Klub radoznalih biologa

puzap:
Pa, ovo već postaje ozbiljan klub! Hvala kolegama i veliki pozdrav. :D
Kolege,a i oni koji nisu biolozi, evo jedno pitanje za sve vas: šta je puzap?! 8) :o
Puzap je pseudonim nekog navalentnog pojedinca ili grupe :evil:, koji preterase sa "silnom pomoci". Na raznim mestima ovog foruma pozivate se na naslov "Klub radoznalih biologa" u kojem "odgovarate" na pojedina pitanja, ali nista. Sta misliti o nekom ko posle odgovora ostavlja poruku na kojoj se treba zahvaliti. :evil: :x . Gospodo, imate problem sa SuperEgom. Mozda bi trebalo malo da se :oops: umesto sto mislite da ste 8)
 
Puzap je pseudonim nekog navalentnog pojedinca ili grupe :evil:, koji preterase sa "silnom pomoci". Na raznim mestima ovog foruma pozivate se na naslov "Klub radoznalih biologa" u kojem "odgovarate" na pojedina pitanja, ali nista. Sta misliti o nekom ko posle odgovora ostavlja poruku na kojoj se treba zahvaliti. :evil: :x . Gospodo, imate problem sa SuperEgom. Mozda bi trebalo malo da se :oops: umesto sto mislite da ste 8)[/quote]

Što si se ti tako naljutio/la?!Ako ti ovo sto mi biolozi pišemo nervira, nemoj da čitaš - niko te ne tera :? :wink:
 
kolega puzap, bilo bi mi drago da vidim o kakvoj je skoli rec i da se blagovemeno obavestim oko toga. Inace, vi podrzavate to biti profesor? Ja se ne slazem, u srednjoj skoli i osnovnoj nikako, jer ljudi tokom vremena otupe za nove stvari. Nego vi sa biologije idite na neki dobar smer u trecoj godini i ja mislim da necete tad razmisljati o tome biti profesor (posto mi se cini da ste kvalitetni), nego o nekom boljem i perspektivnijem radu. A u ostalom vas je smer opsta biologija, a ne profesor biologije, ako se ne varam.
Pozdrav,
Kolega
 
Anonymous:
kolega puzap, bilo bi mi drago da vidim o kakvoj je skoli rec i da se blagovemeno obavestim oko toga. Inace, vi podrzavate to biti profesor? Ja se ne slazem, u srednjoj skoli i osnovnoj nikako, jer ljudi tokom vremena otupe za nove stvari. Nego vi sa biologije idite na neki dobar smer u trecoj godini i ja mislim da necete tad razmisljati o tome biti profesor (posto mi se cini da ste kvalitetni), nego o nekom boljem i perspektivnijem radu. A u ostalom vas je smer opsta biologija, a ne profesor biologije, ako se ne varam.
Pozdrav,
Kolega

Dragi/a kolega/koleginice,
Žao mi je što takvo mišljenje vlada o profesorima, zato što sam ja profesor sa dugogodišnjim stažom i, bar do sada, nisam ''otupela za nove stvari''. Ako nemamo dobar profesorski kadar, nećemo imati ni dobre stručnjake u bilo kojoj oblasti. :D Znam da je naš posao potpuno obezvređen, ali je istovremeno najlepši posao na svetu :!:
 
Draga koleginice puzap,
ja se izvinjavam ako ste se nasli uvredjeni, ali tako ste puni znanja da sam pomislio da ste student. :) Drago mi je da cujem da niste otupeli tokom vremena, jer je to prava retkost, a s obzirom na vase znanje u svakom slucaju se pridrzavam onoga da mozda postoji bolji posao od profesora u skoli. Ipak je tu stacionarna tacka, a vama svaka cast sto ste jos uvek u hodu.
Kazete nema boljeg posla od profesora. S obzirom da se vrlo malo radi na tom mestu mozda i nema...
S druge strane, mnogo je lepse i daleko interesantnije raditi kao biolog posao na terenu ili u laboratoriji (bar za mene koji sam tek na pocetku radne karijere - molekularni biolog i fiziolog).
Sta ste vi po struci, koja vrsta biologa :) ?
Jos jednom izvinjenje za tako divnu i nesvakidasnju profesorku (mislim najozbiljnije)
Pozdrav
 
Anonymous:
odgovor na 1.
Očuvanost histona ogleda se u tome što se oni jako malo razlikuju (u po nekoliko aminokiselina)između evolutivno udaljenih bioloških vrsta. Dobro rade svoj posao i veoma su značajni (grade nukleozome)pa se tokom evolucije nisu mnogo menjali - selekcija ih nije ''dirala''. Je l' dobar odgovor?!

mislim da odgovor nije potpun... zapravo, odgovor je dat u smislu bilo kog proteina ciji se gen. kod nije menjao tokom evolucije.
razlog zbog kojeg je gen. kog histona jako dobro odrzan kroz evoluciju, nije zbog njegove strukturne uloge, vec zbog uloge u ekspresiji gena. jedan od najvaznijih faktorau u ekspresiji gena je regulacija povrsinskog naelektrisanja histona acetilacijom pozitivnih aminokiselina (Arg, Lys). konstukcija i raspored ovih kiselina je itekako vazna za nivo ekspresije gena i samim tim dozvoljava vrlo malo 'pozitivnih' mutacija. u tom smislu, struktura histona je za regulaciju ekspresije gena vazna koliko i sami geni, i samim tim je jako dobro ocuvana.
 
Anonymous:
Draga koleginice puzap,
ja se izvinjavam ako ste se nasli uvredjeni, ali tako ste puni znanja da sam pomislio da ste student. :) Drago mi je da cujem da niste otupeli tokom vremena, jer je to prava retkost, a s obzirom na vase znanje u svakom slucaju se pridrzavam onoga da mozda postoji bolji posao od profesora u skoli. Ipak je tu stacionarna tacka, a vama svaka cast sto ste jos uvek u hodu.
Kazete nema boljeg posla od profesora. S obzirom da se vrlo malo radi na tom mestu mozda i nema...
S druge strane, mnogo je lepse i daleko interesantnije raditi kao biolog posao na terenu ili u laboratoriji (bar za mene koji sam tek na pocetku radne karijere - molekularni biolog i fiziolog).
Sta ste vi po struci, koja vrsta biologa :) ?
Jos jednom izvinjenje za tako divnu i nesvakidasnju profesorku (mislim najozbiljnije)
Pozdrav

Ti i ja smo dve ''vrste'' biologa u tom smislu što si više okrenut ka nekoj eksperimentalnoj, istraživačkoj biologiji.Za razliku od tebe ja sam studirala upravo iz želje da budem profesor u srednjoj školi - ja sam opšti biolog (u vreme kad sam ja studirala nije bilo smerova). Ne vređam se jer mene čovek koji ima određeno mišljenje(naravno dok je pristojno) ne može da uvredi, pogotovo ako se radi o mladom čoveku. Morala sam da odreagujem na tvoj stav da bih odbranila profesiju koju volim i istovremeno da probam da te ubedim da postoje kvalitetni profesori. Veruj mi, nisam jedini profesor koji voli svoj posao i radi ga sa zadovoljstvom - istina malo nas je ali nas ima. Daj Bože da u moju struku počnu da ulaze zaljubljenici u taj posao.
Hvala ti na proceni mog znanja - ono bi bilo potpuno bezvredno da nemam kome da ga prenesem, zar ne? :wink:
Prosvetarstvo nije ni malo statičan posao ili bolje rečeno nema dinamičnijeg posla od njega! Toliko ima novog što treba naučiti, smisliti kako da se osveži svako predavanje i da ne davim...Kada bi samo škole bile bolje opremljene...
Želim ti da radiš ono čemu si naklonjen i da u tome što radiš nađeš onoliko zadovoljstva koliko ja nalazim u svom poslu! Srećno! :D
Dodatak: uskoro na jednom sajtu počinje da ''radi'' moja škola biologije (obavestiću kad proradi)- toliko povodom tvoje tvrdnje o statičnosti prosvetarskog posla.
 
Anonymous:
Sad je odgovor o histonima kompletan, je l da? :wink:

pa konkretniji je... :wink:
reci da je razlog zbog koga se neki geni ocuvavaju kroz evoluciju zbog njihove vaznosti nije precizno. i hox geni su izuzetno vazni (verovatno najvazniji) za opstanak organizma, a ipak su pretrpeli brojne promene...
 

Back
Top