za prave analiticare

limited

Obećava
Poruka
56
Prosto pitanje.

Kada prebacim film iz DVD-a u DivX, pa zatim vratim iz DviX-a u DVD koliko kvaliteta gubim od orginalnog DVD-a i da li uopste gubim nesto.

Jos nesto : da li je to isto kao i prebacivanje Audia u MP3 pa ponovo narezivanje Audia. I koliko se ovde gubi ako se uopste gubi.

Hvala velikim analiticarima na odgovoru.
 
Heheh.. zanimljivo pitanje. ;)

Sledi jedan nelogican odgovor...

Kvalitet se gubi cak i kad se prebaci sa DVD na DVD, mozda zvuci cudno ali sledi objasnjenje. Diskovi koji se prodaju kao originalni velicine su oko 9 GB a prazne DVD-R ili +R mozes naci samo na 4,7 GB velicine. Tako da i tu se javlja veca kompresija i film gubi malo ali cak neprimetno na kvalitetu.

Ako film kodujes iz DVD u divx, ti ne samo da mu drasticno smanjujes video kvalitet (pocinju da se pojavljuju kockice-pixseli) ali ako se to dobro uradi "kvadratici" ce se videce samo kad se primaknes blizu monitora, nego mu i zvuk prebacujes u mp3 da bi sto manje zauzeo, samim tim i njegov kvalitet se umanjuje.

Tako da kad to sve vratis nazad u DVD oblik, jednostavno to nije to. :)

Nadam se da sam bio od pomoci.


Poz.

P.S. Drugi deo pitanja, kad se audio prebaci u mp3 na kvalitetu se gubi ali retko koje uvo to moze da primeti, naravno sto vise budes smanjivao bitrate odnosno povecavao nivo kompresije,smanjenje tog fajla, i razlike u zvuku ce biti sve vece i vece. Sto veci bitrate manje gubljenje kvaliteta= veci fajl
160 kb/s je solidan odnos kvalitet-velicina fajla.
 
ok Leko sve je to OK, ali sada kada vretim divx u Dvd(npr imao sam 4,5 GB DVD-a smanjio sam na 700MB divx-a i vracam na 4,5GB DVD) a da li mogu da povratim i kvalitet. Ti pricas o kompresiji kao da je to finta zipovanje i rezipovanje da li je to to.

Hvala.
 
Bas sam se trudio da tako ne zvucim....
Ovo je dosta "plasticno" objasnjenje.

Zamisli to ovako, film (pretpostavimo DVD kvaliteta a ne divx koji je snimljen na DVD disk 4,7 GB) cine informacije o njegovim slikama, odnosno poluslikama koje se ispisuju na ekranu, te informacije, o "tim malim tackicama" cije zapis koji staje na disk 4,7 GB.(zvuk necu spominjati)

Kada ga prebacis u divx ti si fakticki isbrisao jedan deo tih informacija, bolje reci zanemario, sada ne postoji informacija npr. "jedan piksel na toj i toj poziciji je crven" negu 10x10(bivsih piksela koji se nalaze oko tog) cine jedan veliki, crvenkasti koji nosi samo jednu informaciju o sebi,da je crvenkast. Znaci slika gubi "detalje".

Tako da, kad te informacije o slici vratis u DVD nece biti originalne, nego samo one umanjene za kolicinu kompresovanja odnosno kolicinu zanemarivanja originalnih informacija.

Ako i dalje nisam bio jasan, probaj ovako.

Uzmi bilo koji mp3 konvertor, uzmi pesmu koja se dobro cuje uradjena na preko 96 kb/s pa navise...
Konvertuje je u mp3 format ali sa kompresijom npr. 24 kb/s (znaci, dozvoljavas da sekund tvoje pesme novi 24kb invormacija). Poslusaj pesmu i sad to isto uradi ali na bitrate na kojoj je pesma prvobitno bila.

Eto, bolje ne znam da objasnim... Ako ti je jasno jeste, ako nije veruj mi na rec, ne moze to tako. ;)


Poz.


P.S. Zipovanje je samo drugaciji zapis postojeceg fajla, nista se ne umanjuje.
 
ok leko razumeo sam te i prvi put. To sam i ja tvrdio nekom ljudima pa zato trazim pomoc na net-u. Ali kao sto sam postavio pitanje treba mi malo veca analiza. Lepo si ti to objasnio tehnicko a mozes li bar priblizno da mi kazes koliko procenata ostaje od orginalnog DVD-a. Tvoj primer sa 10 piksela u DVD-u na 1 piksel u DivX-u je kristalno jasan a da li to znaci da ostane 10% kvaliteta. Neko ljudi kazu da prilikom ovakve transformacije ostane i 95% kvaliteta.

hvala na interesovanju.

A sta je sa ostalima
 
@ZoNi

Da, na dvoslojne od 8,5 Gb sam zaboravio...


@limited


pazi to je skoro nemoguce reci ili ja barem ne znam....


Ne znam koliko je to tacno u procentima, opet tu imas jos raznih stvari koje uticu na to npr. kodek koji koristis, koliko prolaza, koji mp3 kodek, koja su podesavanja kodeka, da li koristis low-motion ili fast-motion da li je slika crop-ovana...itd.

Rekao bi po slobodnoj proceni, da ostaje 60-70% kvaliteta odnosno da se gubi 30-40% ako ne i vise, procenata.


A taj ko ti to neveruje neka to dokaze, odnosno nek uradi to sto je ispricao, pa nek vidi sam.

Ako ti treba jos preciznijih informacija, baci se na google sigurno ces naci neki "standard" ili opis gubitaka pri konverziji ili nesto slicno, pitanja je malo al je velik internet! :)

Ja stvarno ne znam kako da ti pomognem sem da uradim to sto ti pitas, a za to stvarno nemam vremena... ;)

Poz.

P.S. nema sanse da je 95%, sam zvuk pobija tu teoriju, da ne pricam o ostalom.

P.P.S. Onome ko ti neveruje, reci samo "Leka mi rekao" bice to dovoljno. ;) :)
 

Back
Top