Da li da kupim ficu?

codemaker

Iskusan
Banovan
Poruka
6.514
Mozda mi neko moze pomoci savetom ili idejom.
Cerka mi je nedavno polozila za vozaca. Naravno, proci ce joc mnogo vremena, dok ne bude suvereno vladala automobilom i mogla samostalno da bez problema vozi. Ucila je na Opel Corsi dizelasu.
Ima problema pri voznji mog sadasnjeg autombobila (Audi A4) koji je prejak za nju i kaze prevelik.
Mislio sam da joj kupim nekog ficu u sasvim pristojnom voznom stanju, pa neka ga aka, dok se ne osposobi. Mali je i ubedjena je da bi mogla da se navikava na voznju.
Ovako, masina A4 joj stvara probleme, prejako, preveliko i nije uopste sigurna.
Sta vi mislite? Kupim ficu za male pare i kad se navikne - neka predje na moj auto?
Mozda zvuci glupo, ali verujte, to mi jeste problem...
 
Master_Chief:
Kad vec kupujes neko da kazem bzvz. auto kupi joj Yugica,i ja sam polozio skoro i otac mi poklonio Opel Asconu,auto je mozda veliko za nju ali je odlicno i veooma jeftino za odrzavanje.
Mozda si u pravu, i ja sam o tome razmisljao, ali mi se ne daje najmanje 1000 evra vise, samo zato sto je to Yugic a ne "ficica". Inonako planiram da na prolece kupim za nju nesto ozbiljnije (i dalje malo) ali novije i bezbednije. Do tada bi mozda bilo dobro da "drnda" autic za koje i nije steta ako ga ogrebe pri parkiranju.. Jedino ne znam kako da dodjem do fice koji je u normalnom (vise manje) voznom stanju. I da ne propusta vodu, da ne mora voziti sa otvorenim kisobranom :)
 
Master Chief je u pravu. Jugic ili neka askona ili tako nesto. Kad se izvezba na losijem auto, lako ce da predje u bolji (obrnuti ne vazi) a plus ce i razbijati tremu i privikavati se na saobrecaj bez brige da ti ogrebe ili zakaci A4 (iako ima branike koji se lako ispravljaju pri "cukanju").
E sad komplikuje situaciju sto hoces da odvojis samo za ficu...Mislim da je jako tesko naci nekog koji je pristojan....Mozda peglica.....
(ako ne budes nasao nista, moj prijatelj ima pezejca koga ne vozi i istekla mu je registracija.Auto je bas ok, i siuguran sam da bi ga prodao za neke male pare.Prvi vlasnik, prva boja-bez sale!)
 
Najpametnije je uzeti joj Yuga 55. Za ili malo ispod 1000 eura se moze naci ok + Yugo. Ili druga opcija je uzeti joj Golfa 1. Oba auta su jeftina za odrzavanje i super za pocetnike u saobracaju. Ja sam na primer svojoj zeni uzeo Yuga 55 za pocetak jer je tek bila dobila vozacku (slicna situacija kao i vasa) malo ga je iscukala ali da se jeftino popraviti i super se navikla na voznju. Sada vozi Toyotu Celiku 94 i super vozi. YUGO ili GOLF 1. Nikako Ficu ili Peglicu. Pa valjda volite svoju kcerku, nedaj boze!!! nesto se desi fica ili peglica nemogu da izdrze malo jace cukanje
 
Sto se ne daj boze malo jacih udaraca tice, tu si u pravu potpuno :( To mi i jeste najveca briga. No, to ne bih resio ni Yugo 55 :(
Stvarno sam u dilemi sta da radim, jedino sto znam je da A4 ne moze da vozi, a i ja nisam spreman da joj dozvolim da sa masinom od 165 konja uvezbava beogradski saobracaj. Da o parkiranju i ne govorim.
Predpostavljam da cu ici na neki stariji Yugo, videcu. Ionako dolazi grdno vreme, pa ne verujem da ce nesto zapinjati da kroz kisu i kijamet stice praksu po Beogradu.
 
codemaker:
Sto se ne daj boze malo jacih udaraca tice, tu si u pravu potpuno :( To mi i jeste najveca briga. No, to ne bih resio ni Yugo 55 :(
Stvarno sam u dilemi sta da radim, jedino sto znam je da A4 ne moze da vozi, a i ja nisam spreman da joj dozvolim da sa masinom od 165 konja uvezbava beogradski saobracaj. Da o parkiranju i ne govorim.
Predpostavljam da cu ici na neki stariji Yugo, videcu. Ionako dolazi grdno vreme, pa ne verujem da ce nesto zapinjati da kroz kisu i kijamet stice praksu po Beogradu.

...Citajuci Vase post-ove, ne mogu se oteti utisku da bih, na Vasem mestu, pre svega obavila veoma ozbiljan razgovor sa instruktorom (ako je potrebno i vlasnkikom) auto-skole u kojoj je Vasa cerka imala obuku. I pored cinjenice da je brzina i lakoca kojom neko savlada voznju, bas kao i sticanje rutine u istoj - krajnje individualna stvar, ipak je nedopustivo da neko ko je imao obuku na bilo cemu 'jacem' od nekadasnjih legendarnih ficeka i, nesto kasnije, jugica - toliko nesiguran u jacem vozilu da su kompromisi tipa 'kubikaza ili bezbednost' neophodni. Iako sam obuku i polaganje imala na fici - nisam imala vecih problema sa ocevom Alfom. Da, snaga i startnost su mi predstavljali problem u pocetku, ali ako 'taze' vozac nauci da je on taj koji upravlja vozilom, a ne obratno - nesigurnost ne bi trebalo dugo da traje. A stav prema vozilu i voznji se ipak dobrim delom gradi tokom obuke i veoma zavisi od stava instruktora - zato bih, na Vasem mestu, na taj segment obratila paznju. Bolje i par dopunskih casova, nego potencijalni strah koji moze da stvori blokadu onda kada je to najmanje potrebno.
 
U odnosu na ficu ili peglicu pezejac (fiat 125pz) je stvarno tenk. A cena im je slicna. Ipak mislim da za neke male pare je to najbolje stvar (kazem, moj drijatelj ima jednog koji je ok). Ipak za malo vise, 55ica ili golf1 su sasvim ok.
Ipak nije svejedno sesti u tudji auto (pa i od roditelja) pogootovo ako ste pod pritiskom da se auto ne osteti.Kada pozajmim auto od nekoga, jako sam paznjiv i ne osecam se opusteno. Jako je tesko bez iskustva biti siguran u sebe. Godinu, dve iskustva u nekom losem sutomobilcicu koji ce voziti bez pritiska i pravac u audija!
 
Pre svega ona je sasvim u pravu ali postoji i jos nesto sto vam nije rekla a to je da ona svaki put kad sedne u Audija mora da razmislja da li ce ga ogrebati cuknuti ili sta ti ja znam ovako ako dobije neki autic prvo mali a onda i dovoljno star i jeftin da moze da ga cuka mnogo bolje i brze ce savladati voznju. Mislim da je dobro da ga uzmete i zbog vas da ne morate da razmisljate o autu bez obzira kakvo poverenje imate u nju ipak moze da se desi nesto sto nije njena krivica a da je imala vise iskustva mogla je to da izbegne.
Da skratim trebali bi da joj kupite auto i da uzmete cekic i da ga lupite na neko mesto da joj jasno stavite do znanja da vas nije briga za to auto jer je jako bitno da se ona oslobodi straha od vas.
Koje auto cete joj kupiti je definitivno vasa stvar i mislim da je mnogo bitnije da se oslobodi straha da li ce udariti auto ili ne a ne da li je to fica, jugo golf ili sta ja znam
 
Hvala svima na savetima. I svi ste u pravu.
U svakom slucaju, nabavicu joj nesto sto ce moci da vozi bez straha. Tacno je da ima malo i psiholoskog u svemu tome, mnogo se boji da ne osteti masinu koja poprilicno kosta. Do pre neki dan imao sam i drugog Audija (jaje) ali je sa njim bio isti problem.
Sama voznja joj nije problem, jer veoma sigurno vozi kad jednom krene i "usmeri se gde zeli" :) Medjutim "sitno manevrisanje" joj je problem, zatim snaga motora koji jednostavno skoci ako nije pazljiva sa gasom (165 KS), zatim velicina za prakiranje itd..
Kupicu joj nesto zgodno pa nek stice iskustvo.
Sto se tice pezejca, vozio sam ga pre 12-tak godina, ipak je to "tenk" u odnosu na Yuga, pa ne dolazi u obzir. Nista nije kraci od A4 sto se gabarita tice.

Pozdrav svima.
 
ugadnubaburastem:
codemaker:
Sto se ne daj boze malo jacih udaraca tice, tu si u pravu potpuno :( To mi i jeste najveca briga. No, to ne bih resio ni Yugo 55 :(
Stvarno sam u dilemi sta da radim, jedino sto znam je da A4 ne moze da vozi, a i ja nisam spreman da joj dozvolim da sa masinom od 165 konja uvezbava beogradski saobracaj. Da o parkiranju i ne govorim.
Predpostavljam da cu ici na neki stariji Yugo, videcu. Ionako dolazi grdno vreme, pa ne verujem da ce nesto zapinjati da kroz kisu i kijamet stice praksu po Beogradu.

...Citajuci Vase post-ove, ne mogu se oteti utisku da bih, na Vasem mestu, pre svega obavila veoma ozbiljan razgovor sa instruktorom (ako je potrebno i vlasnkikom) auto-skole u kojoj je Vasa cerka imala obuku. I pored cinjenice da je brzina i lakoca kojom neko savlada voznju, bas kao i sticanje rutine u istoj - krajnje individualna stvar, ipak je nedopustivo da neko ko je imao obuku na bilo cemu 'jacem' od nekadasnjih legendarnih ficeka i, nesto kasnije, jugica - toliko nesiguran u jacem vozilu da su kompromisi tipa 'kubikaza ili bezbednost' neophodni. Iako sam obuku i polaganje imala na fici - nisam imala vecih problema sa ocevom Alfom. Da, snaga i startnost su mi predstavljali problem u pocetku, ali ako 'taze' vozac nauci da je on taj koji upravlja vozilom, a ne obratno - nesigurnost ne bi trebalo dugo da traje. A stav prema vozilu i voznji se ipak dobrim delom gradi tokom obuke i veoma zavisi od stava instruktora - zato bih, na Vasem mestu, na taj segment obratila paznju. Bolje i par dopunskih casova, nego potencijalni strah koji moze da stvori blokadu onda kada je to najmanje potrebno.
e snajka, ovaj put se slazem s tobom. ali i dalje si mi nejasna za onog nacija.
 
codemaker:
Hvala svima na savetima. I svi ste u pravu.
U svakom slucaju, nabavicu joj nesto sto ce moci da vozi bez straha. Tacno je da ima malo i psiholoskog u svemu tome, mnogo se boji da ne osteti masinu koja poprilicno kosta. Do pre neki dan imao sam i drugog Audija (jaje) ali je sa njim bio isti problem.
Sama voznja joj nije problem, jer veoma sigurno vozi kad jednom krene i "usmeri se gde zeli" :) Medjutim "sitno manevrisanje" joj je problem, zatim snaga motora koji jednostavno skoci ako nije pazljiva sa gasom (165 KS), zatim velicina za prakiranje itd..
Kupicu joj nesto zgodno pa nek stice iskustvo.
Sto se tice pezejca, vozio sam ga pre 12-tak godina, ipak je to "tenk" u odnosu na Yuga, pa ne dolazi u obzir. Nista nije kraci od A4 sto se gabarita tice.

Pozdrav svima.
Što se plašiš da joj kupiš auto većih gabarita? ako se navikne na tenk onda će kada pređe na mali gradski autić da manevriše kao Fanđo. Da je u pitanju mladić a ne dama ja bih sugerisao krš sa dobrim kočnicama da uči ''zanat''. A pošto je u pitanju dama... nisam pametan. :?:
 
Nabavicu joj nesto manje pa nek vezba na njemu.
Ona je veoma dobra u snalazenju gradom i samoj voznji bez komplikacija. Cim krene stani-kreni, A4 joj je problem. Takodje veliki problem joj je precizno parkiranje sa vecim kolima.
Sve u svemu, neka stice praksu na necem manjem i nekvalitetnijem, posle ce vec moci dalje. Svi smo mi kroz to prosli :)
 

Back
Top