Posao u Engleskoj

@nesons: Evo da ti probam odgovoriti. U pitanju je austrija. Tu je zakon takav da oni na pocetku godine donesu zakon koliko ljudi te godine mogu uci, ostati i raditi tu. To su uglavnom ljudi koji su azilanti, ili koji se zene i udaju. Naravno za strucnjake koji im trebaju nikada nije bio problem dobiti vizu. Elem, kada popune taj broj, obicni smrtnici nemaju vise sansu da ostanu u at na konto posla, ima mozda retkih izuzetaka. Znaci boravnu i radnu vizu mozes dobiti ili kao azilant, ili zenidbom i udajom, ili kao expert u svom poslu. I pored vize ti jos treba i adresa stalnog boravka, broj zdr. osiguranja, konto od banke, i u zadnje vreme skoro svi traze diplomu o polozenom nemackom (integrationskurs) da bi uopste usao u obzir da dobijes posao. Jako su stegli sto se tice toga, bar u mojoj pokrajini, cuo sam da je u becu jos uvek lakse sto se papira tice.

Ako mozes da objasnis, kako se reglise sezonska dozvola? Kontigent ljudi sa juga Srbije i Sandzaka odlazi na period od 3-6 meseci na regularne papire (kao probni rad) a sam poslodavac to produzava i na godinu dana ! Naravno gradjevina je u pitanju. Ako za to postoji neka vrsta sezonske vize i da se boravak ljudi regulise u skladu sa njihovim pravilima, mora da postoji i za druga zanimlanja? ta ista opcija sezonsko regulisanih zaposlenih, kao sto postoji i u Italiji !
Znam da je po njihovom drzavnom nacinu zaposljenja ta situacija: prvo ako nema na listi njihov, onda ovo ono bla bla... ali ako nema na listi majstor za pljeskavice, sto jedino ima u ''Leskovcu'', onda po nekoj logici, nasi mogu regulisati nekog naseg na taj nacin? Jer tesko da postoji zanimalje ''Pljeskar'' i da bi kao takav bio na listi austriskog biroa za zaposlenje? Zato moze da se regulise neki nas, i to redovnim putem?! Znas li nesto oko toga ili samo ono sto ima na svakoj internet stranici pa i nase zemlje, o boravku stranaca. Hvala u svakom slucaju !
 
Sezonske dozvole se izdaju ljudima koji su ih već imali ,ne novim,to nije za tebe .
Dalje te dozvole uglavnom dobijaju supružnici koji nemaju još iz nekog razloga radnu dozvolu ,ali imaju boravak,azilanti u procesu ,kojima je izvesno pozitivno rešenje ,i posebna grupa privednika koja ima neophodnost za radnicima .Ti privrednici moraju biti na nekim listima ,ne može neki restorater sa restoranom kapciteta 100 ljudi da te dovede .
Znači velika firma ,lično poznanastvo i onda može .

Mani se lovačkih priča može,ovo može ono lažu te ovo je 2011 ne 2008
 
@nesons: Ne znam druze za sezonsku kako to ide, i da li uopste moze da se dobije. Otprilike ono sto ti je srbijadamus rekao, to je to. Secam se samo da je pocetkom ove godine jedan gazda u brdima trebao momke za pilanu, i nije pitao odakle su, resavao im je dozvole na licu mesta. Sad, kojim putem nemam pojma, valjda se vrteo oglas na AMS-u (biro za zaposljavanje) i niko se od svaba nije javljao (tezak posao), pa je onda na konto toga mogao da "uveze" radnu snagu. Ja sam hteo jednog momka odavde sa foruma da ubacim tamo, da mu pomognem, posto je decko puno propatio, i stvarno sam hteo da mu ucinim, ali dok sam pricao sa tim gazdom (u roku dva dana) uleteli su neki madjari u medjuvremenu i on im svima dao posao i prijavio isti dan. Eno ih ljudi jos rade tamo i zadovoljni su mada je posao jako tezak, i bukvalno ne vidis grada i po tri meseca (stalno si u sumi). Verujem da se u takvim slucajevima moze dati neka vrsta privremene radne dozvole, cim je on mogao na taj fazon da zaposljava ljude. Ranije se tu moglo dobiti takodje u planinama u hotelima, ali do pre dve tri godine i to je ukinuto, ***.
 
Ako zelis sezonsku dozvolu dobices je za onaj posao za koji nema zainteresovanih radnika iz zemlje pa iz unij, (gore navedeni madjari imaju pravo rada u EU pa potpisuju ugovor o radu a nevade dozvole za rad) ili da nadjes neku nasu firmu koja radi vani jer ona ima pravo da vodi odredjen broj radnika iz svoje zemlje.
 
Nije mi nista jasno......Jel ti sređujes radnu dozvolu ili ne
Ili je stvarno rad na crno...i gde se tacno u engleskoj nalazis?
Recimo da sam zainteresovan i imam hrvatski pasos i potrebno iskustvo,sta dalje?
Bio sam u engleskoj tako da znam kako se tamo radi,imam tamo dosta prijatelja pa mi ne bi bilo problem za stanovanje dok sam tamo.
Ali ovo oko papirologije mi je totalno nejasno!
Prevara je u pitanju,sta sve ljudima ne pada na pamet,,kako ga nije sramota da vara ljude!Uzas!
 

Back
Top