A KO JE ALEKSANDAR VASILJEVIC-general pukovnik..??

batice...licno sam slusao razgovore o pripremi za docek pilota JNA ...zajedno smo radili radarci i EIPED...znam o cemu pricam...plakali smo od muke i besa odlazak u klopku nasih aviona prilikom bombardovanja mosta izmedju bosanskog i slavonskog broda...znali su za nalete pre nego su avioni poleteli...pre su znali da su poleteli nego sam ih ja uocavao na radaru...znali su iz kog pravca ulaze u zahvat...slusali smo besni,jadni i nemocni obaranja i poteru za pilotima...culi sta sve da rade pilotima ali moraju biti zivi...menjani su za 50 tona brasna...znam i ja po nesto...a boskovica mi ne pominji...sramota je ko je sve nosio uniformu...a jos veca ko je sve uticao na kadriranje u vojsci...

Pajo,dali se saznalo na kraju,ko je i zasto bombardovao greskom Valjevce u Ist.Slavoniji? to je krupna greska bila,da li se secas tog perioda?
 
Pajo,dali se saznalo na kraju,ko je i zasto bombardovao greskom Valjevce u Ist.Slavoniji? to je krupna greska bila,da li se secas tog perioda?

secam se dobro...tada je bilo problema u dugogodisnjim zloupotrebama po postavljenjima na sluzbene duznosti...o cemu se radi...formaciski je pesadisku brigadu sledovao oficir plavac---obicno pilot koji je zbog necega prestao da leti...on je bio taj koji je trebao da bude oficir za koordinaciju sa avijacijom ...ali posto je to bilo dobro formacisko mesto--visok cin...pesadinski komandanti su istisli pilote sa te funkcije...zbog napredovanja i smestaja svojih kadrova tamo su postavljani obicno pesadinci...koji pojma nisu imali o avijaciji i upotrebi avijacije...
elem...za ovaj slucaj sto pitas....tada je bio pilotima omogucen tkz.slobodan lov...o cemu se radi...?? u patroliranju piloti su ujedno i izvidjaci...po pravilu u komandnim centrima se moralo znati tacno gde se koja jedinica nalazi...tuzno je sto je u ovom slucaju deo valjevske brigade samoinicijativno resio da promeni marsutu kretanja jedinice...uocivsi kolonu pilot je obavestio centar ...centar je potvrdio da se radi o neprijateljskoj koloni...pilot je trazio dozvolu za dejstvo i dobio je...ostalo se zna...
ne znam dal je ko odgovarao za katastrofalan propust...
 
@May

Sta je to po tebi druga strana??? zasto zameras,i sta zameras oficirima drugih nacionalnosti,ono za sta se Srbija borila,nije bilo za Jugoslaviju,vec da se od onih koji se odcepljuju,odceoi parce koje su Srbi mislili da im pripada

Da je izvrsen udar i posmenjene rerpublicke vlade,to bi vec bilo nesto....ovako,ovde nije bilo strane,za koju se moze reci da je bila ispravna

Izdaja bi bila,da je Tus ili Spegelj radio za Madjare,Nemce,Turke itd...pomagao neku silu,koja je sa strane ugrozila SFRJ,ali Juga se raspala iznutra,medju svojim narodom
Jeli realno ocekivati,da Hrvatski,Slovenacki ili Albanski oficiri ratuju protiv svog naroda....takvi,koji bi pucali po svom narodu,netrebaju ni nama....sta ti mislis o Srbima koji su bili u ZNG ili ABiH

To je bio gradjanski rat,gde je svako otisao svom etnosu....a cuvanje Juge nikome nije bilo u interesu...nikome......pa ni toj JNA...neznam zasto,zaista,ali tako je,tako je ispalo na kraju...MAkedoniju su pustili da ode,cak joj i kofere odneli do vrata....Sloveniju,uz malo buke,cisto fore radi.....oko Bosne i Hrvatske su se naplacivali stari racuni,ja licno mislim,jos iz ww2.....to je jasno,po imenima,kojima su vojske nazivale jedne drugu

Ta je nasa vojska,bila dobro organizovana,da se bori protiv spoljasnjeg neprijatelja.....nije bilo u planu,nikada,da se resavaju unutrasnja pitanja.....zato je Tito i govorio,cuvajte bratstvo i jedinstvo ko zenicu oka.....znao je dobro o cemu govori

Ti bi izmedju pi.zde i gu.zice.

Hrvatska je izdala komandu za napad na JNA. Dakle, koja je tebi strana nejasna? I gde tu vidis gradjanski rat?

I gde si ti video da ja zameram Hrvatima sta su napustili JNA?

Oni su odabrali za koga ce da ratuju i pokazali koliko su bili iskreni prema toj Jugoslaviji. Pisem o ovim koji pisu memoare! Kojoj oni strani pripadaju?

I na kraju nije tacno da je JNA bila namenjena samo za borbu protiv spoljnog neprijatelja - ona je prvenstveno nastala u borbi protiv tzv. unutrasnjeg neprijatelja, a imala je i ustavnu ulogu: Zastite integriteta...znaci teritorija SFRJ, celog ili dela tog teritorija.

Dalje, Srbija se u ratu borila za SFRJ - a ne za nikakvo odcepljenje teritorija.

Za odcepljenje teritorija su se borili Srbi u Hrvatskoj i BiH - nakon sta su ih ustavno diskriminisali Hrvati i muslimani - nakon sta su ih hteli na silu,oruzjem, staviti pod jednostranu unitarnu upravu Hrvata i muslimana - i tu se vodio gradjanski rat a ne na nivou Jugoslavije. U tom gradjanskom ratu JNA je imala i ustavnu ulogu - zastite drzavnog uredjenja (a to znaci i ustavnog uredjenja Hrvatske i BiH) - koju nije izvrsila.

Srbija u tome nije ucestvovala - nego su dobrovoljci iz Srbije pomagali Srbe u borbi protiv Hrvata i muslimana.

Srbija je ucestvovala u pomoci JNA na teritoririju Hrvatske i to SAMO U JEDNOM SLUCAJU - naredbe u odblokiranju kasarne u Vukovaru.

U svim ostalim slucajevima - KOS i JNA su izjednacili one koji su napadali JNA i Jugoslaviju - sa Srbima u Hrvatskoj i BiH, koji su takodjer bili napadnuti od istog neprijatelja.

Tako smo dosli u situaciju da Hrvati i muslimani ubijaju Srbe u Hrvatskoj i BiH - da kradu oruzje od JNA, da prevode generale na svoju stranu, nekaznjeno....a isti Srbi iz KOSa i JNA u nemogucnosti da se opredele kao i njihove kolege koje su svecano ispratili na drugu stranu - i nemogucnosti da sprece (jer su bili nesposobni) Hrvate i muslimane - okrecu curak protiv Srba....izjednacavaju krivicu, od Srba oduzimaju oruzje, regrutuju i zadrzavaju srpske mladice u kasarnama - da ih Hrvati i muslimani lakse opkole i masakriraju, zaustavljaju srpske jedinice itd..
 
Poslednja izmena:
Ti bi izmedju pi.zde i gu.zice.

Hrvatska je izdala komandu za napad na JNA. Dakle, koja je tebi strana nejasna? I gde tu vidis gradjanski rat?

I gde si ti video da ja zameram Hrvatima sta su napustili JNA?

Oni su odabrali za koga ce da ratuju i pokazali koliko su bili iskreni prema toj Jugoslaviji. Pisem o ovim koji pisu memoare! Kojoj oni strani pripadaju?

I na kraju nije tacno da je JNA bila namenjena samo za borbu protiv spoljnog neprijatelja - ona je prvenstveno nastala u borbi protiv tzv. unutrasnjeg neprijatelja, a imala je i ustavnu ulogu: Zastite integriteta...znaci teritorija SFRJ, celog ili dela tog teritorija.

Dalje, Srbija se u ratu borila za SFRJ - a ne za nikakvo odcepljenje teritorija.

Za odcepljenje teritorija su se borili Srbi u Hrvatskoj i BiH - nakon sta su ih ustavno diskriminisali Hrvati i muslimani - nakon sta su ih hteli na silu,oruzjem, staviti pod jednostranu unitarnu upravu Hrvata i muslimana - i tu se vodio gradjanski rat a ne na nivou Jugoslavije. U tom gradjanskom ratu JNA je imala i ustavnu ulogu - zastite drzavnog uredjenja (a to znaci i ustavnog uredjenja Hrvatske i BiH) - koju nije izvrsila.

Srbija u tome nije ucestvovala - nego su dobrovoljci iz Srbije pomagali Srbe u borbi protiv Hrvata i muslimana.

Srbija je ucestvovala u pomoci JNA na teritoririju Hrvatske i to SAMO U JEDNOM SLUCAJU - naredbe u odblokiranju kasarne u Vukovaru.

U svim ostalim slucajevima - KOS i JNA su izjednacili one koji su napadali JNA i Jugoslaviju - sa Srbima u Hrvatskoj i BiH, koji su takodjer bili napadnuti od istog neprijatelja.

Tako smo dosli u situaciju da Hrvati i muslimani ubijaju Srbe u Hrvatskoj i BiH - da kradu oruzje od JNA, da prevode generale na svoju stranu, nekaznjeno....a isti Srbi iz KOSa i JNA u nemogucnosti da se opredele kao i njihove kolege koje su svecano ispratili na drugu stranu - i nemogucnosti da sprece (jer su bili nesposobni) Hrvate i muslimane - okrecu curak protiv Srba....izjednacavaju krivicu, od Srba oduzimaju oruzje, regrutuju i zadrzavaju srpske mladice u kasarnama - da ih Hrvati i muslimani lakse opkole i masakriraju, zaustavljaju srpske jedinice itd..

vidi batice..
nisam ja neki stručnjak niti analitičar ali znam i ja ponesto o tom ratu
što se tiče Srbije za koju kažeš da nije učestvovala u ratu ili da se borila za Yugoslaviju mačku o rep
da li si toliko smešan da ne znaš da kadija cepi kaznu i za onog ko drži lojtre i za onog ko krade trešnje
elem šta sam ti hteo reći probaj shvatiti ako ne pokušat cu ti objasniti na zdravo narodski način.
pozdravio bih-kolege- Paju i Mambu ako mogu tako da ih nazovem a da se ne ljute
 
Poslednja izmena:
vidi batice..
nisam ja neki stručnjak niti analitičar ali znam i ja ponesto o tom ratu
što se tiče Srbije za koju kažeš da nije učestvovala u ratu
da li si toliko smešan da ne znaš da kadija cepi kaznu i za onog ko drži lojtre i za onog ko krade trešnje
elem šta sam ti hteo reći probaj shvatiti ako ne pokušat cu ti objasniti na zdravo narodski način.
pozdravio bih-kolege- Paju i Mambu ako mogu tako da ih nazovem a da se ne ljute

a sto bih se ljutio...pozdrav i tebi od mene...
 
a sto bih se ljutio...pozdrav i tebi od mene...

ako se jos dobro sećam
kupola mog osmatrača visinac je bio iza
14047707.jpg

nadam se da kafić "Crveni mačak" još radi
 
vidi batice..
nisam ja neki stručnjak niti analitičar ali znam i ja ponesto o tom ratu
što se tiče Srbije za koju kažeš da nije učestvovala u ratu ili da se borila za Yugoslaviju mačku o rep
da li si toliko smešan da ne znaš da kadija cepi kaznu i za onog ko drži lojtre i za onog ko krade trešnje
elem šta sam ti hteo reći probaj shvatiti ako ne pokušat cu ti objasniti na zdravo narodski način.
pozdravio bih-kolege- Paju i Mambu ako mogu tako da ih nazovem a da se ne ljute

U drzavi ne postoji hrvatski nacin optuzivanja.

Da je Hrvatska mogla da izbegne - a i da napadne JNA bez naredbe to bi i uradila.

Isto tako da je Srbija htela da ucestvuje u tome ratu - onda bi isto kao i Hrvatska - izdala naredbu.

Jedno je pomoc nekome, sta su u tom ratu cinili Nemci, Saudijska Arabija, Madjarska, Iran itd.....pa i Srbija na srpskoj strani....a drugo je drzavno opredelenje.
 
U drzavi ne postoji hrvatski nacin optuzivanja.

Da je Hrvatska mogla da izbegne - a i da napadne JNA bez naredbe to bi i uradila.

Isto tako da je Srbija htela da ucestvuje u tome ratu - onda bi isto kao i Hrvatska - izdala naredbu.

Jedno je pomoc nekome, sta su u tom ratu cinili Nemci, Saudijska Arabija, Madjarska, Iran itd.....pa i Srbija na srpskoj strani....a drugo je drzavno opredelenje.

ti mešaš babe i žebe
lepo sam ti rekao da kadija cepi kaznu i za lojtre i za trešnje pogledaj Hag i njegove stanovnike
nisi mi rekao odakle i ko je dao zapravo da Srbija(JNA) čuva Yugoslaviju ako su je vec političari "podelili"
 
Poslednja izmena:
ti mešaš babe i žebe
lepo sam ti rekao da kadija cepi kaznu i za lojtre i za trešnje pogledaj Hag i njegove stanovnike
nisi mi rekao odakle i ko je dao zapravo da Srbija(JNA) čuva Yugoslaviju ako su je vec političari "podelili"

Gde to Hag kaze da je Srbija ucestvovala u ratu?

Jugoslaviju nisu politicari podelili! Gde postoji ta odluka? Koga tela?

Jugoslaviju su razbili secesionisti uz pomoc zapada.
 
Gde to Hag kaze da je Srbija ucestvovala u ratu?

pa jel optužen neki političar iz Srbije ili nije??
mada se tu sponinje i teza o udruženom zločinačkom pothvatu ili ti to nije poznato??
od čega i koga je nastala VRS-ke??
na čijem su platnom spisku bili oficiri VRS-ke??
da li si čuo za pisanu komandu da se svi oficiri(JNA) iz Bosne moraju javiti na ratni raspored u Bosnu ??tko je izdao i napisao tu komandu??
 
Poslednja izmena:
pa jel optužen neki političar iz Srbije ili nije??
mada se tu sponinje i teza o udruženom zločinačkom pothvatu ili ti to nije poznato??


Pa ti zbog optuzbi nekih pojedinaca optuzujes drzavu! Znaci li to da je i Nemacka sudelovala u ratu? Ako ti fale pojedinci da ih nabrojim i u uniformama i bez uniformi...samo reci.

Hrvat od glave do pete!
 
od čega i koga je nastala VRS-ke??
na čijem su platnom spisku bili oficiri VRS-ke??
da li si čuo za pisanu komandu da se svi oficiri(JNA) iz Bosne moraju javiti na ratni raspored u Bosnu ??tko je izdao i napisao tu komandu??

Od cega i koga je nastala hrvatska vojska?

Od cega i koga je nastala muslimanska vojska?

Za popunu jedinica JNA nije izdavana komanda - jer organ uprave - koji je zaduzen za popunu jedinica ne izdaje komandu...To se tako ne zove.

Da li je Saudijska Arabija ucestvovala u sukobu iako je finansirala Alijinu vojsku?

Odakle pravo da Saudijska Arabija finansira Alijinu vojsku a da to isto pravo nema i Srbija da finansira Srbe u BiH?
 
Od cega i koga je nastala hrvatska vojska?

Od cega i koga je nastala muslimanska vojska?

Za popunu jedinica JNA nije izdavana komanda - jer organ uprave - koji je zaduzen za popunu jedinica ne izdaje komandu...To se tako ne zove.

Da li je Saudijska Arabija ucestvovala u sukobu iako je finansirala Alijinu vojsku?

Odakle pravo da Saudijska Arabija finansira Alijinu vojsku a da to isto pravo nema i Srbija da finansira Srbe u BiH?

kad se ne zna ili izbjegava odgovor ide se protupitanjem na pitanje
ok-poštivam taktiku
mada da ti pomognem trebalo bi usporediti HVO i VRS ako me razumeš
 
Poslednja izmena:
kad se ne zna ili izbjegava odgovor ide se protupitanjem na pitanje
ok-poštivam taktiku
mada da ti pomognem trebalo bi usporediti HVO i VRS ako me razumeš

HVO je mobilisan od strane hrvatskih organa uprave i to iz HRVATSKE.

VRS je mobilisana od srpskih organa uprave iz REPUBLIKE SRPSKE.

HVO je dobio, ukrao, oteo oruzje i kadar od JNA.
VRS je dobila, ukrala, otela oruzje i kadar od JNA.
 
Ne zelim diskusiju sa polupismenim Hrvatom. 14. Kongres nije podelio Jugoslaviju.

Nije postojalo nikakvo telo koje je podelilo Jugoslaviju. Nije postojao nikakav dogovor o podeli Jugoslavije.

Niti je predmet teme niti zelim s tobom o tom raspravljati.
ajde da ti malo pomognem

Na kongresu su se ponajprije sukobili srpsko i slovensko izaslanstvo. Prvi su se zalagali za uvođenje sustava „jedan čovek - jedan glas“, tj. za unitarnu Jugoslaviju. Slovenci su, međutim, predlagali konfederaliziranje partije i države. Bit njihovih prijedloga bila je u tome da se uvede politički pluralizam, koji je u stvarnosti zapravo već i postojao, jer su u Sloveniji već bili održani izbori za slovenskog predstavnika u saveznom Predsjedništvu, a u Hrvatskoj i Sloveniji bile su u tijeku pripreme za prve višestranačke izbore za Hrvatski sabor i Skupštinu Slovenije. Potom su zahtijevali da se izbaci iz zakonodavstva odredba o takozvanom verbalnom deliktu, da se zabrani mučenje političkih zatvorenika, kao i politička suđenja. Također su tražili da veze između saveznih jedinica budu drugačije i da sve savezne jedinice budu autonomne i da nadglasavanje postane nemoguće. Svi prijedlozi slovenskog izaslanstva, koje je predvodio Milan Kučan, bili su odbijeni. Istovremeno, srpski su prijedlozi prihvaćani većinom glasova.

Poslije dva dana rada i oštrih verbalnih sukoba, izaslanstvo Slovenije napustilo je, 22. siječnja navečer, kongresnu dvoranu centra "Sava", praćeni aplauzom srpskih predstavnika. Na poticaj Slobodana Langa Ivica Račan koji je bio na čelu hrvatskog izaslanstva prišao je govornici i izjavljuje "da mi (izaslanstvo SKH) ne možemo prihvatiti Jugoslavensku partiju bez Slovenaca" te nakon toga i hrvatsko izaslanstvo napušta Kongres, što je označilo kraj vladavine SKJ.
 
HVO je mobilisan od strane hrvatskih organa uprave i to iz HRVATSKE.

VRS je mobilisana od srpskih organa uprave iz REPUBLIKE SRPSKE.

HVO je dobio, ukrao, oteo oruzje i kadar od JNA.
VRS je dobila, ukrala, otela oruzje i kadar od JNA.

1-točno
2-netočno
3-4 netočno nisu ukrali ni jedni ni drugi već su ga dobili a što se tiče oficirskog kadra svaka ptica je odletela svome jatu doduše neki su ostali bilo vamo ili tamo
 
ajde da ti malo pomognem

Na kongresu su se ponajprije sukobili srpsko i slovensko izaslanstvo. Prvi su se zalagali za uvođenje sustava „jedan čovek - jedan glas“, tj. za unitarnu Jugoslaviju. Slovenci su, međutim, predlagali konfederaliziranje partije i države. Bit njihovih prijedloga bila je u tome da se uvede politički pluralizam, koji je u stvarnosti zapravo već i postojao, jer su u Sloveniji već bili održani izbori za slovenskog predstavnika u saveznom Predsjedništvu, a u Hrvatskoj i Sloveniji bile su u tijeku pripreme za prve višestranačke izbore za Hrvatski sabor i Skupštinu Slovenije. Potom su zahtijevali da se izbaci iz zakonodavstva odredba o takozvanom verbalnom deliktu, da se zabrani mučenje političkih zatvorenika, kao i politička suđenja. Također su tražili da veze između saveznih jedinica budu drugačije i da sve savezne jedinice budu autonomne i da nadglasavanje postane nemoguće. Svi prijedlozi slovenskog izaslanstva, koje je predvodio Milan Kučan, bili su odbijeni. Istovremeno, srpski su prijedlozi prihvaćani većinom glasova.

Poslije dva dana rada i oštrih verbalnih sukoba, izaslanstvo Slovenije napustilo je, 22. siječnja navečer, kongresnu dvoranu centra "Sava", praćeni aplauzom srpskih predstavnika. Na poticaj Slobodana Langa Ivica Račan koji je bio na čelu hrvatskog izaslanstva prišao je govornici i izjavljuje "da mi (izaslanstvo SKH) ne možemo prihvatiti Jugoslavensku partiju bez Slovenaca" te nakon toga i hrvatsko izaslanstvo napušta Kongres, što je označilo kraj vladavine SKJ.

Ne znam zbog cega ti moderatori dozvoljavaju spam:

Ne zelim diskusiju sa polupismenim Hrvatom. 14. Kongres nije podelio Jugoslaviju.

Nije postojalo nikakvo telo koje je podelilo Jugoslaviju. Nije postojao nikakav dogovor o podeli Jugoslavije.

Niti je predmet teme niti zelim s tobom o tom raspravljati.
 

Back
Top