Zen price

Truman

Elita
Poruka
22.709
Citam knjigu Zen prica,veoma je zanimljiva,ima onih koje su teze i lakse za razumevanje.Evo jedne...

SVE JE NAJBOLJE

Kad je jednom setao pijacom,Banzan zacu razgovor izmedju kasapina i njegove musterije.
"Daj mi najbolji komad mesa koji imas",rece musterija.
"Sve je u mojoj radnji najbolje",odgovori kasapin."Ne moze se ovde naci ni jedan komad mesa koji nije najbolji."
Uz ove reci Banzan se prosvetli.


Sta vi mislite koji je smisao ove price?

p.s.razmisljao sam da ovu temu postavim na podforumu knjizevnost,ali ovo je dosta filozofski,a i to cu pokusati mozda sa nekom drugom pricom
p.s.(2) Ako znate i vi neku pricu postavite je,po mogucnosti kao zasebnu temu
 
pa place mi se,recimo,sto si me pogresno razumio... :wink: A zbunjena sam,sto ne kapiram ovu pricicu kao Banzan,ili vec kako se zvase...On odmah shvatio i prosvijetlio se...a ja nista... :?
 
limunada:
pa place mi se,recimo,sto si me pogresno razumio... :wink: A zbunjena sam,sto ne kapiram ovu pricicu kao Banzan,ili vec kako se zvase...On odmah shvatio i prosvijetlio se...a ja nista... :?

mislio sam da si muskog pola :lol: .Mozda ce ti bolje ici ona prica koju sam postavio na Knjizevnosti.
 
Verovatno prica kazuje o relativnosti vrednovanja stvari. Npr i u grupi losih komada, uvek postoji najbolji, zatim ono sto je za nekog dobar komad za drugog nije i razni drugi refenerentni okviri iz kojih mozemo pristupiti problemu. Kada je kupac trazio od prodavca da mu da najbolji ovaj mu je stavio do znanja da su za njega svi najbolji jer on dobija isto para za svaki komad ili za veci vise za manji komad manje para i uvek sve na kraju izadje jednako dobro ako se proda. Kupac pak nije u tom smislu postavio pitanje i zbunjen je dobijenim odgovorom, verovatno je i zakljucio da prodavac svoju robu nekriticki hvali i iznervira se…….
a banazan prosvetli
 
Jednom je poznati pisac Oskar Vajld dosao u klub posle premijere svog komada, koja je bila totalni fijasko. Na pitanje "Kako je prosla premijera, Oskare?", odgovorio je "Predstava je bila glamurozna, a publika grozna." :wink:
 
divlja-u-srcu:
Jednom je poznati pisac Oskar Vajld dosao u klub posle premijere svog komada, koja je bila totalni fijasko. Na pitanje "Kako je prosla premijera, Oskare?", odgovorio je "Predstava je bila glamurozna, a publika grozna." :wink:


Ne verujem da tvoja i moja prica imaju istu poruku.Da li se neko zapitao zasto se taj Banzan prosvetlio?
 
Truman:
Citam knjigu Zen prica,veoma je zanimljiva,ima onih koje su teze i lakse za razumevanje.Evo jedne...

SVE JE NAJBOLJE

Kad je jednom setao pijacom,Banzan zacu razgovor izmedju kasapina i njegove musterije.
"Daj mi najbolji komad mesa koji imas",rece musterija.
"Sve je u mojoj radnji najbolje",odgovori kasapin."Ne moze se ovde naci ni jedan komad mesa koji nije najbolji."
Uz ove reci Banzan se prosvetli.

Taj Banzan je verovatno neki plemic (koji skoro uvek u zen pricicama u neku ruku, igraju glavnu ulogu) i odusevio se kako obican mesar o sebi ima visoko misljenje - samopouzdanje i to ga je nateralo na razmisljanje. Drugim recima, Banzan je mislio: on je mesar a ja car, sa svojim samopouzdanjem on je veci od mene cara a ja sam mesar. Prica kazuje kao i sve zen price o smislu zivota a najvise govori kako ga obicni ljudi bolje shvataju, nego neki prosveceni i plemici.

(prosvetlilo - pisac je mislio shvatio, otvorilo oci).

A sta je smisao ove:

Isli dva kaludjera i stigli do reke. Tu je stajala zena i nije je smela preci. Mladji je podize u narucje i prenese je i odmah na drugoj obali je spusti. Isli su dalje i u sumrak stigose pred manastir. Stariji upita mladjeg: "zasto si preneo onu zenu, kada znas da je nama zabranjeno imati bilo kakav kontakt sa zenama?"

Mladji odgovori: " zar je ti jos nosis?"
 
Lepe su vam pričice, i o samopouzdanju i o relativnosti pohvale i pokude i o zlu misli i zlu dela.

Šteta je što su uglavnom interpretacije i tumačenja priča koje su napisane u mudrijaškom stilu (ko zna razumeće, a i ostalima će biti zanimljivo, baš kao što je i šekspir pisao svoja dela i kao akciju i kao kritiku i ka politička dela) pokazuju (ne ovde) da ovakve pričice samo UZDIŽU EGO ČITAOCA i vrlo retko efekat potraje duže i pozitivnije....

Ali su dobre za decu, i mislim da su za njih i namenjene....da se usade i prikažu kao putokaz kad se slična situacija u životu desi....
 
Truman:
Citam knjigu Zen prica,veoma je zanimljiva,ima onih koje su teze i lakse za razumevanje.Evo jedne...

SVE JE NAJBOLJE

Kad je jednom setao pijacom,Banzan zacu razgovor izmedju kasapina i njegove musterije.
"Daj mi najbolji komad mesa koji imas",rece musterija.
"Sve je u mojoj radnji najbolje",odgovori kasapin."Ne moze se ovde naci ni jedan komad mesa koji nije najbolji."
Uz ove reci Banzan se prosvetli.


Sta vi mislite koji je smisao ove price?

__________________________________________________________________________________________________________

SMISAO ove priče je baš to.
Nije isti za mene i tebe ili bilo koga drugoga. Kao komadi mesa. Svaki jeste najbolji, ali ne za SVAKOGA. (Narodna : Što je nekom đubre drugom je blago.)

Ali ne samo to nego mu je mesar tom konstatacijom da je sve, u stvari, najbolje, preneo godine svoga iskustva u radu sa ljudima, i načinu ljudske percepcije. To što je on konstatovao je plod njegovog iskustva, koncentrisan.

Ali priča ima jos mnogo drugih ideja koje se naslućuju i svako od nas može u skladu sa svojim prethodnim skustvima da je drugačije vidi i protumači.

Banzan se nije tada bukvalno prosvetlio, on je shvatio da čovek ne mora da kontroliše situaciju na silu, nego da situaciju načini u svoju korist. Otvorio mu je oči.

Kažu da je prosvetljen onaj koji je na putu prosvetljenja. Jer ako će jednom postati prosvetljen, on to već jeste.

Ima tu jš stvari koje mi padaju napamet ko npr. komunikativna strana ove priče.

Veoma je interesantno ' koliko toga je stalo u tu mesarevu konstataciju...Razmena inteligencije na visokom nivou. Mesar je bio očigledno na putu prosvetljenja, i namerno je Banzanu otvorio oči. Može biti. Možda se oni znaju od pre...

Ima tu još , ali imam i posla...

:idea:
 
Pa rekoh ti trumane, banzan se prosvetlio shvativsi relativnost stvari odnosno mogucnost postojanja vise istina. I da ne bude zabune mesar nije nikakav genije, vec obicni glupi mesar. Da mesar iole nesto kapira on bi rekao ne da je svaki komad mesa najbolji, vec da je samo za njega licno i njegove interese najbolji a sto je veoma tacno. Tj za svaki dobije onoliko para koliko komad vredi a cilj je sve prodati. Ali mesar je nesvestan da njegova slika stvari nije apsolutno vazeca i on zbunjuje kupca a to svakako ne odlikuje dobrog prodavca, ali banzan ide u dubinu radnje i shvata ovo o cemu pisem.
Sto se tice ove druge price o zeni. Mladji je u stvari odgovorio kako stariji jos misli o zeni i time je vise pod njenim uticajem nego li puka radnja prenosenja zene preko reke koja nije vredna pomena. Jer zenama je zabranjen pristup tamo ne da ne bi hodale i disale vec da ne bi ostvarivale psiholosku dominaciju unutar muskaraca, tacnije, biovlast.
 
random_cloud_form:
Pa rekoh ti trumane, banzan se prosvetlio shvativsi relativnost stvari odnosno mogucnost postojanja vise istina. I da ne bude zabune mesar nije nikakav genije, vec obicni glupi mesar. Da mesar iole nesto kapira on bi rekao ne da je svaki komad mesa najbolji, vec da je samo za njega licno i njegove interese najbolji a sto je veoma tacno. Tj za svaki dobije onoliko para koliko komad vredi a cilj je sve prodati. Ali mesar je nesvestan da njegova slika stvari nije apsolutno vazeca i on zbunjuje kupca a to svakako ne odlikuje dobrog prodavca, ali banzan ide u dubinu radnje i shvata ovo o cemu pisem.
Sto se tice ove druge price o zeni. Mladji je u stvari odgovorio kako stariji jos misli o zeni i time je vise pod njenim uticajem nego li puka radnja prenosenja zene preko reke koja nije vredna pomena. Jer zenama je zabranjen pristup tamo ne da ne bi hodale i disale vec da ne bi ostvarivale psiholosku dominaciju unutar muskaraca, tacnije, biovlast.

Pa sad si malo izmenio termin biovlast...
Dali biovlast nastaje usled dejstva žena ili muškaraca?
 
:lol: :lol: :lol: biovlast :lol: :lol: :lol:

Dama je za mladjeg kaludjera bila osoba u nevolji, a za starijeg zena koja ga je iskusala, i uspela (iako nije bilo fizickog kontakta). Vera mladjeg je svakako jaca od vere starijeg.
 
O Dzekil, welcome back! Ne bih se slozio da je za mladjeg ona bila osoba u nevolji. Naravno, ona je zelela da stvari tako izgledaju, ali on nije obican covek i to je prozreo. Sto ce ona preko reke gde je manastir? Da ne treba mozda babi lek da odnese? Preneo je preko reke kako bi sebe proverio da za vreme prenosenja nece potpasti pod njen uticaj a sto je bio stvarni cilj te zene a nikako ne neki tamo prelazak na drugu stranu reke. ti to tumacis hriscanski kao pomoci drugom u nevolji ali budisti je primarna kontrola sebe...
Patak, u principu biovlast mozemo sagledati iz dva ugla, iz ugla zenke koja emituje i ugla muskarca ka kojem biovlast ide. Ono sto muskarac moze spoznati od zenske biovlasti je postignuti efekat iste u vidu unutrasnje dominacije u njemu. Monaski nacin zivota je izmedju ostalog, i pokusaj oslobadjanja od te dominacije ali kroz beg iz interpolne borbe.
s tim sto se za coveka koji zivi unutrasnji put sve to desava na unutrasnjem planu i on mora odoleti naletu svoje anime, odnosno zene u sebi, kako bi dalje nastavio svoj unutrasnji razvoj tako da je i ona prica zapravo arhetipska radnja unutar jednog istog coveka, a misteriozna zena kraj reke lik anime autora price
 
random_cloud_form:
O Dzekil, welcome back!

Hvala :P

random_cloud_form:
Ne bih se slozio da je za mladjeg ona bila osoba u nevolji. Naravno, ona je zelela da stvari tako izgledaju, ali on nije obican covek i to je prozreo. Sto ce ona preko reke gde je manastir? Da ne treba mozda babi lek da odnese? Preneo je preko reke kako bi sebe proverio da za vreme prenosenja nece potpasti pod njen uticaj a sto je bio stvarni cilj te zene a nikako ne neki tamo prelazak na drugu stranu reke. ti to tumacis hriscanski kao pomoci drugom u nevolji ali budisti je primarna kontrola sebe...

No offence, Random, ali ti si se bas uziveo u ulogu, preglumljujes :wink:

Ucinilo mi se da je ovo prica o iskrenosti. Mladji kaludjer je iskren u svojoj veri, stariji samo postuje pravila. Stariji kaludjer je svestan slabosti svoje vere zato on tako slepo postuje pravila, jer zna da bi poklekao... Eto tako nekako... :roll:
 
Randome, CARE NAD CAREVIMA, SINE NEBESKI, MA SILO NEBESKA! TO JE POENTA! BIOVLAST JE U PITANJU BILA!!! Zena je mogla i da preskoci reku, ali ona nece, 'oce da dominira, manipulise muskarcima... nanu li joj njenu, ma *****, ja bih je odma' udavio. Kratko i jasno.

Najblize je Dzekil rekao. Medjutim, mislim da je u pitanju druga poenta a ona se odnosi na svakodnevan zivot (posto te pricice nemaju nikad verskog karaktera, vec uvek, ako je u pitanju vera, ona se tumaci kao vera u sebe) i probleme koje zivot nosi. Naime, mislim da je ovde konkretno u pitanje briga! Covek ako nesto zgresi, normalno je da ga grize savest dok se ne vrati pravom putu i okaje taj svoj greh (skine sa sebe)... druga je vrsta ljudi koji sebe muce brigama i ubijaju sebe (kao plod nekog viseg bica) u pojam te taj teret nose za stalno.

Koliko je moje misljenje verodostojno... ne znam, ali sto rece patak te price su zato tajnovite da bi svima usle, razmisljanjem, u svest i da se ne bi tek tako zaboravile. Ipak su dobre pouke u zivotu i sve one opisuju zivot. Osnovni smisao je pronaci TAO - put ka ispravnom i pravicnom zivljenju. Uzdizanjem duha stici do viseg bica (stopiti se s njim).

Putevi su razni i mnogi putevi vode na vise, malo njih vode do samoga vrha, ali je cilj isti.
 
Jbg, prica koju si izabrao slucajno koincidira sa biovlascu, tj temom o kojoj se ja na forumu bas raspricah. Necu vise o njoj, definitivno prestajem od ovog trenutka.
Ali, moramo tumaciti sva tri lika s jednakom paznjom. Licno imam ozbiljnu sumnju da je zenski lik imao stvarno za cilj da predje reku i to bas na tom mestu prema manastiru. Prelazak joj je bio sredstvo za nesto drugo, sto nikako ne znaci da je ona losa. Siguran sam da je bila fina, i da je mladji isao sam ko zna sta bi bilo, a mozda je samo folirao pred starijim a kasnije se vratio po nju. Ali preterah sa spekulacijom, jos malo i ladno bi mogli ovo da unovcimo kao scenario za film
 

Back
Top