kako otici preko?

Mirko BGD

Zainteresovan član
Poruka
367
Cao svima
Predpostavljam da ima mnogo ljudi u inostranstvu, zanima me na koji nacin i ja mogu da pobegnem preko?
zivot u bg je jako los, nema se para, standardna prica i kukanje...
burazer mi je u nemackoj, bio sam 2 puta i extra je
neostaje mi se na crno jel ako te uhvate dobijes 10 godina zabrane ulaska, a i burazer se nebi slozio...
od jezika znam nemacki i engleski
pomagajte, savetujte, pisite :?
unapred hvala na svim savetima
 
..Kuvari su trazeni,i dobro placeni....jos rece da govoris nemacki.....takvi veoma lako nadju posao u nekim skijaskim centrima Nemacke ,Svajcarske ili Austrije...upravo pocinje sezona....moras samo da nadjes nacin da napravis ulaznu vizu....valjda rade poneke agencije....?
 
Mirko BGD:
Cao svima
Predpostavljam da ima mnogo ljudi u inostranstvu, zanima me na koji nacin i ja mogu da pobegnem preko?
zivot u bg je jako los, nema se para, standardna prica i kukanje...
burazer mi je u nemackoj, bio sam 2 puta i extra je
neostaje mi se na crno jel ako te uhvate dobijes 10 godina zabrane ulaska, a i burazer se nebi slozio...
od jezika znam nemacki i engleski
pomagajte, savetujte, pisite :?
unapred hvala na svim savetima

Zashto ti burazer ne pomogne :roll:
neka ti nadje neku tamo pa se ozeni :P
 
zenidba je odlicno resenje, ali to je mac sa dve ostrice.
bude ti lepo 5 godina, uzmes papire.... i kad dodje vreme razvoda zena ti trazi alimentaciju koja u 99% slucajeva bide veca od polovine plate, pa advokati...... :cry:
za sad mi se cini kao najbolje da odem u neki turisticki centar u austriju, svajcarsku....
a ako me nedaj boze uhvate da radim na crno oce li i kakve ce probleme imati moj burazer??? :roll:
 
Mirko BGD:
Cao svima
Predpostavljam da ima mnogo ljudi u inostranstvu, zanima me na koji nacin i ja mogu da pobegnem preko?
zivot u bg je jako los, nema se para, standardna prica i kukanje...
burazer mi je u nemackoj, bio sam 2 puta i extra je
neostaje mi se na crno jel ako te uhvate dobijes 10 godina zabrane ulaska, a i burazer se nebi slozio...
od jezika znam nemacki i engleski
pomagajte, savetujte, pisite :?
unapred hvala na svim savetima


Ja sam bila 10 godina u Njemackoj i to sto ti je burazer rekao je istina.Na crno je preopasno tamo,prave racije non stop.I ako te uhvate da radis na crno, ne dobijes samo zabranu nego ides i u zatvor 6 mjeseci.A ima i toga da te neko prijavi i da ti policija u stan upadne.Njemacka je po pitanju zakona mnogo losa.Moj ti je savjet ako si vec odlucio nekako da odes u inostranstvo pokusaj u Svedsku ili Holandiju, tamo je zakon potpuno drugaciji a i puno je ljepse nego u Njemackoj.I u Holandiji mozes naci dobar posao kao i u Njemackoj.Raspitaj se ima puno nacina da se ode u inostranstvo.
 
Cao svima
Predpostavljam da ima mnogo ljudi u inostranstvu, zanima me na koji nacin i ja mogu da pobegnem preko?
zivot u bg je jako los, nema se para, standardna prica i kukanje...
burazer mi je u nemackoj, bio sam 2 puta i extra je
neostaje mi se na crno jel ako te uhvate dobijes 10 godina zabrane ulaska, a i burazer se nebi slozio...
od jezika znam nemacki i engleski
pomagajte, savetujte, pisite :?
unapred hvala na svim savetima

Vidi se da nisi ziveo preko jer takvo razmisljanje i misljenje imaju samo oni "turisti". Ti na Zapadu ako hoces da zivis malo lepse moras dobro dupe da oznojis. Zaboravi na izlaske, restorane, druzenje..itd. Iiii znas li da tamo da bi opstali ljudi rade po 2 posla? Nema kao ovde od 7h do 15h i ajd kuci da jedem i spavam. Tamo se burazeru i vikendima radi. Onako kako gazda kaze! Dobro razmisli pre nego odlucis da odes. Moj ti je savet, gledaj u Srbiji da nadjes dobar posao i uz ovaj beli sengen od N.g. putuj po Nemackoj i gde vec zelis..
[I nemoj da mi pricate kako nema posla, ima ima za onoga ko hoce da radi]
 
Ljudi ja imam posao i hocu da radim ali ne mogu da odem da dobijem papire. Taj covek kod koga cu da radim ne moze da mi posalje zahtev za dobijanje radne vise. Danas sam trebao da dobijem visu. Podneo sam zahtev pre par dana. Nisam je dobio vratili su mi samo pasos. A trazio sam turisticku na tri meseca. Hteo bi i da studiram u Ceskoj zato mi je vazno da provedem sto vise vremena tamo da bi naucio jezik. Ne znam sta da radim. Ako neko moze da pomogne neka se javi. Totalno sam razocaran i osecam se kao u zatvoru.

Bolje je raditi dva posla i imati pare nego ne raditi nista i nemati nista. Pozzz
 
Cao svima
Predpostavljam da ima mnogo ljudi u inostranstvu, zanima me na koji nacin i ja mogu da pobegnem preko?
zivot u bg je jako los, nema se para, standardna prica i kukanje...
burazer mi je u nemackoj, bio sam 2 puta i extra je
neostaje mi se na crno jel ako te uhvate dobijes 10 godina zabrane ulaska, a i burazer se nebi slozio...
od jezika znam nemacki i engleski
pomagajte, savetujte, pisite :?
unapred hvala na svim savetima

u nemackoj boravisnu i radnu dozvolu mozes dobiii samo vencanjem. ako imas turisticku vizu, sta znam, mesec, dva ili tri, a radis na crno, zabrana nije deset godina, nego dve do pet i poslodavac placa ogromnu novcanu kaznu. s tim sto mozes zabranu da skines ako imas dobrog advokata i kes... trajni boravak se dobija nakon tri god ako se vencas sa nemicom, a ako sa nekim ko nije nemacki drzavljanin, onda cini mi se 5.... nadam se da da sam ti bar malo pomogla sa informacijama...
 
Da odgovorim na prvobitnu temu iako je malo matora, a vidim da još uvek ima zinteresovanih.

U EU možeš na makar dva načina:
- nađeš posao, ili
- otvoriš firmu.

Situacija u oba slučaja varira od zemlje do zemlje. Najbolje ti je da za zemlju koja te interesuje nađeš ako ima katalog deficitarnih zanimanja (to ima u slučaju Španije) i pogledaš da li ima tvoja struka na listi. Ako ima onda automatski možeš da dobiješ radnu dozvolu u slučaju da nađeš i posao. Posao potražiš na lokalnim sajtovima za zaposlenje, novinama ili kako već. Pošto je trenutno kriza onda je lokalna konkurencija mnogo veća te su deficitarna zanimanja ili ona koja niko neće da radi (frizer za pse, strugar, livac...) ili ne ume (visokokvalifikovani strucnjaci). U svakom slučaju moraš da imaš kvalifikaciju, tj. papir za to zanimanje. Ako ne nađeš svoju struku, onda se šanse smanjuju do beskonačnosti.

Druga opcija je da otvoriš firmu, ali za to moraš dobro da se raspitaš koje su opcije vezane za ciljanu zemlju. Na primer imaš varijante koje su između fizičkog i privatnog lica (ne znam kako se tačno zove ovo na srpskom) te se svodi na to da ne možeš da zapošljavaš ljude, ali možeš da radiš po ugovor, a porez plaćaš paušalno. U Češkoj je to recimo malo lakše nego u starim članicama EU.

Kako god da odeš i skrasiš se, uvek imaš varijantu da ti žena i dete dobiju vizu za spajanje porodice, samo treba da imaš u vidu da ti žena neće dobiti odmah i radnu dozvolu već samo boravišnu, što znači da i ona mora da prođe kroz istu proceduru kao i ti u slučaju da hoće da radi.

Varijante za Češku imaš ovde:
http://blog.udarnik.net/2009/0...egalno-u-eu-ceska-for-dummies/
Za Španiju ovde:
http://blog.udarnik.net/2009/0...-kako-traziti-posao-u-spaniji/
http://blog.udarnik.net/2008/09/10/lov-na-papire/

Srećno!
 
Vidim da se neko interesuje i za Norvesku . Nebi vam preporucio jer nijedan Srbin koji je naviko na zivot u Srbiji nemoze da se privikne na zivot u Norveskoj . Ja radim 6 meseci preko leta u Norveskoj pa jedva cekam da se vratim kuci . U Norveskoj je lako naci posao ali treba znati jezik koji nije lak , kad naucis jezik pozoves kompaniju koja je dala oglas za radnu snagu i pitas ih da ti posalju papire za radnu vizu . Samo nije Skandinavija tako sjajna kao sto mnogi misle , to je zato sto neznaju , kad bi ste dosli ovde na mesec dana kukali bi ste odmah da se vratite.
 

Back
Top