UKRUPNJAVANE POLITICHKE SCENE?

Gregor Samsa

Zainteresovan član
Poruka
237
Da li je to potrebno Srbiji u izboru stranaka koje se dele po busanju u grudi zbog ponosa shto su oni jedini pravi Srbi , do onih stranaka koje misle da su oni ekskluzivni nosioci prava da govore o ljudskim pravima?A shto je najgore iza svih tih prevara stoje interesne grupe koje ako nisu oformirale svoje stranke (PSS), a onda su napravile svoje razne filijale (chitaj:primer NS).
Gutanje OTPORA u prozdarivachku mashinu stranaka tkz. demokratskog bloka, tj. DS je meni kao chlanu otpora ostavio gorak ukus.Zbog toga shto dobar deo ljudi koji su bili nosioci stranke na izborima proshle godine poput Chupica, Prelevica (inache sadashnjeg predsednika nezavisne komisije u vezi ubistva onih gardista), ne zasluzuju da budu pojedenih od strane onih koji demokratiju nisu u stanju da dokazu osim mahanjem papira.
Da se razumemo ja JESAM glaso za Tadica i Bogdanovica, na izborima ali smatram argument da je dobro za Srbiju ukrupnjivanjem politichke scene je u stvari samo sladak zalogaj i gutanje konkurencije.
 
Отпор је пропао много пре утапања у ДС, а то се десило кад је господин Сорос постигао циљ који је желео. Наравно да нема више потребе да их финансира.
 
crow:
begunac:
Gregor Samsa:
Pa ja sam frishak ushao u otpor tek kada je postala politichka partija, znajuci kakvi ljudi su bili ispred stranke nadajuci se da ce neshto da se uradi ali...
...i sta ali...?nastavi....kupio ih neko?
jado... blago tebi prosvecen
hahahahaha...a ti si onaj,sto vodi poreklo od majmuna....pa se u skladu toga i ponasas....
inace nisam te nista pitao.....
 
Gregor Samsa:
Da se razumemo ja JESAM glaso za Tadica i Bogdanovica, na izborima ali smatram argument da je dobro za Srbiju ukrupnjivanjem politichke scene je u stvari samo sladak zalogaj i gutanje konkurencije.

Kako teži kapital da se ukrupni i spreči prodor "boranije" na "livadu" i "teren" , tako teži i politika koja je direktni odraz u ogledalu poslovne elite u Srbiji....Ili obrnuto...
 
Meni je OTPOR bio o.k. dok nije postao pol.partija.Upravo kao neki glas naroda.Sto se ukrupnjavanja tice mislim da je to dobro jer i u razvijenim zemljama nema mali milion stranaka koje namecu i proturaju neke toboze osobenitosti kako bi svako imao gde kolo da vodi.Sto da bude 3-4 face kad moze dvadeset i neka?Naravno da sto hiljada ljudi ne moze da misli identicno ali to ne znaci da treba da se grupise njih hiljadu istomisljenika i oformi stranku.Ljudi treba da se sloze oko osnovnih ideja,ciljeva i nacina i da se bore za to.Ali politika je k...ne moze to tako.
 
Za BodoniuS-a stranka nije bila finansirana od Sorosa vec onaj deo koji i dalje postoji kao nevladina organizacija koja se bavi demokratskim(ili poshto ochigledno ovde mrze tu rech nenasilnim)rushenjem politichkih vodja jedne drzave (ili ti diktatora). Za begunca ha, ha, mislim da je ta shto je tvrdala suprotno dobila cushku ("ni ja tebi nisam odgovorio").Za Kami ljudi koji su predstavljali Otpor znali su politiku vishe od svih lichnosti iz bilo koje partije, ali su bili "okrivljeni" da moralishu u vezi nje (dovoljno je da pogledash naime koliko je profesor Chedomir Chupic napisao knjiga o politici).Shto onda govori o drugima kako gledaju na nju.A za Mateju01, pa ni to bash nije tachno kao npr. Nemachkoj (gde ima vishe od 300 registrovanih stranaka), to bash nije sluchaj.Naravno i kod nas i dalje ima dosta stranaka samo shto su to stranke tipa PSS (ne ona nova, poznata vec Penzionerska Stranka Srbije).
 
Ma kakav luksuz? U Nemackoj ima 300 partija...Pa i Americi postoji na desetine partija ciji je osnovni program vracanje prohibicije,ali to ne znaci da su one iole bitan faktor u politickom delovanju.Kad se kaze ukrupnjavanje politicke scene ne misli se da se pocne smanjivati broj registrovanih partija :roll:

I da,ovi iz OTPORA nemaju pojma o politici,nikada nisu ni imali.I bolje im je da se ogranice na humanitarni rad. Uporedjivati Otpor i DS je glupo,jer Otpor nikako ne moze da se meri sa kolicinom politickog obrazovanja ljudi u DS-u.
 
kami83:
Ma kakav luksuz? U Nemackoj ima 300 partija...Pa i Americi postoji na desetine partija ciji je osnovni program vracanje prohibicije,ali to ne znaci da su one iole bitan faktor u politickom delovanju.Kad se kaze ukrupnjavanje politicke scene ne misli se da se pocne smanjivati broj registrovanih partija :roll:

I da,ovi iz OTPORA nemaju pojma o politici,nikada nisu ni imali.I bolje im je da se ogranice na humanitarni rad. Uporedjivati Otpor i DS je glupo,jer Otpor nikako ne moze da se meri sa kolicinom politickog obrazovanja ljudi u DS-u.
Pa upravu si.... Ako se politichki argumenti dokazuju mahanjem nekih karti koji bi navodno trebali da predstavljaju dokaz za neshto za shta je bila okrivljena DS (ajde necemo DS ali tadashnji ljudi koji su je predstavljali), onda zaista ljudi poput Chupica i Boze Prelevica i nisu neshto politichki "obrazovani" i ne zasluzuju da budu u DS.
Zbog takvog pragmatizma (blaga rech za laz) i makijevalistichkog gledanja na politiku mi necemo nikad postati normalna drzava.Mi cemo da se bavimo huminitarnim poslovima za ljude koji je sisitem poput gore pomenutog napravio da budu humanitarni sluchajevi.Da to je ono Chedino ili Zoranovo ko hoce da moralishe neka ide u crkvu zar ne?Shteta shto nisam vernik!
A shto se tiche broja politichkih stranaka tachno je da mnoge od njih nisu aktivne ili da nisu bitan faktor ali (takve stranke slichne njima) nisu ni ovde kao i u Nemachkoj vazne.
 
Tacno ali u Nemackoj se ne desava da Socijaldemokratija na nekim izborima dobije 30,a na sledecim da ne moze da predje cenzus.I ne desavaju se takvi strmoglavi usponi i padovi stranaka.

Razlika izmedju Djikija i Cede i Otporasa-Ceda ima hrabrosti da ode i da pregovara sa Cobijem.Otporas nema, vec se samo dernja "Dole diktatura".Djiki kaze "Znali smo da za svakog pretucenog studenta dobijamo 1000 glasova".Otporas to ne zna,vec se vodi iskljucivo plitkim emocijama i deli ljude na "nas" i na "njih".Djiki deli politike na njihovu i nasu.DS hoce da pokaze onim ljudima koji su glasali za radikale i SPS da grese. Otporasi hoce da ih streljaju.Otporasi nisu humani vec drcni i trebalo bi da ih bude sramota sto upotrebljavaju tu rec.Dele svet na crni i na beli.Djiki se vise od 30 puta u zivotu sastao sa Milosevicem i svaka mu cast zbog toga.Otporas bi ga lincovao.Djiki i Ceda se sastaju sa raznim pacovima i budalama zato sto znaju da se problemi u bolesnom drustvu ne resavaju na prepad vec na pamet.


Cupic i Pelevic su "zanatlije".Tako da oni treba da se bave naukom,umetnoscu i filozofijom, a politiku neka ostave nekom drugom.Politika se ne uci.

I jos nesto.Djiki i Ceda vide i lose strane ddemokratije. Otporas ih ne vidi.
 
kami83:
Tacno ali u Nemackoj se ne desava da Socijaldemokratija na nekim izborima dobije 30,a na sledecim da ne moze da predje cenzus.I ne desavaju se takvi strmoglavi usponi i padovi stranaka.

Razlika izmedju Djikija i Cede i Otporasa-Ceda ima hrabrosti da ode i da pregovara sa Cobijem.Otporas nema, vec se samo dernja "Dole diktatura".Djiki kaze "Znali smo da za svakog pretucenog studenta dobijamo 1000 glasova".Otporas to ne zna,vec se vodi iskljucivo plitkim emocijama i deli ljude na "nas" i na "njih".Djiki deli politike na njihovu i nasu.DS hoce da pokaze onim ljudima koji su glasali za radikale i SPS da grese. Otporasi hoce da ih streljaju.Otporasi nisu humani vec drcni i trebalo bi da ih bude sramota sto upotrebljavaju tu rec.Dele svet na crni i na beli.Djiki se vise od 30 puta u zivotu sastao sa Milosevicem i svaka mu cast zbog toga.Otporas bi ga lincovao.Djiki i Ceda se sastaju sa raznim pacovima i budalama zato sto znaju da se problemi u bolesnom drustvu ne resavaju na prepad vec na pamet.


Cupic i Pelevic su "zanatlije".Tako da oni treba da se bave naukom,umetnoscu i filozofijom, a politiku neka ostave nekom drugom.Politika se ne uci.

I jos nesto.Djiki i Ceda vide i lose strane ddemokratije. Otporas ih ne vidi.
Dechko da nas ti ne zamenjujesh sa Chankom (koalicioni partner DS), ovo teza da su Otporashi iskljuchivi je smeshna i ochigledno nemash pojma o Otporu kao politichkoj partiji.Demokratija, komunizam kao ideologije imaju svoje nedostatke jer su po pravilu izmedju ostalo i utopije. Ali demokratija nije:
Makijevilizam, sebichni interesi politichke elite.
Obnovu gore navedenog jesu doneli chlanovi tkz. sadashnje tvrde struje DS, izjavama da u politici nema morala, (Z.Dj.), nije vazno kako se glasalo u skupshtini vazno je da smo dobili dobrog guvernera (Ch.J.), ono chega se pametan stidi budala se ponosi, (Z Zivkovic povodom B.Tadicevog "otkrivanja" istine kako se glasalo u skupshtini).Ove izjave ne dolaze od onih koji imaju prefiks demokrate.
Apsurdnost i logichka je nespojivost makijevelizma i demokratije nije bila prepreka za te ljude da u politichkoj praksi vladanja spoje isto.Poneseni podrshkom naroda i svojim velikim politichkim (chitaj:ekonomskim), oni su izgubili svest o sebi i drushtvu, i obnovili bahato primitivno shvatanje vlasti po kojem sa njima pochinje istorija, demokratija, rachunjanje vremena itd. i da su oni jedini i pravi nosioci demokratije.A te demokratske promene su pretvorili u privatno vlasnishtvo i izvor legitimnosti svoje vlasti, bash isto kao i Slobodan Miloshevic (kako mu ti slatko tepash Cobi), uchinio sa nacionalnim interesima, a komunisti sa revolucinarnim idejama.Za vreme komunista obesmishljeni su humanistichki ideali, za vreme S.M. nacionalni interesi a za vladavine "demokratske" DS, demokratija.
Sada ce da ispadne kako su pojedinci srushili S.M. a ne narod, a to je ono u srzi svega.Pojedinci iz DS (DEMOKRATSKA prefiks) se zalashu kako su oni jedini nosioci demokratije i takvo bahato ponashanje je dovelo do toga da se povecava rejting SRS.Jer ekstremizam u jednom pravcu pobudjuje drugi ekstremizam.
Drugo da se razumemo ja nisam od onih koji tvrdi da je Legija heroj da sam sav u eforichnom stanju shto su ubili Z.Dj.Ja sam kod Zorana cenio mnoge odlike koje je imao ali nisam voleo ove gore koje sam naveo.
Naglashavam u Otporu kao politichkoj partiji nismo delili ljude na one ili ove, da treba pojedince streljati ili slichne gluposti.
 
Politicar prvo mora da bude pragmatican i ne vidim zasto bi pod odredjenim okolnostima makijavelizam bio neprihvatljiv. Svidjalo se to nama ili ne makijavelizam, ako je u funkciji opsteg interesa, moze biti i koristan posebno u ovom vremenu u kome nemamo mprava na greske.
 
Andreavk:
Politicar prvo mora da bude pragmatican i ne vidim zasto bi pod odredjenim okolnostima makijavelizam bio neprihvatljiv. Svidjalo se to nama ili ne makijavelizam, ako je u funkciji opsteg interesa, moze biti i koristan posebno u ovom vremenu u kome nemamo mprava na greske.

Ja sam apsolutno protiv makijavelizma, jednostavno mislim da ne moze daleko odvesti, a moze odvesti u vrlo losem pravcu.
 
Da,nema vece demagogije od price da se Djindjic vodio paroliom “Cilj opravdava sredstva”. Ako je cilj human, onda sredstva nisu bitna jer humani cilj sam u seba sadrzi ta sredstva.Cak stavise svako ima pravo da osudjuje drugog zbog toga sto su mu sredstva ispred humanog cilja. Zoran nije tako delao zbog ” sebichnog interesa politichke elite.”On je tako delao zbog opsteg dobra.Opste dobro nema cenu.U moralnom smislu nema cenu.To je najveci moral.Kada demokratija ne radi u korist opsteg dobra,treba da se skloni u stranu.Tako delaju demokratije svuda u svetu.Jeste da postoje razlicita vidjenja opsteg dobra,ali I sustina politike je u suprotstavljanju tih razlicitih vidjenja.Nije sustina da se pojacava birokratija,na sta se demokratija u praksi najcesce svodi.Slepo drzanje tzv. Demokratskih principa void u moralno slepilo. Zbog toga se glasa “iz Bodruma”…Zbog toga Ceda razgovara sa Legijom I Pacovom… Imao je Zoran neke druge mane ali to svakako nisu ove. U svakom slucaju demokratija se ne postize revolucijom, vec na izborima.A da demokratija pobedi na izborima u nedemokratskom sistemu-to je i naucno nemoguce..DOS je 2000 godine pokrao izbore.Da su se sledili ti “demokratski principi” islo bi se u drugi krug.


Onda sto se tice toga da je revoluciju najzasluzniji narod…To su gluposti koje mogu da prodju u pesmama,naucnim analizama i istorijskim knjigama.Prava situacija je mnogo drugacija. To je Ceda lepo objasnio.Da je revolucija protiv Slobodana bila moguca, bilo je potrebno sledece:

1. Da postoji ZELJA za tim(to je taj narod).Zelja vecinskog naroda dugo nije postojala.To je ujedno I najnebitnija stavka jer je sa zeljom naroda najlakse manipulisati.
2. Da se zna NACIN na koji ce to da se izvede. Ne moze narod samoinicijativno da izadje na ulice i da smeni vlast.
3. Da se obezbede PARE da bi se sve to sprovelo u delo.Izborna kampanja 2000 je izborna kampanja kakvu Srbija vise nikad nece videti.(fantasticno je odradjena)Razlog za to je sto je tada utroseno najvise para.



Sto se tice Otpora-ne nisam vas pomesao sa Cankom.Samo, sada vidim da si ti predstavnik ovih inteligentnijih Otporasa.(posto po meni postoje dva “tipa” otporasa,).Zaista nisam procitao niti jedno Cupicevo delo o politici,a iskreno nemam ni nameru jer pretpostavljam sta u tome pise…Vi jednostavno morate da shvatite da je politika najfantasticnija ljudska “delatnost” koja postoji.I da se ona u svom originalnom grckom obliku(a taj oblik se zadrzao i danas,samo sto se sam izraz politika promenio).Ona je i iznad nauke,i iznad umetnosti,cak i iznad filozofije.Ona daje smisao svim drugim ljudskim tvorevinama.Ne postoji politika da bi sluzila demokratiji,vec obrnuto.

Mislim da se neki ljudi debelo zavaravaju sa demokratijom.Demokratija u svetu ne postoji…Nigde ne postoji,jer je ona utopija-znaci moze biti samo nesto cemu se tezi.Postoje samo zamene za demokratiju.U teoriji je komunizam najdemokraticnije uredjenje,a kapitalizam po samim svojim osnovama ne moze da bude demokratski.Kada ekonomski sistem nije demokratski onda ni politicki sistem nije demokratski.
 
kami83:
Da,nema vece demagogije od price da se Djindjic vodio paroliom “Cilj opravdava sredstva”. Ako je cilj human, onda sredstva nisu bitna jer humani cilj sam u seba sadrzi ta sredstva.Cak stavise svako ima pravo da osudjuje drugog zbog toga sto su mu sredstva ispred humanog cilja. Zoran nije tako delao zbog ” sebichnog interesa politichke elite.”On je tako delao zbog opsteg dobra.Opste dobro nema cenu.U moralnom smislu nema cenu.To je najveci moral.Kada demokratija ne radi u korist opsteg dobra,treba da se skloni u stranu.Tako delaju demokratije svuda u svetu.Jeste da postoje razlicita vidjenja opsteg dobra,ali I sustina politike je u suprotstavljanju tih razlicitih vidjenja.Nije sustina da se pojacava birokratija,na sta se demokratija u praksi najcesce svodi.Slepo drzanje tzv. Demokratskih principa void u moralno slepilo. Zbog toga se glasa “iz Bodruma”…Zbog toga Ceda razgovara sa Legijom I Pacovom… Imao je Zoran neke druge mane ali to svakako nisu ove. U svakom slucaju demokratija se ne postize revolucijom, vec na izborima.A da demokratija pobedi na izborima u nedemokratskom sistemu-to je i naucno nemoguce..DOS je 2000 godine pokrao izbore.Da su se sledili ti “demokratski principi” islo bi se u drugi krug.


Onda sto se tice toga da je revoluciju najzasluzniji narod…To su gluposti koje mogu da prodju u pesmama,naucnim analizama i istorijskim knjigama.Prava situacija je mnogo drugacija. To je Ceda lepo objasnio.Da je revolucija protiv Slobodana bila moguca, bilo je potrebno sledece:

1. Da postoji ZELJA za tim(to je taj narod).Zelja vecinskog naroda dugo nije postojala.To je ujedno I najnebitnija stavka jer je sa zeljom naroda najlakse manipulisati.
2. Da se zna NACIN na koji ce to da se izvede. Ne moze narod samoinicijativno da izadje na ulice i da smeni vlast.
3. Da se obezbede PARE da bi se sve to sprovelo u delo.Izborna kampanja 2000 je izborna kampanja kakvu Srbija vise nikad nece videti.(fantasticno je odradjena)Razlog za to je sto je tada utroseno najvise para.



Sto se tice Otpora-ne nisam vas pomesao sa Cankom.Samo, sada vidim da si ti predstavnik ovih inteligentnijih Otporasa.(posto po meni postoje dva “tipa” otporasa,).Zaista nisam procitao niti jedno Cupicevo delo o politici,a iskreno nemam ni nameru jer pretpostavljam sta u tome pise…Vi jednostavno morate da shvatite da je politika najfantasticnija ljudska “delatnost” koja postoji.I da se ona u svom originalnom grckom obliku(a taj oblik se zadrzao i danas,samo sto se sam izraz politika promenio).Ona je i iznad nauke,i iznad umetnosti,cak i iznad filozofije.Ona daje smisao svim drugim ljudskim tvorevinama.Ne postoji politika da bi sluzila demokratiji,vec obrnuto.

Mislim da se neki ljudi debelo zavaravaju sa demokratijom.Demokratija u svetu ne postoji…Nigde ne postoji,jer je ona utopija-znaci moze biti samo nesto cemu se tezi.Postoje samo zamene za demokratiju.U teoriji je komunizam najdemokraticnije uredjenje,a kapitalizam po samim svojim osnovama ne moze da bude demokratski.Kada ekonomski sistem nije demokratski onda ni politicki sistem nije demokratski.
Ochigledno mi se u razmishljanju u sushtini razlikujemo bash u vezi pitanja : da li cilj opravdava sredstva i da li se ona mogu tolerisati iako je mozda cilj opravdan i u opshtem interesu.Za mene vazi latinska poslovica: ne sme se chiniti zlo da bi se postiglo dobro.
To da demokratija ne radi u korist opshteg dobra je u sushtini netachna, samo ljudi koji su na chelu (ili su vodje) demokratskog sistema (oni koji sebe tako posmatraju), mogu zbog raznih lichnih interesa da odvedu kako ti kazesh u moralno slepilo.Ipak demokratija u svom ne konachnom i kao takvom savrshenom stanju moze da podrzava i sistem koji ce da tezi za njenom chistom formom ili nacinom organizovanja neke zajednice naroda ili drzava. (nachin konstruisanja I vladanja u EU), gde bi taj sistem bio jachi od pojedinaca ili chak oligarhije.
Zbog gore navedenog smatram da se NIJE trebalo razgovarati sa KRIMINALCIMA I ZLIKOVCIMA koji su bili sushtina S.M. Vladanja.Opravdanje da se I pre kralo u skupshtini i da to nije nishta novo, je samo po sebi smeshno jer smo se valjda protiv takvog vladanja borili (ili da ne zvuchi tako partizanski glasali) protiv proshlog sistema.
E a sada da je u nedomkratskom sistemu pobediti demokratskim nachinom nemoguca je tachno.Ali zato je I proizashla plishana evolucija.Da ipak ne zaboravimo jedini koji je tada hteo da pokrade izbore jeste bio S.M.
Narod jeste bio taj koji je smenio S.M. ja nisam jedan od onih koji to tvrde samo zato shto je bio na chelu DOS-a V.K.Iskreno da je bio bilo kakav anoniman (delimichno) politichar krajnji rezultat bi bio slichan 5 oktobru.Nacin I smena takvog sistema je doshla putem Gandijevske metode tj. Gradjanske neposlushnosti a to je vec I u osnovi onoga shto sam rekao da je narod smenio sistem.A za pare pa valjda je tada potresheno najvishe para mada kampanje kakve su bile za predsednika Srbije po potroshenim parama odredjenih “politichara” mogu joj prici.
Evo ja ne mogu zaista da tvrdim koje shta prichao 2000 osim za ljude koji su ostali u politichkoj partiji barem kao njeni predstavnicia za njih znam da to nisu prichali tada a kamoli kada se Otpor formirao kao stranka.Politika treba da bude ono shto je I u osnovi bila kada je I proistekla od njenog tvorca Aristotela a to je da se ona ispoljava kao javna delatnost na uredjenju i usavrshavanju zajednice u kome centalno delo pripadalo na ostvarivanju pravde koja bi dovodila do opshte koristi.
Dobar deo sistema mogu da budu demokratski (ili ako hocesh da teze njoj), na taj nachin shot ce svi imati iste uslove i zakone po kojima bi ih prmoravo odredjeno drzavno ustrojstvo.
Mada bih voleo da znam koji su ta druga vrsta otporasha koji misle na takav iskljuchiv nachin.Iskljuchiv ne treba biti, mada si i ti jer navodish da ne bi prochitao nijedno Chupicevo delo zato shto navodno znash shta u nima pishe.Ja sam hteo za nekoliko godina da oprobam u pisanju statute i organizovanju neke partije koja ne bi dozvoljavala pojavu lichih interesa ispred opshtih, i zbog toga sam uzeo namerno sve programe nashih uticajnijih politichkih partija pa i SRS o kojoj nemam nimalo lepog mishljenja, jer ja sam direktan svedok onoga shto oni chine.Tj. zivim u Batajnici.
 

Back
Top