Mudrost ili znanje!?

STAJIC

Aktivan član
Poruka
1.624
:D

U avionu koji je pred padom lete cetiri osobe sa samo tri padobrana. Pilot aviona kaze:" Ja sam vojni pilot, drzava je potrosila mnogo para na mene i moj trening, imam porodicu koju moram da izdrzavam! Ja moram da zivim", okaci prvi padobran i ode!
Druga osoba kaze:" Ja sam naucnik, imam cetiri doktorata i nebrojeno mnogo naucnih radova, inovacija i nekoliko svetskih univerziteta ne mogu da opstanu bez mene, ja sam verovatno jedan od najpametnijih osoba na svetu i ja moram da zivim". Uze drugi padobran i ode!
Ostadose jos dvojica, koji ce od njih da zivi? Jedan od njih je bio stariji covek u svojih 70-tak godina a drugi je bio mladic star oko 25 godina. Starac rece mladicu:" Sinko moj uzmi ti taj poslednji padobran i spasi se, ja sam koliko-toliko proziveo moj zivot, ti si jos uvek mlad i zivot je pred tobom!" Lep i velikodusan gest! Medjutim, mladic odgovara:" Nema potrebe za tim, mozemo obojica da prezivimo", starac je u cudu i pita:"Sta pricas covece"?
Mladic odgovara:" Najpametniji covek na svetu je uzeo moj ranac"!
Jedna poslovica kaze:" Mudrost cini mudroga jacim od deset vojvoda u gradu!", dakle mudrost je ono sto pomaze coveku da prezivi, a ne znanje!

:D
 
Kakva je to mudrost bez znanja? 8) A osim toga,i najpametniji covjek se moze nekad zeznuti,ma koliko bio pametan... :wink: Ova prica ti ne pije vode bas...mogao je i pilot uzeti ranac,mogao je onaj pametni imati 70 godina,mogao je mladic biti brzoplet a ne mudar...itd.Znaci,zakljucak da je mladic bio pametniji i mudriji od onog s rancem nema logike... 8) Mozda samo pokvaren,ako je vidio sta je u pitanju,a cutao... :wink:
 
Vidim da je ovde pocelo sa matematikom, sto mozda znaci da je vreme da se izgubim odavde :) ali posto mi se cini da neke jednacine nisu tacne, moracu...

Dakle, ne mislim da su erudicija i genijalnost sastavni deo mudrosti. I Patak, definisi znanje. Ako mislis na znanje u smislu klasicnog obrazovanja, mislim da mudrost moze i bez toga. Da ne spominjem nepismene seljake (pojedince, naravno) koji su mudriji od ljudi sa doktoratima. I da ne spominjem likove koji su jedva zavrsili osnovnu ili srednju pa opet imaju kefalo... Naravno da ne mislim da su oni pravilo, ali prosto pokazuju da mudrost moze i bez znanja, erudicije ili genijalnosti (uzgred, sta je genijalnost?). Kao sto postoje ljudi sa dva fakulteta koje mozes da zeznes kad hoces... Recimo, poturis im ranac umesto padobrana :)

A posto svi imate svoje formule, red je da i ja stavim svoju, nisam ni ja najgori :)

mudrost = predodredjenost + (zivotno iskustvo x kontemplacija)2


*predodredjenost = genetska, astroloska, inkarnacijska (...) - u skladu sa uverenjima citaoca
 
Znanje po mojoj definiciji je poznavanje odnosa , osobina i kvaliteta o nekoj stvari , pojavi , odnosu.

Znanje je "obrazovanje" ako je o stvarima koje su ušle u nastavni plan i program...
Znanje je kultura , ako je to trenutno medijski pokriveno i IN ili aktuelno.
Znanje je i ono što je možda trenutno individualnost ispoljena kroz opozit trenutnom javnom ili onome što se servira kao trenutno javno (mišljenje).
I tradicija je znanje....znanje o razvoju i istoriji....

------------------------------------------------
Mudrost je znanje o OUT , nedorečenim , jer neke od tih stvari nižesvesni ljudi nikad neće ni sebi ni drugima priznati....
A opet obuhvata i znanje o IN (koji su nekad možda bili OUT) stvarima i odnosima.

Mudar čovek ne kreće nikad od početka ....
Mudar čovek uvek nastavlja od započetog....
Za mudrog ne postoji kraj osim svoj sopstveni....
 
Ne ovo sam sad sročio što im ni dodaje nit oduzima vrednost....

Bolujete od autoriteta prošlosti.
Tradicija je dobar način da se prenesu iskustva iz prošlosti , ali skepticizam prema novonastalom kao nevrednom je opravdan samo dok se ne testira....
 
mudrost je primerenost.
znanje je umeće.
pamet su informacije nagomilane u sivim ćelijama.

i da, po ko zna koji put, citiram Foresta Gampovu mater:
nije glup onaj kome pameti fali, već onaj koji gluposti pravi.
 
STAJIC:
:D

Dakle, znanje nema granica, dok je mudrost vestina kojom se koristi znanje! Mudrost jeste daleko iznad znanja.

:D
ALI!
postoje znanja koja se dobijaju na posebne načine, recimo rođenjem. tako da je piramidalno poređenje ovih sastojaka ljudskog bića mudro izbeći.
ipak, idolu moj, definicija ti je na mestu, kao i uvek. :D :lol: 8)
 
Da da . ali ti ucitelji mogu biti veoma opasni.Kako biti dovoljno mudar pa izabrati pravog ucitelja.Posebno oni gurui mogu biti opasni.
Takodje znanje bez mudrosti je jako opasno.Zavisi od vrste znanja koje osoba poseduje.
A i odabir pravog ucitelja ne garantuje vam kretanje odozgo, kako to rece bhc33.Ne moze vas ucitelj svemu nauciti.

Sta mislite da li je i mudrost neka vrsta znanja?
 

Back
Top