Vakcine

invikta

Početnik
Poruka
8
Imam sincica starog godinu dana.Pri poslednjoj vakcinaciji sam inicirala temu vakcine protiv gripa. Doktor je pored ove preporucio i vakcinu protiv haemophilus influenzae i hepatitisa B.
Verujem doktoru, pregledala sta razliciti izvori na webu imaju da kazu, ukljucujuci i preporuke svetske zdravstvene organizacije, ali me, naravno, interesuju i iskustva ostalih mama,tacnije, da li vam je preporucena, dali ste primili i sl.

p.s. moj mali ne spada u nikakvu rizicnu grupu vec su vakcine preporucene kao vakcine koje "nazalost nisu u redovnom kalendaru u nasem sistemu zdravstvene zastite"
 
I mojoj cerci su preporucene iste vakcine,samo sto je doktorka predlozila da za hepatitis sacekamo jer trebaju da udju u zvanicnu proceduru. Pozdrav!
 
Moje dete ima 3,5 godine i primilo je obe vakcine. Koliko sam se ja raspitala obe su vakcine broj jedan u svetu, a ovde se ne daju (nisu u zvanicnom spisku)jer puno kostaju.
Meni je puno pomogao razgovor i sa Dr. Konom iz Zavoda za zastitu zdravlja kada sam razmisljala da li joj ih dati ili ne.
 
moj sin ima 15 meseci i primio je te vakcine...
sve je ok. a nisu u programu jer se ceka da neko uzme masne pare, taj ko uvozi ove vakcine... a mi roditelji ih kupujemo...
 
Moja deca imaju 3,5 godine i 7 meseci.Primili su vakcinu protiv hepatitisa B.Cula sam medjutim da postoji i vakcina protiv meningitisa koja se takodje kupuje.Da li mozda neko zna nesto o toj vakcini,da li se preporucuje,posto su u Pancevu kao moze a bas i ne mora...Da li je neko razgovarao sa lekarima o toj vakcini?
 
Ja sam čula mišljenje nekog tamo stručnjaka ( ne želim da imenujem) da je vakcina protiv hepatitisa preporučljiva tek nakon 10 godine života, jer navodno usporava rast moždanih ćelija. Ispoštovali smo njegovo mišljenje koje se mnogo puta pokazalo kao tačno. Za vakcinu protiv gripa ne znam šta da kažem, uvek nekako uspemo da se razbolimo kad je vreme za nju.
 
Juce smo primili prvu dozu vakcine protiv gripa i super, ama bas nikakva reakcija.
Za haemophilus influencae su rekli da se javimo, ukoliko smo voljni naravno, oko 20-og januara, a za hepatitis b nismo nista precizirali ali sam sigurna da doktor nije imao u vidu neki duzi protok vremena vec samo razumnu vremensku distancu izmedju vakcina. U stvari i ne znam, ali sam sklona da verujem da, u slucaju nesigurnosti, neznanja ili manjka informacija, vakcina ne bi bila ni preporucena. Doktor je prosto mogao da ne kaze nista o tim vakcinama i da, kako je to vec uobicajeno kod nas, pogleda na drugu stranu. Tako da, stvarno ne znam!?
 
Ja sam mnogo zainteresovana za ovu temu, ali nikako da dobijem konkretan odgovor. Imam sina od dve godine koji je po rečima doktora (pre šest meseci) završio sa vakcinama dok ne pođe u školu. Nikada mi niko nije ni pomenuo da postoje vakcine protiv meningitisa i hepatitisa B. Ako su važne i korisne, meni nije bitno koliko koštaju. Mislim da bi ovu temu trebalo pebaciti na Zdravlje, možda tamo dobijemo konkretan odgovor.
 
Stvar je u tome da vam niko i ne kaze vec sami mora da pitate, bar je to sa nama bio slucaj. Ja na to naravno nemam komentara.
Sto se tice meningitisa, koliko sam ja upoznata, postoji vise tipova jer postoji i vise izazivaca tako da ne postoji jedna jedina vakcina protiv meningitisa. Jedna od njih je upravo vakcina protiv Hib odnosno haemophilus influencae koju smo vec pominjali jer ta bakterija je jedan od izazivaca ( ima i drugih bakterija ) meningitisa ali i drugih bolesti, a postoji i virusni meningitis. U svakom slucaju verovatno je najpametnije da se pita neko ko se time bavi, imunolog ili kako vec.
 

Back
Top