Cvarci

zendeli:
Je li ima neka temica o cvarcima?Ja ne znam da nadjem.

ni ja ne znam za temu, ali znam da danas stizu svezi duvan cvarci... :lol:


POGACICE SA CVARCIMA

SASTOJCI

1 kg brašna
1/2 litra vode
1 margarin
1 supena kašika soli
2 supene kašike šećera
250 grama mlevenih čvaraka
1 svež kvasac
NAČIN PRIPREME
U pola litra tople vode razmutiti kvasac, dodati brašno, margarin, so i šećer, pa zamesiti. U kratkim razmacima premesivati testo dok ne postane glatko. Razvući ga što tanje, rasporediti po celoj površini mlevene čvarke i ispresavijati testo što više puta. Razvući ga na debljinu 2 cm i modlom vaditi pogačice. Ostaviti ih u plehu oko 1 sat, a zatim staviti u rernu na 200 stepeni i peći dok ne porumene.
 
Materijal:

- 600 gr. prosejanog brašna
- 30 gr. kvasca
- 180 gr. mekane masti
- 200 gr. sitno seckanih čvaraka
- so i malo bibera po želji

Priprema:

Umesiti glatko i mekano testo u koje se doda polovina čvaraka. U dublji dobro podmazan pleh staviti testo, s vrha dotati ostatak čvaraka lagano ih pritiskajući da delimično uđu u testo. Pokriti krpom i ostaviti da raste 1 sat. Peći na 180 stepeni dok dobro ne naraste i porumeni. Jede se topla i hladna. Stiže i fotka i još neke varijante pogača. :wink:


Pogaca%20s%20cvarcima.jpg
 
Ova pogača pravi se od 600 gr. brašna, 4 jaja, 150 gr. čvaraka, bez kvasca i bez masti. Rezultat je bolji ako se napravi više manjih pogačica. Specijalitet je u Friuliju gde je zovu "pan de frizze".

Pogača s čvarcima (3)

U 400 gr. brašna dodati 20 gr. kvasca rastopljenog u toploj vodi, postepeno mešajući dodavati 120 gr. dobro omekšale masti, 3 žumanca, narendanu koru jednog limuna i na kraju 120 gr. sitno naseckanih čvaraka. testo treba da bude glatko i elastično. Ostaviti ga da pokriveno krpom raste više od jednog sata. Staviti ga u podmazan pleh i peći na 200 stepeni.

Pogača s čvarcima (4)

Ovo je pogača koja je specijalitet pokrajine Kalabrija (Reggio Calabria), a najbolju tvrde, prave u Ardoru (provereno). :wink:

Napraviti testo od 500 gr. brašna, malo soli i 25 gr. kvasca rastopljenog u malo tople vode. Mesiti uz lagano dodavanje vode kako bi testo bilo mekano i čvrsto. Ostaviti da stoji 1 sat na hladnom mestu, zatim ga podeliti na dva dela i razvaljati u obliku krugova (jedan malo širi), debljine 1 cm ili malo više. Veći krug staviti u dublji dobro podmazan pleh i podići ivice. Na dno staviti 120 gr. dobro izmrvljenog kravljeg sira, tri tvrdo kuvana jaja isečena na kolutove, 150 gr. dobro isitnjenih čvaraka, i 100gr. mocarele sečene na kriške. Sve pokriti drugim krugom, spojiti ivice i ostaviti da stoji još jedan sat. Peći na 200 stepeni dok se s vrha lepo ne zarumeni. Jel dosta? :wink:

 
sanja:
zendeli:
Je li ima neka temica o cvarcima?Ja ne znam da nadjem.

ni ja ne znam za temu, ali znam da danas stizu svezi duvan cvarci... :lol:


POGACICE SA CVARCIMA

SASTOJCI

1 kg brašna
1/2 litra vode
1 margarin
1 supena kašika soli
2 supene kašike šećera
250 grama mlevenih čvaraka
1 svež kvasac
NAČIN PRIPREME
U pola litra tople vode razmutiti kvasac, dodati brašno, margarin, so i šećer, pa zamesiti. U kratkim razmacima premesivati testo dok ne postane glatko. Razvući ga što tanje, rasporediti po celoj površini mlevene čvarke i ispresavijati testo što više puta. Razvući ga na debljinu 2 cm i modlom vaditi pogačice. Ostaviti ih u plehu oko 1 sat, a zatim staviti u rernu na 200 stepeni i peći dok ne porumene.



Ovo je bas fino,odmah sam danas probala.
 
PAŠTETA OD ČVARAKA

Potrebno je: 500 gr. čvaraka,6 jaja,1 kašika senfa, 6 kiselih krastavčića,so, biber
Čvarke samleti na mašini za meso. Tvrdo kuvana jaja narendati. Krastavčiće sitno iseckati, dodati kašiku senfa, bibera i soli po ukusu. Sve dobro zamesiti. Staviti u frižider .

ČVARCI SA LUKOM

Čvarke dobro zagrejati u tiganju. Dodati na rebarca sečen crni luk ,promešati i odmah skinuti sa vatre. Luk ne sme da omekša, samo da se izjednači sa čvarcima. Poslužiti toplo sa hlebom , projom ili pogačom a može i salata od kiselog kupusa.
 

Back
Top