Генетичка генеалогија

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Davno sam na jednom hrvatskom forumu rekao da je priča oko genetike najobičnija glupost koja će uvek odvući na rasizam i fašističko prebrojavanje!

Nacija nema veze sa genetikom , nacija je društveni fenomen koji se stiče tradicijom od roditelja i ličnim odabirom!

Tužno mi je da i Srbi o ovome razglabaju , mislio sam da samo Hrvati i Bošnje se time bave jer hoće konsekvetno dokazati da se razlikuju od Srba !!

Da sam na mestu moderatora ja bih ovu temu ukinuo jer ona nema veze sa istorijom!

eto toliko od mene na ovoj temi , nadam se da će neko možda poslušati moje reči!

Nisi srecom na mestu moderatora a tema savrseno ima veze sa istorijim i smatra se pomocnom istorijskom granom. Bas sam nesto jutros razmisljao kada ce se neko javiti sa tako mudrom idejom, i na moje zadovoljstvo, nisam uopste dugo cekao :) :)
 
Nisi srecom na mestu moderatora a tema savrseno ima veze sa istorijim i smatra se pomocnom istorijskom granom. Bas sam nesto jutros razmisljao kada ce se neko javiti sa tako mudrom idejom, i na moje zadovoljstvo, nisam uopste dugo cekao :) :)

Eto nisi!

Nego da čujem šta je konkretno pomogla halpo-grupna pizdarija oko istorije , tj.šta je konkretno rasvetlila?!
Kad tec pitam onda mislim na naše prostore , jer se samo oni i pominju uglavnom u raspravi?!
Gde su upoređivani neki arheološki podaci(kosti) sa današnjim prosekom genetskim u Srba npr?! , ako je neko to radio daj reci ko i gde i kad?!

Aj odgovori pa ću ja posle reći zbog čega je iluzorno tražiti istorijsku potvrdu u ovome što priča.
 
Stani bre.... tek smo poceli sa temom pre par dana. Tek smo juce dobili rezultate poslednjeg istrazivanja a ti vec hoces da saznas istinu nad istinama!
Imas brate more tema o cetnicima i partizanima pa idi tamo proucavaj PRAVU istoriju, a nas ovde pusti da uzivamo u rasizmu, fasizmu i sovinizmu.
Iz dana u dan hrvatski i bosancheroski sovinisti o kojima si govorio gube bitku sa cinjenicama. Mi za razliku od njih ne insistiramo na razlikama vec na cinjenicama.
Ovo je nauka koja objasnjava migracije stanovnistva kao i rodovske veze. Upravo je najvise usmerena protiv sovinista i rasista posto isti redovno dobijaju klempe kao sto su recimo nedavno dobili klempu zapadnoevropejci "arijevci" kada su shvatili da su poreklom azijati.
 
Nema niakve veze sa bilo cime od tih fanatickih zaludjivanja, jednostavno zanimljive cinjenice i jos ponesto mozes da naucis. Tema je istorijska kolko god moze da bude tako nesto jer se bazira na svemu do sad... Stvarno ne ide da se implementira nesto tako u ovako finu i cistu raspravu i temu. Ja prvi po familiji imam mesovite brakove i uopste nije retkost da se na okupljanjima i posetama prica po dva-tri jezika odjednom ... Mislim tako iz vedra neba *pljas* rasizam... itd itd... ccc :)
 
Poslednja izmena:
Davno sam na jednom hrvatskom forumu rekao da je priča oko genetike najobičnija glupost koja će uvek odvući na rasizam i fašističko prebrojavanje!

Nacija nema veze sa genetikom , nacija je društveni fenomen koji se stiče tradicijom od roditelja i ličnim odabirom!

Tužno mi je da i Srbi o ovome razglabaju , mislio sam da samo Hrvati i Bošnje se time bave jer hoće konsekvetno dokazati da se razlikuju od Srba !!

Da sam na mestu moderatora ja bih ovu temu ukinuo jer ona nema veze sa istorijom!

eto toliko od mene na ovoj temi , nadam se da će neko možda poslušati moje reči!

Genetika ljudskih populacija je mlada i dinamična nauka. Svaki dan se sa otkrivanjem novih rezultata otkriva ponešto novo u istoriji Evrope i svijeta. Sve poznate istorijske katedre na svijetu koriste genetske rezultate u rekonstruisanju prošlosti. Ne shvatam zašto bi to samo kod nas bilo tabu. Pa i nacionalna pripadnost je bila 50 godina tabu tema, pa to nije pomoglo da ne dođe do rata. Svaka nauka se može zlouptrebiti, ali najlakše ona o kojoj se malo zna ili se uopšte ne razumije. Slažem se da je nacija društveni fenomen, ali isto tako je genetika egzaktna nauka, i njome se uglavnom bave biolozi, hemičari, fizičari i matematičari, a ne istoričari i sociolozi. Ovaj tvoj poziv da se ukine tema, da se valjda ne bi uznemirivali duhovi, je prilično licemjerna , jer bi u tom slučaju trebalo ukinuti više od pola tema na forumu. I nije valjda genetika jedina koja ima monopol na šovinizam i nacionalizam. To je ozbiljna nauka, a mi ovdje samo želimo da budemo u toku sa tokovima u svijetu i da prezentujemo činjenice koje se objavljuju u vodećim naučnim časopisima u svijetu i koje finansiraju Ministarstva nauke i kod nas i u inostranstvu. Ako je to šovinizam i rasizam, onda sam i ja šovinista i rasista.
 
Stani bre.... tek smo poceli sa temom pre par dana. Tek smo juce dobili rezultate poslednjeg istrazivanja a ti vec hoces da saznas istinu nad istinama!
Imas brate more tema o cetnicima i partizanima pa idi tamo proucavaj PRAVU istoriju, a nas ovde pusti da uzivamo u rasizmu, fasizmu i sovinizmu.
Iz dana u dan hrvatski i bosancheroski sovinisti o kojima si govorio gube bitku sa cinjenicama. Mi za razliku od njih ne insistiramo na razlikama vec na cinjenicama.
Ovo je nauka koja objasnjava migracije stanovnistva kao i rodovske veze. Upravo je najvise usmerena protiv sovinista i rasista posto isti redovno dobijaju klempe kao sto su recimo nedavno dobili klempu zapadnoevropejci "arijevci" kada su shvatili da su poreklom azijati.

Čekaj ti malo!

Jesi na početku teme rekao o Porfirogenitu i Slovenima u vezi ovoga?! , jesi!

E sad reci mi kakve veze imaju Sloveni sa genetikom kad je pojam Sloven isključivo društveno-kulturne prirode?!
Onda odakle znaš kako i kakvi su preci Srba ti Porifirogenitovi Sloveni došli ovamo?! , njihova krvna lsika je moguće sasvim bila druga nego što misliš , tj.možda su Srbi bili neko azijatsko pleme koje se poslovenilo(preuzelo jezik) i kao tako došlo ovamo!

Poenta je ova da društvena kretanja ljudi uopšte ne moraju biti(čak šta više) u sinergiji sa biološkim mešanjem naroda i narodnih skupina!
Zato je suštinski nevažno šta je ko genetski jer dolazi do zbunjivanja koje može kako sam već rekao dovesti do rasizma , jer kad genetika počne biti merilo nečeg društvenog onda je rasizam kakd-tad zagarantovan!

p.s
Znači ništa od uzoraka DNK kostiju naših arheoloških iskopina još uvek?! , ee *** Rvati su se barem malo potrudili , pa iskopali 2,3 groba pa tvrde da je genetska slika kao u Poljskoj!

Ne kažem da si ti rasista , već sam pomenuo da će neminovno ka tome ići ova vrsta naučne displine!
 
Ljudi kad sam rekao rasizam , nisam mislio na vas , već da može dovesti do toga!

Evo upravo su Hrvati primer toga , oni se ubiše oko dokazivanja kako se razlikujemo gentski tako što spočitavaju neki marker iz Azije nama!

E sad tako će i kod nas u Srbiji i kod Srba uopšte se naći mediokriteti koji će jedan deo Srba(npr.jug Srbije) svrstati u tu neku "lošu" grupu sa "neprihvatljivim" markerom! , jer im upravo genetika kao egzaktna nauka to daje za pravo !

Znajući naš mentalitet to je sasvim izvesno , a vi mislite šta hoćete i pratite trendove naprednih nacija , ali da znate oni su prošli bolesti koje mi imamo tako da se kod njih neće verovatno takvo šta moći desti , ali nikad ne reci nikad ni za njih!
 
Evo upravo su Hrvati primer toga , oni se ubiše oko dokazivanja kako se razlikujemo gentski tako što spočitavaju neki marker iz Azije nama!

Сада ћу да ти уживо демонстрирам како се ти хрватски псеудонаучници на културан начин отправљају на ђубриште......

Већ сам ти рекао да смо јуче добили последње радове по питању Србије и Црне Горе. Ја сам данас лепо замолио најпознатијег светског научника по хаплогрупи R1a да анализира резултате и сада ћеш да видиш шта он каже....

Теперь сравним Сербию и Черногорию предметно, а не как "популяционные генетики".

На обеих территориях одни и те же гаплотипы, базовый (в формате FTDNA, а потом - в формате 17-маркерных гаплотипов, данных в статье - после тройного дефиса DYS458, 635, GATA, 437, 438, 448):

13-25-16-11-11-14-Х-Х-10-13-11-30--- 16-23-12-14-11-20

Это - совершенно класический "гаплотип Русской равнины", центрально-евразийская ветвь. Это даже не западно-славянская ветвь, с который здесь было бы три отличия еще до тройного дефиса (16-->17, 11-11 -->10, 10)

Единственное мелкое отличие сербов и черногорцев - это в DYS391-439, у первых там 11-10, у вторых 10-11, но это одно и то же, поскольку у сербов там в среднем 10.58-10.50, а у черногорцев 10.41-10.69.

По мутациям - у сербов 138 мутаций на 26 гаплотипов, у черногорцев - 134 мутации на 29 гаплотипов. Это все в пределах общей статистики, и формально дает у сербов 4600+/-600 лет до общего предка, у черногорцев 4000+/-520 лет. Это, конечно, суперпозиция несколько ветвей, но величины тоже совершенно обычные для восточно-европейских гаплотипов R1a1.

У хорватских R1a1 несколько ветвей. Одна - точно такая же, как и те, что выше:

13-25-16-10-11-14-Х-Х-Х-13-11-30,

с общим предком 1850 лет назад. Как видите, это и есть то перезаселение в чистом виде.

Вторая -

13-25-16-11-11-14-Х-Х-Х-13-11-30,

только с одной мутацией, и с общим предком 4350 лет назад. Это тоже не есть западнославянская ветвь.

Третья ветвь является смешанной, с DYS392 = 13 и 11, и ее общий предок 11600+/-1500 лет назад.
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Дакле...... Хрватски R1a1 је истог порекла као и Српски и долази са руске равнице а не од западних Словена (како су ти тамо које ти читаш по не знам каквом правилу закључили).

Човек још лепо каже да су R1a1 а вероватно с њима и I2a ИСЧЕЗЛИ из Европе пре 4000-4500 година пошто им се догодило нешто лоше (геноцид, вероватно а то се поклапа са досељењем R1b у Европу) и исти се враћају пре цирка 2500 година.

Паметном човеку ће бити довољно да види колико су ово значајни подаци како за историју тако и за сламање лажи малициозних појединаца.
 
Poslednja izmena:
Ljudi kad sam rekao rasizam , nisam mislio na vas , već da može dovesti do toga!

Evo upravo su Hrvati primer toga , oni se ubiše oko dokazivanja kako se razlikujemo gentski tako što spočitavaju neki marker iz Azije nama!

E sad tako će i kod nas u Srbiji i kod Srba uopšte se naći mediokriteti koji će jedan deo Srba(npr.jug Srbije) svrstati u tu neku "lošu" grupu sa "neprihvatljivim" markerom! , jer im upravo genetika kao egzaktna nauka to daje za pravo !

Znajući naš mentalitet to je sasvim izvesno , a vi mislite šta hoćete i pratite trendove naprednih nacija , ali da znate oni su prošli bolesti koje mi imamo tako da se kod njih neće verovatno takvo šta moći desti , ali nikad ne reci nikad ni za njih!

Pa ne mislim da je naš mentalitet generalno prijemčiviji za rasizam od recimo zapadnoevropskog. Stvari se mogu oteti kontroli u budućnosti, to priznajem, pogotovo što se za razliku od ranijeg perioda može pozvati na egzaktnost. Ali ono što se vidi već sad po rezultatima je činjenica da gotovo da nema genetski čistog pojedinca. Kada i govorimo o y dna haplogrupama tu se radi samo o muškim precima, tačnije jednoj četvrtini našeg genetskog naslijeđa, a šta je sa tri ostale četvrtine? Genetika u ovom smislu može biti korisna isključivo kao pomoćna istorijska nauka, ili kao pomoć pri određivanju predispozicija za određene bolesti. Ako misliš da će se ljudi grupisati i socijalizirati na osnovu haplogrupa, ipak mi se to čini preuveličano. Rasizam kao rasizam će i dalje postojati. Da li će uspjeti da iskoristi genetiku u svoju korist, to ne znam. Ono što ja vidim kao realnu opasnost jeste neki budući genetski inžinjering, eugenika na primjer, vještačko odabiranje najpovoljnije kombinacije gena od obadva roditelja. To je skoro već sada moguće. Ko je gledao film Gataka jasno će mu biti o čemu govorim. Možda ćemo mi svi u budućnosti biti genetski invalidi u odnosu na nove genetski odabrane superiorne ljude.
 
Pa ne mislim da je naš mentalitet generalno prijemčiviji za rasizam od recimo zapadnoevropskog. Stvari se mogu oteti kontroli u budućnosti, to priznajem, pogotovo što se za razliku od ranijeg perioda može pozvati na egzaktnost. Ali ono što se vidi već sad po rezultatima je činjenica da gotovo da nema genetski čistog pojedinca. Kada i govorimo o y dna haplogrupama tu se radi samo o muškim precima, tačnije jednoj četvrtini našeg genetskog naslijeđa, a šta je sa tri ostale četvrtine? Genetika u ovom smislu može biti korisna isključivo kao pomoćna istorijska nauka, ili kao pomoć pri određivanju predispozicija za određene bolesti. Ako misliš da će se ljudi grupisati i socijalizirati na osnovu haplogrupa, ipak mi se to čini preuveličano. Rasizam kao rasizam će i dalje postojati. Da li će uspjeti da iskoristi genetiku u svoju korist, to ne znam. Ono što ja vidim kao realnu opasnost jeste neki budući genetski inžinjering, eugenika na primjer, vještačko odabiranje najpovoljnije kombinacije gena od obadva roditelja. To je skoro već sada moguće. Ko je gledao film Gataka jasno će mu biti o čemu govorim. Možda ćemo mi svi u budućnosti biti genetski invalidi u odnosu na nove genetski odabrane superiorne ljude.

To je ono sa Japanom kad modifikuju ljude jel tako ?

Inace ljudska glupost je neogranicena i uvek ce biti idiota , imali tehnologiju ili ne. Znam jedna zena sa Madagaskara je pricala kako se kod nje tamo vodi neprestana borba onih crnaca sto imaju trsavu kosu sa onima sto imaju pravu i to se krve samo tako... Neke dve grupe i eto sibaju se oko toga... Oni nisu culi za mp3 , a kamoli za genetiku tako da eto...
 
Pazi ovo.....

Na slavenski iskon ukazuje 29,3 %-tni udio haplotipa EU19 u genomu Hrvata, koji je usporediv s EU19 od 56,4 % u Poljaka, 54 % u Ukrajinaca, 47 % u Rusa, 35 % u Makedonaca i 26,7 % u Čeha, te svega 16 % u Srba.
(U Srba je najznačajniji udio haplotipa EU9, altajsko-anatolsko-turski, od 49 %, koji je u njih zaostao tijekom 500-godišnjeg križanja s Osmanlijama.)

http://www.slobodnadalmacija.hr/Lin...afv/topic/aff/59/aft/264/afpg/34/Default.aspx

Ovo smo pre nekoliko dana imali priliku da citamo od malog muftijinog sledbenika.

A pazi sad ovo......
Ovaj pacenik koji se iz petnih zila upro da pokaze superiornost svoje mega-ultra-rase se poziva u tekstu na rad M. Pericic koja se smatra trenutno najboljim hrvatskim geneticarem.

A pazi (iopet) sada ovo.......

I2___36
E____21
R1a__16
R1b__9.5
J2____6.4
H____5.5
I1____3.4
G_____0.8
Q_____0.15
N______0
L______0

Ovo su najnoviji podaci od istog tog autora, sve sto je ona uspela za sada da prikupi o Hrvatima.

Pametnom dovoljno
 
Poslednja izmena:
Rezultati najnovije analize DNA neolitskih kostiju rađenih na dva lokaliteta u Njemačkoj. Ukratko: Uspjeli su da izvuku samo tri y dna uzorka i 26 mtdna uzoraka. Svi uzorci pokazuju jako anadolsko kavkasko porijeklo što se vidi na kartama genetske udaljenosti od današnjih populacija. Od tri y dna uzorka jedan je G2a3, a druga dva su F*. Obe grupe se danas u najvećem procentu mogu naći upravo na Kavkazu. Pogotovo F* koja je inače rijetka. Generalno uzorak je mali da bi se mogli izvlačiti važni zaključci o genetici neolitskih stanovnika Evrope, u ovom slučaju zemljoradnika koji su došli sa jugoistoka.

http://www.plosbiology.org/article/info:doi/10.1371/journal.pbio.1000536

U svakom slučaju, istraživanje je veoma važno. Nadati se je da će biti još mnogo više analiza starih kostiju. To je jedini način da se stvari razjasne.
 
Rezultati najnovije analize DNA neolitskih kostiju rađenih na dva lokaliteta u Njemačkoj. Ukratko: Uspjeli su da izvuku samo tri y dna uzorka i 26 mtdna uzoraka. Svi uzorci pokazuju jako anadolsko kavkasko porijeklo što se vidi na kartama genetske udaljenosti od današnjih populacija. Od tri y dna uzorka jedan je G2a3, a druga dva su F*. Obe grupe se danas u najvećem procentu mogu naći upravo na Kavkazu. Pogotovo F* koja je inače rijetka. Generalno uzorak je mali da bi se mogli izvlačiti važni zaključci o genetici neolitskih stanovnika Evrope, u ovom slučaju zemljoradnika koji su došli sa jugoistoka.

http://www.plosbiology.org/article/info:doi/10.1371/journal.pbio.1000536

U svakom slučaju, istraživanje je veoma važno. Nadati se je da će biti još mnogo više analiza starih kostiju. To je jedini način da se stvari razjasne.

fetchObject.action
 
Poslednja izmena:
Ljuta mambo treba da znaš da je J1 dominantno semitski genetski marker koji je karakterističan i za jevreje!
Treba da imaš na umu i to da se jedan veći dio jevreja vremenom ,primivši hrišćanstvo, asimilovao!

A J2 nema ništa sa turcima i u turskoj ga je vrlo malo to je genetski marker star nekih 50 000 hiljada godina!
Isti J2 je došao na balkan prije kojih 25 000 godina i evoluirao u I1 i I2 !

>Činjenica je da su ona rana azijatska plemena koja su prodrla u evropu imala dominantno sa muške strane indo-evropsku genetiku premda su djelom bili mongolizovani!
Na primjer Volga Tatari se po izgledu uopšte nerazlikuju od rusa i imaju dominantno indo-evropske genestske markere u kombinaciji sa Finskim N sa muške strane!.
Evo ti na primjer Marat Safin i njegova sestra! I budali je jasno da potiču od turkizovanih proto-Iranaca !
Čak i baškiri jedan narod čisto mongolskog izgleda dole ispod urala ih ima oko 400 000 dominantnih je Indoevropskih gen., markera imaju tek 10% mongolskih gen markera iako izgledaju veoma azijatski!
Stvarno u toj stepi se nezna ko je koga ****!
Činjenica da ni sami Turci nemaju više od 6% orginalnih mogolsko-turskih genetskih markera!


A sa druge strane gen. marker E2 je došao na balkan mnogo prije turaka, prije kojih 9 000 godina zajedno sa J2 kao nosioci farmerske kulture sa bliskog istoka!

Činjenica da ni sami Turci nemaju više od 6% orginalnih mogolsko-turskih genetskih markera!
 
A J2 nema ništa sa turcima i u turskoj ga je vrlo malo to je genetski marker star nekih 50 000 hiljada godina!
Isti J2 je došao na balkan prije kojih 25 000 godina i evoluirao u I1 i I2 !


A sa druge strane gen. marker E2 je došao na balkan mnogo prije turaka, prije kojih 9 000 godina zajedno sa J2 kao nosioci farmerske kulture sa bliskog istoka!

J2 itekako ima veze sa Turcima i u Turskoj je pojedinačno najdominantnija haplogrupa (oko 20%). A I1 i I2 nikako nisu mogli "evoluirati" iz J2.

Što se tiče E2 pretpostavljam da si mislio na E1b1.
 
pa i meni je sad sve mutno
da budem iskren,znam za genetiku...no ova slova i brojevi su mi totalno strani
tek kad videh,da ima tih J1 koji su kao prisutni kod turaka tamo gde turaka nikada nije ni bilo...tek tad mi nista nebi jasno
J1 prosto trebaš posmatrati kao bliskoistočnu haplogrupu. U izrazitom procentu je ima čak u Dagestanu, ali je Arabijsko poluostrvo glavna zona. Nekadašnja Otomanska imperija je pokrivala prostor i Arabije i sjeverne Afrike i naravno da je najlogičnije da je preko Turaka došla na Balkan, baš kao što u Siriji danas možete naći ljude sa I2a2, potomke nekih od bosanskih begova koji su poželjeli malo više vlasti, pa završili u progonstvu. U samoj Turskoj ima 12% ljudi sa J1 haplogrupom što je najviši procenat u Evropi.
 
I1 i I2 su definitivno evolurali iz J2 !
Sam J2 je veoma star gen. marker koji je došao na balkan prije 25 000 i evoluirao u I1 i I2 raširivši se po cijeloj evropi!

Inače nosioci farmerske kulture koja je sa bliskog istoka došla na područje balkana prije 9 000 godina su bili dominantno J2 i E1b1 !
Oni su starosjedioci balkana doduše dosta mlađi od I2 i I1!
Inače vinčevačka kultura je bila kultura u kojoj su dominirali upravo ti gen markeri J2 i E1b1 !
Uništena je u prvom naletu indo-evropljana!

Inače ako te interesuje topliko po jednom istraživanjuz od prije par godina i u Austriji ima E1b1 markera procentualno ko u srbiji!

J1 se smatra izvornim semitskim gen markerom!

U njemačkoj ga ima više no u srbiji 2% a sasvim izvjesno da potiče od asimilovanih jevreja!
 
I1 i I2 su definitivno evolurali iz J2 !
Sam J2 je veoma star gen. marker koji je došao na balkan prije 25 000 i evoluirao u I1 i I2 raširivši se po cijeloj evropi!

Čini mi se da si imao dobre namjere u vezi genetike, ali malo si se izgubio sa abecedom ili azbukom haplogrupa. I1 i I2 su mogli nastati samo iz haplogrupe I, a I haplogrupa je nastala iz IJ haplogrupe. Možda si na to mislio. Pogledaj malo na Wikipediju ako meni ne vjeruješ.

http://en.wikipedia.org/wiki/Human_Y-chromosome_DNA_haplogroup
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top