Zastava oruzja koji je tada vec imao svoj Meteor stil, a ni od u to vreme komercijalnog direktora zastave, a danas generalnog direktora gosp Gromovica cuo da zastava ima bilo kakvu saradnju sa Mauzerom.
A Gromovic je u to vreme jako voleo da se hvali svojim poslovnim uspesima, a ni Dimovski nije bio operisan od toga. Da je bilo kakve saradnje bilo sigurno bi mi se pohvalili.
A jos da Mauzer bilo kome dozvoli da ukucaju oznaku Mauser Oberndorf i svog znaka na karabin nikad nisam cuo i zvuci mi neverovatno. Mozda u zadnjih nekoliko godina od kako vise ne pratim dogadjanja oko zastave.
Nisam bas siguran da ti je zakljucak otkriva ih potkova kundaka pravilan.
A sto se tice prodaje zastavinih karabima u Ketneru to je tacno, ali se prodaju ili su se prodavali pod firmom "Luger" iako su Ketnerovci "posteni" pa su naveli da su Luger karabini napravljeni u Zastavi.
I ta je saradnja trajala i u vreme kada je SRJ bila pod sankcijama i kada je Ketner rizikovao ne male kazne prodajuci zastavine karabine. Da li sada prodaje zastavine karabine pod Zastavinim imenom neznam
Istina bili su najjeftiniji, ili prvi do najjeftinijih karabina u ponudi. Da li su i danas tako jeftini neznam.
A sto se tice izrade zastavinih karabina za druge poznate marke tice najsveziji ti je priner da zastava radi karabine za Remington, ili bar je radila pre nekoliko godina, pa je onda ta saradnja dosla u krizu neznam zasto.

Tachan podatak nikad nije saopshten ali dosta ljudi nagadja da je Zastava prej.ebala nekoliko Remington modela u toj klasi. Pre svega izradom, odlichnim brunirom i preciznoshcu. Rech je o modelima Remington 798 i 799 (koji lichno posedujem u kalibru .223). Na zatvarachu pishe recimo, Remington 799 a ispod toga Zastava, Kragujevac Made in Serbia. Zastava je slala zatvarache i cevi a Remington je samo stavljao svoje kundake.
 
Poslednja izmena:
Tachan podatak nikad nije saopshten ali dosta ljudi nagadja da je Zastava prej.ebala nekoliko Remington modela u toj klasi. Pre svega izradom, odlichnim brunirom i preciznoshcu. Rech je o modelima Remington 798 i 799 (koji lichno posedujem u kalibru .223). Na zatvarachu pishe recimo, Remington 799 a ispod toga Zastava, Kragujevac Made in Serbia. Zastava je slala zatvarache i cevi a Remington je samo stavljao svoje kundake.


Drugari, hvala puno na aktivnosti u okviru ove teme, zaista i sam pocinjem da verujem da je zastava za pare koje se nudi najbolji izbor. Da li znate nekog ko moze da prepravi siljate vojne metke u kalibru 8x57 na lovacku varijantu ubacivanjem olovnog vrha ili skidanjem bakarne kosuljice na vrhu?
 

Back
Top