Crveno slovo

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

LBarbara

La Femme
Moderator
Poruka
48.194
Crveno slovo u kalendaru

Pojedine dane u toku jedne kalendarske godine, crkva je posvetila značajnim događajima iz Spasiteljevog života, i velikim svetiteljima, i ti dani su upisani crvenim slovom u pravoslavnom kalendaru. To su verski praznici, i u taj dan pravoslavni hrišćani praznuju, odnosno, ne rade. Dakle, svaki dan koji je u kalendaru upisan kao crveno slovo, po crkvenom pravilu je neradan dan. Toga dana hrišćani odlaze u crkvu na sveta bogosluženja, vode se ozbiljni i pobožni razgovori u vezi sa praznikom, i ne obavljaju se uobičajeni poslovi u njivi, radionici ili na nekom drugom radnom mestu. U kući se obavljaju samo nužni poslovi pripremanje hrane i sl. Naravno od ove obaveze izuzeti su oni koji rade u državnim firmama, gde se uvek preko nedelje radi, ali po dolasku kući, treba da praznuju, znači da izostave neke svoje poslove koje obavljaju kod kuće. Za dan svoje krsne slave, svaki radnik treba da traži slobodan dan u firmi, i da taj dan na miru, sa svojim ukućanima, posveti svojoj slavi i prazniku.

Izvor..zvanični sajt SPC...
Mene zanima..zašto su od ove obaveze izuzeti oni koji rade u državnim firmama..mislim, šteta...:rumenko:

Da li poštujete crveno slovo u verskom kalendaru i zašto?..:)


 
Paganski obicaji. Pravoslavlje koje je podignuto na Bibliji je vremenom pocelo da se odvaja od temelja i pocelo da uvodi njima poznate neradne dane, praznike i sl.
Ko se drzi Biblije nece svetkovati praznike koje nisu opisani u Svetom Pismu.
Dakle, ja licno ne obracam paznju na crvena slova. Crveno slovo moze biti jedino u sobotu (shabat). :)
 
Mislim da je u pitanju nepsretna formulacija. Pretpostavljam da su mislili na one koji rade na održavanju sistema u npr. vodovodu, elektranama i sl...

Inače, otkud znam, pokušavam da ne rmbam neki značajan posao na taj dan..

једно једино је значајно, и тог и сваког другог дана, тиховање...
 
Poslednja izmena:
Paganski obicaji. Pravoslavlje koje je podignuto na Bibliji je vremenom pocelo da se odvaja od temelja i pocelo da uvodi njima poznate neradne dane, praznike i sl.
Ko se drzi Biblije nece svetkovati praznike koje nisu opisani u Svetom Pismu.
Dakle, ja licno ne obracam paznju na crvena slova. Crveno slovo moze biti jedino u sobotu (shabat). :)

Pitanje je postavljeno pravoslavnim vernicima , ne tebi i slicnima.
 
Paganski obicaji. Pravoslavlje koje je podignuto na Bibliji je vremenom pocelo da se odvaja od temelja i pocelo da uvodi njima poznate neradne dane, praznike i sl.
Ko se drzi Biblije nece svetkovati praznike koje nisu opisani u Svetom Pismu.
Dakle, ja licno ne obracam paznju na crvena slova. Crveno slovo moze biti jedino u sobotu (shabat). :)
Da, paganski obicaji, koji nemaju veze sa Biblijom i Bogom...
 
Paganski obicaji. Pravoslavlje koje je podignuto na Bibliji je vremenom pocelo da se odvaja od temelja i pocelo da uvodi njima poznate neradne dane, praznike i sl.
Ko se drzi Biblije nece svetkovati praznike koje nisu opisani u Svetom Pismu.
Dakle, ja licno ne obracam paznju na crvena slova. Crveno slovo moze biti jedino u sobotu (shabat). :)

Da, paganski obicaji, koji nemaju veze sa Biblijom i Bogom...

Субота је укинута,а нико од вас нема везе са Христом и хришћанством.
 
Gde to pise? Mozda u ''pravoslavnim'' casopisima? :lol:

Hajde mi to Biblijski dokazi, nemoj samo da lupetas u prazno...

Ваша секта протестантске јереси постоји 200 година.А протестатизам као такав је из политичких разлога одбацио Свето предање.А самим тим и Свето Писмо.Јер и сам кодекс Новозаветних књига су утврдили Светитељи које ви одбацујете.
 
Најпре би било лепо да објаснимо откуд црвено слово у календару, занимљиво да је то каректеристика само за календар помесне Српске Православне Цркве. У осталим православним црквама ( Русија, Румунија, Грчка) не постоји црвено слово. Е сад откуд оно код нас? У историјском темељу ствар је реформе црквеног календара који је радила Марија Терезија. Будући да у то време, Срби ко Срби и тада познати по добром изговору за нерад, често су се позивима царске власти изговарали да је тог дана велики празник, сматра се да су имали око 100 нерадних дана. Потом је Марија Терезија "скратила" број празничних и нерадних дана, увођењем црвених слова.
А што се питања тиче, суштина је тог дана отићи на Литургију у Цркви, дан посветити Богу, ближњима, рађању добрих дела...
Рад и нерад је споредан у односу на то, ако се "мора" радити, мора се. Занимљива паралера може се направити са Христовим критиковање субота и речима, парафразирам, " да није субота ради суботе, него ради човека" или кад Христос поставља питање фарисејима, опет парафразирам " ако ти овца у суботу упадне у бунар, хоћеш ли је извадити". Тако исто може се употребити и кад је у питању, схватање црвених слова у календару.
 
Poslednja izmena:
Ваша секта протестантске јереси постоји 200 година.А протестатизам као такав је из политичких разлога одбацио Свето предање.А самим тим и Свето Писмо.Јер и сам кодекс Новозаветних књига су утврдили Светитељи које ви одбацујете.
Bla, bla, bla....Pa naravno da je za vas sve protestatizam sto se ne uklapa u vasu ideologiju.
 
Најпре би било лепо да објаснимо откуд црвено слово у календару, занимљиво да је то каректеристика само за календар помесне Српске Православне Цркве. У осталим православним црквама ( Русија, Румунија, Грчка) не постоји црвено слово. Е сад откуд оно код нас? У историјском темељу ствар је реформе црквеног календара који је радила Марија Терезија. Будући да у то време, Срби ко Срби и тада познати по добром изговору за нерад, често су се позивима царске власти изговарали да је тог дана велики празник, сматра се да су имали око 100 нерадних дана. Потом је Марија Терезија "скратила" број празничних и нерадних дана, увођењем црвеним словом.
А што се питања тиче суштина је тог дана отићи на Литургију у Цркви, дан посветити Богу, ближњима, рађању добрих дела...
Рад и нерад је споредан у односу на то, ако се "мора" радити мора се. Занимљива паралера може се направити са Христовим критиковање субота и печима, парафразирам, " да није субота ради суботе, него ради човека" или кад Христос поставља питање фарисејима, опет парафразирам " ако ти овца у суботу упадне у бунар, хоћеш ли је извадити". Тако исто може се употребити и кад је у питању, схватање црвених слова у календару.
Читај каноне.
 
To ja tebe treba da pitam. :per:

Већ сам аписао да ни кодекс Новог Завета није ваша идеја.

Ево и једног ванбилијског нехришћанског историјског сведочанства да су хришћани већ у првом веку хришћанске ере празновали недељу.
Плиније Млађи у извештају цару Трајану пише о хришћанима да се окупљају у одређени дан у зору и певају песме Христу као Богу.

Тај дан је била недеља, дан васкрсења, а пошто је у тој групи хришћана о којим он пише било и таквих који су већ више од двадесет година хришћани, а писмо је писано почетком другог века, то значи већ у првом веку хришћанске ере хришћани су празновали недељу.
А тада није постојао ни цар Константин,
ни апологети нити папска власт над целом западном црквом.
 
Poslednja izmena:
Morate da se svadjate?..:lol:

Što više razmišljam o tome tj. o značenju i postojanju crvenog slova u našem pravoslavnom verskom kalendaru
sve mi se više čini da treba da posluži budjenju nacionalne svesti koja svoj oslonac treba da traži u tradiciji i verskim osećanjima...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top