I šta sada?! (slučaj kavkaskog ovčara)

Thalasoma

Zainteresovan član
Poruka
241
Posto pretpostavljam da ovaj forum posecuju ljudi koji vole životinje, upravo zbog toga i hoću da vama postavim ovo pitanje:
Dakle, ja ne živim sa mojim matorcima već više od 7 godina ali ih redovno posećujem itd.
LM, oni su kupili pre dve godine kavkaskog ovčara koji ima veoma nezgodnu narav i pored toga što nije bio maltretiran, mučen, hranjen je dobrom hranom (nikada ništa krvavo tj. sirovo) itd.
Do sada je na sve ukućane barem jednom zarežao a neke od nas je i ugrizao.
Mene nije ali juče me je napao potpuno (ali POTPUNO) iz čista mira.
Sada se već svi u porodici brinemo zbog svega toga i ne znamo šta da radimo jer sestra ima dva deteta i sasvim je moguće da i njih napadne nekada u budućnosti.
Šta biste vi uradili u ovoj situaciji?
 
Postoje razlicite ustanove,tj.prihvatilista za obuku i dresuru pasa,neznam koliko je tvoj pas star,ali takve stvari mogu da se dogode iz nekoliko razloga...
Mozda treba da se pari (moguce je da ce se onda smiriti)ali ako pas nema jednog gazdu,koga ce slusati,pas se nemoze ni vaspitati.Mozes mu kupiti zastitnu korpu(to nije uopste nehumano)jer kada krene da besni stavi mu korpu i ubrzo ce shvatiti da radi lose stvari.Korpa nije kazna,nego samo sredstvo da ga umiris.
 
Ma, imao je profesionalnog dresera i to je bilo sasvim OK. Medjutim, taj pas veoma brzo menja raspolozenje tako da stalno moramo da vodimo racuna da li je on raspolozen ili ne.
Pri tome, nemoguce ga je podmititi hranom ili necim drugim. Jednostavno, kada mu dodje crna minuta, kao da se izgubi a posle 3 minuta bi opet hteo da se igra itd.
Eto, kada je mene napao, cale ga je oterao u kucicu i on je, verovatno od uzbudjenja ili straha ceo drhtao. Samo par minuta posle toga je hteo da se igra sa caletom tj. zadevao je caleta da se igraju.
Jos jednom napominjem da ga nismo tukli, mucili ili bilo sta slicno tome tako da on nema strah od nas.
Posebno bih naglasio da su klinci uvek bili ekstra naklonjeni prema njemu i nikada ga nisu gnjavili a on je na oboje rezao a jedno dete je vec i ujeo.
Dakle, koja je diagnoza i sta mi valja ciniti?
 
Nije lako shvatiti sta se sa njim desava, a razloga za takvo ponasanje ima dosta.Ne znam koliko se bavis sa time i koliko se razumes u kucice samo morace te da budete krajnje oprezni pogotovo sa malom decom jel ipak je to pravi molos od psa.
Mozda je ljubomoran na tebe ili tvoju decu ako su dosla posle njega u kucu ili nesto takvo ili je jednostavno kao i mi ljudi povukao neku losu genetsku crtu od roditelja i tu nema spasa.
 
Bojim se da je u pitanju ta "losa crta" jer on je poslednji dosao u kucu. Zapravo, posle njega je dosla jos jedna macka i jedno malo kuce ali njih je prihvatio mada se ne druzi sa njima. Dok najstariji macor prolazi pored njega i sa njim ima najmirniji suzivot. Hocu da kazem da samo na tog macora nikada nije zarezao niti ga je pojurio niti bilo sta negativno.
Nekako mi mislimo da je taj pas dusevno bolestan jer takva nagla promena raspolozenja nije normalna.
 
Bez i najmanje želje da nekog uvredim, prateći ovu temu potvrđuje se činjenica koju, na žalost, mnogi zanemare, a to je da pas, naročito onaj koji zna da bude opasan - nije za svakog.
Pas donosi ogromno zadovoljstvo, ali pre odluke o tome da imamo psa, vrlo je važno da budemo svesni odgovornosti i obaveza koje preuzimamo donošenjem psa u kuću. Isto tako, neophodno je znati karakteristike i potrebe pojedinih rasa, pre nego što odaberemo svog psa.
Iako se ovde očigledno radi o porodici koja voli životinje i brine o njima u smislu zadovoljenja osnovnih potreba, očigledno je da je u vaspitavanju psa i odnosu prema njemu napravljen neki propust. Moj utisak je da se usled pomanjkanja autoriteta nekog od ukućana, pas osetio dovoljno snažnim i sebe postavio za vođu čopora i samim tim dao sebi za pravo da reži i kažnjava onog ko mu se po njegovim merilima zameri. Da se radi o pudlici ili škotskom terijeru - to nikog ne bi zabrinjavalo. Ali, pošto se radi o krupnom i snažnom psu - problem uopšte nije naivan. Jedino što mi pada na pamet da bi se moglo uraditi, to je da se porazgovara sa čovekom kod koga je pas bio na dresuri i da, po potrebi, pas prođe još jednom kroz sve to ne bi li se "slomio" i osetio podređen svom vlasniku. Naravno, neophodno je da oseti autoritet nekog od ukućana.
 
Thalasoma:
Posto pretpostavljam da ovaj forum posecuju ljudi koji vole životinje, upravo zbog toga i hoću da vama postavim ovo pitanje:
Dakle, ja ne živim sa mojim matorcima već više od 7 godina ali ih redovno posećujem itd.
LM, oni su kupili pre dve godine kavkaskog ovčara koji ima veoma nezgodnu narav i pored toga što nije bio maltretiran, mučen, hranjen je dobrom hranom (nikada ništa krvavo tj. sirovo) itd.
Do sada je na sve ukućane barem jednom zarežao a neke od nas je i ugrizao.
Mene nije ali juče me je napao potpuno (ali POTPUNO) iz čista mira.
Sada se već svi u porodici brinemo zbog svega toga i ne znamo šta da radimo jer sestra ima dva deteta i sasvim je moguće da i njih napadne nekada u budućnosti.
Šta biste vi uradili u ovoj situaciji?
Mislim da je pas zreo za dresuru :?
 
smeh:
Bez i najmanje želje da nekog uvredim, prateći ovu temu potvrđuje se činjenica koju, na žalost, mnogi zanemare, a to je da pas, naročito onaj koji zna da bude opasan - nije za svakog.
Pas donosi ogromno zadovoljstvo, ali pre odluke o tome da imamo psa, vrlo je važno da budemo svesni odgovornosti i obaveza koje preuzimamo donošenjem psa u kuću. Isto tako, neophodno je znati karakteristike i potrebe pojedinih rasa, pre nego što odaberemo svog psa.
Iako se ovde očigledno radi o porodici koja voli životinje i brine o njima u smislu zadovoljenja osnovnih potreba, očigledno je da je u vaspitavanju psa i odnosu prema njemu napravljen neki propust. Moj utisak je da se usled pomanjkanja autoriteta nekog od ukućana, pas osetio dovoljno snažnim i sebe postavio za vođu čopora i samim tim dao sebi za pravo da reži i kažnjava onog ko mu se po njegovim merilima zameri. Da se radi o pudlici ili škotskom terijeru - to nikog ne bi zabrinjavalo. Ali, pošto se radi o krupnom i snažnom psu - problem uopšte nije naivan. Jedino što mi pada na pamet da bi se moglo uraditi, to je da se porazgovara sa čovekom kod koga je pas bio na dresuri i da, po potrebi, pas prođe još jednom kroz sve to ne bi li se "slomio" i osetio podređen svom vlasniku. Naravno, neophodno je da oseti autoritet nekog od ukućana.

Ma nikoga nisi uvredio vec se potpuno slazem sa tobom. Ja nisam ucestvovao u kupovini tog psa jer je kupljen na brzinu. Znam da je to pogresno ali sta da se radi? Jednostavno, kucka je bila mnogo dobra i fascinantna a stene (kao i svi stenci) neodoljivo.
Ipak, ja cim sam nasao na netu podatke o psu, rekao sam matorcima da ga prodaju. Oni to nisu ucinili jer su mislili da ce ga dresura i ljubav pripitomiti.
I jesu donekle ali ne dovoljno. Jer njega je lakse dresirati nego pripitomiti i socijalizovati.
A u pravu si i za vodju copora. On tripuje da sam to ja, jer moj tata kod njega nema bas neki autoritet a ja imam pa (valjda) stalno pokusava da preotme moju "dominaciju nad coporom". Ma, nemam pojma ali mislim da je kasno za dresuru jer mu je malo vise od dve godine a kao sto vec rekoh potpuno je nepotkupljiv. Nismo ni sigurni da bi sada prihvatio svog dresera.
 
Isto kao ljudi i poneki psi imaju problema sa psihom,tako da je i tvoj pas jedan od takvih.Ili ste ga vi stvorili takvog.Prije svega mislim na to da mu izgleda nikada niste pokazali gdje je njegovo mjesto u coporu(tvojoj porodici).Sigurno je,dok je bio mali pas,svoju igrackicu drzao u ustima i rezao na svakog ko bi htio da je uzme.To vam je bilo strasno simpaticno i svi ste se smijali tom njegovom simpaticnom rezanju.ALI..zaboravili ste da ce taj mali pas porasti i da ce sve pokusati da dobije rezanjem,odnosno niste mu pokazali od malena da svaki pokusaj njegove dominacije mora biti najstrozije kaznjen.Mozda ovo zvuci grubo ali to je pas i on mora da zna da je na poslednjem mjestu u svom coporu(tj.porodici).Ta dominacija ide do te mjere da recimo nas pas svaki dan kada mi jedemo sjedi,ali znaci ne seta oko stola ili nesto drugo da radi vec sjedi,na dva metra od stola i posmatra nas kako rucamo.I tek kada mi zavrsimo on dobije svoj obrok(naravno ne ostatke,vec svoj obrok),to je tako i u coporu vukova-prvo jedu najjaci pa onda oni slabiji.
Znaci ako nije ono prvo,tj. da nesto nije u redu sa njegovom psihom,onda ste ga pogresno odgojili.A sada je on veliki pas i nemoguce ga je vratiti na pravi put.Nazalost,ja glasam da se taj pas uspava. :( STO PRIJE.
 
Thalasoma:
Posto pretpostavljam da ovaj forum posecuju ljudi koji vole životinje, upravo zbog toga i hoću da vama postavim ovo pitanje:
Dakle, ja ne živim sa mojim matorcima već više od 7 godina ali ih redovno posećujem itd.
LM, oni su kupili pre dve godine kavkaskog ovčara koji ima veoma nezgodnu narav i pored toga što nije bio maltretiran, mučen, hranjen je dobrom hranom (nikada ništa krvavo tj. sirovo) itd.
Do sada je na sve ukućane barem jednom zarežao a neke od nas je i ugrizao.
Mene nije ali juče me je napao potpuno (ali POTPUNO) iz čista mira.
Sada se već svi u porodici brinemo zbog svega toga i ne znamo šta da radimo jer sestra ima dva deteta i sasvim je moguće da i njih napadne nekada u budućnosti.
Šta biste vi uradili u ovoj situaciji?
Sledeće što možeš da očekuješ je da nekoga ladno prekolje,ako si spreman da čekaš...pazi,kad on ujede tebe i napadne jedanput,ponoviće to sigurno.
Imao sam sličan problem i pokušavao da odstranim tu ''Lošu crtu'' međutim... i da ga ponovo vodiš na dresuru,uvek ćeš da razmišljaš da li da mu okreneš leđa.Ne zavaravaj se.Šta ako izujeda dete??? Znam da je bolno znam da je ne humano i znam da će da me mnogi osude ali ..uspavaj tog psa,ili živi u strahu.
 
Hm... :roll:

Nezgodna situacija, bez sumnje. Ipak, ne bih se slozio da bi trebalo odmah uspavati psa. Ne znam da li zivi sa vama u stanu/kuci, ali ukoliko zivi mislim da treba pokusati jos jednom sa dresurom, pa posle :arrow: pravac u box. I jednostavno, smanjiti broj osoba koje imaju kontakt sa njim. Prvenstveno tu mislim na decu, a u setnju ga izvoditi samo sa korpom.

Nije bas humano odmah ici na radikalne mere, mislim da je tvoj kavkazac zasluzio jos jednu priliku (ali sada uz povecane mere opreza).

P.S. Mislim da i pored toga sto umeju da budu nezgodni, kavkaski ovcari su predivna rasa, za mene jedna od omiljenih...
 
To je zaista uzasna situacija... I ja imam prilicno opasnog psa, bul-mastifa koji nikad nije bio na dresuri, uzasno je tvrdoglav, ono sto mu se ne dopada to nece ni da uradi, batine ne dolaze u obzir sada kad je odrastao pas, a kad je bio mali, previse je bio sladak za batine. Elem, ipak se neka pravila ponasanja znaju, te nema njuskanja oko stola, ustvari strogo mu je zabranjen ulaz u kuhinju i trpezariju, isto je najvaznije nije nikada nikog (mislim na ljude, ne i na druge pse) ujeo!
Moras da razgovaras sa dobrim dreserom, ja mogu da ti kazem da je izvesni Sirko najbolji u SCG, dresirao je pse od vojske i policije do crvenih beretki, njegovi psi glume u svim nasim filmovima, pre par godina je uspeo da dresira i vuka. :shock: Nije trac, to sa vukom sam videla svojim ocima. Ja sam izgubila njegov kontakt, ali mogu da pokusam da ga pronadjem. Ako zelis, javi se na private.
 
Nikako se ne slažem da treba uspavati psa.Licno to ne bih mogla da podnesem sem u slucaju velike i neizlecive bolesti. Takodje se ne slažem da pudla ili terijer nisu opasni.Pudla jeste igračka i ukras u kuci ali je ipak PAS sa zubima i svim ostalim karakteristikama. Pošto imam pudlu i bišona imam prilike da se srecem sa mnogim tako i sa pudlom koja stalno ujeda svoje gospodare. Pas mora da zna ko je gazda u kuci i gde mu je mesto.To se uci do godine dana, posle toga mala je verovatnoca da greške mogu da se isprave.Ako pas ujeda znaci da je on gazda u kuci i zavodi red. Šta uraditi? U ovom slucaju najbolje je psa pokloniti nekome na selu gde ce on pokazati sve svoje vrline i sposobnosti. Kavkaski ovcar je snažan pas, kome treba prostor, dnevno zaduženje i cvrsta ruka.
 
LepaJeka:
To je zaista uzasna situacija... I ja imam prilicno opasnog psa, bul-mastifa koji nikad nije bio na dresuri, uzasno je tvrdoglav, ono sto mu se ne dopada to nece ni da uradi, batine ne dolaze u obzir sada kad je odrastao pas, a kad je bio mali, previse je bio sladak za batine. Elem, ipak se neka pravila ponasanja znaju, te nema njuskanja oko stola, ustvari strogo mu je zabranjen ulaz u kuhinju i trpezariju, isto je najvaznije nije nikada nikog (mislim na ljude, ne i na druge pse) ujeo!
Moras da razgovaras sa dobrim dreserom, ja mogu da ti kazem da je izvesni Sirko najbolji u SCG, dresirao je pse od vojske i policije do crvenih beretki, njegovi psi glume u svim nasim filmovima, pre par godina je uspeo da dresira i vuka. :shock: Nije trac, to sa vukom sam videla svojim ocima. Ja sam izgubila njegov kontakt, ali mogu da pokusam da ga pronadjem. Ako zelis, javi se na private.
Taj lik Sirko jel se on u to vreme kad si rekla da je dresiaro vuka pojavljivao i na TV tj. 3K.
 
Stvarno ne znam, ali ne bi me cudilo. Mislim da je u to vreme snimao sa Kusturicom film na Zlatiboru, mislim njegovi psi su ucestvovali. A njegov pas je bio i popularni Grom koji se pojavljivao u filmovima Kako je propao rock and roll i Ubistvo sa predomisljajem. Ja sam ga kao klinka gledala i kod Branka Kockice ili Aca je uvek Aca, tako nesto.
 
Hvala svima koji su ovde ostavljali svoje poruke (postove). Neki od njih su bas bili korisni.
Ipak, po svemu sudeci, najveci deo glasova je bio za "zonu sumraka". Nekako, i moja porodica misli da je to jedino resenje ali nam je stvarno tesko. Jer eto, od onda, pas je opet divan. Kada me vidi, uvija se, cvili, lize me i zadirkuje me da se igramo. Jednostavno, kao da se nikada nije nista desilo (za njega i nije).
Zato, razmisljamo da li postoji neki azil za pse koji bi primio jednog nervno rastrojenog psa?
Takodje, moja mama ima teoriju da ce da se smiri ako mu "privedemo" neku zenku ali meni to zvuci malo suludo.
A da li bi se smirio kada bi ga kastrirali? Mislim, promenio bi se odnos hormona a poznato je da kod muzjaka skoro svih zivotinjskih vrsta (pa i kod nas, ljudi) ima vise hormona koji izazivaju agresivnost nego kod zenki.
Ako bi to urodilo plodom, mislim da bi takvo resenje bilo najmanje dramaticno mada je i ono dosta surovo.
 
Pa mozda to i nije tako losa ideja da ga kastrirate jel ce sigurno biti manje agresivan.Taj postupak ti ne garantuje da on nece opet jednog dana da uradi nesto slicno i stvarno je tesko da covek tu bude pametan sto bi nas narod rekao.Nisam za to da ga uspavate jel to sto se desava 99% nije njegova greska vec vasa i sad kad ste napravili propust morate se i pomuciti da ga ispravite.Ima mnogo stvari zasto se to desava sa njim.Pogledaj i vidi sta bi to moglo da bude pa probaj da to otklonis i posle toga bi trebalo da bude bolje.
Ja imam dva Boxera, rasu kao rasu sam slucajno odabrao tj. na preporuku veterinara jel nisam toliko iskusan sa psima da bi mogao da imam neku rasu koja je malo zahtevnija.Inace moja omiljena rasa pored Boxera sad je i Dogo Argentino, ali to nije pas da se ucis na njem jel stvarno moras da imas iskustva za pse kao sto je Doga i naravno Kavkazac.
Ne znam da li si uspeo ista da smislis ili uradis, a u krajnjem slucaju ako imas vece dvoriste napravi veliki box za njega sa kavezom i neka bude tu gde nece imati mogucnosti da bilo sta uradi.
 
Imala bih jedno pitanje za tebe: Pošto si vec na netu da li si potražio pisanu rec o kavkaskim ovcarima ili nabavio neku knjigu o njima. Da jesi procitao bi da oni spadaju u njakrvolocniju i najopasniju vrstu pasa, pa bi procitao da oni genetski brane ono što misle da je njihovo, da oni trebaju prostor,samo ogradu kada vide ispred sebe padne im mrak na oci, da dresura kakvu ti želiš kod njih ne pomaže mnogo i procitao bi još mnogo toga. I tvoji roditelji takodje a pogotovo tvoja sestra sa dvoje male dece mada oni u principu ne napadaju decu ali nikada se ne zna, Kavkaski ovcar nije za stan i malo dvorište. To je pas sa radnim instinktom, potrebom za prostranstvom i da ti više ne pricam. procitaj sam.Znaci, dajte psa nekome kome ce biti od koristi i imati prostor i zaduženje da cuva, tera, goni i brani. I odakle ti ideja za kastriranjem. Strašno. Takvog psa kastrirati radi vaših potreba. To je cist greh. To više ne bi bio ON vec samo jedna krpa od psa. Ja Vas molim da tako varvarski cin prema nedužnoj životinji ne ucinite, vec ono što je najbolje za njega.
Ja imam dve ženke u kuci . Znaci samo 2x2 teranja godišnje pa mi ne pada na pamet da uradim tako nešto.
 
www mira:
Imala bih jedno pitanje za tebe: Pošto si vec na netu da li si potražio pisanu rec o kavkaskim ovcarima ili nabavio neku knjigu o njima. Da jesi procitao bi da oni spadaju u njakrvolocniju i najopasniju vrstu pasa, pa bi procitao da oni genetski brane ono što misle da je njihovo, da oni trebaju prostor,samo ogradu kada vide ispred sebe padne im mrak na oci, da dresura kakvu ti želiš kod njih ne pomaže mnogo i procitao bi još mnogo toga. I tvoji roditelji takodje a pogotovo tvoja sestra sa dvoje male dece mada oni u principu ne napadaju decu ali nikada se ne zna, Kavkaski ovcar nije za stan i malo dvorište. To je pas sa radnim instinktom, potrebom za prostranstvom i da ti više ne pricam. procitaj sam.Znaci, dajte psa nekome kome ce biti od koristi i imati prostor i zaduženje da cuva, tera, goni i brani. I odakle ti ideja za kastriranjem. Strašno. Takvog psa kastrirati radi vaših potreba. To je cist greh. To više ne bi bio ON vec samo jedna krpa od psa. Ja Vas molim da tako varvarski cin prema nedužnoj životinji ne ucinite, vec ono što je najbolje za njega.
Ja imam dve ženke u kuci . Znaci samo 2x2 teranja godišnje pa mi ne pada na pamet da uradim tako nešto.

Istina je da smo pogresili prilikom kupovine tog psa i nemam niti jedan argument u korist moje odbrane. Ipak, nisam ga ja kupio vec moj tata i to pod pritiskom klinaca (potpuno pogresno, naravno). Ja nisam bio prisutan prilikom kupovine psa, pa cak ni kada je stene dovedeno u kucu. Ipak, kada sam cuo sta su kupili, odmah sam otisao na net i potrazio malo vise podataka o toj rasi (jer nisam nista znao o njima). Normalno, cim sam procitao njihove karakteristike, odmah sam to saopstio mojima i savetovao im da ga hitno prodaju. Uz dvoumljenje od mesec dana, na kraju su ipak pristali ali za divno cudo, nismo uspeli da ga prodamo, pa smo posle cak hteli i da ga poklonimo ali su dolazili samo neki frikovi kojima ne bi dali ni mrskog neprijatelja na cuvanje a kamoli takvog psa tako da smo ga zadrzali.
U jednom verovatno vecina gresi jer misli da psa drzimo u stanu ili malom dvoristu. To nije istina! Imamo sasvim solidno dvoriste a i pas se svakodnevno izvodi u duge setnje kada je za divno cudo veoma, veoma pazljiv i poprilicno ga je tesko isprovocirati.
Sto se tice kastriranja, naravno da je to veoma drastican potez ali sta drugo da uradimo kako bismo psa zadrzali? Kazem zadrzali posto sam duboko uveren da ga niko nece. A ako gresim, neka mi se javi taj koji ga zeli, i bice njegov.
Lako je vama da apelujete na nas i da molite da ne bude kastriran ali me bas zanima sta biste vi uradili u slicnoj situaciji?
Naravno, sada cete Vi verovatno da replicirate i da kazete kako Vi ne mozete da se nadjete u takvoj situaciji jer pazljivo birate prilikom kupovine ljubimaca. Ali, stavite se u nasu situaciju pa onda mi napisite sta biste vi uradili.
 
Ja mislim da sad nema svrhe poklanjati psa kad je vec odrastao. Znam nekoliko ljudi koji su svog odraslog psa poklonili posto vise nisu imali uslova da ga drze, i ti psi postaju jako agresivni u novoj okolini. Kakav god da je pas, on je navikao na svoje "gazde" i uopste ga nije lako odvojiti ga od njih. To se moze uraditi jedino sa stenetom. Ponavljam, mislim da trebas da se posavetujes sa nekim dreserom koji ima iskustva sa tom rasom ili sa psima teske naravi, pa u dogovoru sa njim da nesto uradis.
 
Opšte je poznato da se kod odabira kucnog ljubimca uvek dobro razmisli, raspita i upozna sa svim manama i dobrim osobinama.
Kako si tražio konkretno mada ti je vec ponudjeno rešenje od više njih evo ja cu da pokušam:

Kako sam videla iz tvog profila ti živiš u Crnoj Gori. Lepo, pošto to mnogo olakšava. Uzmeš psa, staviš ga u kola i pravac Durmitor. Tamo ima katuna ni broja im se ne zna. Pravo mesto i prava stvar za tvog psa. Zakucaš na prva vrata i kažeš domacinu da si došao da mu pokloniš psa. On ti se zahvali i uzme, pošto ON vrlo dobro zna šta ce sa tim psom i kako ce. Za tvog psa bice kao da je u Raju.

Još nešto. Ne znam da li znaš šta se postiže sa kastriranjem pasa.Pitaj veterinara da li time možeš da ubiješ i divljinu u njemu kada mu vec oduzimaš pravo na razmnožavanje.

Ako nisi znao ovako izgleda kastrirana maca, nažalost

maca-debelaM.jpg
 
Lako je biti pametan sada kad to ne pogadja nikog od nas pa sad mi delimo pametne savete.Sto se tice kastriranja nisam pristalica toga ali ako nemas nista drugo od opcija onda moras i to ponekad da uradis.Njegovi su napravili gresku i to i sam covek priznaje, ali nije to tako jednostavno samo odes na Durmitor i na psa cobane da ti cuva ovce.
U svakom slucaju on mora pre svega da brine o svojoj porodici i to je ono sto je najvaznije u celoj ovoj prici.
 

Back
Top