Stilizacija grba i zastave Srbije?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
...ove boje su po meni ok... ali samo je na slici zastava ovako svetla zbog blica, uživo su boje mnogo tamnije.... plava je gotovo teget... Pogledajte krunu... baš je tamna...

http://4.***************/-Ti20mQYNjh0/ToIYP8feTnI/AAAAAAAAAEM/JQTtDpWsfBI/s1600/zastava_srbija_flag_serbia.jpg

Sreća pa se ovi koji proizvode zastave ne drže originalnih boja, pa dobijamo ovako lepu zastavu...

zastavasrbijesrpskazast.jpg
 
Poslednja izmena:
Здраво Ђоле друже,
знам да ти се нова стилизација Грб-а не свиђа, имаш право да тако мислиш, на новоj стилизацији ипак стоји величанствени двоглави орао ;), али добро нећу да улази у полемику, мислим да је доста о томе речено и да сви имају одрђени став према Грб-у и пар ”детаља” на њему...једно је јасно: Србија има величанствене државне симболе.

scaled.php




y193443458633636.jpg


Нема лепшег грба и заставе од ове Лима.

Али пошто су проевропске снаге победиле,оста нам ова са папагајем...:(
 
Poslednja izmena:
Нема лепшег грба и заставе од ове Лима.

Али пошто су проевропске снаге победиле,оста нам ова са папагајем...:(

Pa bratac, u osnovi to je JEDAN grb i jedna zastava... Tebi se više svidja stilizacija iz 2004. meni ova iz 2010... Mada, nije toliko tu ni bitno šta se kome svidja, jer nije grb logotip, pa da se nekome svidja, a nekome ne... Potrebno je to sagledati malo "dublje"... Možda se i Poljacima ne svidja kako je nacrtan njihov "tužni orao", možda i ne liči na orla, ali to je NJIHOV grb... Možda bi i oni voleli da imaju nekog drugačijeg orla, ko zna...

Samo bih da podsetim da je 1990.godine u Hravatskoj usvojen grb RH koji je bio njihov "povjesni" grb sa štitom i 25 kockica, sa prvim poljem bele boje... Možda ni godinu dana kasnije doneli su knjigu standarda o državnim simbolima po kojoj je grbu dodata kruna i prvo polje zamenjeno crvenim poljem...

Bunili se svi, pisali peticije da se vrati POVJESNI hrvatski grb itd... Pogledaj danas... taj isti grb je tamo svetinja... slično nešto se desilo i sa Makedoncima... usvojili 1993. jednu zastavu, a onda 1995. čini mi se MORALI da donesu drugu, koja je takodje sada tamo opšteprihvaćena... 1996.godine je takodje re-stilizovan i grb Engleske... Poenta je da je sve to stvar navike... Mada, mislim da je stilizacija iz 2010. već sada opšteprihvaćena... A i realno tu stilizaciju su podržala gotovo sva heraldička društva i gotovo svi heraldičari u Srbiji...

Možda kruna na ovoj novoj stilizaciji iz 2010.godine i izgleda glomazno i podseća na neki lonac, ali to je "SRPSKA" kruna... možda je ona iz 2004. lepša, ali šta vredi kada je "tudja"... A i neodoljivo podseća na onu sa Tuborg piva... :D možda su i ocila (nekima) lepša na stilizaciji iz 2004.... ali opet... nisu "naša"...

Sve u svemu obe stilizacije su ok... Grb iz 2004. ima problem kada je na zastavi... baš nekako štrci... kao da je nelepljen...
 
Poslednja izmena:
j-bg, ko nam je kriv što smo tek 2006. (ponovo) DOBILI državu... zato smo i medju 2 ili tri države na svetu koje su dobile dvoslovnu oznaku (kao i internet domen) koja sadrži državno uredjenje... pa tako Bugari imaju BG, Rumuni RO, Nemci DE, Grci GR, Hrvati HR, jedino mi Srbi dobili neki šatrovački domen RS... čisto sumnjam da bilo koji stranac na svetu može da poveže RS sa Srbijom... j-bg, uzeo nam SR - 1991. Surinam, SB - Solomonska Ostrva, SE - Svedjani...
 
Lima, nemoj da se nerviraš!

Imamo ćirilični internet domen i troslovnu međunar. oznaku najlepšu na svetu - SRB! :D
I svako može da je poveže samo sa Srbijom. (Čak ni Sibir a ni Sirija sa kojima nas najčešće mešaju ne mogu ovde da prođu ;) )

A RS ćemo ionako menjati kad budemo postali kraljevina... :D :-P
 
hahaha...

Da, da... domen .KS će biti mnogo bolji... :D Mislim da bi takav domen bio najpopularniji na Kosovu, jer oni se već godinama bore da dobiju svoj domen, alpha2, alpha3 ozneke, kao i medjunarodni pozivni broj...

Nudili su mnogo para da dobiju bar neki troslovni domen kao Katalonija (.cat), ali, za sad ništa od toga...
 
Poslednja izmena:
hahaha...

Da, da... domen .KS će biti mnogo bolji... :D Mislim da bi takav domen bio najpopularniji na Kosovu, jer oni se već godinama bore da dobiju svoj domen, alpha2, alpha3 ozneke, kao i medjunarodni pozivni broj...

Nudili su mnogo para da dobiju bar neki troslovni domen kao Karalonija (.cat), ali, za sad ništa od toga...

:hahaha1:

A ja se cudim gde je ovaj biser... kad eto ga :mrgreen:
 
hahaha...

Da, da... domen .KS će biti mnogo bolji... :D Mislim da bi takav domen bio najpopularniji na Kosovu, jer oni se već godinama bore da dobiju svoj domen, alpha2, alpha3 ozneke, kao i medjunarodni pozivni broj...

Nudili su mnogo para da dobiju bar neki troslovni domen kao Katalonija (.cat), ali, za sad ništa od toga...

E, da!

Taman jednim udarcem ubijemo još jednu muvu :)

Nelegalnom Kosovu bismo uzeli dvoslovnu oznaku ;)
 
A i realno tu stilizaciju su podržala gotovo sva heraldička društva i gotovo svi heraldičari u Srbiji...

lima i ostali ja taj "grb" ne prihvatam kao svoj i u velikoj sam vecini koju taj "grb" zasmejava i donekle vredja i sta smo time dobili? opet podeljenu srbiju, opet nove dokumente opet nove tablice novcanice pecate ambleme sportske dreseve itd itd dok ne naidje opet neka budala "strucnjak" koji ce ponovo to sve izmenjati evo zivi bili pa videli :D
 
Ok, ja to poštujem... Zato i imamo u upotrebi obe stilizacije... Negde se koristi jedna, negde druga, neko više voli jednu, neko drugu, ali poenta je da je u osnovi to jedan isti grb... U Madjarskoj je NPR. po novom ustavu svaka "ISTORIJSKA" verzija njihovog grba u upotrebi... Znači, jedan opis, mnogo stilizacija...
 
Мислим да је то стање (са два изгледа грба) потребно уредити законом. Једноставно, право не познаје термин блаона и емблазона - за државну управу је грб цртеж.

Изгледа да ја припадам мањини на форуму којој се нови емблазон не допада, ни ја га не доживљавам као грб моје земље. Ипак, у народу је и даље већинска подршка старом решењу па би било једино разумно да се оба легализују.
 
Мислим да је то стање (са два изгледа грба) потребно уредити законом. Једноставно, право не познаје термин блаона и емблазона - за државну управу је грб цртеж.

Изгледа да ја припадам мањини на форуму којој се нови емблазон не допада, ни ја га не доживљавам као грб моје земље. Ипак, у народу је и даље већинска подршка старом решењу па би било једино разумно да се оба легализују.

Cela stvar i jeste uređena zakonom. Retko gde je tako, a u Srbiji prvi put u istoriji postoji zakon o državnim znamenjima... :)

Nema šta da se "legalizuju" oba rešenja, jer su oba legalna.
Oba odgovaraju blazonu i sve je ok. ;)
 
Мала исправка - није први пут да Србија има законски уређено знамење.

Краљевина је имала оригинал који би данас назвали изворником, решење из 2004. је имало свој изворник (истина, скромне презентације) тако да је Уредба из 2010. помало вишак.

Наравно, хералдички јесте све у реду, али право не познаје хералдику најбоље... :confused:
 
Мала исправка - није први пут да Србија има законски уређено знамење.

Краљевина је имала оригинал који би данас назвали изворником, решење из 2004. је имало свој изворник (истина, скромне презентације) тако да је Уредба из 2010. помало вишак.

Наравно, хералдички јесте све у реду, али право не познаје хералдику најбоље... :confused:

Naravno da je i ranije bilo zakonski uređenih znamenja (ustav, uredba i sl).

Ali istina je da prvi put imamo konkretno i isključivo zakon za državna znamenja...
 
Актуелан је Закон о грбу застави и химни из 2009. године.

Закон о грбу Краљевине Србије који је донет 1882. описује тај грб онако како и данас изгледа... мислим да се на решења из њега позива и закон из 2009.

ОК, као самостална држава у скорије време нисмо имали такав акт, до 2009. је важила препорука подржана Уставом...
 
Управо тако, ОПИС је старији од цртежа, тај вербални опис данас као и 1882 нам објашњава шта све има на Грб-у, значи ГРБ дефинишу 3 елемента: 1) његов садржај 2) међусобни однос фигура 3) боја = ГРБ, ако су ова 3 елемента задовољена сваки цртеж или ЕМБЛАЗОН јесте цртеж Грб-а једног те истога...баш то букаџије вјерне њемачкој хералдичкој школи и који тврде да је Грб промјењен никако да схвате, БЛАЗОН иначе је саставни дио Закона који је донешен 2009 као и далеке 1882, а не цртеж или ЕМБЛАЗОН.

Значи БЛАЗОН је један а ЕМБЛАЗОН може бити један као и десет.

То значи да је државни Грб остао исти као што је и утврђено Законом.





Актуелан је Закон о грбу застави и химни из 2009. године.

Закон о грбу Краљевине Србије који је донет 1882. описује тај грб онако како и данас изгледа... мислим да се на решења из њега позива и закон из 2009.

ОК, као самостална држава у скорије време нисмо имали такав акт, до 2009. је важила препорука подржана Уставом...
 
Poslednja izmena:
Немојмо сада о немачкој хералдичкој школи... ;) ... ту би се понешто дало рећи и о новом раду.

Реч је о томе да је закон из 1882. дефинисао нешто касније израђен оригинал грба и то је Кралов цртеж.

Ми смо имали необичну ситуацију да је блазон допуњаван у више наврата (мислим 1888. затим 1901. итд) али је званични емблазон до 1918. остао исти. Блазон је мењан и 2009. доношењем закона.

Наравно да један блазон може имати бесконачно много емблазона...
 
Хм... строго хералдички гледано - Клодовик је цртан као орао. :D

Поза није хералдичка ако не рачунамо тзв. Наполеоновог орла (а већина га не рачуна) али су сви елементи на броју, само још да се нађе слика где се језик види! Када мало боље погледам...
 
A kruna ti nije sumnjiva?

Kakve veze Srbija ima sa monarhijom?

Zasto ne stave i neki socijalisticki simbol?

Srbija ima mnogo gradjana koji nisu Srbi...

Kako oni vide ono 4 S?

Osecaju li taj grb kao SVOJ?


Као прво круна је део српске традиције!! Друго заболе ме како грб осећају они који нису Срби имају ови своје грбове.
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top