U Sloveniji dobro dosli doktori iz Srbije i ostalih delova ex Yu-dobro dosli

@ malenaaaa

Mislim da sam negde procitala da si pominjala kolege stomatologe koji su popadali na ispitima jer nisu imali vremena da se pripreme. Znas li mozda koje predmete su dobili da polazu? Treba u petak da predam zahtev, a posto idem u Ljubljanu mislila sam da nabavim odmah skripte koje ce mi mozda biti potrebne, da krenem da citam to dok cekam misljenje komisije. Pozz :)))
 
@ malenaaaa

Mislim da sam negde procitala da si pominjala kolege stomatologe koji su popadali na ispitima jer nisu imali vremena da se pripreme. Znas li mozda koje predmete su dobili da polazu? Treba u petak da predam zahtev, a posto idem u Ljubljanu mislila sam da nabavim odmah skripte koje ce mi mozda biti potrebne, da krenem da citam to dok cekam misljenje komisije. Pozz :)))
Zdravo...ovo se odnosi na ispit pred komisijom...ako si na to mislila.
Na onkoloskom institutu imas kada se udje skriptarnicu,i tu su sve kopije sa polaganja.Sada nesto renoviraju no radi uvek.Toga ima jako puno i dosta kosta da se kopira jer je obimno.Moze se uciti i iz nasih knjiga ali se dosta stvari razlikuje,pocev od materijala preko smernica i vrednosti tako da se moraju bar procitati te skripte.
ispituju celu kliniku,koliko sam kolege razumela sve klinicke ispite,izuzev maxile i manje ortodonciju.Znaci uzeti skripte iz decje,gnatologije,snemne,parodontologija ide linda ceo ne trebaju skripte i laskaris,materijali...e sad kolege su mi rekli da su ih pitali i histologiju i to jako detaljno,iz farme dosta toga lekove......Koliko sam ja razumela taj ispit pred komisijom je iste tezine kao i sama nostrifikacija jedina razlika je u vremenu polaganja.
Znaci na onkoloskom su skripte i u dekanatu med,fakulteta ima skriptarnica-to ce biti dovoljno.
pozd
 
Poslednja izmena:
@ malenaaaa

Mislim da sam negde procitala da si pominjala kolege stomatologe koji su popadali na ispitima jer nisu imali vremena da se pripreme. Znas li mozda koje predmete su dobili da polazu? Treba u petak da predam zahtev, a posto idem u Ljubljanu mislila sam da nabavim odmah skripte koje ce mi mozda biti potrebne, da krenem da citam to dok cekam misljenje komisije. Pozz :)))
Jos ovo-oko meseca dana je rok od momenta od kada ti stignu papiri,to je malo vremena za spremiti sve to.
Polaze se na slovenackom,to dodje kao strokovni izpit koji se polaze po zavrsenoj nostrifik.
Prenosim neka pitanja kolega-histologija,gradja sluzokoze,podajnost na pritisk,oboljenje pa kako ga lecite,planiranje iz protetike,saniranja u hirurgiji,uglavnom prakticne stvari ali sa novim terapijama i smernicama...
Posto sam se vise puta susretala sa njihovim testovima,verujem da sve detaljno ispituju i preterano,,,no sta da se radi..to se mora opraviti.
pozdrav
 
Zdravo...ovo se odnosi na ispit pred komisijom...ako si na to mislila.
Na onkoloskom institutu imas kada se udje skriptarnicu,i tu su sve kopije sa polaganja.Sada nesto renoviraju no radi uvek.Toga ima jako puno i dosta kosta da se kopira jer je obimno.Moze se uciti i iz nasih knjiga ali se dosta stvari razlikuje,pocev od materijala preko smernica i vrednosti tako da se moraju bar procitati te skripte.
ispituju celu kliniku,koliko sam kolege razumela sve klinicke ispite,izuzev maxile i manje ortodonciju.Znaci uzeti skripte iz decje,gnatologije,snemne,parodontologija ide linda ceo ne trebaju skripte i laskaris,materijali...e sad kolege su mi rekli da su ih pitali i histologiju i to jako detaljno,iz farme dosta toga lekove......Koliko sam ja razumela taj ispit pred komisijom je iste tezine kao i sama nostrifikacija jedina razlika je u vremenu polaganja.
Znaci na onkoloskom su skripte i u dekanatu med,fakulteta ima skriptarnica-to ce biti dovoljno.
pozd

Uh, sad vise ne znam sta sam mislila.. :p U svakom slucaju, hvala ti mnogo na informacijama. :) Cula sam vise prica i na kraju ne razumem kako ce to da izgleda. Ja sam u Srbiji odradila staz i polozila drzavni i manje-vise to je to sto se tice radnog iskustva. Shvatila sam, citajuci zakon o priznavanju poklicnih kvalifikacija, da me ceka dopuna staza od par meseci i polaganje jednog-dva-tri ispita. Strokovni izpit, valjda, na kraju. Je l' tako nekako? Interesovalo me je koji su to ispiti koji se dodatno polazu, i da li se rade pismeno ili usmeno.. A sta je to ispit pred komisijom koji pominjes? Nije valjda da se sve polaze pred komisijom? No dobro, sta je tu je. :) Nisam ni mislila da ce biti lako, jedino sto sam mislila da cu imati vise vremena. B-)
 
laksa nostrifikacija u Nemackoj nego u Sloveniji

Za koga i u kom smislu laksa? Ne polaze se nista? Hm .. Laksa je verovatno za one cije zanimanje spada u vrlo trazeno i deficitarno. Sve se svede na to na kraju. Ako oni tebe traze a ne ti njih sve ce uraditi da te angazuju i maksimalno ubrzaju proces. Svi ostali moraju malo da se potrude, dokazu i pokazu sta znaju.
 
Ja svoja posla gledam, a i zavrsavam. U Sloveniji sam vec neko vreme, i privodim proceduru kraju. Prosao sam kroz golgotu dok nisem sve uredio, ali sada je skoro sve vec gotovo. Inace, pratim ovu temu vec nekoliko dana, i pre neki dan sam poceo ovde da pisem citav elaborat o postupku nostrifikacije, zalazeci do u najsitnije detalje i zackoljice o kojima se na internetu slabo pise i koje mnogi ne znaju. Ali, odustao sam upravo zbog tebe i tebi slicnih jer, sudeci po tvojim komentarima u kojima gramzivo i nezajazljivo samo trazis da ti se serviraju informacije a za uzvrat nista ne pruzas, uopste i ne zasluzujes ni najmanju informaciju bilo kog tipa...
Prema tome - dabo'me!
 
Ja svoja posla gledam, a i zavrsavam. U Sloveniji sam vec neko vreme, i privodim proceduru kraju. Prosao sam kroz golgotu dok nisem sve uredio, ali sada je skoro sve vec gotovo. Inace, pratim ovu temu vec nekoliko dana, i pre neki dan sam poceo ovde da pisem citav elaborat o postupku nostrifikacije, zalazeci do u najsitnije detalje i zackoljice o kojima se na internetu slabo pise i koje mnogi ne znaju. Ali, odustao sam upravo zbog tebe i tebi slicnih jer, sudeci po tvojim komentarima u kojima gramzivo i nezajazljivo samo trazis da ti se serviraju informacije a za uzvrat nista ne pruzas, uopste i ne zasluzujes ni najmanju informaciju bilo kog tipa...
Prema tome - dabo'me!
Ostavite svadje po strani...nema nista od toga.
Ako si stom.mene bi zanimali detalji,ako nisi pisi zbog drugih..
lep pozdrav
 
I meni bi znacili bilo kakvi detalji vezano za nostrifikaciju u Sloveniji, za stomatologe.

Pozdrav!
Sta si ti uradila Princess...tacnije koliko si dobila izpita?6 kao svi ili manje...
za knjige, sve mozes iz skripti i sa predavanja iz kopirnice onko su najsvezija predavanja.
ako si dobila i bolesti usta,ajde na pp poslacu ti spisak literature koja treba.racunaj 3 meseca za taj izpit:((
lp
 
nisi ni za tu di si, cuti i ne lazi, folirantu, sto mi slajes pretece pp i uvredljive poruke, strasno kakav folirant!
Ne pisi zbog mene nego zbog drugih koji tek treba da krenu ili da se snadju, ako uopste imas validne informacije, jer ko hoce da ih podeli on to i uradi,a ne folira se kao ti.

Sto ti sLajem pretece pp i uvredljive poruke? Prvo, objasni mi, molim te, koja je razlika izmedju pp i poruke? A drugo, ne haluciniraj. Pa tebi ne bih poslao poruku ( bilo kakve sadrzine ) sve i da mi platis... Zato, nastavi da uzivas i ne uzbudjuj se.
Za malenu - nisam stomatolog, ali sam cuo da vi imate mnogo vise ispita i da je za vas nostrifikacija samim tim dosta teza. Znam za jednog decka koji je diplomirao na Bg Univerzitetu, i njemu su odredili sedam diferencijalnih ispita. Mislim da je na kraju odustao. Drugi kolega, koji je diplomirao u Nisu, imao je nesto manje ispita ( 4 ili 5 cini mi se ), i mislim da ih privodi kraju. U svakom slucaju, medju ispitima koje polazu stomatolozi, ima i ispita koji se ne polazu celi, vec samo odredjena poglavlja tog ispita. To vec komisija odredi. Barem tako kazu ovi momci koji su dobili odgovore. I nisu svi uzasno teski. Neki se npr. daju samo pismeno ( zaista ne znam tacno koji ). To su sve informacije sa kraja prosle i pocetka ove godine, koje sam cuo dok sam bio u Srbiji. U medjuvremenu sam dosao u Sloveniju i sada privodim svoju proceduru kraju. Inace sam lekar.
Eto, to su moja skromna saznanja sto se tice stomatologa i njihove nostrifikacije.
Za medicinu je manje - vise sve vec poznato. Salju se dokumenta u Ministarstvo za visoko solstvo, znanost in tehnologijo. Ceka se par nedelja. Prvo stize odgovor u kome vas obavestavaju da morate da uplatite nekih 380€ i da ih po uplati obavestite. Kada to ucinite, vasa dokumenta idu dalje na razmatranje, i komisija donosi odluku pod kakvim uslovima ce vam nostrifikovati diplomu. To je sada vec jasno, jer svi dobijaju isto - Sudska i Urgentna. Inace, u praksi, akcenat je stavljen na Urgentnu. Ispituje prof. Smrkolj, koji ume biti neugodan, i ako njega prodjete - polozili ste. Sudsku odgovarate posle Urgentne, ali profesor iz Sudske je zaista blag i jos nisam cuo da je neko kod njega pao. Eto, to je to u nekim kratkim crtama... A, da, ispit se inace moze polagati na srpskom. Ja sam konkretno ucio iz nase literature a vodio se ispitnim pitanjima. I polozio bez problema.

Lep pozdrav i srecno!
 
Hvala,
sve vec poznato...
Makedonci-6
Nis najmanje 4-5
ja(Bg drzavni) dobila 6
Pancevo privatni 6
Banjaluka i Novi Sad po 8
Ma vi medicinari lepo prolazite,sta se vi zalite:)))2 ispita i jezik su mirisna poljana za mojih 6,od toga 4obimna klinicka iz po 3 dela i na sloven:dash:
Za sada nisam odustala,ali od nas 9 koji smo zajedno poceli,ostalo nas dvoje....
A sto se poena i procenata tice koji pisu pored ispita(ono sto stigne na kucnu adresu)to nista ne znaci,moraju se celi ispiti uciti i polagati,to su stavili proforme,kao koliko treba za dopunu ali prof to ne zanima ispituje sve....Uverila se licno,jos na prvom ispitu kad sam naivna isla sa papirom u ruci da trazim svoja prava:(
Pozdrav svim napacenim kolegama
Lep rad i zivot u Slo a jednog dana nadamo se i malo severnije od nje:heart:
 
Makedonci-6
Nis najmanje 4-5
ja(Bg drzavni) dobila 6
Pancevo privatni 6
Banjaluka i Novi Sad po 8

Wow...po kom to kriterijumu odredjuju, volela bih da znam. Negde sam procitala da se gleda uskladjenost programa, pri cemu su najuskladjeniji sa Ljubljanom programi oba hrvatska fakulteta i beogradski, od srpskih. Ostali mnogo manje. Doduse, ovo je bila vest vezana za donosenje ovog novog zakona koji je na snazi od januara. Ali, Beograd i Pancevo jednak br. ispita? Cudno. Program im je poprilicno razlicit.
 
Hvala svima na veoma korisnim informacijama, ja zavrsavam medicinski faks i planiram u Sloveniju sledece godine...

Pitanje za one koji su vec tamo: da li je neophodno odraditi staz u Srbiji i kakve su sanse za mladog lekara bez radnog iskustva, posto cu ja to verovatno biti kad dodjem u Sloveniju?

Pozdrav!

Pozdrav,

Nije neophodno odraditi staz ali kada ulazis u postupak nostrifikacije gleda se i to. Ako uspes da nadjes nekoga ko bi ti dao ponudu za posao mozes da udjes u proces po novom zakonu koji je dosta ubrzan, sve sto se polaze od nostrifikacionih ispita se polaze odjednom (vidim da medicinari polazu sudsku i hitna stanja), e sad, posto ne bi imao nikakav staz u Srbiji verovatno je da bi dobio i to da odradjujes tamo. I na kraju drzavni ispit. To ti je otprilike procedura po novom zakonu, ali ipak komisija odlucuje o svakom slucaju ponaosob i daje svoje misljenje. Sto se tice starog postupka, nisam previse upucena, ali ispiti koji se polazu se u ovom slucaju polazu po rokovima, klasicno, kao na faxu. Posle toga opet pripravnicki i drzavni ispit. Jezik u svakom slucaju treba, s tim da u ovom prvom, dokaz o poznavanju jezika dostavljas pred zaposlenje - poslodavcu, iako sve sto se polaze, polaze se na slovenackom. Pozz i srecno :)
 

Back
Top