ODLAZAK U INOSTRANSTVO SA PSOM

jolanda18

Početnik
Poruka
23
TREBA OVOG MESECA DA PUTUJEM U INOSTRANSTVOM SA SVOJOM KUCOM. IMAMO SVE VAKCINE ČIP PASOS. NA INSTITUTU PASTER U NOVOM SADU URADJENA SU ANTITELA NA BESNILO. DAKLE DOSLI SMO DO PRIJAVE U MINISTARSTVU I PLACANJE FAMOZNE POTVRDE KOJA KOSTA BOGA OCA. DA LI SE TO MOZE PLATITI NA CARINI AKO BUDU TRAZILI CARINICI JER SAM CULA DA NEKO TO NI NE POGLEDA. A NAVODNO POTVRDU TREBA VADITI SVAKI PUT KAD SE PRELAZI GRANICA. UŽAS!!!!:evil:
 
Kao prvo, molim te, isključi caps lock, on se tumači kao vikanje. Drugo, za putovanje u zemlje EU ti treba potvrda u pasošu da je urađen titar antitela, a to overava veterinarski inspektor. Razmisli da li si spremna na rizik da vas vrate sa graničnog preaza zbog toga, ne verujem baš da tamo dežuraju veterinarski inspektori.
 
Malo kasnim sa odgovorom na ovu temu, ali evo mog iskustva.
Sa psima sam u prethodnih par godina prosla bar 10 zemalja, uglavnom zbog izlozbi. Titar antitela morate imati, osim ako idete u Makedoniju, Bugarsku, Bosnu i Crnu Goru. Pitanje je da li ce vam je ikada traziti, ali vas lako mogu vratiti ako nemate. Po pravilu je potrebno da vam u pasos psa upisu nalaz titra, i overe, medjutim, verovali ili ne, pre svega u ministarstvu ne znaju da citaju titar (prijatelju je vrednost titra bila vise od 1, a nisu hteli da mu upisu jer na papiru pise da mora da bude 0.5, i dzaba je bilo ubedjivanje da pise da mora da bude VECE od 0,5. Covek je odustao). Ja ni jednom svom psu nisam upisivala vrednost u pasos.
Kada dodjem na granicu predajem pasos za psa AKO GA TRAZE, bez papira. Ako pitaju da li imam uradjen titar, kazem samo da imam, ne pokazujem, ako traze da pokazem, dajem im kopiju. Tu je uvek bio kraj price.
U principu treba imati original, ali ga ja nosim sa ostalim svojim dokumentima, a ne sa pasosom za pse, jer pasose nosim na izlozbu, i lako se moze desiti da mi papiri iz njega ispadnu, iskliznu dok preturam stvari i pse po rukama (desilo mi se u Hrvatskoj).
U principu, ako carinik odluci da vas vrati sa carine zbog psa, on ce to i uciniti, imali titar ili ne, jer uvek postoji kvaka "FT1P", ali su ti slucajevi zaista jako retki.

Pre godinu i po dana su preko 20 vlasnika pasa sa preko 30-40 pasa koji su krenuli na specijalke u Zagreb, vratili sa svih granicnih prelaza. Urgirao je cak i Kinoloski savez Hrvatske preko njihovog ministarstva, ali psi nisu pusteni, iako su imali sve papire.
 
Htela bih da odvedem svog ljubimca u Australiju. Može li mi neko pomoći, ako ima iskustvo. Znam samo da tamo podležu karantinu životinje čim stupe na tlo, ali me interesuje pre toga šta i kako. Ima na netu svega, ali ja volim da čujem iskustva. Hvala puno!
 
Da ne otvaram novu temu. Ako neko ima iskustva oko udomljavanja pasa u Sloveniju trebaju mi informacije. Imam kucu koju sam spasila sa ulice i našla joj udomljenje u Sloveniji ali nemam pojma kako ide procedura oko papira i šta mi sve treba. Kuca je sterilisana, čipovana, vakcinisana ...
 
Treba jos da se saceka i da joj se uradi titar antitela, pa da vet. inspektor upise podatke u pasos i da veterinar pred sam polazak uradi klinicki pregled i upise i to u pasos da bi pas mogao da putuje u EU. Oko prenosa vlasnistva vec ne znam detalje.
 

Back
Top