1.decembar

dr

Poznat
Poruka
9.753
Da se i mi malo ovde pozabavimo danom borbe protiv side, ali ne ponavljajuci stvari koje mozete naci na netu o virusu, putu prenosa...nego koliko mislite da ste ugrozeni?
Da li spadate u grupu ljudi koji se kriju iza recenice " meni se to ne moze desiti", da li koristite kondom, da li ste razmisljali da se testirate?
Da vas cujem!
P.S. Zelim ozbiljne , zrele odgovore...
 
...ma postala sam paranoicna
Idem ulicom i razmisljam koliko sam ljudi srela koji su pozitivni :(
Imam komsinicu koja mi je donela pelacinke a ja sam ih bacila jer mi se ucinila "sumnjiva" posle citanja nekog clanka u novinama :shock:
Odem kod doktora i od vadjenja krvi napravim dramu :wink:
...a sve to zato sto se plasim da oni koji su bolesni ili ne znaju da su bolesni ili znaju ali to kriju iz straha od reakcije okoline ili za svoju bolest krive ko zna koga pa dodju na ideju da bi mozda trebali da se svete onima koji nisu bolesni :roll:
...mislim da se ne bih "plasila" kada oni koji su bolesni to ne bi i krili
 
Andreavk:
...ma postala sam paranoicna
Idem ulicom i razmisljam koliko sam ljudi srela koji su pozitivni :(
Imam komsinicu koja mi je donela pelacinke a ja sam ih bacila jer mi se ucinila "sumnjiva" posle citanja nekog clanka u novinama :shock:
Odem kod doktora i od vadjenja krvi napravim dramu :wink:
...a sve to zato sto se plasim da oni koji su bolesni ili ne znaju da su bolesni ili znaju ali to kriju iz straha od reakcije okoline ili za svoju bolest krive ko zna koga pa dodju na ideju da bi mozda trebali da se svete onima koji nisu bolesni :roll:
...mislim da se ne bih "plasila" kada oni koji su bolesni to ne bi i krili
A zar ne mislis da bas zbog takvog ponasanja (kao sto je tvoje) oni koji su oboleli kriju svoju bolest.
Strah obicno krece iz neznanja, da li je moguce da pored tv, radia, novina, interneta ne znas kako se HIV prenosi?
 
Ne verujem da se sida "desava" drugima. Moze bilo kome. Dovoljno je da ti je on prvi, a ti njemu druga.
Kada sam pozelela bebu to je bio prvi korak - test na sidu. Nije dovoljno 99,9%, morala sam da budem i onaj 0,1% sigurna. Ne odobravam neodgovorna ponasanja pogotovo kada su deca u pitanju.
I evo pitanje za dr; Zasto ginekolog kada utvrdi trudnocu ne salje trudnicu na test na sidu, hepatitis b,c? To je moje iskustvo posle tri trudnoce i kontakta sa 10 doktora. Da li je sva odgovornost na trudnici bez usmeravanja od strane doktora? Ako se to ne radi u Beogradu, sta da ocekujemo od manjih, zatvorenih sredina?
ps danas sam na fakultetu pitala kolege da li se neko nekada testirao (njih dvadesetak od 19 - 27god.)- niko nikada, naravno!
 
dr:
Andreavk:
A zar ne mislis da bas zbog takvog ponasanja (kao sto je tvoje) oni koji su oboleli kriju svoju bolest.
Strah obicno krece iz neznanja, da li je moguce da pored tv, radia, novina, interneta ne znas kako se HIV prenosi?
...ma znam ja doktorka dovoljno i o prenosenju i opasnostima koje ta bolest nosi - neko cak rece da je AIDS najjace oruzje za masovno unistenje...
...i nisam paranoicna svo vreme - samo ponekad
...eto meni npr. ne bi smetalo da se HIV pozitivni lece od oportunih bolesti kod istog lekara kod koga i ja odlazim i stvarno mi nije jasno zasto ih zbog zbog svake sitnice salju na infektivnu kliniku :wink:
 
Da, to je jedan od razloga zato sto je Beograd centar .
Sto se tice testiranja na hiv,hepatitis b i c...koliko znam salju se pacijentkinje na testiranje nakon utvrdjivanja trudnoce ali verovatno i veliki broj doktora jos uvek misli da to nije raspostranjeno, na zalost.
 
evo, i ja imam jedno pitanje u vezi sa temom!

cesto cujemo rec "diskriminacija" kada je sida u pitanju, i pretpostavljam da zarazeni imaju svakakve probleme, odbacivanje drustva, izbegavanje, itd., i sve to ja razumem.

Ali ni ti sidasi ne mogu da razumeju STRAH OD BOLESTI !!

Recimo, meni kada pridje osoba koja ima grip i kaslje, ja cu se od nje odmaknuti, tako da potpuno razumem ljude koji izbegavaju sidase - bez obzira sto ne moze da se prenese recimo rukovanjem, normalno je da se covek uplasi od VIRUSNE bolesti, pa jos i SMRTONOSNE !!!

Pre par meseci mi je drug rekao da se tek izlecio od mononukleoze, i ja sam se instiktivno malo odmakla, a on se nije uvredio!

Zasto se onda sidasi toliko "vredjaju" ako se neko plasi njihove SMRTONOSNE bolesti?!




ps. a sigurna sam da mnogi ljudi razmisljaju : "ako je bio-la NEODGOVORAN/NA da dobije tu bolest (spricem, homoseksualnim odnosom,itd), onda ce verovatno biti neodgovoran/na i sirice tu bolest dalje." -----> setite se one zarazene prostitutke koja je ko zna koliko njih zarazila :cry:
 
vrlo jednostavno:zamisli sebe u toj situaciji.
Zamisli da se ljudi uvek odmaknu od tebe kad im se obraćaš a NEMA nikakve šanse da ih tako zaraziš, da niko ne želi sa tobom de se rukuje,dotakne ili sl. da te poljubi u obraz....da ti niko ne dolazi jer si buuu zaražena i sl. ne daj bože da popiju kafu sa tobom,ručaju sa tobom...
bilo bi ti lepo? ...da ostaneš sama zbog predrasuda koje ljudi imaju?
bilo bi ti lepo da ti kažu evo je ova sidašica?
 
gigule:
vrlo jednostavno:zamisli sebe u toj situaciji.
Zamisli da se ljudi uvek odmaknu od tebe kad im se obraćaš a NEMA nikakve šanse da ih tako zaraziš, da niko ne želi sa tobom de se rukuje,dotakne ili sl. da te poljubi u obraz....da ti niko ne dolazi jer si buuu zaražena i sl. ne daj bože da popiju kafu sa tobom,ručaju sa tobom...
bilo bi ti lepo? ...da ostaneš sama zbog predrasuda koje ljudi imaju?
bilo bi ti lepo da ti kažu evo je ova sidašica?



naravno da je uzasno, zato sam i rekla da ih razumem zbog diskriminacije!

ali sam rekla da je sasvim normalno da se ljudi plase SVIH VIRUSNIH bolesti (navela sam mononukleozu), i da je to tako sa SVIM bolestima, a ne samo sa sidom!!
 
Ja moram priznati da sam zbunjena.
S jedne strane ne budite u paranoji, a sa druge cuvajte se svi mogu da je zakace.
E sad udata zena koja je obavestena i zna kako da se cuva ako kontaktira sa nekim ko je zarazen i sl., ne menja partnere, realno moze da se zarazi samo preko muza koji...
E sad ako ovako gledam to je opet paranoja, a ako se opustim odmah me svrstaju u drugu kategoriju: "to se meni ne desava".
A ove godine na sva zvona objavljuju da su i zene u braku maximalno ugrozene. :roll:
Mene nekako vise od side o kojoj se godinama prica, zanima kako se prenose hepatitis c i b.
 
dr:
Da se i mi malo ovde pozabavimo danom borbe protiv side, ali ne ponavljajuci stvari koje mozete naci na netu o virusu, putu prenosa...nego koliko mislite da ste ugrozeni?
Da li spadate u grupu ljudi koji se kriju iza recenice " meni se to ne moze desiti", da li koristite kondom, da li ste razmisljali da se testirate?
Da vas cujem!
P.S. Zelim ozbiljne , zrele odgovore...

Nazalost, svi smo vrlo ugrozeni. Najvise zbog pomenutog stava " meni se to ne moze desiti"...
A moze i to jednostavno i neosetno. Dovoljno je da na jedan momenat zaboravis na to crnilo koje se potencijalno krije iza svakog ljubavnog cina i postajes statistika.
Ali sa druge strane kad prilikom vadjenja krvi u laboratoriji shvatis da laborant nema rukavice, da stomatolog brlja po tvojim ustima sa istim rukavicama kao i pacijentu pre tebe (pri cemu stiti samo sebe) sta da ocekujes od drugih ako se oni kao zdravstveni radnici (koji treba da daju primer u prevenciji ove opake bolesti) ponasaju neodgovorno i prema sopstvenom kao i prema zdravlju svojih pacijenata.
Dakle po ovom pitanju smo jos uvek svi mnogo povrsni, neupuceni i neodgovorni.
 
Petka:
Ja moram priznati da sam zbunjena.
S jedne strane ne budite u paranoji, a sa druge cuvajte se svi mogu da je zakace.
E sad udata zena koja je obavestena i zna kako da se cuva ako kontaktira sa nekim ko je zarazen i sl., ne menja partnere, realno moze da se zarazi samo preko muza koji...
E sad ako ovako gledam to je opet paranoja, a ako se opustim odmah me svrstaju u drugu kategoriju: "to se meni ne desava".
A ove godine na sva zvona objavljuju da su i zene u braku maximalno ugrozene. :roll:
Mene nekako vise od side o kojoj se godinama prica, zanima kako se prenose hepatitis c i b.

Sad govorimo o stepenu poverenja kod partnera. Ako nisi sigurna koristi zastitu. Da li si u braku ili ne nije relevantna stvar za prenosenje side.
 
gane011:
Petka:
Ja moram priznati da sam zbunjena.
S jedne strane ne budite u paranoji, a sa druge cuvajte se svi mogu da je zakace.
E sad udata zena koja je obavestena i zna kako da se cuva ako kontaktira sa nekim ko je zarazen i sl., ne menja partnere, realno moze da se zarazi samo preko muza koji...
E sad ako ovako gledam to je opet paranoja, a ako se opustim odmah me svrstaju u drugu kategoriju: "to se meni ne desava".
A ove godine na sva zvona objavljuju da su i zene u braku maximalno ugrozene. :roll:
Mene nekako vise od side o kojoj se godinama prica, zanima kako se prenose hepatitis c i b.

Sad govorimo o stepenu poverenja kod partnera. Ako nisi sigurna koristi zastitu. Da li si u braku ili ne nije relevantna stvar za prenosenje side.


Pa podrazumeva se da imas poverenje ako si u braku.

Kako da koristim zastitu u braku ako hocu da imam decu?!
nije relevantna stvar zato sto mnogi muzevi "svrljaju" u braku!!!!
 
Ako si u frci u braku - testiraj brachnog partnera! Ili idite da dajete krv - tamo sve davaoce testiraju, hteo-ne hteo! :wink:

Ma bez sve sale, ne mozes se nikada stoprocentno zastititi od side sem da stoprocentno seksualno apstiniras (sto je priznajem neizvodljivo za vecinu onih koji nisu resili da se zamonase i zive zivot u celibatu!). Uvek postoji stepen verovatnoce da mozes da se zarazis, ali ono o cemu svi pricaju jeste da treba biti pametan i SMANJITI na minimum rizichno ponasanje. A u zivot nista nije sto posto sigurno, pa ni zastita od side.
 
Pink Panter:
evo, i ja imam jedno pitanje u vezi sa temom!

cesto cujemo rec "diskriminacija" kada je sida u pitanju, i pretpostavljam da zarazeni imaju svakakve probleme, odbacivanje drustva, izbegavanje, itd., i sve to ja razumem.

Ali ni ti sidasi ne mogu da razumeju STRAH OD BOLESTI !!

Recimo, meni kada pridje osoba koja ima grip i kaslje, ja cu se od nje odmaknuti, tako da potpuno razumem ljude koji izbegavaju sidase - bez obzira sto ne moze da se prenese recimo rukovanjem, normalno je da se covek uplasi od VIRUSNE bolesti, pa jos i SMRTONOSNE !!!

Pre par meseci mi je drug rekao da se tek izlecio od mononukleoze, i ja sam se instiktivno malo odmakla, a on se nije uvredio!

Zasto se onda sidasi toliko "vredjaju" ako se neko plasi njihove SMRTONOSNE bolesti?!




ps. a sigurna sam da mnogi ljudi razmisljaju : "ako je bio-la NEODGOVORAN/NA da dobije tu bolest (spricem, homoseksualnim odnosom,itd), onda ce verovatno biti neodgovoran/na i sirice tu bolest dalje." -----> setite se one zarazene prostitutke koja je ko zna koliko njih zarazila :cry:

Prvo, jako ruzno i stigmatizirajuce zvuchi kad ljude zarazene hivom zoves 'sidasi'. Stvarno je ruzno. I - ti, kako ih ti zoves 'sidasi' se ne vredjaju ako se neko plashi njihove 'smrtonosne bolesti'; bolest jeste za plasenje, posebno ako je smrtonosna - strah je ono sto moze da ti sacuva glavu. Dakle, ne vredjaju se oni sto se plasis njihove smrtonosne bolesti, nego zato sto su zbog svoje bolesti zigosani, obelezeni raznim imenima, predrasudama, degradirani, ugrozena su im najosnovnija ljudska prava zbog toga sto su bolesni od smrtonosne bolesti za koju masa ljudi uopste NIJE kriva sto je dobila, od koje umiru u najstrasnijem saznanju da umiru i ne mogu nista da ucine, u teskim mukama kad najzad udju u terminalnu fazu, i jos na sve to - i ono malo vremena sto imaju od svog zivota kada nisu bolesni i kad najnormalnije mogu da zive i rade, neko im iz svoje predrasude - ne iz straha! - uzme i to malo zivota i ljudskog dostojanstva. E pa izvini, ali to jeste nesto sto vredja; jer strah je nesto sto cuva tebe: nauchis kako da se cuvas jer te je strah da se ne zarazis, a to ne podrazumeva uklanjanje drugog, HIV zarazenog choveka iz normalnog zivota vec uklanjanje sebe samog iz rizichne situacije; a predrasuda znachi zalepiti choveku zutu zvezdu na rukav (metaforicki recheno) i obeleziti ga za socijalni odstrel! E vidis, to vec 'sidase' itekako vredja, a i mene kao ljudsko bice to takodje vredja.
Dakle nije cilj da nas strah nekog obelezi, diskriminise i oboji predrasudom, vec je cilj straha da sebe zastitis. A to sto ces da se odmaknes od HIV pozitivne osobe nikako ne zasticuje tebe ali diskriminise i ugrozava drugog coveka (bilo socijalno, bilo materijalno, bilo emotivno).
 
"Prvo, jako ruzno i stigmatizirajuce zvuchi kad ljude zarazene hivom zoves 'sidasi'"

Kada sam pitala drugaricinog strica sta radi na infektivnoj klinici, on mi je kao doktor odgovorio : "sa sidasima"!


"ugrozena su im najosnovnija ljudska prava zbog toga sto su bolesni od smrtonosne bolesti za koju masa ljudi uopste NIJE kriva sto je dobila,"


ja bih bas rekla suprotno- 90 % njih je "krivo"! Zasto?!
1. Ako se fixas i koristis TUDJE spriceve & dobijes sidu- sam si kriv!
2. ako menjas sexualne partnere cesce nego carape i nekoristis kondom, ako dobijes sidu- sam si kriv!
3. ako posecujes prostitutke i ne koristis kondom i dobijes sidu- sam si kriv!
4. ako si homosexualno orijentisan i cesto menjas partnere i dobijes sidu, sam si kriv!




POENTA SIDE JE DA BUDES ODGOVORAN ZA SOPSTVENO I TUDJE ZDRAVLJE!!!



Zato se i mnogi i dalje plase : kako jedan intravenozni narkoman da bude odgovoran za druge, ako nije za sebe?!
Kako neko ko menja cesto partnere bez upotrebe kondoma moze da bude odgovoran za tudje zdravlje, kad ne brine cak ni za svoje?!
 
Pink Panter:
"Prvo, jako ruzno i stigmatizirajuce zvuchi kad ljude zarazene hivom zoves 'sidasi'"

Kada sam pitala drugaricinog strica sta radi na infektivnoj klinici, on mi je kao doktor odgovorio : "sa sidasima"!


"ugrozena su im najosnovnija ljudska prava zbog toga sto su bolesni od smrtonosne bolesti za koju masa ljudi uopste NIJE kriva sto je dobila,"


ja bih bas rekla suprotno- 90 % njih je "krivo"! Zasto?!
1. Ako se fixas i koristis TUDJE spriceve & dobijes sidu- sam si kriv!
2. ako menjas sexualne partnere cesce nego carape i nekoristis kondom, ako dobijes sidu- sam si kriv!
3. ako posecujes prostitutke i ne koristis kondom i dobijes sidu- sam si kriv!
4. ako si homosexualno orijentisan i cesto menjas partnere i dobijes sidu, sam si kriv!




POENTA SIDE JE DA BUDES ODGOVORAN ZA SOPSTVENO I TUDJE ZDRAVLJE!!!



Zato se i mnogi i dalje plase : kako jedan intravenozni narkoman da bude odgovoran za druge, ako nije za sebe?!
Kako neko ko menja cesto partnere bez upotrebe kondoma moze da bude odgovoran za tudje zdravlje, kad ne brine cak ni za svoje?!


Ne, nisi shvatila - poenta side je da ubije. A poenta zastite sopstvenog zdravlja je da budes odgovoran prema sebi samom i izbegavas rizicno ponasanje - ne samo vezano za sidu, vec vezano za bilo koju bolest.
A sto da intravenski narkoman bude odgovoran za druge?? I sto da neko ko je promiskuitetan bude odgovoran za tudje zdravlje?? I nije ovde poenta da neko 'bude odgovoran za tudje zdravlje' - poenta je da SAM BUDES ODGOVORAN ZA SVOJE ZDRAVLJE. Pa u tom smislu, ako si narkoman, koristi sterilni pribor da se ne zarazis, ako upraznjavas seks, koristi kondom (bez obzira na seksualnu orijentaciju i da li ga upraznjavas sa prostitutkom ili ne!).

A da malo vise pratis podatke o AIDSu i da si malo vise u toku, znala bi i dve fundamentalne stvari:

1. kako da zastitis sopstveno zdravlje, pa se ne bi prestravljivala i odskakala od zarazenih bilo kojom virusnom infekcijom a posebno AIDSom, jer sem da stupis u seksualni odnos sa zarazenim ili delis iglu sa njim/njom, sanse da se zarazis su praktichno nepostojece (sem da se radi o psihicki poremecenoj osobi ili psihopati koji je resio da nekog ubije putem svoje bolesti, ali tako moze da resi bilo koji poremeceni pacijent ili psihopata, pa zasto bi se plasila samo hiv pozitivnih !?); stoga se odgovornost za samozastitu od aidsa stavlja iskljucivo u tvoje sopstvene ruke.

2. rizicne grupe koje su pre 25-20 godina bile na prvim mestima po incidenci oboljevanja tj. zarazavanja aidsom -homoseksualci, iv narkomani i prostitutke, u medjuvremenu su se opametili, edukovali i zastitili, a heteroseksualna grupacija jos uvek blesavo veruje da se to 'dogadja drugima' i ne koristi kondom jer muskarcima 'nije udobno' a zenama je 'smaranje' pa nije ni cudo da se trend promenio i da je sada heteroseksualna grupa na PRVOM mestu po incidenci zarazavanja hivom. To automatski odbacuje cak 3, dakle TRI, od 4 grupe koje cine tvojih neverovatnih 90% onih koji su 'sami krivi' sto su zarazeni. Od one jedne grupe koju cine heteroseksualci koji partnere menjaju 'ko carape', bar pola je onih koji UOPSTE nisu promiskuitetni, ali su naleteli na partnera koji je mozda bio, ili koji mozda uopste nije bio ali je nesrecno navukao hiv od nekoga. Dakle tvoja teorija o 90% 'sami su krivi sto su se zarazili' je potpuno nauchno neopravdana, netachna i obojena krajnjom predrasudom i neinformisanoscu.

A sto se tice dragog dokotora sa infektivne klinikekoji radi sa 'sidasima' - pa vazno je i to da znamo da nisu svi koji su diplomom medicinskog fakulteta dobili pravo da nose beli mantil lekari u dushi. Bele mantile nose jos neke profesije (kao mesari, na primer, itd, ne da nesto imam protiv njihove struke, nego samo navodim!) pa su mozda ljudi zalutali na medicinu; ah, sta da se radi, i takvih se nadje, i sramota je sto brukaju jednu casnu profesiju, ali i to je nasa stvarnost.
 

Back
Top