22:22

Intuicija je uvek podlozna subjektivnom i samim tim u vecini slucajeva potpuno pogresna. Neretko i opasna.

Ne, intuicija je intuicija....ko je koliko u stanju da je oseti i "iskoristi" je druga stvar. Ona ne moze da bude pogresna, jedino sto moze da bude pogresno je covek, koji nije dovoljno u kontaktu sa sobom, tako da propusti neki osecaj ili znak.

Ustvari ne, moja se do sada pokazala prilicno tacna. Pricam o raznim retardima koji, oslanjajuci se na svoju intuiciju prave sranja sebi i drugima.

Ovo me dovodi do jos jednog zakljucka, a to je da je intuicija direktno zavisna od razuma.

Jako ti je los zakljucak, kao sto rekoh, intuicija ne moze da bude "netacna", moze samo covek u odnosu na nju.
 
Ustvari ne, moja se do sada pokazala prilicno tacna. Pricam o raznim retardima koji, oslanjajuci se na svoju intuiciju prave sranja sebi i drugima.

Ovo me dovodi do jos jednog zakljucka, a to je da je intuicija direktno zavisna od razuma.
zapravo može biti samo obrnuto.
intuicija deluje iz desne hemisfere našeg mozga, dok je razum (logika) povezana sa našom levom hemisferom mozga.
ako znamo da desna hemisfera kontroliše našu levu stranu tela, a leva hemisfera desnu stranu tela, na statuama koje simbolišu pravdu se vidi da devojka u levoj ruci (intuicija) drži vagu kojom odmerava pravdu, dok u desnoj ruci (razum, logika) drži mač kojim će da odseče kaznu...

justice.jpg


možda je ovo najlepši primer kakva bi trebalo da bude uloga intuicije i razuma u našem životu. ukoliko zajedno rade (intuicija ocenjuje situaciju u kojoj smo se našli, a razum iz te ocene odlučuje kako da se ponašamo) onda nam je život uveliko olakšan. nažalost, to nije čest slučaj jer naš ego potiskuje intuiciju i onda razum i procenjuje i donosi odluku, te je mogućnost greške veoma velika.
 
zapravo može biti samo obrnuto.
intuicija deluje iz desne hemisfere našeg mozga, dok je razum (logika) povezana sa našom levom hemisferom mozga.
ako znamo da desna hemisfera kontroliše našu levu stranu tela, a leva hemisfera desnu stranu tela, na statuama koje simbolišu pravdu se vidi da devojka u levoj ruci (intuicija) drži vagu kojom odmerava pravdu, dok u desnoj ruci (razum, logika) drži mač kojim će da odseče kaznu...

Olican primer. Ali za ono sto ja rekoh. Simbolika Lady Justice je sledeca. Ona ima povez preko ociju sto znaci nepristrasnost, slepu pravdu, sto znaci privrzenost cinjenicama, razumu dakle, o tome ko je kriv a ko ne. Mac u desnoj ruci isto tako simbolizuje razum, pravdu, ali ovaj put i njegovu moc kojom ce se kazniti bilio ko, bez obzira na imovinsko stanje, ako je kriv (u teoriji). Rimljani, koji su pokupili razne momente od Grka, Egipcana i koga vec jos, i "sklopili" Lady Justice su bili praktican,ratnicki narod privrzen razumu i logici i ne verujem, cak sta vise, siguran sam da to koja hemisfera mozga kontrolise razum a koja intuiciju veze nema sa tim sta je u kojoj ruci devojke. Na kraju krajeva, mozda je ona jednostavno desnoruka.
 
možda je ovo najlepši primer kakva bi trebalo da bude uloga intuicije i razuma u našem životu. ukoliko zajedno rade (intuicija ocenjuje situaciju u kojoj smo se našli, a razum iz te ocene odlučuje kako da se ponašamo) onda nam je život uveliko olakšan. nažalost, to nije čest slučaj jer naš ego potiskuje intuiciju i onda razum i procenjuje i donosi odluku, te je mogućnost greške veoma velika.

Naravno da se slazem sa ovim, intuicija je jako bitna ali i potencijalno opasna. Zamisli coveka bez razuma (uslovno receno) koji se koristi svojom intuicijom. Ne moze na dobro da izadje. Pomenutom liku bez razuma bi mnogo bolje bilo da se koristi razumom drugih ljudi, dakle onim sto je naucio u zivotu od mnogo pametnijih od sebe, nego da ide okolo i ispada vodeci se svojom pogresnom intuicijom i dovodeci i sebe i druge u opasnost.

S druge strane, intuicija inteligentnog, dobrog coveka moze biti vrlo mocna i korisna stvar. Vrhunski primer je Tesla. Gde bismo bili bez njega danas. Dakle samo intuicija koja je proistekla iz zdravog razuma je dobra, sto znaci da ona direktno zavisi od njega.
 
Naravno da se slazem sa ovim, intuicija je jako bitna ali i potencijalno opasna. Zamisli coveka bez razuma (uslovno receno) koji se koristi svojom intuicijom. Ne moze na dobro da izadje. Pomenutom liku bez razuma bi mnogo bolje bilo da se koristi razumom drugih ljudi, dakle onim sto je naucio u zivotu od mnogo pametnijih od sebe, nego da ide okolo i ispada vodeci se svojom pogresnom intuicijom i dovodeci i sebe i druge u opasnost.

S druge strane, intuicija inteligentnog, dobrog coveka moze biti vrlo mocna i korisna stvar. Vrhunski primer je Tesla. Gde bismo bili bez njega danas. Dakle samo intuicija koja je proistekla iz zdravog razuma je dobra, sto znaci da ona direktno zavisi od njega.

Ti si nesto opasno pogresno shvatio ovde.

"Intuicija koja je proistekla iz zdravog razuma" ? =) Tako nesto je nemoguce =) Intuicija nikako ne proizlazi iz razuma, to je jedno totalno odvojeno polje....i nikako ne moze "direktno" da "zavisi" od njega.
 
Ti si nesto opasno pogresno shvatio ovde.

"Intuicija koja je proistekla iz zdravog razuma" ? =) Tako nesto je nemoguce =) Intuicija nikako ne proizlazi iz razuma, to je jedno totalno odvojeno polje....i nikako ne moze "direktno" da "zavisi" od njega.

To je masta (imaginacija) o cemu ti pricas sve vreme.
 
Ako ti ni najosnovnije stvari u vezi ovoga nisu jasne, ne znam sta trazis ovde. Bez uvrede.

To je zato sto ti je intuicija otisla na dugacak put, i jos se nije vratila....isto kao sa jos nekima odavde.

Nevredi objasnjavati intuiciju onima koji je neupotrebljavaju. Uvek ce biti na suprotnoj strani jer tako im 'REZON' govori.
 
Naravno da se slazem sa ovim, intuicija je jako bitna ali i potencijalno opasna. Zamisli coveka bez razuma (uslovno receno) koji se koristi svojom intuicijom. Ne moze na dobro da izadje. Pomenutom liku bez razuma bi mnogo bolje bilo da se koristi razumom drugih ljudi, dakle onim sto je naucio u zivotu od mnogo pametnijih od sebe, nego da ide okolo i ispada vodeci se svojom pogresnom intuicijom i dovodeci i sebe i druge u opasnost.

S druge strane, intuicija inteligentnog, dobrog coveka moze biti vrlo mocna i korisna stvar. Vrhunski primer je Tesla. Gde bismo bili bez njega danas. Dakle samo intuicija koja je proistekla iz zdravog razuma je dobra, sto znaci da ona direktno zavisi od njega.


Vi koji mislite da je sama 'intuicija' opasna....Nemogu da se setim ni jedan primer u mom zivotu gde me intuicija prevarila. Mogu se setiti mnogo puta gde je nisam slusao i onda sam se zeznuo...A sto je nisam slusao jer sam odabrao REZON(previse) ili jednostavno sam ziveo iz EGO-a.
Ako smatras da je intuicija opasna stvar onda to sto ti zovess 'intuiciju' nije to to...nego nesto drugo kao podsvesne misli ili strah.
A drugo , nikad nisam rekao ...a nemislim ni da je NIKKO rekao da se samo upotrebi INTUICIJA, bez rezona. Koliko ja znam...jedna nemoze bez druge...sve zavisi gde ti je paznja. Vecina ljudi , paznja im je u mislima i nista drugo...retko kad neko poslusa intuiciju....nije mi ni cudno zasto ljudi nerazumeju sta je intuicija.

A to sto intuicija zavisi od razuma....s'tim se totalno neslazem........po mom zivotnom iskustvu...istina je obrnuta. Intucija je izvor Razuma.
Mene nikad neces moci da ubedis da je razum bolji od intuicije jer me intuicija spasla nekoliko puta.
Sa rezonom mozes daleko ici ali docices do onoga gde reci i racional vise nema ulogu, ili se uloga umanjila uporedu..Opisati 'nadsvesnost' (Buddha Mind) to nemoze recima niti se nemoze naci nikakav racional, jer je suvise abstraktno.
 
Vi koji mislite da je sama 'intuicija' opasna....Nemogu da se setim ni jedan primer u mom zivotu gde me intuicija prevarila. Mogu se setiti mnogo puta gde je nisam slusao i onda sam se zeznuo

To je ocigledno zato sto nisi retard i posedujes dovoljnu kolicinu razuma na koji se tvoja intuicija moze osloniti.

A to da si se zeznuo kad kao nisi slusao intuiciju, to je nesto drugo. Ti tada, u stvari, nisi slusao svoj razum (i iz njega proisteklu intuiciju) vec si dozvolio da tudji (pogresni) rezoni prevladaju tvoj razum i tvoju intuiciju. Prosto receno, pametniji si od okoline, na primer.
 
Poslednja izmena:
Nikad nisam ni rekao da je intuicija sama po sebi opasna, to zavisi od coveka. Sigurno me ne mozes ubediti da intuicija Ekrema Jevrica moze doneti nesto dobro. A zasto? Zato sto je covek operisan od razuma. Vidis li sad vezu?

A drugo , nikad nisam rekao ...a nemislim ni da je NIKKO rekao da se samo upotrebi INTUICIJA, bez rezona. Koliko ja znam...jedna nemoze bez druge...sve zavisi gde ti je paznja.

To i ja sve vreme pricam!

A to sto intuicija zavisi od razuma....s'tim se totalno neslazem........po mom zivotnom iskustvu...istina je obrnuta. Intucija je izvor Razuma.

Ovo ti je totalna besmislica. Primer Ekrem Jevric. SVAKO moze imati intuiciju. RAZUM ne.

Mene nikad neces moci da ubedis da je razum bolji od intuicije jer me intuicija spasla nekoliko puta.

Jer posedujes razum, a samim tim i zdravu intuiciju.


Sa rezonom mozes daleko ici ali docices do onoga gde reci i racional vise nema ulogu, ili se uloga umanjila uporedu..Opisati 'nadsvesnost' (Buddha Mind) to nemoze recima niti se nemoze naci nikakav racional, jer je suvise abstraktno.

Ovo si verovatno negde procitao. Samim tim je nebitno.

Ako ti se vec cita, bolje citaj Bibliju. Ne znam sto svi beze od nje i jure nekakve "nadsvesne" alternative...
 
Nevredi objasnjavati intuiciju onima koji je neupotrebljavaju. Uvek ce biti na suprotnoj strani jer tako im 'REZON' govori.

Ako nadjes da sam negde rekao da treba ISKLJUCIVO koristiti razum pojescu sve sto sam ovde rekao. I zasto sam ja automatski "na suprotnoj strani"? I o kakvim stranama govoris?
 
To je ocigledno zato sto nisi retard i posedujes dovoljnu kolicinu razuma na koji se tvoja intuicija moze osloniti.

A to da si se zeznuo kad kao nisi slusao intuiciju, to je nesto drugo. Ti tada, u stvari nisi slusao svoj razum (i iz njega proisteklu intuiciju) vec si dozvolio da tudji (pogresni) rezoni prevladaju tvoj razum i tvoju intuiciju. Prosto receno, pametniji si od okoline, na primer.

Razumem ti objasnjenje ali u mom slucaju, NISAM SLUSAO MOJU INTUICIJU nego moj sebicni egotisticki razum. Kad se zeznem uvek sebi kazem 'sto nisam slusao sebe ,tojest (intuiciju).
 
zamisite dva puta ,i jedan vodi do zeljenog cilja...vi ne znate koji je to put...razum vam nece pomoci.... ipak odabracete jedan put ,nazovimo to intuicijom....i sad mene zanima kako je u ovom slucaju izbor proizasao iz razuma ?iz kakve logike?
 
Ako ti ni najosnovnije stvari u vezi ovoga nisu jasne, ne znam sta trazis ovde. Bez uvrede.

Pa nije mi jasno o cemu ti u stvari govoris. To o cemu ti pricas nije intuicija. To je neka teska apstrakcija koju si pokupio iz nekakve knjige koju si procitao i koja ti se svidela, pa sada mislis da sve o tome znas, iako ja ne videh na ovoj temi nista konkretno od tebe o stvarima o kojima govoris. Bez uvrede, podrazumeva se.

To je zato sto ti je intuicija otisla na dugacak put, i jos se nije vratila....isto kao sa jos nekima odavde.

Nema potrebe da generalizujes i prozivas bilo koga, a sto se tice moje intuicije, ja se na nju u velikoj meri oslanjam svakodnevno.
 
Kad se zeznem uvek sebi kazem 'sto nisam slusao sebe ,tojest (intuiciju).

Cekaj, hoces da kazes da je tvoj razum van tebe? Shvati da kad se zeznes pa kazes "trebalo je da poslusam sebe" ti u stvari nisi slusao svoj razum i sa njim svoju intuiciju i dozvolio si da spoljasnji uticaji prevladaju. A sta je u stvari ne slusanje sebe kad vidis, kad osecas da si u pravu a ne uradis tako? Nedostatak razuma.
 
zamisite dva puta ,i jedan vodi do zeljenog cilja...vi ne znate koji je to put...razum vam nece pomoci.... ipak odabracete jedan put ,nazovimo to intuicijom....i sad mene zanima kako je u ovom slucaju izbor proizasao iz razuma ?iz kakve logike?

Nije proizasao ni iz razuma, ni iz logike, ali je intuicija da odaberes odredjeni put proizasla iz tvog razuma.
 

Back
Top