Krstaski Ratovi

4 su kao glavna, mada je samo prvi donekle ya cilj imao to sto je imao, dok su ostali u vecoj meri pljackaski pohodi. Inace kasnije rec krstaski rat upotrebljavala se za obracune protiv jeretika, i za borbu protiv islmskih naroda Turaka, Arapa itd...
 
Da, postojala su cetiri krstaska rata, a bilo je jos pohoda slicnih njima. Zanimljiv je podatak o monstruoznom djecjem krstaskom ratu. Naime, ljudi su vjerovali da odrasli nisu uspjeli u napadima jer su grijesni i Bog im ne pomaze. Smatrali su da ce nevina djeca uspjeti. Naravno, gotovo nijedno dijete se nije vratilo kuci, a Carigradu nisu ni prisli. Imali su od osam do dvanaestak godina i bili su lak plijen trgovcima robljem. Mnogi bogatasi su ih uzimali za svoje sluge, a rijetki su imali srece da ih neko usvoji i podigne kao svoje dijete. To je bio poslijednji trzaj. To je ono sto ja znam.
 
Било их је осам:

1 - 1095.-1099. - француски племићи, вође Жофроа де Бујон, Рејмонд од Тулуза, Боемунд од Таранта и Роберт од Фландрије

2 - 1147.-1149. - Луј VII Француски и Конрад III Немачки

3 - 1189.-1192. - Фридрих I Барбароса, Ричард I и Филип II Август

4 - 1202.-1204. - Бонифације од Монферата

5 - 1217.-1221. - Леополд од Аустрије и Андраш II Угарски

6 - 1228.-1229. - Фридрих II Хоенштауфен ( Цар Светог римског царства и краљ Сицилије и Јерусалима )

7 - 1248.-1254. - Луј IX( Свети Луј )

8 - 1270. - Свети Луј
 
10. juna 1190. udavio se u reci Selef u Maloj Jermeniji - naime ušao je u reku da se okupa ali je zaboravio da skine oklop.
Da li se udavio na putu za Svetu zemlju, ili pri povratku iz iste?
Nashao sam na dve verzije :

"1190. Rimsko-nemacki car Fridrih I Barbarosa utopio se u reci
Salef u Maloj Aziji na povratku iz Treceg krstaškog rata. "


"Ričard je pošao natrag u Englesku ali mu je brod bio nasukan i pao je u ruke Leopolda od Austrije . Barbarosa nije ni stigao na Saladinovu teritoriju. Udavio se u reci Selef u Maloj Jermeniji."

Obzirom da je mir izmedju Richarda i Saladina zakljuchen 2. septembra 1192. Fridrih Barbarosa po logici on nije ni stigao da ratuje u Svetoj zemlji.
 
......pa nesto mi govori kada se vracao sa pohoda....mada nije ni iskljuceno kada je i isao tamo.Pa to moze vrlo lako da se utvrdi ako neko zna dobro datume.Evo kako,ako zna da ga je Stefan Nemanja primio u Nisu na drzavnickom prijemu (to je ona prica o viljuskama i macevima) i ako se zna kog datuma se udavio moze zakjluciti da li je uopste stigao da vodi pohod.

Pozdrav od Friedricha
 

Back
Top