Pola Srbije će se smrzavati i posle 15. oktobra

Torrente Bgd

Buduća legenda
Poruka
34.549
Građani Srbije koji se greju putem daljinskog grejanja, mahom će se smrzavati narednih nedelju dana do zvaničnog početka grejne sezone. U velikom broju gradova radijatori neće biti topliji pre polovine meseca, zbog nedostatka energenata. Ipak, početak grejanja je i nakon 15. oktobra, neizvestan u Trsteniku, Zaječaru, Priboju, Majdanpeku, Novom Pazaru, Pančevu, Vršcu, Loznici, Kikindi, zbog velikih dugova prema dobavljačima - Naftnoj industriji Srbije i „Srbijagasu”.

http://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/210683/Pola-Srbije-ce-se-smrzavati-i-posle-15-oktobra

 
Građani Srbije koji se greju putem daljinskog grejanja, mahom će se smrzavati narednih nedelju dana do zvaničnog početka grejne sezone. U velikom broju gradova radijatori neće biti topliji pre polovine meseca, zbog nedostatka energenata. Ipak, početak grejanja je i nakon 15. oktobra, neizvestan u Trsteniku, Zaječaru, Priboju, Majdanpeku, Novom Pazaru, Pančevu, Vršcu, Loznici, Kikindi, zbog velikih dugova prema dobavljačima - Naftnoj industriji Srbije i „Srbijagasu”.

Zalozim kotao i bas me briga za daljinsko grejanje.....:whistling:
 
veliki problemi u mnogim toplanama pred poČetak grejne sezone
Bez grejanja 200.000 ljudi!!

Zbog problema sa dugovanjima i naplatom neizvesno grejanje u Somboru, Loznici, Trsteniku, Majdanpeku, Zaječaru, Priboju i Novom Pazaru


GRJNA-SEZONA.jpg


Oko 200.000 ljudi u Srbiji imaće ove zime velike probleme sa centralnim grejanjem zbog dugova toplana u Priboju, Novom Pazaru, Majdanpeku, Trsteniku, Zaječaru, Loznici i Somboru prema dobavljačima. U tim gradovima neizvestan je i početak grejne sezone 15. oktobra.

U Udruženju toplana Srbije tvrde da NIS neće isporučivati mazut toplanama koje ne budu plaćale, a dodatni problem stvara i najava poskupljenja gasa. Direktor udruženja Milovan Lečić kaže za Press da nisu uspeli od NIS-a da dobiju povoljnije uslove za nabavku mazuta.

Mazuta za dve nedelje

- Uslovi koje nam je ponudio NIS su neprihvatljivi za toplane. Mi NIS-u ne dugujemo ništa iz prošle grejne sezone, već samo iz onih ranijih. Dugovanja prema „Srbijagasu" su mnogo veća, ali nam oni nikada nisu obustavljali isporuke. Morali smo da potpišemo ugovor sa NIS-om o nabavci mazuta, jer ga oni jedini nude pošto imaju monopol do kraja godine. Ugovorom je definisano da oni neće davati mazut onima koji ne budu plaćali. Zbog toga bi problem mogle da imaju toplane u Zaječaru, Majdanpeku, Priboju i Trsteniku, koje vuku dugove odranije - tvrdi Lečić, dok dopisnici Pressa spisku „problematičnih" dodaju i Novi Pazar, Loznicu, Sombor...

Direktor„FAP stana" u Priboju Zoran Spajić izjavio je da u gradu ima mazuta za samo dve nedelje i da je početak sezone neizvestan.

- Trenutno obezbeđujemo dovoljne količine mazuta kako bismo izdržali mesec dana, tako da će grejanja u Priboju sigurno biti samo do 15. novembra. Nama potrošači duguju više od 120 miliona dinara. Nadam se da ćemo nekako izgurati zimu, iako očekujemo puno problema oko plaćanja mazuta - kaže Spajić.

U zaječarskoj „Toplifikaciji" kažu da duguju oko 100 miliona dinara NIS-u i drugim dobavljačima, a nisu izmirene ni obaveze prema robnim rezervama. Direktor i predsednik UO Aleš Nepejhal kaže da je račun firme već devet meseci u blokadi zbog čega je neizvestan početak sezone.

- Dug je nastao zbog investiranja u opremu koju je trebalo da otplati većinski vlasnik „Energo - Moravija", što nisu učinili zbog stečaja. Pregovara se sa novim potencijalnim investitorom iz Češke, ali ugovor nije sklopljen - objašnjava Aleš.

U Loznici, „Toplana" bi trebalo „Energetici" da plati 114,4 miliona dinara za uslugu grejanja Lozničana, koji su priključeni na sistem privatizovane „Energetike", a njih je polovina od ukupnog broja žitelja grada. Međutim, direktor ''Toplane'' Milan Panić naveo je juče za Press da oni ne mogu da sakupe toliki novac. Samim tim, u pitanje je došao i početak grejne sezone.

Poskupljenje u Somboru

Problem imaju i Novopazarci, a direktor njihove toplane Bojan Biočanin kaže da „nije siguran da li će grejna sezona" početi na vreme.

- U ovom trenutku mogu samo da naglasim da iz prošle grejne sezone dugujemo 40 miliona dinara i da je račun toplane u blokadi već pet meseci, čime je značajno usporen i onemogućen remont toplovoda - rekao je Biočanin.

Neizvesna situacija sa grejanjem je i u Somboru, a razlog su visoke cene gasa i mazuta, kaže direktor JKP „Energana" Milan Dozet.

- Pred početak grejne sezone „Energana" u zalihama nema ni kilogram mazuta, pa će grejna sezona najverovatnije početi sa gasom. Cena grejanja u Somboru sada sa PDV-om iznosi gotovo 70 dinara po kvadratnom metru, ali korisnike očekuje poskupljenje od oko 35 odsto, što će i potrošače i „Energanu" dovesti u skoro bezizlaznu situaciju - izjavio je on.

--------------

jos par desetina hiljada glasova manje za DS :super:
 
Srbija opet lider u regiJonu

Nesto sam zaboravio , jel moze neki demokrata tadicevac da me podseti , za vreme Milosevica , jel ono bese uvek bilo centralnog grejanja? cak i za vreme sankcija ?

Jeste, bilo je daljinskog grejanja za tri marke po grejnoj sezoni!
Za isto vreme, individualni potrošači istog gasa koji su trošile i toplane, više ga nisu imali nego što su ga imali. A kad ga je bilo, plaćali su tkz. "ekonomsku cenu" - što će reći (mesečno) 3 do 4 puta više od korisnika daljinskog grejanja za čitavu sezonu!
 
Jeste, bilo je daljinskog grejanja za tri marke po grejnoj sezoni!
Za isto vreme, individualni potrošači istog gasa koji su trošile i toplane, više ga nisu imali nego što su ga imali. A kad ga je bilo, plaćali su tkz. "ekonomsku cenu" - što će reći (mesečno) 3 do 4 puta više od korisnika daljinskog grejanja za čitavu sezonu!

A sada je drugaciji nacin placanja?
I danas je daljinsko grejanje dosta jeftinije od individualnog grejanja na gas...
 
A sada je drugaciji nacin placanja?
I danas je daljinsko grejanje dosta jeftinije od individualnog grejanja na gas...

Slažem se.
Kada znamo da toplane troše isti taj gas - apsurd je još veći.
jedino što je cena sad možda 1:2, a onda je bilka neuporedivo veća.
daljinsko grejanje će ti teško isključiti čak i ako mesecima ne plaćaš.
Plin ti isključe po hitnom postupku ako duguješ.
daljinsko grejanje se dotira... ne znam odakle, a plin plaća onaj ko ga troši.
Ali je potrošača gasa nedovoljno da bi se preko njih kupovao socijelni mir i glasovi.
 
Slažem se.
Kada znamo da toplane troše isti taj gas - apsurd je još veći.
jedino što je cena sad možda 1:2, a onda je bilka neuporedivo veća.
daljinsko grejanje će ti teško isključiti čak i ako mesecima ne plaćaš.
Plin ti isključe po hitnom postupku ako duguješ.
daljinsko grejanje se dotira... ne znam odakle, a plin plaća onaj ko ga troši.
Ali je potrošača gasa nedovoljno da bi se preko njih kupovao socijelni mir i glasovi.

Grejao sam kucu dve zime na gas ,racuni su mi bili par stotina evrica mesecno,sada iskljucivo ugalj i drvo....hebes ,,jeftini'' gas.
 
Grejao sam kucu dve zime na gas ,racuni su mi bili par stotina evrica mesecno,sada iskljucivo ugalj i drvo....hebes ,,jeftini'' gas.

Dobro, to je sad druga priča... ko od nas ima mogućnost izbora vrste goriva.
Ja pričam o apsurdu i potpuno nenormalnom odnosu između cene gasa i daljinskog grejanja. I činjenice da ljudi 'ladno ne plaćaju grejanje, svesni da će ga svakako imati (a priča o tome da neće biti daljinskog grejanja je - priča. Kad toplane ne bi radile, svi ti potrošačiu bi se priključili na struju - da svaki stan uključi i samo jednu kvarcnu peć - to ni jedan elektro sistem ne bi podneo! )
 
Jeste, bilo je daljinskog grejanja za tri marke po grejnoj sezoni!
Za isto vreme, individualni potrošači istog gasa koji su trošile i toplane, više ga nisu imali nego što su ga imali. A kad ga je bilo, plaćali su tkz. "ekonomsku cenu" - što će reći (mesečno) 3 do 4 puta više od korisnika daljinskog grejanja za čitavu sezonu!

nekad smo se grejali sto kazes za tri marke celu zimu a ovo danas ni 300 evra ne moze da te zakrpi ? :think:
 
Grejao sam kucu dve zime na gas ,racuni su mi bili par stotina evrica mesecno,sada iskljucivo ugalj i drvo....hebes ,,jeftini'' gas.
Грејао сам се на гас (централно, цела кућа) 2002.-2008. и поставио нов котао на :сламу, кукурузовину и шапурике. Бања, а сировине МОЈЕ!!!
 

Back
Top