kalibar 12 i 20 - razlika

stefan_kg

Obećava
Poruka
53
Koliko je uzi sacmeni snop ispaljen iz puske u kalibru 20 u odnosu na onaj ispaljen iz 12-ice?Znam da 12-ica sa 36 grama sacme ispaljena iz polucoka i cevi duzine 71cm na nekih 25m ima snop precnika oko 90cm.Kako bi se ponasala 20-ica u istim uslovima?Ne trazim precizne podatke vec samo okvirno.
 
Koliko je uzi sacmeni snop ispaljen iz puske u kalibru 20 u odnosu na onaj ispaljen iz 12-ice?Znam da 12-ica sa 36 grama sacme ispaljena iz polucoka i cevi duzine 71cm na nekih 25m ima snop precnika oko 90cm.Kako bi se ponasala 20-ica u istim uslovima?Ne trazim precizne podatke vec samo okvirno.

ako se ispali iz istog coka(20 i 12) sacmeni snop nebi trebao da ima veca odstupanja (u precniku)sem sto bi posip sacme u snopu bio "redji"zbog manje kolicine olova ispaljene iz kalibra 20...
 
evo čovek već o tome napisao
He he momci marketing je čudo. Prvo 20/70 je lagana , specijalizovana(prepelica,divlji golub, grlice) puška koja za normalan lov (zec, fazan) traži odličnog strelca. Drugo 20/76 je odličan marketinški trik koji vam govori da u jednoj pušci imate univerzalnu za koju ne morate biti odličan strelac jer se sa magnum punjenjem izjednačuje sa 12icom. U vremenima kad su radjena tri kalibra 12 ,16, 20 radjene su dve glave i po pravilu 16 i 20 kalibar imale su istu glavu, pa su puške bile stvarno lagane. Danas ako uzmete laganu 20icu i ako pucate magnum imaćete neprijatno šamaranje, a ako uzmte pušku kod kojih je glava 12 i 20 ista ništa posebno niste dobili jer je težina ista a 12je ipak superioran kalibar... ali ukusi i moda su čudo :)
 
evo čovek već o tome napisao
He he momci marketing je čudo. Prvo 20/70 je lagana , specijalizovana(prepelica,divlji golub, grlice) puška koja za normalan lov (zec, fazan) traži odličnog strelca. Drugo 20/76 je odličan marketinški trik koji vam govori da u jednoj pušci imate univerzalnu za koju ne morate biti odličan strelac jer se sa magnum punjenjem izjednačuje sa 12icom. U vremenima kad su radjena tri kalibra 12 ,16, 20 radjene su dve glave i po pravilu 16 i 20 kalibar imale su istu glavu, pa su puške bile stvarno lagane. Danas ako uzmete laganu 20icu i ako pucate magnum imaćete neprijatno šamaranje, a ako uzmte pušku kod kojih je glava 12 i 20 ista ništa posebno niste dobili jer je težina ista a 12je ipak superioran kalibar... ali ukusi i moda su čudo :)

podrzavam, 12-ica je 12-ica i ja moju nikad ne bih menjao.. Postoji metak sa manje olova, i dodjes na isto..
 
Iz 12 cal.sacmeni snop 90cm na 25m....Tu si ti nesto druze pogresio ili ti puska ne valja...nije snop prvo i zadnje zrno koje je zakacilo metu...to se radi ovako: uzmes metu velicine 1,5m pa je podelis na jednake delove po jedam decimetar kvadratni i pucas u sredinu....ako u tom kvadraticu ima po4-5 zrna to je ok.sve ispod toga nije snop!!! izmeris od sredine na dole zadnji kvadratic koji ima po 3-4 zrna i gore isto tako pa izmeri rastojanje i to ti je onda sacmeni snop!!! a ne gde je zakacilo po neko vrljnuto zrnce!!!

Zecolov....da je toliko dobra 12cal,ne bi se pravili manje kal. uzgred vama losim strelcima mozda treba da naprave 8cal. mozda bi tada imali vise srece!!! ;)lep pogled sutra..
 
Nisam ni mislio da je tako,do ovih podataka sam dosao iz nekog casopisa za kalibar 12 ali je fora u tome sto to isto nikako ne mogu da nadjem za kalibar 20,pa i ako je kupim,prvo sto cu da uradim je da odpucam par komada u metu 1x1m na nekih 30ak m i da se uverim koliko je to uzi snop kod kalibra 20.A sto se tice promasaja,ne plasim se ja njega,u svakom slucaju necu umreti od gladi ako ne obalim fazana,a lov ce mi biti daleko zanimljiviji.Jedina mana je sto je u Kragujevcu slaba ponuda municije u ovom kalibru,samo belom i magnum neki italijan 8ca i 10ka.
 
Ja nisam ni rekao da ces da promasujes,cak mislim da ces bolje da pogadjas jer ces bolje da nisanis kada znas da imas manji kalibar...postoje kalibri i 24,28,32 pa cak i 38...pa i sa njima ljudi odstreljuju bez greske...snop jeste uzi ali je zato daleko precizniji,vise zrna u snopu manje ima onih koji su van snopa, i kod njih nema ranjavanja ili ga zakaci pun snop ili promasaj..A sto se tice municije cekaj sajmove i tamo kupi za celu sezonu sta ti treba,***. kada ovi nasi sllepci znaju samo za 12cal.cak i ja za16cal.nemam bas neki izbor...
 
Evo da se javim posle ovih par nedelja lova i da kazem nema neke drasticne razlike izmedju ova dva kalibra, u ovim nasim ustaljenim lovackim situacijama.
Sa cal.20 sam ove sezone za sada ostrelio par zeceva i desetak fazana i stvarno sam zadovoljan ucinkom
Dobar Pogled
 

Back
Top